Mortal Kombat oyununu bilgisayarda çalıştırmak

Bu konuyu okuyanlar

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar..son çıkan online veya diğer yüksek çözünürlü oyunlarda pek merakım yok.. Eskiden oynadığım bi oyunu görünce sizinlerle paylaşmak istedim.. eskiden oynayanlar bilirler .. bir çok yerden bu oyunu indirdim ama hep SEGA serileri var , ses ve görüntüde orjinal değildi.. neyse birkaç gün uğraştım ve sonunda bilgisayarda bu oyunu orjinal vasıflarıyla çalıştırmayı başardım..ama daha büyük bir eksiğim varki sormayım.. JOİSTİK.. !!! arcadenin kendi oyun kolları var . (hemde usb destekli ) . sanırım çok pahalı ve alamayacağım. bunun için çözüm üretmek isteyenler veya bu oyun kolları hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirler..

evet arkadaşlar bu oyunun adı MORTAL KOMBAT .. ve özellikle hoşuma giden 1-2-3 ultimate ve trignji serisidir. yani bu oynun en eski serilerindendir... sonrasında çıkan serileri nedense hoşuma gitmedi.nedeni ise artık bu oyunu warner bros . himaye ediyor, yok artık oyunun içine süpermen ve batman gibi karakterlerde yerleştirmişler.. güzel bulanlar ve oynayanlar çoğunlukta olmasına rağmen bana bu serileri daha çok heycan katıyor.. hatta mortal kombat X bile duyruldu ve satışa sunulması gerekiyor şu anda yanlış hatırlamıyorsam..

evet bu eski serilerini bilgisayarımızda nasıl çalıştıracağız.. ilk önce bu eski oyunları bilgisayarda çalıştırmamızı sağlayan ARCADE oyun emülatörü gerekiyor .. ben bi emülatör seçtim ve dosyaları çalıştırdım... emülatörlerin 32 ve 64 bit seçenekleride var . ama bende 64 bit yok. fakat yeni mame' ler ile denemedim , kendi sitesindede var oradan indirilip kurulabilir.. http://mamedev.org/release.html ....

mame ve dosyaları buradan indirebilirsiniz.. dosyalar 45 gün içinde silinecekmiş haberiniz olsun..

ilk önce masa üstüne ayrı bir klasör açın , indirdiğiniz dosyayı bu yeni açtığınız dosyanın içine atın.. indirdiğiniz dosya zip uzantılıdır.. arkadaşlar indirdiğiniz zip uzantılı dosyanın içinde mameuifx32 adlı dosyayı açın ve onun içindede mameuifx32.exe adlı dosyayı kurun.. .. evet bu kurulumdan sonra roms adlı bir dosya oluşacak. bu dosyanın içinne zip halindeki hazır mk1 den başlayan serisiyle beraber tümünü ayrı ayrı kopyalayıp zip şeklinde içine atın . zaten zip şeklindedir oyunun dosyaları .. sonra tekrardan emülatöre yönelin ve F5 basın , sonra oyunları tanımasına yardımcı olan bu adım bar şeklindedir, bu işlem bitiği zaman roms dosyasının içine attığınız tüm oyunlar belirecek.. hatta mamenin sol tarafında beliren menülerden Available tıklarsanız sınanan bu oyunlar belirecektir..
artık bu oyunları çalıştırmak çok kolay.. sadece üzerine gelip sağ'a tıklayın ve play demeniz yeterlidir..,,
fakat sorunlar bitmeyebilir. ekran kartına bağlı sorunlar ve çözünürlükle ilgili sarunlar yaşanabilir.. bunun çözümüde basittir . kıytırık ekran kartımla bu oyunlar çalışıyorsa hayli hayli sizin bilgisayarlarınızdada çalışacaktır..
mortal-kombat-1-box-artwork.jpg

Son mesajlar