Mobil Flash'ta İkinci Büyük Sorun!

Bu konuyu okuyanlar

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
İyi de aga, flash teknolojisi zaten direkt merkezi işlemciyi yani CPU yu kullanıyor. O yüzden her makinada kasıyor. Önbellekleme algoritması yok! Ekran kartlarının işlemcilerini kullanamıyor! bunlar zaten performans sorunu yaratmaya yetiyor.

Bu konuda gelecek silverlight teknolojisinin. Tabii ki daha iyisi çıkana kadar. Silverlight hem önbelleklemeyi iyi yapıyor, hem de ekran kartı işlemcilerinden yararlanabiliyor, hem de kısıtlı erişim veriyor. Ayrıca uygulama olarak da kullanabiliyorsun silverlight ile hazırlanmış yazılımları (ses ve görüntü medyalarını kast etmiyorum, onları yürüten yazılımları söylüyorum)

İşte, böyleyken böyle... Steve Jobs boşuna köpürmüyor flash konusunda... Micro$oft'u başka konularda öldürsek de, şimdi hakkını vermemiz gerekir...

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Steve Jobs'un iphone de flash olmamasının sebebini güvenlik açıkları olması sebebiyle açıklamıştı. Demek ki adam haklıymış.

elpencee

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Guncelleme yaptim ama pek bi degisiklik hissetmedim acikcasi

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
flash'ın kasması flashın ağırlığı değil yazılımcıların düzensiz kullanımındandır.
ayrıca flash gpu kullanıyor. fakat cep telefonlarının çoğunda güçlü bir grafik işlemcisi yok.

html5 ve javascript ile bir 3d motoru yapmayı bir deneyin.
aynısını flash ile deneyin.

bu gün basit bir oyun olarak görünen farmville bile flash as3 ile yazılmış bir 3d motoru ile yapıldı.

flash'ın performans olarak tek sorunu kısıtlama yapmaması. bu konuyuda abartmanın anlamı yok gözden kaçmış bir ayrıntı.

Action Script 3 gibi spectrum analyzer bile yapabilecek kadar derin bir programlama dilini birkaç kb'a sığdıran adobeye saygı duymamak elde değil

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Apple haklı çıkıyor gibi :)