MSI GE60 2PE Apache Pro FPS Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar öncelikle merhaba.
Başlıkta belirttiğim MSI GE60 2PE Apache Pro laptop kullanıcısıyım. Fakat performansından hiç memnun değilim ve ısınma sorunları yaşıyorum. 1.5 yıllık makine fakat ilk aldığımda da performansı çok iyi gibime gelmemişti lakin o Zaman'lar oyun oynamak için çok vaktim olmadığından çok dikkatimi çekmemişti. Şimdi ise bununla ilgili bilgi istiyorum.

Diablo 3 full grafikte fps 30 falan oluyor.
Albion online da full grafik ve tam ekranda donmalar söz konusu.
Dota 2 de de aynı donmalar söz konusu fps 30 larda oluyor düşük grafiğe alsam da oyunu.

Bunun sebebi nedir? Neden böyle düşük bir performans alıyorum? Yanlış birşeyler mi yapıyorum ? Yapmam gereken birşey? Yapabileceğim bir şeyler var mı? Genel olarak bu gibi sorularım var sizlere. Bilgisi olan varsa rica ediyorum benimle paylaşabilir mi o bilgiyi.
NOT: Laptop yeni format görmüş sürücüleri yüklü. Isınma sorunu da yaşıyorum. Yani şöyle cpu sıcaklığı çok oyun farkettirmeden 90 larda geziyor.

i7 2.5 işlemci turbo 3.2
16gb ddr3 ram
Gtx 860m ekran kartı
İşletim sistemi 200 gb ssd hard diske yüklü
İşletim sistemi Windows 10 Home

Ek olarak GE70 2OW(modelini yanlış hatırlıyor olabilirim) laptopa sahip bir arkadaşım hiç bir sorun yaşamıyor. Hiçbirzaman ne ısınma ne de fps sıkıntısı yaşamış. Benim pc onunkinde düşük olabilir ama en azından bu performans düşük gibime geliyor, değil mi ?

master1354

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Isı değerlerini AIDA ile paylaşın. BIOS, FW, ve GPU sürücülerin güncel mi ?

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi şöyle. Bios ayarları güncel olması lazım ama Win 10 kullanıyorum 8 için olan güncelini kurmuş olabilirim bu sorun yaratır mı ? Gpu güncel. FW dediğiniz de Firmware midir ?

master1354

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Evet. AIDA raparu paylaşın siz en iyisi. Isı değerlerinide paylaşın.

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2jozqd.jpg

PC yi yeni açtım ve hiç birşey çalıştırtmadım. Oyun açsaydım muhtemelen 90 larda oluyor onlar

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Rapor da çok uzun yani epey uzun pc ye geçtiğimde halletsem olur mu telefondan biraz zor olur :)

master1354

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Olur. Isı değerleri çok yüksek. ilk önce garantisi varsa yolla fanları temizleyip termal macunları yenilesinler. Garanti bittiyse bir bilgisayarcıya götür ve dediğim işlemleri uygulasın.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Bende MSI kullanıcısıyım ilk zamanlar bendede aynı şekilde ısınma olayları oluyordu. Daha sonra sitesine girip firmware ve bios ları güncelleyince düzeldi. Birde şunu diyeceğim ekran kartını kendi sitesinden indirip kurun Windows kendi kurduğunda eksik kuruyor. Benim önerim şu olacak Windows 10 un v1607 versiyonu modeli kurup daha sonra dediğim işlemleri yapmanız. He şimdi aklıma geldi geçenlerde laptopumu temizdeğimde fan yerinden yumak yumak toz çıkardım tozdan da yapıyor olabilir.

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fanını ben de temizledim. Bende de aynı toz vardı dan çıkışında. Update leri birdaha yapmayı deneyeceğim. Sonra buradan paylaşırım tekrar sorunun çözülüp çözülmediğini. Fanı temizleyince 70c düştü ısısı ama hala yüksek.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Sorun Windows 10 kaynaklı da olabilir, eğer hiçbiri ise yaramazsa, Windows 8 veya 7'ye dönmeyi deneyin.

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Termal macunu yeniledim. Win10 dan olma ihtimali var mı ki ? 8 iken daha kötüydü durumu pc nin. Bu arada win10 v1607 sürümünü kullanıyormuşum zaten rapora gelince özel olarak istediğiniz bir kısım var mı ben tam rapor hazırladım da sayfa indikçe iniyor ama bugün paylaşabilirim raporu.
Birde yorumlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim :)

master1354

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Windows 10 ile alakalı değil. Macunu yeniledi be fanları temizledikten sonraki boşta ve oyundaki ısı değerlerini paylaşın. Aıda ile raporu paylaşın.
driveridentifier kurun ve yükleyin. Oluşan linki paylaşın

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyundaki ısı değerleri bunlar oluyor ki sebebini de bilmiyorum bu kadar zorlayacak bir oyun değil.

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hayda :( arkadaş bios bir önceki sürümmüş aralarında 1 harf oynuyor ben aynı sürüm sanmıştım. Şimdi bios update yapacaktım. İndirdiğim dosyayı flaşa atım. Biostan gerekli işlemleri yapacaktım ama flaştaki dosyayı görmedi. Ben de biostan çıktım. PC yi açtım. Flaşa tekrar dosyayı attım pc kapattım. Açarken bios a girecektim ama giremedim. Msi yazısı geliyor fakat biosa geçiş yapmıyor üstüne msi yazısı kayboluyor ve ortada bir nokta oluyor siyah ekran ve hiç açılmıyor. Bunun Hakkı'nda bilginiz var mı?

Blighter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ya arkadaş kafayı yiyeceğim onu hallediyorsun başka birşey oluyor :( Bios update'ledim FW de update'li şimdi de oyunu braktım normal ekrandayken bile donmalar söz konusu. herhangi bir oyunu açınca hangisi olursa olsun donuyor sürekli fps 1-5 arasına düşüyor 2 sn de 1. Ya cidden çok sıkıldım artık ne yapsam olmuyor birşeyler yapabilirmiyim yoksa en son kırıp çöpe atasım var bunu.