Mobil İnternette Kimler Kekleniyor?

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Yapılan araştırmalar, büyük reklam kampanyalarıyla sunulan mobil genişbant performanslarının gerçekte yerlerde süründüğünü gösterdi. Peki hangi ülkede?

Epitiro adlı müşteri deneyimi uzmanı firmanın beş aylık araştırması, İngiltere'deki gerçek mobil genişbant hızının, operatörler tarafından reklamda belirtilenin ancak %24'üne denk geldiğini ortaya çıkardı. Firmanın açıklamasına göre, ortalama olarak 1 Mbps'den az olan mobil genişbant hızı, ADSL bağlantının da ortalamasından %34 daha yavaş görünüyor.
Testler Nasıl Yapıldı?
Epitiro'nun cihaz tabanlı Isposure adlı uygulaması ile web tabanlı olarak gerçekleştirilen araştırma, İngiltere'deki 1.300'ün üzerinde cihazda yüklü. Geçtiğimiz yılın aralık ayından 2009 Mayıs'a kadar sürdürülen araştırmada, 1,4 milyon test sonucu kayıtlara geçti.
pda1245773399.jpg

"Dostum 4,5 Mbps dedin ama bu 1,8 Mbps"​
İngiltere'de 3,6 Mbps portansiyel maksimum hız reklamı yapan Orange, O2 ve 3UK'nin yanı sıra, "biz 4,5 Mbps görüyoruz" diyen T-Mobile ve reklamlarında 7,2 Mbps maksimum hız sunduğunu belirten Vodafone bulunuyor. Ancak en hızlı 20 cihazın test süresince aldığı ortalama sadece 1,8 Mbps.
Karasala Gerçek Alternatif LTE mi Olacak?
Mobil genişbant ISP'lerindeki değişikliklerin, gerek TCP ve HTTP hızı açısından, gerekse pin ve DNS yoklama zamanı açısından farklılıklar gösterdiğini belirten Epitiro, mobil ve karasal genişbant arasındaki gerçek rekabetin ancak LTE ile başlayacağını öne sürüyor.
:: Sizce ülkemizde durum daha farklı olacak mı?

Bilgi İçin : Epitiro
Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
işin içine Mobil internette Girdikten Sonra . Dünyadaki Varolan IP sayısı Ne olacak acaba .! Japonya hariç hiç bi ülke yatırım yapmadı .!

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
way anasını! ingilterede bile max 1,8 Mbps ise biz türkiyede 0,8 Mbps yi zor görürüz.

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
ben yasadigim ulkede, 3g network ile internette baglaniyorum, sozum ona 3.6 mbs, fakat maximum hizim full sinyal ile, 180kb persecond. inanilmaz yalancilar,
vadafonda nu da kullandim oda ayni, 3.6 diye reklam yapiyorlar, 200kb i gecmiyor download hiziniz/

NaMa

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben yasadigim ulkede, 3g network ile internette baglaniyorum, sozum ona 3.6 mbs, fakat maximum hizim full sinyal ile, 180kb persecond. inanilmaz yalancilar,
vadafonda nu da kullandim oda ayni, 3.6 diye reklam yapiyorlar, 200kb i gecmiyor download hiziniz/
bende yurt içindeyim 116kbden daa yuksek hız görmedim hemde pcimde :D sen 200kb telinde göruyon buldun bunama:D

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
256k ya razıyım ben laptop umu msn girdirsin, netten düşmesin yeter. Stabil bi 256k ya dahi razıyım :D

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
1-bağlantı kopmasın 2-fiyatı makul olsun , ben o hıza razıyım.ttnet in sözüm ona hizmetinden,türktelekomun alt yapısından kurtaracak herşeye razıyım.

patatefrite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3G ile türk telekom'un altyapısından kurtulmuyorsun ki. Baz istasyonları nasıl internet'e bağlanıyor zanediyorsun? Bir yerde türk telekom'a ait bazı kablolar kiralanıyor. Ama bunda ne olacak ki? türk telekom'un altyapsından kurtulmak istemek ne kadar geyik gereksiz bir istek.

Asıl, türk telekom'un tekelinden kurtulmak gerek. Onu da Turk.Net, Smile, vs. gibi alternatif ADSL sağlıyıcılar ile yapabiliyorson. Bir de 3G'den daha hızlı, daha ucuz, daha büyük download kota, ve saire. 3G mobil teknoloji. Mobil kullanıcı için iyi. ADSL rekabet edeceği düşünmeyim. Büyük bir hata. Ancak belki çok gezen öğrenci, iş adamı segment için, ama pazarın %99'u ev kullanıcı, kobi kullanıcı için 3G çözüm değil.

Son mesajlar