monster abra a5 v11.1.1 vs macbook air

hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Monster al, Mac falan uğraşma zaten ekranı küçük ve özellikleri kötü.
Mac alırsan isme para vereceksin sadece.
Öyle böyle değil, ikisinin özellikleri arasında uçurum var.

laigua

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
açıkcası ben şuan kullandığım laptop ı 9 yıldır kullanıyorum yine öyle beni baya bi götürcek bişey bakıyorum monster daha mı uzun dayanır

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
evet monster daha uzun dayanır, mac şu an bile performans sıkıntısı çıkarabilir.
istisnasız her bir parça arasında ciddi farklar var.
işlemci, ram, ekran kartı, ekran, ses kartı, hard disk, kablosuz

laigua

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
çok teşekkür ederim sağolun :)

medreruno45

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
şimdi dostum arada bir oyun yazmışssında air ile sadece CS felan atarsın hep film yazı vs şeyler olacaksa derdin mac alabilirsin ama bana kalsa ben abra yı alırdım ona bide ssd ayarlardım abra bana neredeyse ömürlük olurdu isteediğim zamanda bomba gibi oyunlar oynardım bana mısın demezdi pc yanlış hatırlamıyorsam abrada gtx 1050 var mis gibi :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
mac'le hack mack yapıldığını gösteren türlü videolar görmüş olabilirsin ama gerçekler başka macbook'ların çoğu onboard vga o monster onu cebinden çıkartır apple ipad'de klavye eklenmiş macbooklar yapmaya başlamış...
Abra-A5-v11_01-1050_large.jpg
A5-V-11_Arka_large.jpg

dikkat! buna 2x32gb ram takmak mümkün kaynak sorunun yoksa yap...
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
Platform GAMING
Notebook Serisi ABRA A5
İşlemci Mimarisi 7.Nesil Kaby Lake
İşlemci Kod Adı Intel® Kaby Lake Core™ i7-7700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.8GHz > 3.8GHz; 45W; 14nm
Chipset Intel® HM175 Express Chipset
VGA Belleği 4GB
VGA Bellek Veri Yolu 128-Bit
VGA 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 128-Bit DX12
Ekran 15.6" Full HD 1920x1080 Mat LED Ekran
Bellek 8GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2133MHz SODIMM
M.2 SATA SSD Portu 1x M.2 SATA SSD
1.Port M.2 SATA SSD 240GB M.2 Sata (Okuma: 540 MB/s - Yazma: 465 MB/s)
1.Port 2.5" HDD Takılı Değil
İşletim Sistemi FreeDos (İşletim sistemi bulunmamaktadır)
Klavye Beyaz Aydınlatmalı Klavye (Türkçe Q)
Kamera 2.0MP FHD Kamera
Kablosuz Ağ Intel® Dual Band Wireless-AC 3168, 1x1 AC + BT M.2 2230 (433 Mbps)
Hoparlör 2x 2W Hoparlör
Ses Sistemi SOUND BLASTER™ Cinema 3
Numerik Tuş Takımı Var
Dahili Kart Okuyucu 6-in-1 Kart Okuyucu (MMC / RSMMC - SD / mini SD / SDHC / SDXC)
Gigabit Ethernet Var
USB 2.0 1x USB 2.0 Portu
USB 3.0 2x USB 3.0 Portu (USB3.1 Gen1) (Type-A)
USB 3.1 1x USB 3.0 Portu (USB3.1 Gen1) (Type-C)
HDMI 1x HDMI Portu (HDCP desteği)
Mini Display 1x Mini Display Portu 1.2 ve 1x Mini Display Portu 1.3
Kulaklık / Speaker Çıkışı Var
Mikrofon Var
Dahili Bluetooth Var
Dahili Mikrofon Var
Boyutlar 378 (W) x 267 (D) x 26.9 (H) mm
Ağırlık 2.3Kg (47WH Pil Dahil)
Adaptör 120W - 19.5V / 6.15A
Batarya Çıkarılabilir 6 Hücreli Akıllı Lithium-lon Pil (47WH)
Garanti Süresi 2 YIL
Ürün Kodu 8699266780447

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
açıkcası ben şuan kullandığım laptop ı 9 yıldır kullanıyorum yine öyle beni baya bi götürcek bişey bakıyorum monster daha mı uzun dayanır
Dediğinden 9 yıllık bilgisayarın hala çalıştığını anlıyorum. Peki kendine sor, neden yeni bir bilgisayara ihtiyacım var, yenisi eskisinin yapamadığı neyi yapabilmeli ?

laigua

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hepinize çok teşekkür ederim. monster daha iyi bunun üstüne okuduklarıma göre monster da upgrade yapmak çok basitmiş bir iki vidayla işlemci falan açılıyomuş bi zaman sonra ram değişimi veya eklemesiyle falan yeniliğinide koruyabilirim ama macde böyle bişey nerdeyse imkansız galiba?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hepinize çok teşekkür ederim. monster daha iyi bunun üstüne okuduklarıma göre monster da upgrade yapmak çok basitmiş bir iki vidayla işlemci falan açılıyomuş bi zaman sonra ram değişimi veya eklemesiyle falan yeniliğinide koruyabilirim ama macde böyle bişey nerdeyse imkansız galiba?
yalnız onun cpu bga mı ne? lehimli olabilir...
A5-V-11_Arka_large.jpg

soldaki gpu 4 vidalı sağdaki cpu azıcık gözüküyor...

talatimac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monster güç satar, Macbook marka satar... Güç daha önemli..

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Monster güç satar, Macbook marka satar... Güç daha önemli..
Macbook Air'ı bir mobil geliştiriciye ya da para kazanmak isteyen bir yazılımcıya tavsiye edebilirdim çünkü app store'daki saçma sapan programların fiyatlarına bakıyorum, 10 tane o fiyatlarda uygulama satın alırsan neredeyse yeni bir mac alacaksın. 2000TL üstü tutar 10 tanesi misal. IOS App Store'da play storde'da ücretsiz olan bir dünya program 2-3TL olsun paralı. Alan da baya var. İnsanları öpmeni- pardon, bu platformlara uygulama çıkarmanın en iyi yolu da bir mac almaktan geçiyor :D

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Monster al dostum önceki değil artık windows işletim sistemi windows 10 kurup keyfine bakarsın hız mı istiyorsın ? Ssd al raid yap okadar.. raid özellikli olmasınada dikkat et bu model m2 sata sağmdırda..

Son düzenleme:

laigua

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
240gb ssd var alcağımda ama raid ne bilmiyorum ve bir sorum daha freedos bu ve 400 lira veremem windowsa bilgisayar tamircisine versem sağlıklı olur mu

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Monster al dostum önceki değil artık windows işletim sistemi windows 10 kurup keyfine bakarsın hız mı istiyorsın ? Ssd al raid yap okadar.. raid özellikli olmasınada dikkat et bu model m2 sata sağmdırda..
Windows 10 bir çok bakımdan gördüğüm en iyi Windows sürümü ama bir çok bakımdan da gördüğüm en berbat Windows sürümü.

Sevdiğim yanları;
Sürücüleri ve donanım tanıması harika, hakkını yemeyelim.
Oyunlarda GNU/Linux'tan 20-30 FPS fazla veriyor, 100 FPS üstü alan biri için çok büyük bir özellik değil tabi ama oyun çeşitliliği hoş.
Windows 10'un tasarımını ilk denediğim andan itibaren sevdim.
Açılışı ve kapanışı ikide bir araya zoraki güncellemeler girmese çok hızlı buldum

Sevmediğim yanları;
[Artık NSA umrumda değil, çünkü yasal olarak artık ISS'ler bizim kişisel bilgilerimizi canları istediği gibi satabiliyorlar. Varsın Microsoft da satsın, kaçamıyorum zaten, bir şey değişmiyor.]

Zoraki güncelleştirmeleri can sıkıcı.
İşletim sistemi çok dominant. Eski sürümlere göre bile.
Favorilerim olan ve yavaş olarak bilinen Ubuntu GNOME, Kubuntu gibi ağır GNU/Linux dağıtımları ile bile kıyasla çok yavaş.
USB klavye/fare kullanıcısıysanız PS/2 portuna geçmek için regediti eşelemeniz gerek. Saçma biliyorum ama regeditten manuel olarak ayar yapıp yeniden başlayınca ancak yeni donanımı tanıyor. Garip bir bug.
İnternet Explorer ve Edge :p

AdemCLK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sen monster al ama ben olsam sırf şu final cut pro x yüzünden mac alrıdım oyun oynayacaksın hiç bulaşma Mac'e

Full_HD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Grafik tasarım, video prodüksiyon, müzik üretimi gibi konularda özellikle Mac gerektiren işleriniz yoksa direkt Monster, daha doğrusu Windows barındıran bir sistem tavsiye ederim. İşlevsellik çok daha fazla.

laigua

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
4000 liraya kadar abra a5 v11.1 den daha iyi veya yarışır dediğiniz başka model var mı msi falan bu fiyata daha iyisini bulamazsın derseniz siparişini vericem

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Grafik tasarım, video prodüksiyon, müzik üretimi gibi konularda özellikle Mac gerektiren işleriniz yoksa direkt Monster, daha doğrusu Windows barındıran bir sistem tavsiye ederim. İşlevsellik çok daha fazla.
Hepsi Windows ile de yapılır, Mac şart değil. O sadece mac'in pazarlama stratejisi, sanki bunları yapmak için en iyi platform onlarmış gibi. En çok uğraştıran aslında Apple. Yok apple'ın desteklediği donanım olacak falan.

Full_HD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Hepsi Windows ile de yapılır, Mac şart değil. O sadece mac'in pazarlama stratejisi, sanki bunları yapmak için en iyi platform onlarmış gibi. En çok uğraştıran aslında Apple. Yok apple'ın desteklediği donanım olacak falan.

Logic Pro, Final Cut, Garageband gibi yazılımlar var malumunuz, bunlar da sadece Mac'te çalışan yazılımlar, bunu da bildiğinizi tahmin ediyorum. O yüzden dikkat ederseniz "özellikle Mac gerektiren işler" diye bahsettim. Muadili programlar elbet Windows'ta vardır ama Mac'in farkını ortaya koyabilecek yazılımlardan bazılarıdır bu saydıklarım, mesela.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Logic Pro, Final Cut, Garageband gibi yazılımlar var malumunuz, bunlar da sadece Mac'te çalışan yazılımlar, bunu da bildiğinizi tahmin ediyorum. O yüzden dikkat ederseniz "özellikle Mac gerektiren işler" diye bahsettim. Muadili programlar elbet Windows'ta vardır ama Mac'in farkını ortaya koyabilecek yazılımlardan bazılarıdır bu saydıklarım, mesela.
Tamamen marka yine :D Garageband'ı kullanmayı bilmeyen adam için teknik olarak garageband'de kullandığı programa muadil oluyor. O dediğin yerine özellikle mac gerektiren işler değil, apple'ın tekelinde tuttuğu programlara ihtiyaç duyulan durumlarda demek daha uygun :D Eğer bu Final Cut'un yapıp Lightwork, Sony Vegas, Kdenlive gibi video edit programlarının yapamadığı, Logic Pro yerine LMMS ya da Audacity kullanmamam için bir neden var mı ?

Avatar filmi bu dediğim tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar kullanılarak yapıldı ve avatar filmi şu zamana kadar izlediğim en müthiş filmlerden biriydi. Mac kullanılmadı bu film için.

Mac endüstri standardı falan değil, prestij, hava :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Zaten o yazılımları kullanamaz bile.
Arkadaşın verdiği linkteki 2 seri önce en düşük U serisi işlemci ile matlab gibi makul bir program bile performans sorunu çıkarabilir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
o resmen ipad'e klavye eklmişler ama ayrılmayanı gibi ram le ilgili süprizi olabilir...
v2-82105_medium.jpg

Full_HD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Tamamen marka yine :D Garageband'ı kullanmayı bilmeyen adam için teknik olarak garageband'de kullandığı programa muadil oluyor. O dediğin yerine özellikle mac gerektiren işler değil, apple'ın tekelinde tuttuğu programlara ihtiyaç duyulan durumlarda demek daha uygun :D Eğer bu Final Cut'un yapıp Lightwork, Sony Vegas, Kdenlive gibi video edit programlarının yapamadığı, Logic Pro yerine LMMS ya da Audacity kullanmamam için bir neden var mı ?

Avatar filmi bu dediğim tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar kullanılarak yapıldı ve avatar filmi şu zamana kadar izlediğim en müthiş filmlerden biriydi. Mac kullanılmadı bu film için.

Mac endüstri standardı falan değil, prestij, hava :D

Elbette alternatifleri mevcut ama birçoğu kurumsal olan video prodüksiyon, reklam, post prodüksiyon stüdyolarına giderseniz eğer Mac çoğunluğunu görebilirsiniz.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hala mac kullanmanın profesyonellik olduunu sananlar var sonra iflas edince nerde yanlış yaptım diye ağlar...
üzgünüm Leyla der...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
hala mac kullanmanın profesyonellik olduunu sananlar var sonra iflas edince nerde yanlış yaptım diye ağlar...
üzgünüm Leyla der...
Eğer mac profesyonellik olsa neden dünyanın en güçlü 5 bilgisayarın 4 ünde Linux, 3. en güçlüde ise UNIX kullanılıyor da Mac ya da Windows kullanılmıyor ? Bu bilgisayarları hangi amaçla olursa olsun kullananların alanlarında acemi olacaklarını hiç sanmıyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
TOP500 - Wikipedia