Modemler Internet Hızını Etkiler mi?

Bu konuyu okuyanlar

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
arkadaşlar ben turknet kullanıcısıyım.tarifem 16 megabit sınırsız .bilgisayarımda turknet sitesinden hız testi yaptığımda dowload hızım oratalam 12 megabit olarak görüyorum.(bu testi peşpeşe yaptığımda her defasında farklı rakam çıkıyor.speedtest sitesinde ise daha farklı rakamlar çıkmakta)telekom müdürlüğüne gidip hız testi yaptırdığımda bana hızımın 14 megabit oldunu söylüyorlar.benim yaptığım test ile arasında 2 megabit kadar fark var.acaba bu durum kullandığım AİRTİES 5021 marka kablolu modemden kaynaklanıyor olabilir mi?

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Bu fark gayet normal. Hem hangi noktadan hangi noktaya veri testi yaptığınız da önemli. Speedtest sitesinde farklı server seçerek bu farkı siz de görebilirsiniz.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Bu fark gayet normal. Hem hangi noktadan hangi noktaya veri testi yaptığınız da önemli. Speedtest sitesinde farklı server seçerek bu farkı siz de görebilirsiniz.

yani telekomun gördüğü hız ile benim yaptığım hız teste mi normal yoksa benim kendi yaptığım testler mi?modem ile bilgisayar arasında yapıyorum.farklı server nasıl secilir bilmıyorum

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Modemler hızı etkiler ama şöyle yani eğer modemin sana verilen hıza kadar destek vermiyorsa etkiler. Senin modeminin 24 Mbps hız desteği var, modemden kaynaklı hız sorunu olmamalı. Fark büyük ihtimalle kablolardan kaynaklanıyor.

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
boşver dostum 2veya 3 megabit kayıpları 12 megabit hız görüyosun daha ne olsun bu ülke şartlarında hızın çok iyi kafaya takma bence

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
yani telekomun gördüğü hız ile benim yaptığım hız teste mi normal yoksa benim kendi yaptığım testler mi?modem ile bilgisayar arasında yapıyorum.farklı server nasıl secilir bilmıyorum

Telekomun gördüğü hız modem arayüzünde yazan hızdır zaten onlar belirliyor. Örneğin standart bir 8 mbit e kadar olan tarifede modem arayüzünde 9415 kb/s yazar. Hız testlerinde ise 8 mbit i geçemez.
k10jl.png

Burada harita üzerindeki beyaz renkli veya şeçili alana imleci getirin ttlekom, superonline, vodafone gibi isimler çıkar hepsi farklı server dır. Diğer ülkelerden de bir server seçebilirsiniz, hepsinde farklı sonuç çıkacaktır.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Olay şu bence. Tarifen 16 mbit oldugu halde hattin kaldirmadigi veya baska bir nedenden dolayi santral hizini 14 mbitte sabitlemistir. Hiz testlerinde de bu sonucun cikmasi anormal degil.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Telekomun gördüğü hız modem arayüzünde yazan hızdır zaten onlar belirliyor. Örneğin standart bir 8 mbit e kadar olan tarifede modem arayüzünde 9415 kb/s yazar. Hız testlerinde ise 8 mbit i geçemez.
k10jl.png

Burada harita üzerindeki beyaz renkli veya şeçili alana imleci getirin ttlekom, superonline, vodafone gibi isimler çıkar hepsi farklı server dır. Diğer ülkelerden de bir server seçebilirsiniz, hepsinde farklı sonuç çıkacaktır.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Olay şu bence. Tarifen 16 mbit oldugu halde hattin kaldirmadigi veya baska bir nedenden dolayi santral hizini 14 mbitte sabitlemistir. Hiz testlerinde de bu sonucun cikmasi anormal degil.

modem arayüzünde hız testinin görülebıldını ılk defa öğrenıyorum.baktığımda DSL Hızı(Kb/s): 800 / 14333 gözüküyor.ne anlama geldını anlamadım.

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
modem arayüzünde hız testinin görülebıldını ılk defa öğrenıyorum.baktığımda DSL Hızı(Kb/s): 800 / 14333 gözüküyor.ne anlama geldını anlamadım.

Hız testi değil, tanımladıkları hız yazıyor arayüzde. 14mbit yazıyor doğru demişler. 800 kb/s upload(gönderme), 14333 kb/s download(indirme) aralığın var.

aykutoglu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
öp başına koy ve hiç sesini çıkarma bence ! benim hızımda 8mbps güya !
superonline 8megabit sınırsız !!!!
verdiğim para her kuruşuna kadar HARAM olsun diyorum başka bişey demiyorum !
3 liralık bir hizmet için her ay utanmadan 50-60 tl alıp birde utanmadan reklam yapıyorlar !

34spi6a.jpg

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Modemler hızı etkiler ama şöyle yani eğer modemin sana verilen hıza kadar destek vermiyorsa etkiler. Senin modeminin 24 Mbps hız desteği var, modemden kaynaklı hız sorunu olmamalı. Fark büyük ihtimalle kablolardan kaynaklanıyor.
hangi kablolardan?
boşver dostum 2veya 3 megabit kayıpları 12 megabit hız görüyosun daha ne olsun bu ülke şartlarında hızın çok iyi kafaya takma bence
benım kafaya taktığım modemde 14 megabit ama biligisayar başında 12 megabit:)
T
k10jl.png

söyledığınız gibi yaptım ama hiçbirşey çıkmadı

öp başına koy ve hiç sesini çıkarma bence ! benim hızımda 8mbps güya !
superonline 8megabit sınırsız !!!!
verdiğim para her kuruşuna kadar HARAM olsun diyorum başka bişey demiyorum !
3 liralık bir hizmet için her ay utanmadan 50-60 tl alıp birde utanmadan reklam yapıyorlar !

34spi6a.jpg

bende bu hızı yenı kulanmaya başladım.evın yakınına 1.5 km uzaklığına yenı santral kutusu yerleştırdıler de ondan başladım.yoksa bende şimdıye kadar hep 1 megabit kulanıyordum.super onlınede bu sıkıntılar var mı?oysa herkes super onlıneyı övüyor

speed test ile kulandığım turknetın hız testlerı neden farklı çıkıyor anlamadım
http://

http://

patatefrite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türk Telekom ekipleri hız testi yaparak gördükleri hız ankastreye kadar ki hızdır sanırım (binanızın altında telefon kabloların geldiği kutu). Onların ankastreye kadar gördükleri hız, ve sizin speedtest'te gördüğünüz hız arasındaki fark bina içi kablolama dan kaynaklanıyor olabilir, modemden kaynaklanıyor olabilir, bilgisayarınızda o an açık olan programlardan (örneğin Antivirüs programı, download yapan torrent programlar açık varsa vs.) kaynaklı olabilir.

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Bu konuda gerçek manada bilgi sahibi değilim fakat etkiler bence çünkü modem wireless ise kalite tartışılır.

patatefrite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
speed test ile kulandığım turknetın hız testlerı neden farklı çıkıyor anlamadım

Hız testini hızmet aldıgın ISS haricinde bir yerden yaparsanız doğru sonuçlar vermez, çünkü o zaman sadece hattınızın hızı değil, bir de o test sunucunun bulunduğu yerin bağlantının hızı da test sonucu etkilemiş olur.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Türk Telekom ekipleri hız testi yaparak gördükleri hız ankastreye kadar ki hızdır sanırım (binanızın altında telefon kabloların geldiği kutu). Onların ankastreye kadar gördükleri hız, ve sizin speedtest'te gördüğünüz hız arasındaki fark bina içi kablolama dan kaynaklanıyor olabilir, modemden kaynaklanıyor olabilir, bilgisayarınızda o an açık olan programlardan (örneğin Antivirüs programı, download yapan torrent programlar açık varsa vs.) kaynaklı olabilir.

telekomdaki yetkili kişi modemım açık olduğu halde benım ıp adresımı göremedını söyledı.sonra heralde modemıme bakarak bağlantı hızımı söyledı.yani o kutudan falan bahsetmedi.evin içersindeki tesisat eski olabilir.antivirüs programları download hızına etki yapar mı?bunu bılmıyordum.yaptığım testlerde antivirüs programını kapatmıyorum

Bu konuda gerçek manada bilgi sahibi değilim fakat etkiler bence çünkü modem wireless ise kalite tartışılır.

2 magabit kadar etkıler mı?kablolu olarak kullanıyorum

Hız testini hızmet aldıgın ISS haricinde bir yerden yaparsanız doğru sonuçlar vermez, çünkü o zaman sadece hattınızın hızı değil, bir de o test sunucunun bulunduğu yerin bağlantının hızı da test sonucu etkilemiş olur.
genelde hız testlerını speedtest sıtesınden yapıyorlar bende oradan denedım.son cümlenızde ne demek ıstedınızı tam anlayamadım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben ttnet kullanıcısıyım internet hızım 100.0 mbps bu yavaşmıdır hızlımı