Mozilla Firefox'u Türkçe Dile Çevirmek

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Umut YAZGAN

Turn and look around
Yönetici
Moderatör
Katılım
9 Mar 2016
Mesajlar
1,932
Puanları
113
Konum
İstanbul / Beyoğlu
Merhabalar, biliyorsunuz ki Firefox Quantum sürümünü çıkarmasının ardından 58.0 sürümünü de devamı niteliğinde yayınladı. Şu an güncel olarak Linux dağıtımlarında yerini aldı ve kullanabiliyoruz. Kendinizi bu kaliteli atılımdan mahrum etmeyin, sisteminizi güncellemeyi unutmayın... diyerek asıl meseleye gelelim. Bu problemle genelde Mozilla'nın yerli değilde yabancı sitesinden faydalanıp indirme dosyasını sisteme çekenler karşılaşıyorlar, daha çok wget komutu ile en-US dosyası terminalde indiriliyor ve doğal olarak İngilizce bir dilde kurulum gerçekleşiyor. Bunların yaşanmaması için en başta, Firefox/All linkine tıklayıp açılan sayfada kendi sistem özelliklerinize uygun 32-bit/64-bit seçimiyle beraber dili de belirleyerek kurulum yapmak en mantıklısı olacaktır. Bunları yapmadınız sisteminize en-US bir kurulum gerçekleştirdiniz, işte yapmanız gerekenler;

> Firefox Releases sayfasına girin ve halihazırda kullandığınız versiyonun bulunduğu kısımı seçin, örneğin şu an en güncel sürüm (58.0) bunu yaptığınızda karşınıza bir beyaz sayfa daha gelecek şimdi ise 32-bit bir sisteminiz varsa linux-i686, 64-bit sisteme sahipseniz linux-x86_64 seçerek devam edin.

> Şimdi, Türkçe dilinin .xpi uzantısını Firefox'a dahil edeceğiz bunun için; açılan sayfada dil uzantılarına kanıp herhangi birini seçerseniz size tar.bz2 olarak sürümü baştan indirecektir, biz sadece dili değiştireceğiz dolayısıyla scroll'u biraz aşağı kaydırıp Dir xpi/'i seçiyoruz.

> Yine açılan sayfada File tr.xpi'i bulup tıklıyoruz, bir uyarı çıkacaktır dil uzantısının Firefox'a eklenip eklenmemesi adına. Buna Allow (İzin Ver) dememiz gerek. Allow dedikten sonra yazılım yüklenecektir. Yükledikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatın... zira değişiklikler etkin olmaz.

> Firefox'ta iken menü kısmından Preferences'e tıklayın ve tercihler panelini açın. Ardından Language and appearance kısmından select deyin yani seçi tıklayın. Açılan küçük pencerede Türkçe [tr]'nin seçili olduğunu görmeniz gerek, eğer göremiyorsanız; aşağıda bulunan Add Language ile listede Türkçeyi bularak eklemeniz gerekmekte. Hâlâ olmuyorsa dil panelinde en-US var ise onu silin sadece Türkçe paketi kalsın.

Kolay gelsin, Linux sizlerle olsun.
 
Üst
stat counter