Münazara ''Para Her Kapıyı Açar mı Açmaz mı''

Para her kapıyı açar mı açmaz mı konusunu hangi grup daha iyi savundu?

• Para her kapıyı açar diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 31 44.9%
  • Para her kapıyı açmaz diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 19 27.5%
  • Ben yorum yaptım sonuçları görmek için bu seçeneği işaretliyorum

Kullanılan: 19 27.5%

• Kullanılan toplam oy
    69

Bu konuyu okuyanlar

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Bu devirde artık herşey para eskiden bu kadar gelişmemiş bi durum olduğu için gayet aşkla dostlukla işler yürüyordu (çok eskiden bahsediyorum) şu durumda herşey paraya döndüğü için para her kapıyı açar.

Para varsa sağlıgın vardır teknoloji o kadar ilerlediki aşşağı yukarı her hastalığın tevadisini buluyorlar.

Para varsa aşk vardır peşinde bir sürü kız olur elbet birisine tutulursun.Para varsa mutluluk vardır vakitini güzel şekilde geçirebilirsin.

Para varsa çevren oldugu için yanlızlıkda çekmezsin.Dostunda olur arkadaşında

Para birtek imana engel tanır oda zaman ayıramadıgın için önem vermedigin için oda istisnadır bir çok kişi namazını imanınıda eksik etmez.

Para her kapıyı açar.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Konu ile ilgili anket isteği gönderilmiştir.

PAra her kapıyı açar diyenler iyi savunmuş

Para her kapıyı açmaz diyenler iyi savunmuş

seçenekleri olacak.Herkese teşekkürler katılımları için.Anket açılmdan yorum yapmaya devam edebilirsiniz:)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
İyi de savunanlar kim herkez katılıyor:) Bence en başta gruplar ve jüriler oluşturulsaydı:)

yasark

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Belki para için değildir ama birisini etkilemek için para ile çok şey yapılabilir sonrasında bu aşk para ile olmuştur para olmasaydı olamayacaktı ama para için değildir.

Özet şu ki para her kapıyı KESİNLİKLE açar. Parasız hiçbirşey olmaz...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Para her kapıyı açar. Neden mi?

*Paran varsa maddi her şeyi satın alırsın.

Maddi her şey sana yeni maddiyatlar getirir ve beynin "maddiyatlaşır". Zaman içinse sevgi, saygı, tutku gibi manevi şeylerin varlığını unutursun. Hırs kazanırsın ve daha çok paran olur. Sevdiğin maddiyat hayatın olur, hepsi senin olur.

*Paran varsa güçlüsündür.

Sözün geçer bu dünyada. Herkese, her şeye hükmedebilirsin. Güç; senin tek maneviyatın, tek isteğin olur. Sevgi, saygı, tutku; güce olur. İnsanlara değil.

*Paran varsa güzel/yakışıklısındır.

Bu sebeple en önemli şeyi elde edersin. Görünümden etkilenen insanların yaşadığı bir dünyada en önemli şey: Güzellik. Paran olduğu için güzelsin. Hem güzelsin, hem güçlüsün, hem maddi gücün var.

Bu durumda aşka ne gerek var? Para her kapıyı açtı işte. :) İnkar edebilecek olan varsa buyursun yazsın.

Para her kapıyı açar. Öbür tarafın kapısını bile. :) Paran varsa bağış yaparsın, iyilik yaparsın, düşüklerin hakkını gözetirsin. Cennetlik misin? Evet.

Hem cennetliksin, hem paran var, hem güzelsin, hem güçlüsün...

Daha ne olsun? :)

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı günler arkadaşlar;

Para bütün kapıları açarmı?
AÇMAZ.
Paran varsa herşeyi satın alabileceğini düşünürsün.Ama parayla satın alanamayanlar için paranın hepsini döker saçarsın.Sonuç nafiledir.Nerden mi Biliyorum?En yakınlarımdan.(Sevgi,aşk gibi,hayırlı bir evlat gibi.)

Paran varsa en güçlü müsün?
PARANIN BOLLUĞU DEĞİL,PARAYLA YAPAMADIKLARIN SENİ ZAYIFLATIR VE BİTİRİR.

Çünkü varlık içerisinde yokluğu ve acziyeti yaşamak, insanoğlu için en kahredici bir vaziyettir.
Çünkü dostların ve arkadaşların hepsi sahtedir.Hepsi sana değil, parana dostdur.

Soruyorum sizlere.Hasta ölüm döşeğinde, kendi kalp hastanesinde, kalp yetmezliğinden yatan bir kardiyoloji profesörüne hayatta bundan daha ağır ne olabilir?

Paran varsa yakışıklısındır,güzelsindir.
Ama yakışıklığın ve güzelliğin sadece kendinedir.Başkası senin 3-5 senelik güzelliğine yakışıklılığına aldanır.Ya sonra.
Doğru mahkeme kapılarına.

Bir haber okumuştum.Çok güzel bir kadın çok zengin bir işadamı ile evlenmiş.1 kaç yıl sonra kadın,kocamın ağzı kokuyor diye boşanmak için mahkemeye başvurmuş.

Paranın sağladığı yakışıklılık ve güzellik işte bu kadar
Paranın sağladığı yakışıklılık ve güzellik ancak gençlikte.Ya ihtiyarlanınca??

Peki hiç mi paramız olmasın?

Hayır.
Elimizdekini en güzel şekilde şükür ederek değerlendirdiğimiz takdirde,Dünya'nın en güçlüsü,en yakışıklısı ve Rabbim'in verdiği hissayatları tatmin edecek bütün nimetlere kavuşabiliriz.

Soruyorum Allah aşkına;
Sabancı'nın öğle yemeği nedir biliyor musunuz?
Ben söyliyeyim size.
Bol mevsim salata,bir parça çavdar ekmeği ve mevsimlik sebze çorbası.
İnanmayanlar araştırabilir.
Peki neden?
Diyetisyeni yasaklamış.Peki ben ne yedim? :) Neyse söylemiyeyim.Ama inanın Sabancı'dan daha lüks yedim.

Sabancı'nın veya zengin bir şeker hastası insanın karşısında kızarmış tavuk yesem O'nların içi gitmez mi?

Saygılarımla

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Paranın açamayacağı kapı yoktur her kapıyı açar...

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
PAra her kapıyı açar mı? açar diyenlere aksi bir örnek gösterdiğimizde tezleri çürür.

Para her kapıyı açmaz mı? açmaz diyenlere ,paranın açtığı bir kapıyı örnek göstermeniz yetmeyecektir.

Yani.... para her kapıyı açar.... fikri ,daha baştan kaybetmiştir.

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Konu oldukça genişlemiş, bende bir kaç ekleme yapayım. Para herşeyin kapısını açamaz demiştim. Mesela hangi kapıları açamaz? Evla (daha iyi) bir insan olmanın kapılarını açamaz, çünkü bu para ile elde edilebilecek bir şey değildir. Para bir insanın karakterini değiştiremez. Buna bağlı olarak tevazunun (alçak gönüllülüğün) kapılarını açamaz. Dostluk, sevgi ve cömertliğin kapılarını da açamaz. Bunlar da o insanın karakteri ile ilgili durumlardır. Cennetin kapılarını da açamaz. Çünkü kendisine çok mal ve mülk verilen kişi, zorlu bir imtihandan geçmektedir. Zira sahibi olduğu her zerre kuruşun ve malın gerçek sahibinin Allah(c.c) olduğunu bilmesi gerekir. Kendisine geçici bir süre emanet verilen bu zenginliği, Allah(c.c) yolunda harcayacağından emin olması gerekir.

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Bu yorumu ''yuh !'' dan başka birşey denemez heralde ... Burda herkes paranın her kapıyı açmadığını savunsa sence münazara yapılabilir mi ? Münazarada savunulan fikirle gerçek hayatta farklı düşünülebileceğini öğrenmen dileğiyle ... :) Bakalım bu konuda daha ne kadar böyle laflar görcez :)

Münazarada savunduğum fikri yaşamım boyunca da savunacağım. Daha 18. yaşımı dolduruyor olmama rağmen gördüklerim şunlar:

- Dünya kadar parası olupta kimseye saygısı olmayan, sevgiden yoksun olan, en önemlisi içinda Allah sevgisi olmayan insanlar gördüm. Fakat yine de dünya kadar parası olup bunlara sahip olanı da gördüm.

- Buna karşılık yeteri kadar parası olmayıp, sevgiye saygıya güzel ahlaka sahip insanlar da gördüm. Yine parası olmayıp bunlara sahip olmayan adamları da gördüm.

Şimdi; madem para her kapıyı açardı, bu dediğim insanlarda neden saydığım özellikler yok ?

Bir insanın beynine, kalbine sevgiyi saygıyı para ile koyamazsın.

Bu da demek oluyor ki para iyiliğe giden kapıyı açamamıştır.

Bana katılırsın katılmazsın orasına karışamam fakat kendimi ifade edebildiğimi zannediyorum.:blushing:

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
PAra her kapıyı açar mı? açar diyenlere aksi bir örnek gösterdiğimizde tezleri çürür.

Para her kapıyı açmaz mı? açmaz diyenlere ,paranın açtığı bir kapıyı örnek göstermeniz yetmeyecektir.

Yani.... para her kapıyı açar.... fikri ,daha baştan kaybetmiştir.

yemin ediyorum
işte budur:clap::thumbup::thumbup1:

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
olayın manevi boyutuna bakarsak

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüz oruç tutup, gece namaz kılan kimse gibidir.”

Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesei

böyle bir adam ibadetlerinide yerine getirdimi al sana cennet kapısı

maddi boyutta parayla neler yapılacagını söylemeye zaten gerek yok

bide zengin insanın maddiyatçı olacagı fikrini bizim aklımıza kim sokuyor çok merak ediyorum

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
"Para her kapıyı açar mı?" diye sorulmuş.

Açmaz. Açamaz kardeşim.

Benim evin kapısını baz aldığımda, anahtarından başka hiçbirşey açmıyor kapıyı.

Her ne kadar kapıdan kapıya göre değişse de, maddi olarak da manevi olarak da açamaz.

İskender'in Gordion'daki düğümü kılıcıyla keserek çözmesi(!) ve paranın kapıyı çilingirle kırarak açması(!); açmak mıdır sizce? (Aaaa! Burada kapıyı açan yine çilingir olmuş. Para değil!)

(Bu arada "evin kapısı, anahtar ve para" örneği üzerinde biraz düşünürseniz, benim iki üç sayfalık yazı yazmak istemediğim için böyle bir örneklem yaptığımı çıkarmsayabilirsiniz.)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Gezegen,zengin insanların kötü insanlar oldukları fikri konusunda haklısın.Yani zengin olan birinden dostları akrabaları uzaklaşıyor ve ''oo parayı buldu değişti tabi'' gibi bir kelam etmek için fırsat kolluyor.

:)

Zenginlik hakikaten zor bir sınav

small_hayta evin dış kapısı örenği hem çok yaın he de çok derin bir örnek.Teşekkürler.

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
para her kapıyı tabiki açmaz ya, açabildiği kapılar olsa da genelleme yapılamaz :) en basitinden bir örnek (saçma olabilir kabul ediyorum :)), gece yarısı evinizin anahtarını kaybettiniz, tanıdığınız bir çilingir yoksa eve giremezsiniz. bu da demek oluyor ki, para daha kendi evinizi kapısını bile açamıyor :lol:

gercek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sırf bu konuya düşüncelerimi yazmak için üye oldum. :)

Paranın her kapıyı açabilecğini düşünenlerdenim.(Parası olmayan biri olarak)

Öncelikle maddi ve manevi kısımları iyi düşünmek gerekir.
Parayı maddi anlamda savunmak,bu konu başlığı altında daha kolaydır. Zaten anti tezi oluşturan arkadaşlarında dem vurduğu nokta manevi kısımdır.

Parayı manevi yönde kullanmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. O yüzden herkes parayla mutlu olamaz. Elimde eğer yüklü miktarda para olsaydı eminim ki bende bu yönde kullanamazdım. Bu tecrübe gerektiren bir konu.

Önemli olan parayı araç olarak görmekte. Evin kapısını parayla açmak amaç değil. Evin kapısını açarken parayı kullanmak amaç olmalıdır. Çilingir vs. vs. parayla edinebileceğiniz basit unsurlardır..

Bir diğer değişle,para sadece araçtır amaç değil.

senar1st

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
vay be Zorhakı anımsadım şimdi.

Severdim onu :)

konuya geçecek olursak para her kapıyı açamaz. Yürekli kapıyı zor açar.

kuntakinte

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
yaşadığımız zamanda malesef para her kapıyı açar, çoğu insan için geçerli

S

SDN Okuru

SDN Okuru
iyi ozaman sen kefeninin cebine para koy bakalım ne olyosun obur dunyada :D[

CMYK

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bizim kapıyı açmıyo :closedeyes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bazı insanlar ne kadar fakir, sadece paraları var,
ve nedense ben hala parasını yiyemeyen steve jobs'a yanarım...

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Evet para her kapıyı açar.istediğin herşeye sahip olabilirsin araba,ev,kızlar yalnız açamadığı tek şey var o da sağlıkdır.

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
biz buna tevafuk diyoruz
dj33w.png

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hani böyle felsefik laflarla yhook açamaaaz diyenler bu hayatta hiç bi halt edememiş insanlardır. veya daha olgunlaşmamış, hayaller dünyasında yaşayan insanlardır.
mesala ben.
evet para her şeyi açar. parasızlıktan sağlık sorunumu düzeltemiyorum. yarını nasıl kurtarcam diye kafayı yiyorum. evet hay böyle için.

Son mesajlar