Msi 970 Gaming Anakart Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakartım bozulduğu için bu modeli alıp yeniledim herşeyi takıp kurdum. Format atıp driver vs. kurdum.
Her akşam yatmadan önce prizin şartelini kapatıp yatarım. Ertesi sabah kalkıp açarken ekrana şu yazı geldi; ''Press F1 to Run SETUP. Press F2 to load default values and continue.'' F1'e basarsam bios ayarlarına atıyor. F2 basarsam normal şekilde pc açılıyor. Sorun şu ki bu şekilde açarsam pc isteksiz çalışıyor cpu fanı egzoz fan vs. yavaş dönüyor GTA 5/CS:GO oynadığımda donma takılma oluyor hatta bazen masaüstünde bile oluyor. Eğer uzun süre pc'yi yorup ısındırp yeniden başlatırsam MSI logosu geliyor yazı çıkmadan pc açılıyor ve sorunsuz oynanıyor ve çalışıyor pc. Ama eğer şarteli kapatırsam aynı şeyler tekrarlanıyor şarteli kapatmazsam böyle sorun yok dün pc'yi temizlemek için söktüm tekrar kurdum aynı şey bidaha oldu bunun düzeltmek için başka yolu yok mu ? Her zaman pc'yi yorup vs. uğraşmam mı gerek ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardım edebilecek yok mu ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sınırlı sorumluluk bios pilini değiştir biosu ayarla kullan.

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sonuç aynı.

Ekli dosyalar

• _20170729_232402.jpg
    _20170729_232402.jpg
    510.3 KB · Görüntüleme: 689

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardım edebilecek yok mu sorun hala aynı

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakartın bozuk olma ihtimali var mı ondan olabilir?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Anakart bozuk olsa bilgisayarın açılmazdı. Diğer anakartın pilinin de aynı durumda olma ihtimali nedir ? :D Çünkü BIOS ayarları anakartın CMOS pili sayesinde kalıcı olur. Fişten çektiğin an gitmesi CMOS pilinin bozuk olduğunun göstergesidir. Bu tip bir durumla pek sık karşılaşmadığımız için fikir yürütmek zor. Yani konunu kimse görmezden gelmiyor. Sadece konu hakkında fikir yürütemedilerse gereksiz yorum yapıp kafanı karıştırmaktan kaçınıyorlar :)

Konumuza dönecek olursak, bildiğim kadarıyla CMOS pili çok pahalı bir şey değil. Bir tane satın alıp denersen ben de @ConfickerBelasi na hak veriyorum bu konudan şüphelenmesinde.

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakart bozuk olsa bilgisayarın açılmazdı. Diğer anakartın pilinin de aynı durumda olma ihtimali nedir ? :D Çünkü BIOS ayarları anakartın CMOS pili sayesinde kalıcı olur. Fişten çektiğin an gitmesi CMOS pilinin bozuk olduğunun göstergesidir. Bu tip bir durumla pek sık karşılaşmadığımız için fikir yürütmek zor. Yani konunu kimse görmezden gelmiyor. Sadece konu hakkında fikir yürütemedilerse gereksiz yorum yapıp kafanı karıştırmaktan kaçınıyorlar :)

Konumuza dönecek olursak, bildiğim kadarıyla CMOS pili çok pahalı bir şey değil. Bir tane satın alıp denersen ben de @ConfickerBelasi na hak veriyorum bu konudan şüphelenmesinde.
Elimde 3 adet pil var birisi 970A-G43'ün piliydi onu denedim sorun aynıydı boşta duran 970A-G46'nın onu da deniyim sonuçları tekrar atıyım. G43'ü hiç denememiştim dediğiniz gibi o da sorunlu olabilir. G46 eski bozulan anakartımdı onun biosunda sıkıntı yoktu.
Küçük bi ekleme yapıyım: stok fan kullanıyorum elimde hyper 212x var bunu taktığımda görüntü gelmiyor fakat geri stok fanı taktığımda görüntü geliyor. Bu durumda bios ile alaklı bişey midir?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Güç kaynağı neydi ? FX serisi canavar gibi güç istiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
750W yüksek baya ama forumda 1000-1200W ile bile sıkıntı yaşadığını söyleyenler vardı. Sıkıntını geçirebilecek tek şey var o da misal DVD sürücünü vs. gerekli olmayan herşeyin fişini çek. Belki o zaman düzgün çalışır.

Bence sen yakın zamanda o bilgisayarı 2. elden sat, kurtul :D Ryzen'ler yaygınlaştımı hiç para etmez.

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
DVD sürücüsü vs. yok 1 hdd 1 ssd var msi r9 380 4 gb modeli var fx8320 stok bence 750 watt fazla bile :D ryzen almak bnde isterim ama şu sorun yüzünden bayağı para döktüm pc'ye hala çözmüş değilim şimdi G46'nın bios pilini takıp bios girip resetledim yeniden başlattım sorun hala devam ediyor.
Sizce 970a-g43'ü monte edip onu mu kullanıyım sorun çözülecek gibi değil.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şöyle diyeyim, FX serisi 8000'lerde iyice bozdu. Bu bilgisayara yaptığın bir yatırıma daha değmez. Gittiği yere kadar zorla, durumun olunca parçalarını da sat, kurtul ve daha yeni bir mimariden işlemci al. Aklıma yatan tek çözüm bu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
evde duran cekmecede anakart üzerinde duran pilleri deneme sıfır alıp dene onlarda bitik olabilir 1-5 lira arası cr2032 pil satılıyor Pehlivanoğlu markette bile Duracell cr2032 pil var 5lira pamuk eller cebe.

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şöyle diyeyim, FX serisi 8000'lerde iyice bozdu. Bu bilgisayara yaptığın bir yatırıma daha değmez. Gittiği yere kadar zorla, durumun olunca parçalarını da sat, kurtul ve daha yeni bir mimariden işlemci al. Aklıma yatan tek çözüm bu.

evde duran cekmecede anakart üzerinde duran pilleri deneme sıfır alıp dene onlarda bitik olabilir 1-5 lira arası cr2032 pil satılıyor Pehlivanoğlu markette bile Duracell cr2032 pil var 5lira pamuk eller cebe.
Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürler Duracell cr2032 sipariş edip deneyecem sonuçları en geç 1 hafta içinde yazarım. Şuanlık oynadığım oyunlar için yetiyor pc dediğiniz gibi götürdüğü yere kadar idare etcem. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şuanlık oynadığım oyunlar için yetiyor pc dediğiniz gibi götürdüğü yere kadar idare etcem. :)
İdare de et, ama yedeklerini de al. Bir elinin altında format diski olsun ve 2. elden kakalayaca... pardon satacak müşteri de ara. Ehem ! :) Değeri iyice düşünce hiç satamazsın. En azından hala bir piyasa fiyatları var.

yedibela2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

İdare de et, ama yedeklerini de al. Bir elinin altında format diski olsun ve 2. elden kakalayaca... pardon satacak müşteri de ara. Ehem ! :) Değeri iyice düşünce hiç satamazsın. En azından hala bir piyasa fiyatları var.
Duracell cr 2032 pilini alıp taktım fakat aynı ekran tekrar çıktı sorun çözülmedi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
clock da sorun var anakartı servise ver eski pili tak yeniyi koyma.

vvazarvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

clock da sorun var anakartı servise ver eski pili tak yeniyi koyma.

2 ay sonunda garanti işlemi bitti. Şuan sorunsuz çalışıyor ilginiz için tekrardan teşekkürler.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
PSU'da veya HDD'de sorun olabilir. HDTune ile tarama yap. Ha unutmadan BIOS pili de bitik olabilir. BIOS pili bitik olduğunda sistem saati kaydetmediğniden F2'ye basıp atlamanızı söyler. Yeni bir BIOS pili almanızda fayda var.

vvazarvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
PSU'da veya HDD'de sorun olabilir. HDTune ile tarama yap. Ha unutmadan BIOS pili de bitik olabilir. BIOS pili bitik olduğunda sistem saati kaydetmediğniden F2'ye basıp atlamanızı söyler. Yeni bir BIOS pili almanızda fayda var.
Bir üst mesajda belirttim. Ürün garantiden 2 ay uğraş sonucu geldi ve sorunsuz çalışıyor ilginiz için teşekkürler.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Rica ederim.

İyi Forumlar...