Msi Gtx 1660 ventus hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Ramlar zaten eski ve soğutucusu yok başımıza iş almayalım
Şuan yaptığım değerler sonucunda 3 kere cinebench testi yaptı sıkıntı olmadı
Sadece cpu çarpanı üzerinden gittim diğer değerlere dokunmadım

Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi bu değerlerle oyun testi yapacağım olduysa zaten kalacak
Sorum şu başta disabled yaptığımız 'cool &quid, C1E ve core performance boost seçenekleri kapalı mı kalacak, açsak performansa etkisi nolur kapalı kalsa nolur yani hangi durumda daha iyi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
voltaj değerini arttırabilirsin artık. Ne hikmetse , yukarda yazdım,voltaj düşük. Ofsett ,0,75 verebilirsin görünüyor.
O seçenekler kapalı kalacak.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
voltaj değerini arttırabilirsin artık. Ne hikmetse , yukarda yazdım,voltaj düşük. Ofsett ,0,75 verebilirsin görünüyor.
O seçenekler kapalı kalacak.
Yarım saat crysis 3 oynadım sıkıntı çıkmadı
Biraz daha yukarılarada çıkarızda şimdilik bu değerler kalsın diğer oyunlarlada bi zorlayım bakalım
Kapalı kalacak dediğin değerlerden core performance boost ve C1E nedir ne işe yarıyor Cool & QUOTE biliyorum voltaj ayarlıyor boştayken düşürüyor
Şimdi bu çekirdekler hep tam yükte mi çalışacak?

bide PCIE clock neden 100 yaptık oto yapsak ne olur

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
100 değerini , oto yaparsan e.kartına zarar verirsin.
core perf. boost. ,turboyu kapatmamız gerektiğ için disabled.
C1E, Güç tasarrufunun kapatılması gerekir.
voltaj aynı şekilde düşük devam ederse,toelransın var demektir. İşlemciyi daha da hızlandır. Kas gücüne ne kadar etki ettiğini cinbenechten görüyorsun.??

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
100 değerini , oto yaparsan e.kartına zarar verirsin.
core perf. boost. ,turboyu kapatmamız gerektiğ için disabled.
C1E, Güç tasarrufunun kapatılması gerekir.
voltaj aynı şekilde düşük devam ederse,toelransın var demektir. İşlemciyi daha da hızlandır. Kas gücüne ne kadar etki ettiğini cinbenechten görüyorsun.??
Evet intel core i7 3840 gibi işlemciyi solladık overclock mavi ekran olmadığında zevk veriyor :)
Pci frekansı oto da zaten 100 de çalışmıyormu ki nasıl zarar veriyor ekran kartına?
C1E ve Cool& QUOTE farkı nedir ikisi de mi tasarruf yapıyor?
Şöyle düşünürsek bu bilgisayarda sürekli oyun oynansa tamam çekirdekler full frekansta voltajda çalışsın ama oyundan çok facebook da okey de oynanıyor 125w tdp ile bi dünya elektrik tüketecek işlemci en yüksek 40 dereceyi gördü oyunda serin çalışıyor ama uzun vadede işlemci ömrüne zarar demi?
Yani C1E ve Cool & quiet açmayı denesek oc sonrası acaba nasıl davranır sistem stabilite bozulur mu?
Performance boost zaten saçma sapan bişey onu biliyorum aç desen de açmam onu çekirdeklerin yarısını kapatıp diğer yarısının frekansını oto artırması dünyanın en saçma olayı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ovrclock yapınca tüm bileşenler etklenir. pcı ex i bu yüzden sabitliyoruz. Artar yoksa. c1e ve cool n ,ikisi de güç tasarrufudur.

İşlemcinin overclock ile ömür kısalması ,tabiri caizse devede kulaktır. Zaten bi işlemcininömrü o kadar uzun ki,mevta oluncaya kadar ,hiç kimse kullanmıyor bile. Piasada halen çalışan pentium 4 işlemciler var. Ama kimse kullanmıyor.

Güç tasarruflarını açarak,deneyebilirsin. Ama hiç bi ve bu işi bilen overclockcu bunu yapmaz.:)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Ovrclock yapınca tüm bileşenler etklenir. pcı ex i bu yüzden sabitliyoruz. Artar yoksa. c1e ve cool n ,ikisi de güç tasarrufudur.

İşlemcinin overclock ile ömür kısalması ,tabiri caizse devede kulaktır. Zaten bi işlemcininömrü o kadar uzun ki,mevta oluncaya kadar ,hiç kimse kullanmıyor bile. Piasada halen çalışan pentium 4 işlemciler var. Ama kimse kullanmıyor.
Güç tasarruflarını açarak,deneyebilirsin. Ama hiç bi ve bu işi bilen overclockcu bunu yapmaz.:)
Yani ne bileyim okey oynarken yada tarayıcı ile basit bir iş yaparken cpu nun 3.7 GHz de çalışması sana da saçma gelmiyor mu?
Neyse madem öyle diyorsun kalsın o zaman
O değilde Cinebench CB değerini 1000 düzeyine çıkarsak varya ne dehşet olur ama kesin bi yerleri yakarız :) sandy bridge işlemcilerin puanına geliyor ne darboğaz ne bişey kalır

Sıcaklık Maximum 40 dereceyi gördü oc sonrası nasıl hiçbişey bence venom iyi iş görüyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
o kadar da değil. Ama bi düşün 440 dan ,540 a yakın bi değere geldin. Az buz bi artış değil.
Voltajı biraz daha gıdıklayıp,550 eşik değerini rahat aşabilirsn.
Sanal belleğini de autoda ise,biraz arttır. İşe yarayabilir.

Overclock ,eski işlemciler için can suyu gibi bi şey. Gerçekten bazen çok işe yarıyor.:)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Sanal bellek? Windows üzerinden ayarlanan mı? Gerek var mı 12 gb ram var
Bide yukarda cpu nb frekans auto ht link x10 da ikisini de manuel olmalı dimi oc sonrası auto olanlar değişiyorsa madem?

Ve bu işin başında amacımız darboğazı azaltmaktı biraz olsa faydası olacağını düşünüyor musun ben yine afterburner değerlerini atarım

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E zaten o iki hızı ayarla diye ,yukarda yazmıştım. Hiçbiri auto kalmayacak.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tabi ki olabilir.. Sen benim dediklerimibirebir uygula. Sonra ,ne yapıp ne yapmadığını bilemezsem,doğru teşhisler koyamam . Ben de yanılırım.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Ht link width diye bişey var birtek o auto da kaldı Enterleyince 8 bit 16 bit yazıyor bu auto kalsın mı oc ye bi etkisi var mı ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Onu hiç elleme. o ,auto kalacak.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Bu arada dayanamadım Cool & quiet ile C1E yi açtım ilk başta Windows geç açıldı biraz yavaşlama farkettim C1E yi kapattım diğerini auto da bıraktım cinbenech testi yaptım 520CB puanı aldı şimdilik sıkıntı yok aidata64 den baktım frekans ve voltajları otomatik ayarlıyor iniyor çıkıyor bişey yapmazsam az yakıyor :)

Battelfield 1 de fps 60 da sabit bir iki puan yukarı aşağı oynuyor sadece bu neden galiba bu tüplü monitörle alakalı samsung synmantec 793df ?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Eskisine göre, gpu kullanım yüzdesinde bi fark oldumu,eski yüzdeleri hatırlıyormusun.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok iyi bi artış.Overclockun sayesinde. 4.0 GHZ olduğunda ,75 leri bulur.

Zayıf sayılacak bi hava soğutma ile ve 1,50 volt altında ,955 BE değerim. Sadece frekans ile.Bu hıza çıkanı pek bulamazsın ,bu işlemcide.:)
70234

Son düzenleme:

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Deneyeceğiz 1.5v sınır daha yukarısını vermeyeceğim esas olay cpu nb vıd voltajını hangi oranda artıracağız
Sen ilk başta +0.100 demiştin ama ben daha az verdim :)
955BE zaten tam overclock işlemcisi iyi bir değer 1.475v da ?

Bu fsb niye 60 da sabit onu söylemedin monitörle alakalı mı? Yenileme hızı filan

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
vsync mi açık.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Benimde aklıma ilk o geldi baktım ayarda bulamadım

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Birkaç yoklama yaptım sadece çarpan üzerinden:
19.5 çarpan
1.5 voltaj
Cpu nb vıd 1.275v
4GHz frekans
Ama yemedi fsb üzerinden mi gitsem o zaman da diğerlerin frekansları artıyor bide onlara voltaj ayarlaması yapmaya kalkarsam bu işin içinden çıkamam

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
FSB Üzerinden gitmelisin. . 3,8 ghz de kalsın. Şu anda bile,eskisine göre çok daha iyi oldu.

Çekinirsen,zatendaha fazla bi şey yapamam.:)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
FSB Üzerinden gitmelisin. . 3,8 ghz de kalsın. Şu anda bile,eskisine göre çok daha iyi oldu.

Çekinirsen,zatendaha fazla bi şey yapamam.:)
Garantili telefon tamiri yapılır varya bu overclock işide aynı
Yok abi nb voltajı artırma filan ben o işe girmem seni bu pc nin başına oturtup yapmazsak içim rahat etmeyecek :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamam ,burda kalsın. Dediğim gibi zaten epey bi iyi oldu.

Diğer ince işler teferruatlı .Dahada ince ayarlar var. Onlarda bana kalsın.:)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
İnce ayar derken?
Şimdi ben böyle diyorum ama biliyorum ilerde yeni oyunlar çıktıkça rahat durmayacağım yine oc ye yöneleceğim
Fsb üzerinden yapılan oc işinde diğer artan
değerlerin çarpanlarını düşürüp frekansları dengelersek ancak olur çünkü voltaj hesabı ile bu işin içinden gerçekten çıkılmaz 5-6 tane voltaj değeri var mavi ekran verdiğinde ben nerden bileyim hangisi voltaj istiyor hangisi istemiyor
Onun için fsb üzerinden yapsamda etkisi sadece cpu üzerine olacak ram, anakart bunlar beni ilgilendirmiyor

Admin bu konu asıl amacından çıktı başlıkla alakası yok mesajların overclock bölümüne taşıyalım :)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Üstad ben ekran kartını iade etmeyi düşünüyorum böyle 55-60 larda çalışacaksa napayım
Bana bir ekran kartı önersene bu karttan aşağı kalmayacak, darboğaz yapmayacak

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
RX 570 alırsan ,ancak olur.