Monitör kaç inç olmalı?

Bu konuyu okuyanlar

Arrow.90

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Monitör almayı düşünüyorum, kaç inç almalıyım?

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
İnç değeri, hertz değeri değişmediği sürece FPS değerini etkilemeyecektir. Bu yüzden, en başta hertz değerini belirlemeniz daha mantıklı bir adım olacaktır. Bunun için farklı bir konu da açabilirsiniz.
Monitör boyutuna gelince, monitör boyutu sizin kullanım amacınıza, zevkinize göre değişebilir. Monitörü ne için kullanacaksınız? Kurgu, montaj için 24 inç yeterli, 27 olursa çok daha iyi. Zira çalışmaların büyük bir kısmının monitöre sığabiliyor olması çalışmada kolaylığı sağlar. Eğer oyun için alınacak bir monitörse, FPS oyunlarında 24 inç üzerine çıkmanızı tavsiye etmem, çünkü büyük ekranda odaklanmakta problem yaşayabilirsiniz, dibine kadar girmeniz gerekebilir. MOBA oynayacaksınız 27 inç iyidir, fakat 24 inçte yeterlidir. Kişisel zevkler işin içine girerse, bugün monitör alacak olsam 24 inç bir monitörü tercih ederdim, çünkü çok fazla alanda kullanımı ideal bir boyut olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:

green1987

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
bu monitoru ne için kullanacağınıza bağlı olarak değişir. Misal çizim falan yapacaksanız 24 inç falan olabilir, daha farklı şeyler için de yine değişir.

Arrow.90

Asistan
Reaksiyon puanı
40
İnç değeri, hertz değeri değişmediği sürece FPS değerini etkilemeyecektir. Bu yüzden, en başta hertz değerini belirlemeniz daha mantıklı bir adım olacaktır. Bunun için farklı bir konu da açabilirsiniz.
Monitör boyutuna gelince, monitör boyutu sizin kullanım amacınıza, zevkinize göre değişebilir. Monitörü ne için kullanacaksınız? Kurgu, montaj için 24 inç yeterli, 27 olursa çok daha iyi. Zira çalışmaların büyük bir kısmının monitöre sığabiliyor olması çalışmada kolaylığı sağlar. Eğer oyun için alınacak bir monitörse, FPS oyunlarında 24 inç üzerine çıkmanızı tavsiye etmem, çünkü büyük ekranda odaklanmakta problem yaşayabilirsiniz, dibine kadar girmeniz gerekebilir. MOBA oynayacaksınız 27 inç iyidir, fakat 24 inçte yeterlidir. Kişisel zevkler işin içine girerse, bugün monitör alacak olsam 24 inç bir monitörü tercih ederdim, çünkü çok fazla alanda kullanımı ideal bir boyut olduğunu düşünüyorum.
60 Hz veya 75 Hz düşüyorum ve oyun için monitör.

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
60 Hz veya 75 Hz düşüyorum ve oyun için monitör.
Anladım, hertz değerini belirlerken ekran kartınızı ve çoğunlukla oynayacağınız oyunlarda aldığınız ortalama FPS değerini de hesaba katarsanız sizin için daha iyi olur.

Arrow.90

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Anladım, hertz değerini belirlerken ekran kartınızı ve çoğunlukla oynayacağınız oyunlarda aldığınız ortalama FPS değerini de hesaba katarsanız sizin için daha iyi olur.
Ekran kartı Msi GTX 1060 Gaming X 6GB, Batman Arkham Knight, Crysis 3, Pes serisi oyunları oynayacağım.

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Ekran kartı Msi GTX 1060 Gaming X 6GB, Batman Arkham Knight, Crysis 3, Pes serisi oyunları oynayacağım.
1920x1080 çözünürlüğe sahip bir monitör satın alacağınız varsayarsak, benchmarkları incelediğimde Batman Arkham Knight'ta 60-85 arası, Crysis 3'te 40-70 arası, PES serilerinde 140-160 arası FPS değerlerinin alındığını gördüm. Bu sonuçlar, işlemci, ram gibi bileşenlere bağlı olarak değişebilir.
Batman Arkham Knight, Crysis ve bu seviyede oyunlarda ortalama 75 FPS alacağınızı varsayarsak(PES serileri gibi yüksek FPS veren oyunları işin içine katmazsak) 75 hz monitör bence sizin için ideal.
Peki neden 144 hz değil de, 75 hz? Aslında bu uzun zamandır süren bir tartışma konusu, oyunlarda ortalama 75-85 arası FPS; PES, LOL gibi oyunlarda 100-150 FPS alıyoruz, 144 hz monitör almalı mıyız? Eğer bu çok yüksek FPS veren oyunlarda profesyonel oyuncu değilseniz, benim şahsi görüşüm hayır. 75 hertz yeterli.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
yakında 144Hz normal olucak 288Hz-400Hz profesyonel olucak...
144Hz ucuza bulursan al yoksa zengin değilsen zorlama...