Monitörümün hz sini 85 e çıkartmak için ne yapmalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Merhaba arkadaşlar.

http://www.ucuzu.com/monitor-c3126/samsung/syncmaster-2233bw-p28109758/

[h=1]Samsung SyncMaster 2233BW Monitör'ü kullanmaktayım.[/h]
Sapphire HD7770 ekran kartı aldım ve League of legends oynarken FPS'yi sınırsız'a aldım. Basede dururken 130 150 civarlarında oynama yapıyor fakat kule ve minyonların yanlarına gittiğimde fps 70 80 90 arası git gel yapıyor bu gayet iyi bişi.

Fakat sorunum şu monitörüm 60hz den yukarıya alamıyorum böyle bir seçenek göstermiyor bu yüzden lolde 60 FPS nin üstünde görüntüde kırılma yapıyor.

Eskiden adım gibi emindim 70 75 80 hz seçenekleri vardı ama şu anda sadece 60 hz var ne indirebiliyorum ne kaldırabiliyorum.

Bilgisayarımı formatlattırdım Win 8 enterprise yükledim ve yükleyen kişi sürücüleri kendisi yükledi. 3 4 ay önce attırdım formatı.

Şimdi ben ne yapabilirim monitörümün hz sini 85 e çıkartmak için?

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Merhaba arkadaşlar.

http://www.ucuzu.com/monitor-c3126/samsung/syncmaster-2233bw-p28109758/

Samsung SyncMaster 2233BW Monitör'ü kullanmaktayım.

Sapphire HD7770 ekran kartı aldım ve League of legends oynarken FPS'yi sınırsız'a aldım. Basede dururken 130 150 civarlarında oynama yapıyor fakat kule ve minyonların yanlarına gittiğimde fps 70 80 90 arası git gel yapıyor bu gayet iyi bişi.

Fakat sorunum şu monitörüm 60hz den yukarıya alamıyorum böyle bir seçenek göstermiyor bu yüzden lolde 60 FPS nin üstünde görüntüde kırılma yapıyor.

Eskiden adım gibi emindim 70 75 80 hz seçenekleri vardı ama şu anda sadece 60 hz var ne indirebiliyorum ne kaldırabiliyorum.

Bilgisayarımı formatlattırdım Win 8 enterprise yükledim ve yükleyen kişi sürücüleri kendisi yükledi. 3 4 ay önce attırdım formatı.

Şimdi ben ne yapabilirim monitörümün hz sini 85 e çıkartmak için?

Konusu var buraya yaz istersen
http://forum.shiftdelete.net/monitorler/277519-monior-60-hz-den-yukari-cikmiyor.html

Bence çözünürlüğü 1080 p Yaptıysan ondan düşmüştür Düşürmeyi dene artma ihtimali o zaman olabilir

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Konusu var buraya yaz istersen
http://forum.shiftdelete.net/monitorler/277519-monior-60-hz-den-yukari-cikmiyor.html

Bence çözünürlüğü 1080 p Yaptıysan ondan düşmüştür Düşürmeyi dene artma ihtimali o zaman olabilir

çözünürlüğü düşürdüm fakat hz düşürme veya arttırma gibi bir seçenek çıkmıyor. Bir üstteki yorumuma 2 görsel ekledim bakarsan ne demek istediğimi anlayabilirsin bro.

Eskiden adım gibi emindim son çözünürlükte 70 te 75 te 80 de 85 de çıkıyor diye hatırlıyorum ya yoksa bende hz yi başka nerde kurcalıyımki :)

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Kardeşim 60 hz ye ayarlama yokmu oyunda ayarla dursun :D Gayet yeterli bence, sorunlar olması normal fps artıp yenileme hızı artmadığında :)

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Kardeşim 60 hz ye ayarlama yokmu oyunda ayarla dursun :D Gayet yeterli bence, sorunlar olması normal fps artıp yenileme hızı artmadığında :)

Hocam herşeyi bir kenara bıraktığımızda benim para verip aldığım bir monitör 85 hz kullanmak yerine neden 60hz kullanıyımki ? Bu kullanıcılara haksızlıktır.

Ben oyunda sabit 60 kullanmak istemiyorumki. İşte benim problemimde bu sabit 60 da kaldığı zaman yükselemiyor ve arada fps düşüşleri yaşarsam 60 tan aşağıya düşüyor. Eğer monitörüm 85 hz olsa ben fpsyi sınırsıza bırakıcam o zaman 80 90 dan düşsün 60 a kadar benim problemim bu işte. 60 tan aşağıya düşen fpsler gözle fark ediliyor ama 80 den 70 den düşen fpsler 60 tan aşağıya inmediği süreçte fark edilmiyor. Hem bu sadece Lol için değil Battlefield 4 içinde geçerli aldığım ekran kartını doya doya kullanmak istiyorum aynısı monitörüm içinde geçerli :D

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Her monitör de hz yükselmesi olmaz. Monitörün hz desteği ne kadarsa o kadarını kullanırsınız. Daha fazla Hz oyunlarda ve hareketli filmler de kare saniye oranını daha da hızlandırır, Herhangi bir inupt lag olayı olmadan akıcı bir deneyim sunar. Monitörün yüksek hz destelmesi de yetmez donanımın da bunun için yeterli olması gerek. Yüksek donanımlı bir pc de 144 Hz kullanılarak vysnc açık şekil de sabit FPS alınır.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Her monitör de hz yükselmesi olmaz. Monitörün hz desteği ne kadarsa o kadarını kullanırsınız. Daha fazla Hz oyunlarda ve hareketli filmler de kare saniye oranını daha da hızlandırır, Herhangi bir inupt lag olayı olmadan akıcı bir deneyim sunar. Monitörün yüksek hz destelmesi de yetmez donanımın da bunun için yeterli olması gerek. Yüksek donanımlı bir pc de 144 Hz kullanılarak vysnc açık şekil de sabit FPS alınır.

Hocam benim monitörümde dediğim gibi daha onceden yükseltmek için seçenekler vardı. Aradan 1 yıl geçti PC'yi formatlattırdım ve formatın üzerindende 3 4 ay geçti.

Oyunda daha iyi performans almak için hz arttırmaya girdiğimde sadece 60 seçeneğini görüyorum yukardaki görsellerde'de gösterildiği gibi.

Ben daha önceden 80 85 gördüğümü hatırlıyordum. Aynı modele bakıyorum internetten 85 hzyi destekliyorlar fakat benimkisinde max 60.

Bunu arttırmanın veya o seçeneği getirtmenin bir yolu olmalı ya daha önce olan şey nasıl kaybolabiliyor ben bunu anlayamıyorum :/

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
işaretlediğim yerde ki tiki kaldırıp maksimum yenileme hızı yazan yerden istediğiniz HZ oranına ayarlayabilirsiniz.

Monitör ne kadar Hz desteklerse o oranda Hz kullanılır. Burada yükselteceğiniz değerler yarar sağlamadığı gibi monitör de bulanıklığa ve görüntü bozukluğuna sebep olur. Piyasaya boşuna 120 ve 144 Hz tazeleme oranına sahip monitörler çıkmıyor.

60-75 Hz normaldir daha fazla isteyenler TV alsınlar :)

VpPA5v.png

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
işaretlediğim yerde ki tiki kaldırıp maksimum yenileme hızı yazan yerden istediğiniz HZ oranına ayarlayabilirsiniz.

Monitör ne kadar Hz desteklerse o oranda Hz kullanılır. Burada yükselteceğiniz değerler yarar sağlamadığı gibi monitör de bulanıklığa ve görüntü bozukluğuna sebep olur. Piyasaya boşuna 120 ve 144 Hz tazeleme oranına sahip monitörler çıkmıyor.

60-75 Hz normaldir daha fazla isteyenler TV alsınlar :)

VpPA5v.png

Maksimum raporlanan yenileme hızı: 75 Hz

Maksimum raporlanan çözünürlük 1680x1050

Bunları gösteriyor o yukardaki yazılar. İşte asıl değeri 75 hzmiş. o tiki kaldırdım dediğiniz gibi 75 hzde çözünürlük 1680x1050 yaptım bir oyun oluşturdum test için fps sabitlemeyi kaldırdım şu anda 60 Fps'de gibi gayet akıcı hiç bir kırılma cızırdama tarzı görüntüler olmuyor gayet başarılı. İşte ben bundan bahsediyodum. Çok teşekkür ederim yardım için şimdi doya doya kullanıyorum :)

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Maksimum raporlanan yenileme hızı: 75 Hz

Maksimum raporlanan çözünürlük 1680x1050

Bunları gösteriyor o yukardaki yazılar. İşte asıl değeri 75 hzmiş. o tiki kaldırdım dediğiniz gibi 75 hzde çözünürlük 1680x1050 yaptım bir oyun oluşturdum test için fps sabitlemeyi kaldırdım şu anda 60 Fps'de gibi gayet akıcı hiç bir kırılma cızırdama tarzı görüntüler olmuyor gayet başarılı. İşte ben bundan bahsediyodum. Çok teşekkür ederim yardım için şimdi doya doya kullanıyorum :)

:) Oyunda ki çözünürlüğü 1680x1050 getirirseniz tazeleme oranını 75 Hz ye çıkarabiliyorsunuz ama burada FULL HD ye göre ciddi bir görüntü kaybı oluyor. Çözünürlük düşürüldüğü için dolasıyla oyunda FPS artışı oluyor ama oyun da ki görüntü de bir o kadar gidiyor. Vsync açarsanız oyunda ki kırılmaların önüne geçer, FPS yi de sabitler.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
:) Oyunda ki çözünürlüğü 1680x1050 getirirseniz tazeleme oranını 75 Hz ye çıkarabiliyorsunuz ama burada FULL HD ye göre ciddi bir görüntü kaybı oluyor. Çözünürlük düşürüldüğü için dolasıyla oyunda FPS artışı oluyor ama oyun da ki görüntü de bir o kadar gidiyor. Vsync açarsanız oyunda ki kırılmaların önüne geçer, FPS yi de sabitler.

Şimdi hocam yaklaşık 2 ay sonra 144Hz'lik bir monitör satın alıcam. Amcamın oğlu almış bunu : http://pcmonitors.info/reviews/asus-vg248qe

yaklasık 950 tl falan ödemiş bende 2 ay sonra kısmetse satın alıyorum.

Şu anda dediğiniz gibi AMD Control Center'den o tiki kaldırdım ve 75 Hz 1680x1050 çözünürlüğü seçtim uygula dedim. Ardından masa üstüne sağ tıkladım ordan ekran ayarlarına gidip gelişmiş seçeneklere geldim ve baktığımda 60 Hznin altında 75 Hz seçeneği çıktı. Seçtim ve uygula dedim. Oyuna girdim Fps sabitleyici bir seçenek var Vynsc gibi bişi yazıyor tam doğurusunu yazamadıysam kusura bakmayın onu işaretledim ve 75 fps sabit olarak 1680x1050 çözünürlükte Tüm gölgelendirme grafik tarzı ayarlar Very Hard'ta. Çok akıcı arada fps 70 e falan inebiliyor cok zorlanırsa ama hiç bir fark olmuyor çünkü 60 Fps altı göz ile fark ediliyor ama 60 fps üstünde olan değişiklikleri gözlerimle göremiyorum hiç bir sorun yok anlayacağınız :) yardım için çok çok teşekkürler.

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Şimdi hocam yaklaşık 2 ay sonra 144Hz'lik bir monitör satın alıcam. Amcamın oğlu almış bunu : http://pcmonitors.info/reviews/asus-vg248qe

yaklasık 950 tl falan ödemiş bende 2 ay sonra kısmetse satın alıyorum.

Şu anda dediğiniz gibi AMD Control Center'den o tiki kaldırdım ve 75 Hz 1680x1050 çözünürlüğü seçtim uygula dedim. Ardından masa üstüne sağ tıkladım ordan ekran ayarlarına gidip gelişmiş seçeneklere geldim ve baktığımda 60 Hznin altında 75 Hz seçeneği çıktı. Seçtim ve uygula dedim. Oyuna girdim Fps sabitleyici bir seçenek var Vynsc gibi bişi yazıyor tam doğurusunu yazamadıysam kusura bakmayın onu işaretledim ve 75 fps sabit olarak 1680x1050 çözünürlükte Tüm gölgelendirme grafik tarzı ayarlar Very Hard'ta. Çok akıcı arada fps 70 e falan inebiliyor cok zorlanırsa ama hiç bir fark olmuyor çünkü 60 Fps altı göz ile fark ediliyor ama 60 fps üstünde olan değişiklikleri gözlerimle göremiyorum hiç bir sorun yok anlayacağınız :) yardım için çok çok teşekkürler.

:) Rica ederim. Ben onu 1080p çözünürlüğü olanlar yapmasın diye söyledim :)

Monitör gayet iyi. Bende PS4 için Sony'nin bu televizyonunu aldım. input lag tepkime süresi düşük Hz oranı yüksek olduğu için bilgisayarda da bunu kullanmaya başladım.

http://www.btsony.com/asp/product/3294/Sony-KDL-42W655-Dahili-Uydu-Alicili-LED-TV

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91