Münazara ''Para Her Kapıyı Açar mı Açmaz mı''

Para her kapıyı açar mı açmaz mı konusunu hangi grup daha iyi savundu?

• Para her kapıyı açar diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 31 44.9%
  • Para her kapıyı açmaz diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 19 27.5%
  • Ben yorum yaptım sonuçları görmek için bu seçeneği işaretliyorum

Kullanılan: 19 27.5%

• Kullanılan toplam oy
    69

Bu konuyu okuyanlar

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Aslında gerçek anlamda münazara etmek için her iki fikri savunan gruplar oluşturulmalı.Ve bir de juri oluşturulmalı.Juri inandığı fikre değil de iyi savunulan fikre oy vermelidir.

Ancak bunları gerçek anlamda sağlamak için sanal ortam yeterl değil.Ancak şöyle yapılabilir.Bu konu burada tartışılır yeteri kadar yorum yapıldıktan sonra yetkili birinden rica edilir konuya anket açılır.

başka bir kural ise:Anket açık anket olur.Ve sizlerden ricam konuya görüş belirtmemiş üyelerin oy kullanmasıdır.

Yolunuzu seçin ya yorum yapıp konuya dahil olun ya da yorum yapmayın anketi bekleyin:)

Kurala uymayanlar için yapacak bir şey yok:)

Umarım yorum yapmayan ve oy kullancak olanlar kendi fikirlerinden çok mesajlara göre değerlendirme yapabilirler.

Ve üyeler mesajları okuyup ''objektif'' olarak oy kullanırlar.

Eğer katılımınız iyi olursa münazara konularına sık sık yer veririrz.Ve bu kuralı her münazara konusunun başına not olarak yazarız.

Şimdi ben Paranın her kapıyı açmayacağını savunmaya karar verdim.Bu yüzden ilk yorum da benden gelsin.

Para her kapıyı açamaz.Paranın satın alamayacağı bir çok şey var.Diyerek giriş yapayım konu gelişir se yorumlarımız da gelişir:)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Paranın açtığı kapıları samimi ve gerçek buluyorsan elbet bazı kapıları açar. Ama kapı nereye açılır onu bilemezsin.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
EE sen şimdi neyi savunuyorsun:)

ds mosx

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Sıra bende olduğu için para her kapıyı açar diyerek savunmamı yapıyım o zaman :)

Para her kapıyı açar . Çünkü paran varsa mutlu olursun ... Aşkı parayla satın alamayacaksınız denir ama şöyle birşey varki aşkında özünde mutluluk vardır :)

Katılım olursa devam ederiz ki olcağını sanıyorum :)

Not: ZorhaK ın tarafına mı geçsem ne herkes para diyor :D

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Para her kapıyı ama her kapıyı dibine kadar açar diyorum bende.

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
ya bu dediğin şeyi geçen dönem biz edebiyatta işledik panel, münazara, forum, açık oturum vs.. yani tartışma türleri eğer katılımcı sayısı sınırsızsa buna forum denir genelde panelin ardından seyircilere soru sorup herkesin düşüncelerini alarak yapılan bir tartışma türüdür. Sonuçta kesin bir karara varılmaz. Ama senin yapmak istediğin tartışma türünde bir sonuca varılacak. Bu yarı forum yarı münazara gibi bir şey olacak.. Neyse fazla uzattım.

Bende bir giriş yapayımm..

Zaten amacı para olan kişi için para her türlü kapıyı açar

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Şöyle ki:

Hayatımızda çoğu zaman paranın peşinden koşarız. Amacımız hep para olmuştur. Ve bunu elde edince de geri elden çıkarmak isteriz. Ve şimdi para her kapıyı açar mı diye soruluyor.:) Tabii ki bazı kapıları açabilir. Trafik memuru ceza keser rüşvetle ehliyeti kurtarırsın. Ya da hapisten kefaletle çıkarsın. Para verir 30'undan sonra futbolcu olur askere gitmezsin. Ya da hakeme para verip hakeme şike ile maçı kazanırsın. Para verip jürilere münazarayı kazanabilirsin. Ama bu seni aciz ve kişiliksiz bir insan da yapmaz. Bu seni insan dışı bir yaratıktan öteye taşımaz. O aciz ve kişiliksiz insanlar dahi senin yanında insandır. Yani parayla açılan kapının devamı uçurumdur bir nevi getirisi de yoktur. Ha götürdüğü şeyler vardır; onlar da sizi insan olmanızı sağlayan şeylerdir.

demek istedim aslında:)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
PArası çok fazla olan kişler hayatta tatmadıkları zevk kalmadığı için eroin gibi ya da sex partileri gibi uçuk işlere başlıyorlar ve bu uçuk işleri genelde sonlarını hazırlıyor.Gerçi bu açıklamam ''para mutlu eder mi?'' sorusuna bir cevap oluyor farkındayım.Ancak mutlu etmeyen bir şey ise ''para''..Demekki mutluluğun kapısını açamıyor.

Küçük şeylerle mutlu olanlar çaresizlikten ya da parasızlıktan mutlu olmuyorlar.Çünki mutluluk ayrıntıda gizlidir ve bu küçük ayrıntılara sahip olmak için paraya ihtiyaç yoktur.

Devamı var yorumun ama burada kesiyorum..Konu biraz daha gelişsin bakalım:)

---------------------------------------------------
SmiLey yorumunu şimdi okudum.Özetle para her kapıyı açar ama mutluluk getirmez demişsinn.Ancak konumuz paranın mutlu edip etmeyeceği değil her kapıyı açıp açamayacağı.Hala ağzındaki baklayı çıkarmadın(konuyla ilgili düşünceni)

Neyi savunuyorsun diye tekrar soruyorum

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Zorhak kan görmek istiyorsan git film izle yahu forumu karıştırma bu işe :D

Şaka bi yana net ortamında bu tür olaylar çok zor.Karşındaki cins cins konuşur sen bir şey yapamazsın.(adam karşında olacakki dirseğini çenesine geçirebilesin:devil:)Anca kızıp sinirlenir bağırıp çağırırsın.Çoğu münazara, forumlarda genelde sidik yarışı şeklinde kendi düşüncelerini birbirlerine empoze etmeye çalışıp baskı kurmakla geçiyor:)O yüzden nette birileriyle tartışmaktan kaçınıyorum.GErçi bu bahsettiğim forumlar sidik yarışlarıyla ilgilenen rallicileri kapsıyor :DNeyse burası tamam söyle rahatla gibi oldu :D

Valla para bu devirde her kapıyı açar, önemli olanda miktarı zaten.Genel anlamda böyle düşünürken bazı durumlarda iş değişebilir tabi.Off Zorhak ya nerden aklına geldi gece vakti bu konu :D

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Parayla aşk olur diyen arkadaşım:)

Parayla edindiğin aşkta:

Sevgilin senin elini tutuşundaki samimiyeti bir sorgula istersen? :)

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
Gördüğüm+tanıdığım kimse parayı elde ettikten sonra onu elden çıkarmak için uğraşmamıştır hatta tam tersine daha fazlası için çırpınmıştır ve sonuçta daha fazla kazanmış ve amacına ulaşmıştır.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Günümüz dünyasında minicik bebekten 70 yaşındaki dedeye kadar herkesin hayatı malesef menfaat üzerine kurulu olduğu için ben para her kapıyı açar diyorum üzülerek. Ayrıca bu konuda yapabileceğimiz tek genelleme, genelleme yapamayacağımızdır !!

feerleas

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
2 yıldır cıddı anlamda parasal sıkıntı cekıyorum ama oncesıne baktıgımda sımdı parasız ne kadar huzurlu oldugumu anlıyorum

eF.E

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Birçok kapıyı açar, ama her kapıyı açmaz :)

ds mosx

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Parasını öyle uçuk şeylere harcayanlar parası çok fazla olan kişiler arasında azınlıktadır , istisnalar kaideyi bozmaz , parası olmayan kişilerde de bunu tiner çekme , hırsızlık , darp gibi şekillerdede görebiliriz :)

Çok fazla parayı akıllı kişiler kazanır ve yine o kişiler ayrıntıları bunun sayesinde görebilirler ve mutluluk için önlerinde olağandışı olabilecek şeylerden başka bişey kalmaz :)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Kendimden biliyorum, para her kapıyı açamaz. :)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
SmiLey yorumunu şimdi okudum.Özetle para her kapıyı açar ama mutluluk getirmez demişsinn.Ancak konumuz paranın mutlu edip etmeyeceği değil her kapıyı açıp açamayacağı.Hala ağzındaki baklayı çıkarmadın(konuyla ilgili düşünceni)

Neyi savunuyorsun diye tekrar soruyorum

Şunu demek istiyorum:

Eğer burada bahsettiğimiz kapının sonunda esaret de olsa farketmez deniliyorsa açar. Ama burada bahsettiğimiz kapı bir kurtuluş şeklinde görülüyor ve tanımlanıyorsa -ki bence o şekilde kullanılıyor ve tanımlanıyor- açmaz.

Gerçi yine politik bir cevap oldu ama:)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Para her kapıyı açar ya da açmaz deyip gitmek yok.Önemli olan fikrinizi nasıl örneklediğinizdir:)

DSMOX a ithafen..

Güzel tespitlerde bulunmuşsun ancak sen de konunun dışına çıkıp ''para mutlu eder mi'' sorusunu cevaplamışsın.Ve yorumun sonunda konuya bağlayıcı bir cülen yok''para her kapıyı açar mı? mutlu eder mi diye sormuyorum efendim.Lütfen juriyi yanıltmayalaım:)

Smiley senin için ayrı bir anket açmak gerkiyor.''smiley aslında neyi savunuyor'' diye:D

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Peki öyleyse Nasreddin Hocanın parayı veren düdüğü çalar öğretisine ne oldu :)

ds mosx

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Parayla aşk olur diyen arkadaşım:)

Parayla edindiğin aşkta:

Sevgilin senin elini tutuşundaki samimiyeti bir sorgula istersen? :)

Para her kapıyı açar . Çünkü paran varsa mutlu olursun ... Aşkı parayla satın alamayacaksınız denir ama şöyle birşey varki aşkında özünde mutluluk vardır :)
Dikkatli oku istersen ben parayla aşık olunur demedim mutlu olunur dedim :) Sevgilim yok ama olursa emin ol ki elini tutuşumu samimiyetle açıklama gereği duymam :)

Hayatın amacı mutlu olmaktır Hakan abi konuyu değiştirmiyorum kişinin açmak isteyeceği kapı tabikide onun istediği sonunda mutlu olacağı kapıdır :D

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Yahu konuya başlamadan önce iki tane de juri belirleseydik.Kulağınızı çekseydi:)

Geçin mutluluğu ya da geçmeyin ama konuya bağlayın.Öhhö!!

Yani''para mutluluğun kapısını açar-açmaz '' gibi bir yorumla konuya bağlamış olursunuz:)

ancak tek ölçüt mutluluk değil elbet.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Parayla mutlu olunabilir değil mi?Bir anda gelen çok parayla mutlu olunamaz sanki.

ds mosx

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Bi yerden gelmemiz lazım ama direk para her kapıyı açar diyemeyiz :) Mutluluk , rahatlama isteği dışında ölçütler neler insanın açmak isteyeceği kapıda :)

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
para her kapıyı açar hele günümüzde

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Para her şeyi yapar diyen adam para için her şeyi yapan adamdır.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Jungeman slogan yok slogan yok:)

Bu bir münazara olduğu için ,aslında inanmadığı fikri savunanlar da olabilir.

Para her kapıyı açar diyen birisi belki de acı tecrübeler yaşadığı için öyle diyordur.

Para için her şeyi yapan bir adamın ise bütün kapılarını para ile açabiliriz:)

Ancak ben para her kapıyı açmaz fikrini savunduğum için şöyle diyeyim;para için her şeyi yapmayacak olan insanların tek kapısını dahi açamazsınız parayla.Bazı kapılar vardır topla tüfekle dahi açamazsınız.Peygamber Efendimiz(SAV)e de davasından vazgeçmesi söylendi.Bir elime güneşi bir elime ayı koysalar davamdan vazgeçmem demişti.

Paranın her kapıyı açacağını söyleyenler ,yeteri kadar parası olmayanlardır.:)

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Doğru kullanılırsa para her kapıyı açar evet ama tabii dediğim gibi altını çizerek söyleyelim... DOĞRU KULLANILRSA...

snow fox

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
çok iyi hatırlıyorum bunu 7. sınıfta yapmıştık sınıfta :D

mr prince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Para her şeyi yapar diyen adam para için her şeyi yapan adamdır. Benjamin Franklin.
herşeyi açıklıyor bence:)

ds mosx

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Para her şeyi yapar diyen adam para için her şeyi yapan adamdır.

Bu yorumu ''yuh !'' dan başka birşey denemez heralde ... Burda herkes paranın her kapıyı açmadığını savunsa sence münazara yapılabilir mi ? Münazarada savunulan fikirle gerçek hayatta farklı düşünülebileceğini öğrenmen dileğiyle ... :) Bakalım bu konuda daha ne kadar böyle laflar görcez :)

Jungeman slogan yok slogan yok:)

Bu bir münazara olduğu için ,aslında inanmadığı fikri savunanlar da olabilir.

Para her kapıyı açar diyen birisi belki de acı tecrübeler yaşadığı için öyle diyordur.

Para için her şeyi yapan bir adamın ise bütün kapılarını para ile açabiliriz:)

Ancak ben para her kapıyı açmaz fikrini savunduğum için şöyle diyeyim;para için her şeyi yapmayacak olan insanların tek kapısını dahi açamazsınız parayla.Bazı kapılar vardır topla tüfekle dahi açamazsınız.Peygamber Efendimiz(SAV)e de davasından vazgeçmesi söylendi.Bir elime güneşi bir elime ayı koysalar davamdan vazgeçmem demişti.

Paranın her kapıyı açacağını söyleyenler ,yeteri kadar parası olmayanlardır.:)

Olayları şimdiki zamana göre değerlendirirsek eğer ,

Şimdiki zamanda para için herşeyi yapmayacak olan kişiye ihtiyaç duyulduğunda oda bunu yapmazsa yerine alternatif bulunur ve o kapı aynı hedef için mutlaka açılır farklı kişilerlede olsa .

Paranın her kapıyı acacağını söyleyenler , yeteri kadar parası olmayanlar derseniz yanlış olur :) Çok parası olupta bunu söylemeyen insan olamaz dediğim gibi okadar parası olan insan akıllı insandır ve bir yerden olmasa başka bir yerden o kapıyı açar :)