Milli Savaş Uçağı İçin Düğmeye Basıldı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


mr_rain

Guru
Katılım
9 Tem 2008
Mesajlar
23,968
Puanları
83
TAİ TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla, ilk Türk savaş uçağının kavramsal tasarımının yapılması ve bu çerçevede, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının kararlaştırıldığını anımsattı. kararlaştırıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının koordinasyonunda imza töreni yapılacağını ifade eden Dörtkaşlı, bu projenin çok iddialı olduğunu kaydetti. Önlerinde büyük hedefler olduğunu belirten Dörtkaşlı, ''Milli savaş uçağı geliştirme projesini başlatıyoruz. Bu sadece TAI'nin değil, Türkiye'nin bir projesi olacak. Tüm savunma sektörü, TAI, Havelsan, Roketsan, Aselsan, özel sektördeki savunma kuruluşları, enstitüler, üniversiteler, SSM ve Milli Savunma Bakanlığı gibi herkesin ortak bir projesi olacak'' dedi.

Bu prestijli projenin altından kalkabilmeleri için nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyduklarını anlatan Dörtkaşlı, ''Bizim mevcut projelerimizde yetişen kadrolarımızın yanı sıra yurt dışında görev yapan, bu işte tecrübeli olan çocuklarımızı evlerine davet etmemiz ve memlekete hizmet etmelerini temin etmemiz lazım'' diye konuştu.

Bu arada, milli savaş uçağı yeni nesil olacak ve F4 uçaklarının görev sürelerinin bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek.

YERLİ UÇAKTA, TAI VE TEI ÖNCÜ KURULUŞLAR OLACAK

Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının tasarım ve imalatı aşamalarında, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) ve Tusaş Motor Sanayii A.Ş (TEI) öncü kuruluşlar olacak.

2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI, dünya standartlarında tasarım imkanına sahip TAI ile milli uçak tasarımına yoğunlaşacak.

TAI ve TEI'nin, yerli savaş uçağı projesi tasarım sürecinde, tasarım mühendisi istihdamını enaz iki kat artırmak zorunda kalacağı belirtiliyor.

KAYNAK
 

fraud3

Doçent
Katılım
29 Kas 2010
Mesajlar
637
Puanları
18
"Milli Savaş Uçağı İçin Düğmeye Basıldı"

Nerde bu düğme hep merak etmişimdir :D Güzel bir gelişme gerçekten :)
 

Nemre

Profesör
Katılım
26 Nis 2011
Mesajlar
2,583
Puanları
38
Geç Bile Kalınmış.Köhne Zihniyetler Şimdiye Kadar HAYAL BİLE EDEMEMİŞ. Ama Şimdi Gercek Oluyor.
 

Elbruz46

Rektör
Katılım
22 Şub 2008
Mesajlar
11,956
Puanları
113
"Milli Savaş Uçağı İçin Düğmeye Basıldı"

Nerde bu düğme hep merak etmişimdir :D Güzel bir gelişme gerçekten :)
O düğme telefonun yes tuşu :D Ararsın yapın diye talimat verirsin işler başlar :D

Ülkemizde güzel şeyler oluyor olmaya devam edecek bu ülkenin önü açık tek sorunumuz yine içimizdeki statükocular...
 

sdmh

Profesör
Katılım
22 Ağu 2008
Mesajlar
1,109
Puanları
38
Geç bile kalındı 10 sene önce başlamalı ilk modeller şimdi kullanılmalıydı.
 

lawgiverkhan

Üyecik
Katılım
23 Ağu 2011
Mesajlar
35
Puanları
0
Önceki zihniyet bazı erlerden emir alıp başka amaçlara hizmet etmeselerdi. Bundan yıllar önce de bu çalışmalara başlanabilirdi. Ama....
 

|BeyabaN|

Profesör
Katılım
18 May 2008
Mesajlar
3,248
Puanları
0
ülkemiz için hayırlı olsun, uçakğın tasarlanmasında ve yapımında çalışacak mühendisleride şimdiden tebrik ederim, adamlar ülkeleri için hayatlarını tehlikeye atıyorlar.
 
Üst
stat counter