Moniör 60 hz den yukarı çıkmıyor

Bu konuyu okuyanlar

efeefe01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar...
Bazı forumlarda araştırmalarıma göre monitor -75 hz nin altında olunca göz sağlığı bozuluyomuş . Ayarlarlara bir şekilde girdim ve sadece 60 hz seçeneğini gördüm ve aklıma takıldı bunu nasıl arttıra biliriz ? Pc bilgini değilim o yüzden açıklayıcı anlatırsanız sevinirim :D

Pc min tüm özelliklerini sayıyorum :
Intel pentium Dual CPU E2220 :hammer:
Monitör: Intel g33/g31 Exspress Chipset Family
Ön bilgi : 64 bit windows 7

Şimdiden teşekürler !!!

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
ekran çözünürlüğünü düşürürsen monitörün desteklediği diğer değerleri kullanabilirsin.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Eğer kullandığın çözünürlüğün daha yüksek bir tarama frekansına çıktığını biliyorsan. Muhtemelen monitörün sistemine düzgün tanıtılmamıştır. Yani varsayılan monitör olarak kullanıyor olabilirsin. Tüm yüklemelerine rağmen farklı bir değer görmüyor isen monitorün o çözünürlük için desteklemiyordur.

Bu göz bozulması Crt (Tüplü) monitörler için daha fazladır. Diğer lcd ve led monitörler için durum daha azdır.

efeefe01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çözünürlüğü azalttım fakat , kör olcak gibi hisstetim şu anda gözlerimden yaş akıyor . Hemde yine 1 seçenek var . Bazı forum larda bu sorunu çözecek programların olduğunu duymuş tum . Başka şekilde çözebilirmiyiz sorunu . (Açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız sevinirim.)

CMYK

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Monitörün model ve markasını yazarsan daha çok yardımcı olunur
Örneğin: Samsung bh230,lg 123, acer vievsonic gibi
Senin yazdığın "Monitör: Intel g33/g31 Exspress Chipset Family" bu kısmın önemi ikinci plandadır.

yigot

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Hurafe onlar ınanma cogu ınsanın monıtoru 60 hz daha 120 hz ler daha yenı yenı alınmaya baslandı ınsanların sımdıye kor olması lazımdı ozaman :) 1920 x 1080 yap 60 hz e kendı sabıtler zaten...

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Öncelikle gözü bozmak ile göz sağlığı için iyi olmamak arasında bir fark var.

refresh rate ne kadar iyi ise o kadar iyi ama günümüzde satılan en güzel monitörde bile bu hız 60 Hz'dir. Bu hızda çalışan bir LCD monitorde gözün ister istemez yorulacaktır, ama CRT monitörde LCD monitöre göre kat be kat fazla yorgunluk hissedeceksin.

Monitörün tüplü ise değiştirmeni tavsiye ederim, ya da monitörün driverlarını bularak monitörü düzgün bir şekilde tanıtarak hızı arttırabilirsin.

Bu arada yazdığın eski ve ama devrinin kıralı PC'yi nereden buldun?

efeefe01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni monitör mü almam gerek ? yoksa başka bir çözüm varmı ? Bu arada çalıştır dan dxdiag a girdim ordan ekrana tıkladım ve bunlar yazıyodu :
Ad :Intel G33/G31 Express Chipset Family
Üretici : Intel Corporation
Yonga türü :Intel GMA 3100
Yaklaşık top. Bellek : 251 mb:4:
Geçerli Görüntü Modu : 1366 x 768 (32 bit) (60hz):thumbdown:
Monitör: Genel PnP Monitör

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
yeni monitör mü almam gerek ? yoksa başka bir çözüm varmı ? Bu arada çalıştır dan dxdiag a girdim ordan ekrana tıkladım ve bunlar yazıyodu :
Ad :Intel G33/G31 Express Chipset Family
Üretici : Intel Corporation
Yonga türü :Intel GMA 3100
Yaklaşık top. Bellek : 251 mb:4:
Geçerli Görüntü Modu : 1366 x 768 (32 bit) (60hz):thumbdown:
Monitör: Genel PnP Monitör

Onlar ekran kartı bilgileri.
Onboard ekran kartı kullanıyorsun ama windows 64bit yüklü.
O zaman 4gb ve üzeri ram sahibisin ve tasarım/grafik işleri ile uğraşıyorsun ama monitörün muhtemelen 17-19" falan....
Bir kezat var ortada.

Eğer monitörün 17 veya 19 inç ise bu çözünürlük ve 60hz gayet normladir.
Yazılım ile falan artmaz.
800x600 yap 90hz falan kullanabilirsin istersen.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Monitorümün markasının bir tek noc marka olduğunu biliyorum . 800x600 yaptım gözlerimden damla damla yaş akmaya başladı. bu arada 1 gb ram var . Çözüm yoksa konu kapansınmı ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Çözünürlüğü azalttım fakat gözlerimden damla damla yaş aktı o nasıl bisey :D .başka çözüm yoksa konu kapatılsın . bu arada 1 gb ram var külüstür :).

earth_game

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
slm arkadaşlar 12 inç 2 tepki süresi bilgisayar monitörü varmı varsa son çıkcan bilgisayar oyunları oynanırmı çözünürlük sorun olurmu.EKRANIN küçük olması önemli büyük ekranlar yüzümü yakıyor cilt hastalığı yaptı ii günler

12 inç 2 tepki süresi lcd monitör fiyatı ne kadar

xanovera

Asistan
Reaksiyon puanı
1
en basiti ve özeti 60 hz olayına takılma, örneğin evde kaç hz tv kullanıyorsunuz ?
şuan senin görüntünün hz ini sınırlayan monitördür ve piyasadaki 3000 liralık monitörler de o çözünürlükte o hz değerini veriyor.

yani bu konuyu kapat gitsin :)
aşağıdaki linkte apple thunderbolt display isimli 2699 tl lik monitörün spesifikasyonlarını görebilirsin refresh rate : 59,95 Hz :D 60 yazamamışlar

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Thunderbolt_Display

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aoç Monitörler gözü maf eder 4 ay kullandım gözlerim çok ağrıyor. en son AOC Monitör şikayetlerini okudum her kullanıcı bu durumdan şikayetci. Tekrar 19 inç monitöre geri döndüm 75 hz yaptım rahatladı gözlerim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:(:(:(arkadaşlar ben steamdan counter strike global offensive aldım oyun açılırken sınırdışı hatası veriyo ne yapmam lazım tavsiye

overLord19072259

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim modeli casper 18.5 inç yani 1360x768 ama çözünürlüğü 1360x768 yapamıyorum yardım edebilirmisiniz