Mürşid-i Kamil Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi

Konusu 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' forumundadır ve yemliha tarafından 11 Mart 2009 başlatılmıştır.


 1. yemliha

  yemliha Asistan

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  134
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  - Mürşid-i Kamil Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi

  [​IMG] Mürşid-i Kamil Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi - 24.01.2009, 20:35  Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesinin Tavşanlı köyünde doğdu. 10 yaşında, köyün imamlığını yapan babası Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım'ın hocalığında hafızlığını tamamladı.

  Mehmet Rüştü Âşık Kutlu Hoca'dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde Hoca Abdülvehhab Efendi'den Arapça okudu. Devrin tanınmış hocalarından ve dersiamlarından Süleymaniye Medresesi mezunu Hacı Dursun Feyzi Güven Hoca efendi’den fıkıh, tefsir, hadis gibi dini ilimleri okuyarak 16 yaşında icazet aldı. Köyünde ders vermeye başlayan Ustaosmanoğlu, askerlik çağına gelmeden talebelerine icazet verdi.

  1951'de Ramazan ayı için Sivas'ın Divriği ilçesine vaiz olarak gönderildi. Sohbetleriyle etrafındakileri kendisine hayran bırakan Ustaosmanoğlu, 16 yaşındayken teyzesinin kızı Zehra Hanım'la evlendi. Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu oldu.

  1952 yılının sonlarında tanıştığı Ali Haydar Efendi'yle tanışması hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Askerlik sonrası şeyhi Ali Haydar Efendi (Ks) onu İsmailağa Camii'ne imam tayin etmek için davet etti. 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu. Ruhu'l-Furkan isimli tefsirini kaleme almaya başladı. Şu ana kadar 12. cildini tamamladı. Sohbetleri 4 cilt halinde, Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın Risale-i Kudsiyye isimli kitabının tercüme ve izahı da iki cilt olarak yayınlandı.

  Hala, İstanbul Çarşambada İrşad Vazifesini Sürdürmektedir. Allah (C.C) Başımızdan eksik etmesin. (Âmin)
  [​IMG]
  KUL'A KUL OLMAK İÇİN ATILMADIK MEYDANA...
  BİZ YANLIZ HAKİKATİ HAK'KA SECDE EDERİZ...
  NASIL GİRDİYSE DAVA ADAMLARI ZİNDANA...
  BİLSİNKİ KAHPE DEVİR BİZDE ÖYLE GİRERİZ...

  http://www.ebediyyen.biz/showthread.php?t=24075
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş