Mouse Kablosuna Ek Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

akrepkral09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Lütfen Git Yeni Bir Mouse Falan Al Demeyin (Mouse'mu Seviyorum :)
Sorunum Dekorasyon Değişikliğinden Dolayı Mouse Kablosu Yetişmiyor. Bunun Üzerine Benim Mouse'a Benzeyen Bir Mouse Kablosu Buldum Ve Ek Yapmak İçin Söktüm. Ve Karşıma Farklı Renkler Çıktı. Şuan Hangi Rengi Hangisiyle Birleştireceğimi Bilmiyorum. Bu Arada Konunun Bir Çok Yerde Bulnmasının Sebebi Aciliyetimdir. Yardımcı Olanlara Şimdiden Teşekkür Ederim. Resimler Aşağıdadır..

http://i54.tinypic.com/2gy3m88.jpg
Bu Benim Mouse'un Kabloları

http://i54.tinypic.com/2my6xiw.jpg
Buda Getirdiğim Mouse Kablosu..

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Güzel soru takipteyim.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
o kabloları kesmeden bir oem satıcısına usb uzatma diye sorsaydınız çok daha kolay hallederdiniz olayı

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Renkler farklı deneme yanılma yöntemi mouse zarar vermez diye biliyorum, yine de önceki haline getirip uzatma kablosu daha sağlıklı olacaktır, eklemeler sağlıklı yapılmadığı sürece kopmalar iletimsizlikler kaçınılmaz.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
mausunuzu eski haliile toplayın...sonra gözden ırak görünmiyen yerden kabloyu kesin..daha sonra kestiğiniz yerdeki kabloları rengi rengine ek yapın.varsa lehimleyin(pasta kullanmadan)....
çok uzatırsanız algılamayabilir...tıpkı kameralar gibi..belli kablo boyunu tanıyorlar....

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
İhtiyacın olan 4 kabloyu bağlamak. 5 kablolu olan USB3 destekli olabilir. 5'inciye gerek yok.
Bağlantılar +5V, D+, D-, GND şeklinde. Senin bunlarla ilgin yok.
Eğer ölçü aletin varsa işin çok kolay. Yoksa da ziyanı yok. Bunun yerine bir pile led veya ampul bağlayarak yada pilin + ve eksi uçlarını birbirine değdirdiğinde ufak bir kıvılcım çıkmasını sağlayarak kullanabilirsin.
220px-USB.svg.png

Farenin kopardığın beyaz rengi ile USB bağlantısının 1 numaralı ucuna pil+led düzeneğini değdirdiğinde led yanıyorsa 1 numara beyazdır. İki kabloyu da tek tek deneme yanılma ile bütün renklerin kaç numara olduğunu bulur ve bağlarsın.
Eğer güzelce lehimleyip makaron ile kapatırsan ek yeri çok belli olmaz ve görüntü kirliliği olmaz.
Başarılar.

akrepkral09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
webrettin Ewet Renkleri Deneyerek Halletmeye Çalışırsam Mouse Zarar Vermez Ama Usb Girişim Hatta Ve Hatta Anakart Yolu Bile Yanabilir, Kısaca Baya Riskli :) Ancak Ben Riski Göze Alıp Denemiştim. Mouse' un Işıkları Yanmıştı Ancak Windows Nedense Tanımamıştı Bir Türlü.

Rüstembey Hocam Bence Hiç Gerek Yok O Kadar Uzatmaya. Zaten Ucundan Kesmiştim, Aynı Kablodan Olsa Hiç Uğraşmam Direk Hallederdim. Lehime Hiç Gerek Olmadıını Düşünüyorum. Çünkü Daha Önce Bu Tarz uzatmalar Yapmıştım (Elektirik Bantı Aynı İşi Görüyor) Algılama Konusunda Kafama Kurt Düşürdünüz Açıkçası. Kablo Toplam 2M Civarı. Ancak Ben Algılayacağını Düşünüyorum. Tabi Sizinde Fikirleriniz Önemli. Boyu 2 - 2.5 Metre Sayılır. Nedir Düşünceniz.

engerex Ewet 4 Kablo Bağlayacağımı Biliyorum Ancak Bağlantı Renleri Nedir, Önemli Olan Bu :) Bu Arada USB 3 Olması İmkansız. 5. inciye gerek Yok Ancak o Beşinci Hangi Renk :) Ölçü Aletim Malesef Yok Malesef. Düzenek konusunda Kabloya Elektriği Gönderdim Zaten, Sadece Sisteme Tanıtamıyorum. Yani Kendi Mouse' mdan 2 Kablo Gitti. 2 ye 3 Kablo Kaldı. Bunların Hepsini Deneme Yanılma Yoluyla Yaptım Olmadı. Bu Arada Farklı Renk kablolarlada Mouse Enerji Gönderebiliyorum. Görüntü kirliliğinin Önemi Yok, Yeter ki Çalıştırayım Biyeri Yakmadan :)
Bu Arada Herkese İlgisinden ve Yardımlarından Dolayı Teşekkür Ederim. Devam Lütfen :)

infooo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
usta o zaman o senin mouse kablosunu kesmissin ya elinde 2 parca var dimi al bi metre cat5 araya uzatma olarak koy hic renkle falan ugrasmaasin yani :D sanirim biraz karisik oldu :D

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
usta o zaman o senin mouse kablosunu kesmissin ya elinde 2 parca var dimi al bi metre cat5 araya uzatma olarak koy hic renkle falan ugrasmaasin yani :D sanirim biraz karisik oldu :D

Aynı düşüncedeyim. 2 defa ek yeri olacak ama olsun :D

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Mavi'yi kes:biggrin:

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mavi'yi kes:biggrin:
:D Filmlerde Hep kırmızı bence kırmızıyı kes ....

Mouse'larından 2sinin ucuda usbmiydi . PS2 miydi yoksa biri belki ondan farklı olabilir diye düşünüyorum . Birde Fazla kablo şase olabilir pil değdirerek yada dedikleri gibi bi cat5 ile hallet :) ben hep telefon kablosu ile uzatırdım ses sistemindeki kolonları :D

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Cevapları okumadan yazıyorum cevaplamış olabilirler :D

Mouse kablosunu kestikten sonra usb tarafında kablo bıraktığını varsayıyorum. Şimdi ek kabloyu soyacak renklerini bileceksin. Mouse kablosu ve usb giriş tarafındaki telleri soyacak renklerini bileceksin. Ek kablodaki telleri diğer taraftaki renklere tutturacaksın. Çok basit bir olay inş doğru anlamışımdır :D

Kabloların rengi önemli değil akım önemlidir. Sen Mavi kabloya turuncu ek kablo bağlarsın usb girişinde de Maviye tekrar turuncu bağlarsın.

akrepkral09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Herkese Çok Teşekkür Ederim. Sizin Gibi İlgili İnsanlar Beni Çok Mutlu Ediyor :)

infooo
Hocam Sağolasın' da Cat5 Baya Uğraştırır. Yani Uzun İş Olduğunu Düşünüyorum Kablolar Falan :) Heleki Diğer Tarafından da Kesmem Gerekecek. Bu Durumda 2 Kablo Oluyor. Sanıyorum ki Kesin olup Olmayacağıda Belli Değil. Ekstra Kabloya Gerek Kalmadan Doğru Renkleri Bulduğumuzda Çalışacağına İnanıyorum. Bu Arada Renkle Falan Uğraşmasın Derken :)

ahky Kestim Abi :D

Haciwhat Ewet 2'side USB idi. Farklılık Yok Aslında Sadece Renk karışıklılığı :) Şase Konusunda Endişeleniyorum Açıkçası. Malum Girişin Yanması Falan An Meselesi Oluyor :D Pile Hiç Bulaşmak İstemiyorum. Çünkü Farklı Kablolarda Elektirik Çekiyor. Tabi Burda mesele Doğru Kablodan Elektirik Vermek. Cat5 Meselesini Hala Çözmüş Değilim :D

MirAge42 Ustam Şimdi Şöyle Söyleyeyim.Mouse Kablosunu kesiym Kesmesine, Hatta Birleştireyim Aynı Renklerle ama Burda Sorun Farklı Renklerden oluşması. Mesela Oranın Girişi Kırmızı Olup Benim Mouse'un Girişi Mavi olabiliyor ki Renklerdende Bu Belli. Dediğim Gibi Tutturmak Mesele Değil :) Bu Arada Son Cümlenize Katılıyorum Kablo Değil Akım önemlidir. Ayrıca Dediğin Renkleri Denemiştim Daha Önce ve Elektirik Gitme Açısından Olmuştu :) Salladınızda mı Tuttu Bilerek mi Söylediniz Bilmiyorum :D Ancak Bu Renkler Sadece Elektirik Gönderiyor. Esas İşlemler Hala Çözülmüş Değil. Windows' un Tanıması Gibi. + Dediğim Gibi Söylediğiniz Renklerin Dışındada Mouse Elektirik Gidiyor Şase Yapmadan. Yani Farklı Renklerde Elektirik İşini Görüyor. Tabi Doğru Kablo Hangisi Hala Bilinmiyor..

Daha Net Anlamanız İçin Resimleri Yan Yana koyup Birleştirdim. Buyrun Birde Bu Açıdan Bakın..

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Kırmızı + Turuncu
Yeşil + Yeşil
Siyah + Mavi
Beyaz + Beyaz

Not: Bağlantı sağlanamaz ise Siyah + Mavi yi değiştirip Mavi + Renksiz ile deneyin... Kolay gelsin

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
uzatmak için kablo kesenide ilk defa görüyorum :) çekilirmi bunca çile 3-5 liraya usb uzatma kablosu alırdın biterdi.

akrepkral09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kırmızı + Turuncu
Yeşil + Yeşil
Siyah + Mavi
Beyaz + Beyaz

Not: Bağlantı sağlanamaz ise Siyah + Mavi yi değiştirip Mavi + Renksiz ile deneyin... Kolay gelsin

Bunu Daha Önce Denemiştim Olmamıştı. Malesef Renkler Farklılık Gösteriyor.

aykutyenihan Hocam İnan ki Pişman Değilim. Ben Hazır Yollarla Değil Kendi İmkanlarımla Birşeyler Başarmak İstiyorum. Sorun Para Değil Yani. Ayıcada Olmayacak Birşey Yok, Olacağına İnanıyorum :)

Bu Arada Sorun Hala Çözülmüş Değil Arkadaşlar, Lütfen Birazcık Daha Yardım..

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
neden olmasın olur tabi ama madem birşey başarmak istiyordun fareyi neden kestin uzatma kablosunu kendin yapsaydın :) benimde internetten şemaları bulup malzemeleri toplayıp kendim yapmışlığım çok vardır. senin durumuna gelirsek yardımlık birşey yok kestiğin renkler birbirine denk gelsin tamam aradaki ek kablonun ne renk olduğunun önemi yok uçlar birbirine denk geldikten sonra bilmem anlatabildimmi.

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Elinde 3 tane kablo var. Teki mouse dan gelen teki orta uzatma teki ucunda usb olan bunların fotoğraflarını ve renklerini belirten resim eklersen resimli olarak yardımcı olalım :D

msydm

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Kablosuz mouse al bi tane :D

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dostum Cat5 Veya herhangi bir kablo derken şunu anlatmak istemiştim . Biraz kötüde olsa resim ile anlatmaya Çalıştım .. Paint SDN Farkıyla :D

14946.jpg

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Dediğimi tam anlatamadım sanırım. Tekrar anlatayım.
Renkleri sallıyorum. Sağdaki Standart B resmini görme.

Aşama 1:
Kullanacağın farenin renklerini bulmak için.

Farenin ucundan kopan parçayı resimde görüldüğü gibi tut. 1-2-3-4 diye numaralandırdık. Bize lazım olan hangi renk hangi numaraya ait. Pil+led (veya lamba) düzeneğiyle kırmızıyı 1 numaraya değir, yanmazsa yeşili, maviyi ve en son sarıyı değir. Kablon kopuk değilse veya ledi pile ters bağlamadıysan birinde mutlaka yanacaktır. Yanan renkle 1 numara eş demektir. Sonra aynı olayı 2, 3 ve 4 numara için tekrarla.
Çıkan sonuç
1-Kırmızı
2-Mavi
3-Siyah
4-Beyaz

Aşama 2:
Aynı olayı farenin ucuna ekleyeceğin kablo içinde tekrarla.
Çıkan sonuç
1-Pembe
2-Yeşil
3-Turuncu
4-Siyah

Aşama 3:
Şimdi doğru renkleri bağlayabilirsin.
1-Kırmızı >>> Pembe
2-Mavi >>> Yeşil
3-Siyah >>> Turuncu
4-Beyaz >>> Siyah

Bu kadar.
Başarılar.
220px-USB.svg.png

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Kardeşim kabloların renkleri farklı olduğundan kafan karışmıştır. Hiç Karışmasın en doğru bağlantıyı kolayca yapabilirsin.
Eğer avometre varsa çok kolay yoksa eline bir pil ve o pile göre ampul ve bir miktar kablo.

Kabloyu kestikten sonta fiş kısmında hangi kablonun fis ucunca hangi sine bağlı olduğunu ampulle veya avametreyle bulursun. daha sonra uzatma yapacağın kablonun hargi renginin fiş ucunda nerede olduğunu tespit eder ve bağlantı yaparsın. Anlatımım düzgün olmadıysa kusura bakma . ben bu şekilde ölcerek maus- kamera gibi bir çok ürünü bağlantı yaptım.

akrepkral09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tekrar Yardımlarınız İçin Teşekkür Ederim :)

aykutyenihan Daha Önceden Buna Benzer Birleştirmeler Yapmıştım. Beklemediğim Bir Sorundu Açıkçası. Yardımlık Bir Şey Yok Derken ? Aciliyetim Var Diye Özellikle Vurguladım... Daha Öncede Söylediğim Gibi Kesilen Renklerin Birbirine Uymama İhtimalı Var. Ve Bu İhtimalde Beni Buldu. Aslında Söylediğinin Tam Tersi Ek Kablonun Renkleri Uysa Bile. Ucun Yani Girişin Renkleri Farklı olduğundan Dolayı İşlemi Başaramıyorum. (Denedimde Söylüyorum. Bilmişlik Olduğunu Düşünmeyin Lütfen :)

MirAge42 Hocam Sizleri Daha Fazla Uğraştırmak İstemiyorum. Ancak Merak Ediyorum. Koy Lütfen Resimleri Derseniz sizin İçin Yayınlarım :)

msydm Ana Başlık Altındaki Yazımı Okumadan Yorum Yapıp Meşgul Edip, Zaman Kaybına Yol Açmayın... lütfen...

Haciwhat Uğrapştığınız İçin Çok Teşekkür Ederim. Bilmiyorum Okudunuzmu Ama Yorumlarda Bir 'Çirkin Durma' Diye Söz Geçti. kısaca Cat5 İle Bu İşlemi Gerçekleştirdiğimi Düşünürsek. Kesin Çalışıp Çalışmayacağı Belli Değil, Kablonun Ziyan Olma İhtimali Var ve Hadi Olduğu Düşünelim, Kablolar Çok Hassas Olacak. Ani Hareketlenme Olduğu Zaman Yine Kopma İhtimali yüksek Olacak. Yanlışmı Düşünüyorum..

engerex Hocam Bgün 3 Tane Bozuk Mouse Buldum. Benimki İle Aynı Kablolu olanı Buldum Yani 5 Değil 4 Renk, Ayrıca Renkler Bile Aynıydı. Söylediğinizi Uygulayarak Bir Led de Denendi. Ancak Baştada Dediğim Gibi Asıl Sorun Mouse Elektirik Gitmesi Değil Bilgisayarın Tanımamasıdır. Ben Daha Önce Deneme-Yanılma Yoluyla Elektirik Kablosunu Bulup Bağlamıştım. Ancak Diğer Kablo Renkleri Sorun Oluşturdu Bu Sefer. 3 Tane Kabloyu da Denedim olmadı, Yapamadık. En Sonunda Aklıma Güzel ir Fikir Gelerek Uygulamaya Kalktım. Benim Kendi Mouse mun Kablosunun Ucunu Yani Girişini Atmamıştım. Benim Muse n Aynı kablosundan Bulup Ucunu Sökerek Ara Kablo Olarak Kullandım. Oda Olmadı, Aynı Şekilde Elektirik Gitti Ama Bilgisayarlar Tanımadı. En Sonunda Ek Yapmadan Kendi ucunu Bağladım. Ve Mouse n Bozulduğunun Farkına Vardım. Artık Yandımı, Şese mi Yaptı Çözemedim. Ancak Daha Uğrşmak İstemiyorum. 1 mouse İçin Odam Yaklaşık 1 Haftadır Dağınık. Her Neyse İyice Uzattım, Mağdur Görün :) Umarım Anlatabilmişimdir.

byndr Dediğim Gibi Kardeş, Elektirik Geliyor Ancak Yanlış Kablolardan Dolayı Sisteme Tanıtamıyordum. İlginizden Dolayı Teşekkür Ederim :)

KUSURA BAKMAYIN. SÖZLERİMİ UZATARAK YAZMAYI TERCİH EDİYORUM, ANCAK YAPI MESELESİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. TEKRAR KUSURA BAKMAYIN :)

Sorun Mouse Çöpe Atmamla Birlikte Çözülmüştür. (Pes Etti Hemen Diye Düşünmeyin, Kısa Devre Gerçekleşerek Kablonun İçinde Yanmalar Gerçekleşmiştir)...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
mousun kablosu siysh hale geldi ve çılışmıyor .siyah kısımları kesip eklemeye çalıştım ama olmadı nasıl eklerim