Münazara ''Para Her Kapıyı Açar mı Açmaz mı''

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Para her kapıyı açar mı açmaz mı konusunu hangi grup daha iyi savundu?

• Para her kapıyı açar diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 30 44.1%
  • Para her kapıyı açmaz diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 19 27.9%
  • Ben yorum yaptım sonuçları görmek için bu seçeneği işaretliyorum

Kullanılan: 19 27.9%

• Kullanılan toplam oy
    68

ZorhaK

Rektör
Yahu konuya başlamadan önce iki tane de juri belirleseydik.Kulağınızı çekseydi:)

Geçin mutluluğu ya da geçmeyin ama konuya bağlayın.Öhhö!!

Yani''para mutluluğun kapısını açar-açmaz '' gibi bir yorumla konuya bağlamış olursunuz:)

ancak tek ölçüt mutluluk değil elbet.

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Parayla mutlu olunabilir değil mi?Bir anda gelen çok parayla mutlu olunamaz sanki.

ds mosx

Profesör
Bi yerden gelmemiz lazım ama direk para her kapıyı açar diyemeyiz :) Mutluluk , rahatlama isteği dışında ölçütler neler insanın açmak isteyeceği kapıda :)

jungeman

Profesör
Para her şeyi yapar diyen adam para için her şeyi yapan adamdır.

ZorhaK

Rektör
Jungeman slogan yok slogan yok:)

Bu bir münazara olduğu için ,aslında inanmadığı fikri savunanlar da olabilir.

Para her kapıyı açar diyen birisi belki de acı tecrübeler yaşadığı için öyle diyordur.

Para için her şeyi yapan bir adamın ise bütün kapılarını para ile açabiliriz:)

Ancak ben para her kapıyı açmaz fikrini savunduğum için şöyle diyeyim;para için her şeyi yapmayacak olan insanların tek kapısını dahi açamazsınız parayla.Bazı kapılar vardır topla tüfekle dahi açamazsınız.Peygamber Efendimiz(SAV)e de davasından vazgeçmesi söylendi.Bir elime güneşi bir elime ayı koysalar davamdan vazgeçmem demişti.

Paranın her kapıyı açacağını söyleyenler ,yeteri kadar parası olmayanlardır.:)

muratflash

Rektör
Doğru kullanılırsa para her kapıyı açar evet ama tabii dediğim gibi altını çizerek söyleyelim... DOĞRU KULLANILRSA...

snow fox

Profesör
çok iyi hatırlıyorum bunu 7. sınıfta yapmıştık sınıfta :D

mr prince

Üyecik
Para her şeyi yapar diyen adam para için her şeyi yapan adamdır. Benjamin Franklin.
herşeyi açıklıyor bence:)

ds mosx

Profesör
Para her şeyi yapar diyen adam para için her şeyi yapan adamdır.
Bu yorumu ''yuh !'' dan başka birşey denemez heralde ... Burda herkes paranın her kapıyı açmadığını savunsa sence münazara yapılabilir mi ? Münazarada savunulan fikirle gerçek hayatta farklı düşünülebileceğini öğrenmen dileğiyle ... :) Bakalım bu konuda daha ne kadar böyle laflar görcez :)

Jungeman slogan yok slogan yok:)

Bu bir münazara olduğu için ,aslında inanmadığı fikri savunanlar da olabilir.

Para her kapıyı açar diyen birisi belki de acı tecrübeler yaşadığı için öyle diyordur.

Para için her şeyi yapan bir adamın ise bütün kapılarını para ile açabiliriz:)

Ancak ben para her kapıyı açmaz fikrini savunduğum için şöyle diyeyim;para için her şeyi yapmayacak olan insanların tek kapısını dahi açamazsınız parayla.Bazı kapılar vardır topla tüfekle dahi açamazsınız.Peygamber Efendimiz(SAV)e de davasından vazgeçmesi söylendi.Bir elime güneşi bir elime ayı koysalar davamdan vazgeçmem demişti.

Paranın her kapıyı açacağını söyleyenler ,yeteri kadar parası olmayanlardır.:)
Olayları şimdiki zamana göre değerlendirirsek eğer ,

Şimdiki zamanda para için herşeyi yapmayacak olan kişiye ihtiyaç duyulduğunda oda bunu yapmazsa yerine alternatif bulunur ve o kapı aynı hedef için mutlaka açılır farklı kişilerlede olsa .

Paranın her kapıyı acacağını söyleyenler , yeteri kadar parası olmayanlar derseniz yanlış olur :) Çok parası olupta bunu söylemeyen insan olamaz dediğim gibi okadar parası olan insan akıllı insandır ve bir yerden olmasa başka bir yerden o kapıyı açar :)

Mirack1907

Dekan
Onursal Üye
Bu devirde artık herşey para eskiden bu kadar gelişmemiş bi durum olduğu için gayet aşkla dostlukla işler yürüyordu (çok eskiden bahsediyorum) şu durumda herşey paraya döndüğü için para her kapıyı açar.

Para varsa sağlıgın vardır teknoloji o kadar ilerlediki aşşağı yukarı her hastalığın tevadisini buluyorlar.

Para varsa aşk vardır peşinde bir sürü kız olur elbet birisine tutulursun.Para varsa mutluluk vardır vakitini güzel şekilde geçirebilirsin.

Para varsa çevren oldugu için yanlızlıkda çekmezsin.Dostunda olur arkadaşında

Para birtek imana engel tanır oda zaman ayıramadıgın için önem vermedigin için oda istisnadır bir çok kişi namazını imanınıda eksik etmez.

Para her kapıyı açar.

ZorhaK

Rektör
Konu ile ilgili anket isteği gönderilmiştir.

PAra her kapıyı açar diyenler iyi savunmuş

Para her kapıyı açmaz diyenler iyi savunmuş

seçenekleri olacak.Herkese teşekkürler katılımları için.Anket açılmdan yorum yapmaya devam edebilirsiniz:)

SmiLey

Profesör
Onursal Üye
İyi de savunanlar kim herkez katılıyor:) Bence en başta gruplar ve jüriler oluşturulsaydı:)

yasark

Asistan
Belki para için değildir ama birisini etkilemek için para ile çok şey yapılabilir sonrasında bu aşk para ile olmuştur para olmasaydı olamayacaktı ama para için değildir.

Özet şu ki para her kapıyı KESİNLİKLE açar. Parasız hiçbirşey olmaz...

yumluanarsist

Rektör
Para her kapıyı açar. Neden mi?

*Paran varsa maddi her şeyi satın alırsın.

Maddi her şey sana yeni maddiyatlar getirir ve beynin "maddiyatlaşır". Zaman içinse sevgi, saygı, tutku gibi manevi şeylerin varlığını unutursun. Hırs kazanırsın ve daha çok paran olur. Sevdiğin maddiyat hayatın olur, hepsi senin olur.

*Paran varsa güçlüsündür.

Sözün geçer bu dünyada. Herkese, her şeye hükmedebilirsin. Güç; senin tek maneviyatın, tek isteğin olur. Sevgi, saygı, tutku; güce olur. İnsanlara değil.

*Paran varsa güzel/yakışıklısındır.

Bu sebeple en önemli şeyi elde edersin. Görünümden etkilenen insanların yaşadığı bir dünyada en önemli şey: Güzellik. Paran olduğu için güzelsin. Hem güzelsin, hem güçlüsün, hem maddi gücün var.

Bu durumda aşka ne gerek var? Para her kapıyı açtı işte. :) İnkar edebilecek olan varsa buyursun yazsın.

Para her kapıyı açar. Öbür tarafın kapısını bile. :) Paran varsa bağış yaparsın, iyilik yaparsın, düşüklerin hakkını gözetirsin. Cennetlik misin? Evet.

Hem cennetliksin, hem paran var, hem güzelsin, hem güçlüsün...

Daha ne olsun? :)

mehmet

Profesör
Onursal Üye
Hayırlı günler arkadaşlar;

Para bütün kapıları açarmı?
AÇMAZ.
Paran varsa herşeyi satın alabileceğini düşünürsün.Ama parayla satın alanamayanlar için paranın hepsini döker saçarsın.Sonuç nafiledir.Nerden mi Biliyorum?En yakınlarımdan.(Sevgi,aşk gibi,hayırlı bir evlat gibi.)

Paran varsa en güçlü müsün?
PARANIN BOLLUĞU DEĞİL,PARAYLA YAPAMADIKLARIN SENİ ZAYIFLATIR VE BİTİRİR.

Çünkü varlık içerisinde yokluğu ve acziyeti yaşamak, insanoğlu için en kahredici bir vaziyettir.
Çünkü dostların ve arkadaşların hepsi sahtedir.Hepsi sana değil, parana dostdur.

Soruyorum sizlere.Hasta ölüm döşeğinde, kendi kalp hastanesinde, kalp yetmezliğinden yatan bir kardiyoloji profesörüne hayatta bundan daha ağır ne olabilir?

Paran varsa yakışıklısındır,güzelsindir.
Ama yakışıklığın ve güzelliğin sadece kendinedir.Başkası senin 3-5 senelik güzelliğine yakışıklılığına aldanır.Ya sonra.
Doğru mahkeme kapılarına.

Bir haber okumuştum.Çok güzel bir kadın çok zengin bir işadamı ile evlenmiş.1 kaç yıl sonra kadın,kocamın ağzı kokuyor diye boşanmak için mahkemeye başvurmuş.

Paranın sağladığı yakışıklılık ve güzellik işte bu kadar
Paranın sağladığı yakışıklılık ve güzellik ancak gençlikte.Ya ihtiyarlanınca??

Peki hiç mi paramız olmasın?

Hayır.
Elimizdekini en güzel şekilde şükür ederek değerlendirdiğimiz takdirde,Dünya'nın en güçlüsü,en yakışıklısı ve Rabbim'in verdiği hissayatları tatmin edecek bütün nimetlere kavuşabiliriz.

Soruyorum Allah aşkına;
Sabancı'nın öğle yemeği nedir biliyor musunuz?
Ben söyliyeyim size.
Bol mevsim salata,bir parça çavdar ekmeği ve mevsimlik sebze çorbası.
İnanmayanlar araştırabilir.
Peki neden?
Diyetisyeni yasaklamış.Peki ben ne yedim? :) Neyse söylemiyeyim.Ama inanın Sabancı'dan daha lüks yedim.

Sabancı'nın veya zengin bir şeker hastası insanın karşısında kızarmış tavuk yesem O'nların içi gitmez mi?

Saygılarımla

ZorhaK

Rektör
PAra her kapıyı açar mı? açar diyenlere aksi bir örnek gösterdiğimizde tezleri çürür.

Para her kapıyı açmaz mı? açmaz diyenlere ,paranın açtığı bir kapıyı örnek göstermeniz yetmeyecektir.

Yani.... para her kapıyı açar.... fikri ,daha baştan kaybetmiştir.

penguin

Profesör
Konu oldukça genişlemiş, bende bir kaç ekleme yapayım. Para herşeyin kapısını açamaz demiştim. Mesela hangi kapıları açamaz? Evla (daha iyi) bir insan olmanın kapılarını açamaz, çünkü bu para ile elde edilebilecek bir şey değildir. Para bir insanın karakterini değiştiremez. Buna bağlı olarak tevazunun (alçak gönüllülüğün) kapılarını açamaz. Dostluk, sevgi ve cömertliğin kapılarını da açamaz. Bunlar da o insanın karakteri ile ilgili durumlardır. Cennetin kapılarını da açamaz. Çünkü kendisine çok mal ve mülk verilen kişi, zorlu bir imtihandan geçmektedir. Zira sahibi olduğu her zerre kuruşun ve malın gerçek sahibinin Allah(c.c) olduğunu bilmesi gerekir. Kendisine geçici bir süre emanet verilen bu zenginliği, Allah(c.c) yolunda harcayacağından emin olması gerekir.

stat counter