Millette ne para var be

Bu konuyu okuyanlar

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Bizde köle gibi çalışalım elde var 0

Sokaklar mercedes, bmw dolu

150-200 binlik arabalar cirit atıyor.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
zengin daha zengin, fakir daha fakir... :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
milyarlarım olsa 100-250 bin ... milyon'u arabaya vermem.

Reaksiyon puanı
2,554
Öyle vala cebimde 20tl ile dolaşıyorum 3900lira da öğrenim kredisi borcum kaldı dilenci para istiyor bilmiyor ki benden daha zengin..
Hayata dair plan bile yapamıyorum gelecek için çünkü hepsinin kapısı paraya çıkıyor ne yazık ki..

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,972
Neden hep karamsar düşünüyorsunuz?

Birde bu yanını düşün. Araba başına petrol Tüketimini hesaplarsak Her ay milyarlarla TON petrol tükeniyor. Bu tüketimin ne kadar büyük bir değer olduğunu bir bilseniz.

Uzun zaman geçmez Petrol tükenince millet Bisiklet fiyatına son model Mercedes satar :D Üzülme o zaman sende bir adet Son model Mercedes nasiplenirsin :D Önüne İki adet Beygir bağlarsın ooohhhooo Havanı atarsın

EDİT ---- Gerçi o zaman da 1 Beygir Son model Mercedes Fiyatına olmasın da :D

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Gelir 1600 TL, 4+1 Müstakil ev kirası 425 TL faturaların toplamı en fazla 300 TL (Kışın doğal gazla beraber max 500) ıvır zıvır 200 TL (Yaz aylarında) kalan 675 TL şehir Kahramanmaraş, gelirinize uygun şehirlerde ev bulun faize girmeyin Allah'ı ve emirlerini unutmayın hayatınızı yaşayın... Üstelik öğrencilere daha avantajlı evler sunuluyor, şehir dışını bilemem ama burada öğrencilere tanınan avantajlar çok büyük. Üstelik kaldırım yapıp kaldırım söken belediye başkanı gittikten sonra gayet modernleşti, borçulara fırsat tanındı daha da yaşanılabilir hale geldi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sıkıyorsa bankada ki vadeli hesapları vadesiz hesaba çevirtin ahlaklı insanların faiz'e ihtiyacı yoktur.
kimsenin parasında,malında,mülkünde gözüm yok.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Doğru söyleyeni 9 köyden kovuyor adam doğru söylüyor zorunuza giden nedir?

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Milletin malında mülkünde gözüm yok büyük başın büyük derdi olur kafasındayım. Allah kimseye muhtaç etmesin isteklerimizi yapalım sağlık olsun yeter.

mrdeltoid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Gelir 1600 TL, 4+1 Müstakil ev kirası 425 TL faturaların toplamı en fazla 300 TL (Kışın doğal gazla beraber max 500) ıvır zıvır 200 TL (Yaz aylarında) kalan 675 TL şehir Kahramanmaraş, gelirinize uygun şehirlerde ev bulun faize girmeyin Allah'ı ve emirlerini unutmayın hayatınızı yaşayın... Üstelik öğrencilere daha avantajlı evler sunuluyor, şehir dışını bilemem ama burada öğrencilere tanınan avantajlar çok büyük. Üstelik kaldırım yapıp kaldırım söken belediye başkanı gittikten sonra gayet modernleşti, borçulara fırsat tanındı daha da yaşanılabilir hale geldi.
Gelmiş yine şükürcü biri, ya dostum bıktık artık anlamıyor musunuz ya? Bu dediğin şeyle yaşamazsın, sürünürsün. Dünya üzerinde haksız yere kazanç sağlayan bir sürü insan varken bize uygun görülen hayat bu mu yani? 1600 TL'ye ömrünü çürütmek mi? Yemin ediyorum yaşadığım ülkemden de, insanlarından da, kendimden de nefret ediyorum. Ülkeye atom bombası falan atarlar da kurtuluruz umarım.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
misal bursa'da 1+1 ev kirası 650 TL, misal Çorum'da 2+1 15 sene üzeri evlerin 700-800 civarı kirası, yeni bina'da 1100 TL üzeri 3+1. Ayrıca 60 TL elektrik tüketimi vergilerle 120 üzeri, şunu unutma sana şükredin diyen adamlar hamuduyla götürüp lüks içinde yaşıyorlar, eğer sen biraz homurdanmaya kalktığında dindarlık taslayıp şükretmeni sağlıyorlar ki kendi tekerleklerine çomak sokulmasın. Eskiden sendikalar grev yaparlardı ki istediklerini alsınlar, şimdi şükredin en azından işiniz var, memlekette iş yok, işsiz kalırdınız şükretmeyi bilmeli diyerek sendikalıyı koruyacağına, üstlerine yalakalık peşindeler. Esnaflar öğrencileri ayaklı para olarak görür. Sen şükret ki ses çıkarma yoksa aslında alman gerekenden çok daha azını olduğunu görürsün, gözün açılır. Hani 1600 TL ile hiçte lüks olmayan günü kurtarmaya ev kirası ve faturalara zar zor yetiyor buralarda, günlük 3 öğün 3 kişi bir simit yesek 270 TL eder, biz şükredelim ki bize şükrettirenler daha fazla yesin. Bu şükrettilerenlerden olan akrabamın eşi yatılı misafirliğe geldi, çilek istedi mecbur homurdana homurdana aldım 9 TL'ye bu dönemde bu pahalılıkla aldım ki fiyatı falan bilmiyor, ertesi gün 3.50'den erik alacaktım ben alıyım diye elini cüzdanına götürdü çok pahalıymış diye yarım kilo almaya kalktı. Sözün özü bu pahalılıkta şükret dediğin her an, zenginin istediğini yapıyorsun. Kaldı ki ben ne araba, ne de ev istiyoırum, ben bu sade halimle mutlu olmaya çalışıyorum, lüks peşinde koşan biri değilim ama rahmetli babamın tedavi masraflarına yaptığımız harcama yüzünden hala yüklü miktar borç içindeyim. Yalnız madem o kadar uygun şehir belki 4+1 müstakil eve 500 TL vermeye razıyım gelelim yerleşelim hep birlikte

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
o para senelerin Orhan Gencebay'ına rexona reklamında oynatır...
Screenshot_2018-05-19-01-02-14.png

hemde belediye otobüsüne bindiriyor...

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Milletin elinin altında araba olsa ne? ev olsa ne? Akıl fakir olmasın da hiçbir şey olmasa da olur.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Millet öğrencileri soymak için yer arıyor.
4+1 ev kirası 425 TL ha :D:D:D Gülerler. Düşmeyin bu kadar.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben öğrenciyim. Şükür bir şekilde geçiniyorum ama devletten kredi aldım devlet bana burs veremeyecek kadar aciz. :D:D Ama burs alamayan ve krediden korkan arkadaşlarım için üzülmüyor değilim. Zar zor geçiniyorlar. Türkiye'nin gerçekten iyi bir KYK yurdundan birindeyiz. Öbür türlü iyice kötü olurdu. Bizden daha kötü şartlarda yaşayan öğrenciler var fakat bizim devletimiz burs vermekten aciz.
Onlar gitsin SURİYELİLERE MAAŞ VERSİN ÖĞRENCİ NEDİR Kİ?

misal bursa'da 1+1 ev kirası 650 TL, misal Çorum'da 2+1 15 sene üzeri evlerin 700-800 civarı kirası, yeni bina'da 1100 TL üzeri 3+1. Ayrıca 60 TL elektrik tüketimi vergilerle 120 üzeri, şunu unutma sana şükredin diyen adamlar hamuduyla götürüp lüks içinde yaşıyorlar, eğer sen biraz homurdanmaya kalktığında dindarlık taslayıp şükretmeni sağlıyorlar ki kendi tekerleklerine çomak sokulmasın. Eskiden sendikalar grev yaparlardı ki istediklerini alsınlar, şimdi şükredin en azından işiniz var, memlekette iş yok, işsiz kalırdınız şükretmeyi bilmeli diyerek sendikalıyı koruyacağına, üstlerine yalakalık peşindeler. Esnaflar öğrencileri ayaklı para olarak görür. Sen şükret ki ses çıkarma yoksa aslında alman gerekenden çok daha azını olduğunu görürsün, gözün açılır. Hani 1600 TL ile hiçte lüks olmayan günü kurtarmaya ev kirası ve faturalara zar zor yetiyor buralarda, günlük 3 öğün 3 kişi bir simit yesek 270 TL eder, biz şükredelim ki bize şükrettirenler daha fazla yesin. Bu şükrettilerenlerden olan akrabamın eşi yatılı misafirliğe geldi, çilek istedi mecbur homurdana homurdana aldım 9 TL'ye bu dönemde bu pahalılıkla aldım ki fiyatı falan bilmiyor, ertesi gün 3.50'den erik alacaktım ben alıyım diye elini cüzdanına götürdü çok pahalıymış diye yarım kilo almaya kalktı. Sözün özü bu pahalılıkta şükret dediğin her an, zenginin istediğini yapıyorsun. Kaldı ki ben ne araba, ne de ev istiyoırum, ben bu sade halimle mutlu olmaya çalışıyorum, lüks peşinde koşan biri değilim ama rahmetli babamın tedavi masraflarına yaptığımız harcama yüzünden hala yüklü miktar borç içindeyim. Yalnız madem o kadar uygun şehir belki 4+1 müstakil eve 500 TL vermeye razıyım gelelim yerleşelim hep birlikte
Üstte yazdıklarımın detaylı bir açıklaması adeta teşekkürler.

Ben bir öğrenci olarak meyve yemek istiyorum. Fakat 237 TL yurt kirası (ki Allaha çok şükür süper bir KYK yurdundayım açıkçası 237 TL'yi interneti dışında karşılıyor diyebilirim. Bu konuda sağlam yapışmış bir yurt ama böyle yurtlar tüm Türkiye'de yok çoğu KYK yurdu kötü) Onun bunun masrafı derken devletin bana verdiği kredi olan 475 TL'nin ne kadar yetebileceğini pek kestiremiyorum. Allah'tan başka yerlerden gelen gelirim var. Üniversite bittikten 2 sene sonra krediyi ödeyeceğim çünkü sevgili devletim Suriyelilere verecek parayı buluyor ama bana karşılıksız burs vermeye gücü yetmiyor.(Meyveler pahalı yahu)

ETRAFLICA DÜŞÜNDÜĞÜM VAKİT
Durumuma şükrediyorum biliyorum ki benden çok çok daha kötü durumda öğrenciler var ki tanıyorum da Allah yardımcıları olsun. Benim durumum iyi yav işte.

Ama ben bile bazen F/P hesaplyacağım diye kafamı ağrıtıyorum detaycılık bir hastalık oldu kafamı duvarlara vurasım geliyor abartma huyumun da etkisi var.
Ben iyi olduğumu iddia ettiğim durumda bile böyle iken benden daha kötü olanları bir düşünün.
Birilerinin 300 birime aldığı aleti sen 2000 birime alıyorsun ve hala şkrediyorsun. Durum şu ki sende 1600 birim alıyorsun o adam da.
Yazı pek derli toplu olmadı ama anlamak isteyenler ne dediğimi anlar zaten.

Allah'ı ve emirlerini unutmayın hayatınızı yaşayın...
Allah'ı ve emirlerini unutmamak. Haşa Allah üzerinden Prim yapmak mı? Din dediler Allah dediler kandırdılar. Müslüman daha iyisi için mi çalışır yerinde mi sayar? Bugün sen zenginleşirsen zekatını fazla verirsin. Zekatını fazla verirsen müslüman kardeşini zenginleştirirsin. Bu zincirleme şeklinde gider.

Sümme haşa Allah ve din üzerinden prim yapanlar bugün Türkiye'yi İsrail'in 8. pazarı yaptılar. Buna karşılık geçen verilen İsrail ile ticarı anlaştmaların iptal edilmesine dair sunulan öneriyi reddettikler. Bunun yanında gittiler adeta miting havası ile Filistin'de ölen Müslümanlar üzerinden prim yaptılar.

Sandığınız adam o sandığınız adam değil. Sandığınız ülke Sandığınız kadar iyi değil. 10 sene birşeyler yaptılar deriz ama şu son 6 senenin bir hesabını veremezler.

Son düzenleyen moderatör:

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Millet öğrencileri soymak için yer arıyor.
4+1 ev kirası 425 TL ha :D:D:D Gülerler. Düşmeyin bu kadar.

Ben öğrenciyim. Şükür bir şekilde geçiniyorum ama devletten kredi aldım devlet bana burs veremeyecek kadar aciz. :D:D Ama burs alamayan ve krediden korkan arkadaşlarım için üzülmüyor değilim. Zar zor geçiniyorlar. Türkiye'nin gerçekten iyi bir KYK yurdundan birindeyiz. Öbür türlü iyice kötü olurdu. Bizden daha kötü şartlarda yaşayan öğrenciler var fakat bizim devletimiz burs vermekten aciz.
Onlar gitsin SURİYELİLERE MAAŞ VERSİN ÖĞRENCİ NEDİR Kİ?

Üstte yazdıklarımın detaylı bir açıklaması adeta teşekkürler.

Ben bir öğrenci olarak meyve yemek istiyorum. Fakat 237 TL yurt kirası (ki Allaha çok şükür süper bir KYK yurdundayım açıkçası 237 TL'yi interneti dışında karşılıyor diyebilirim. Bu konuda sağlam yapışmış bir yurt ama böyle yurtlar tüm Türkiye'de yok çoğu KYK yurdu kötü) Onun bunun masrafı derken devletin bana verdiği kredi olan 475 TL'nin ne kadar yetebileceğini pek kestiremiyorum. Allah'tan başka yerlerden gelen gelirim var. Üniversite bittikten 2 sene sonra krediyi ödeyeceğim çünkü sevgili devletim Suriyelilere verecek parayı buluyor ama bana karşılıksız burs vermeye gücü yetmiyor.(Meyveler pahalı yahu)

ETRAFLICA DÜŞÜNDÜĞÜM VAKİT
Durumuma şükrediyorum biliyorum ki benden çok çok daha kötü durumda öğrenciler var ki tanıyorum da Allah yardımcıları olsun. Benim durumum iyi yav işte.

Ama ben bile bazen F/P hesaplyacağım diye kafamı ağrıtıyorum detaycılık bir hastalık oldu kafamı duvarlara vurasım geliyor abartma huyumun da etkisi var.
Ben iyi olduğumu iddia ettiğim durumda bile böyle iken benden daha kötü olanları bir düşünün.
Birilerinin 300 birime aldığı aleti sen 2000 birime alıyorsun ve hala şkrediyorsun. Durum şu ki sende 1600 birim alıyorsun o adam da.
Yazı pek derli toplu olmadı ama anlamak isteyenler ne dediğimi anlar zaten.

Allah'ı ve emirlerini unutmamak. Haşa Allah üzerinden Prim yapmak mı? Din dediler Allah dediler kandırdılar. Müslüman daha iyisi için mi çalışır yerinde mi sayar? Bugün sen zenginleşirsen zekatını fazla verirsin. Zekatını fazla verirsen müslüman kardeşini zenginleştirirsin. Bu zincirleme şeklinde gider.

Sümme haşa Allah ve din üzerinden prim yapanlar bugün Türkiye'yi İsrail'in 8. pazarı yaptılar. Buna karşılık geçen verilen İsrail ile ticarı anlaştmaların iptal edilmesine dair sunulan öneriyi reddettikler. Bunun yanında gittiler adeta miting havası ile Filistin'de ölen Müslümanlar üzerinden prim yaptılar.

Sandığınız adam o sandığınız adam değil. Sandığınız ülke Sandığınız kadar iyi değil. 10 sene birşeyler yaptılar deriz ama şu son 6 senenin bir hesabını veremezler.
Gel kardeş misafir edeyim seni? Kira sözleşmesine falan da göz atarsın hem :D

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Bu devirde 7000 liradan az geliri olan bence fakirdir.

Zaten tl nin değeri bile yok peçete daha değerli

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Gel kardeşim, üstelik 500 TL'lik kiralık evleri bile sırf ödemeyezsin diye sadece memur kabul edenler var. Sanırım Kmaraş dışındaki tüm şehirlerde soygun var, Allah yardımcınız olsun.

Gelmiş yine şükürcü biri, ya dostum bıktık artık anlamıyor musunuz ya? Bu dediğin şeyle yaşamazsın, sürünürsün. Dünya üzerinde haksız yere kazanç sağlayan bir sürü insan varken bize uygun görülen hayat bu mu yani? 1600 TL'ye ömrünü çürütmek mi? Yemin ediyorum yaşadığım ülkemden de, insanlarından da, kendimden de nefret ediyorum. Ülkeye atom bombası falan atarlar da kurtuluruz umarım.
Zorla tutulmuyorsun, dış ülkelere gidiş serbest yallah fransaya yallahhh :)

Ayrıca şunu eklemek isterim, ben siyaset için Allah'ın adını ağzıma almam. Gelen de ondandır giden de ondandır, fakirsen sabrınla imtihan edilirsin zenginsen zekatınla. Belli ki bu imtihanı kaybeden çok arkadaş var o yüzden kan kusuyorlar, gir faize gir borca gir kumara gir alkole sonra devlet baba bize bakmüüü hoşt ulan hoşt :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
O bmw lerin %90sanı baba parası ile alınmadı. Alın teri ile alındı. Eğer sende çalışırsan(çalıştıysan) elbet bir gün seninde olacaktır. Sonuçta insanların %85i milyoner olarak doğmuyor...

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
O bmw lerin %90sanı baba parası ile alınmadı. Alın teri ile alındı. Eğer sende çalışırsan(çalıştıysan) elbet bir gün seninde olacaktır. Sonuçta insanların %85i milyoner olarak doğmuyor...
Bu dediğinden bir anlam çıkarabileceklerini hiç sanmıyorum, zeka gerektiren şeyler bunlar.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu dediğinden bir anlam çıkarabileceklerini hiç sanmıyorum, zeka gerektiren şeyler bunlar.
Maşallah zekamıza da laf geldi.
Almanya'da asgari ücret 1450 Euro S9 Plus 900 Euro
Türkiye'de asgari ücret 1600 TL S9 Plus 5200 TL
Bunu kavramak için pek zekaya gerek yok.
Konuyu açan arkadaşın tavırları ve verdiği örnek ayrıca anlatma şekli sağlıklı olmayabilir. Fakat ekonomik olarak fakirin aşırı fakir olduğu gerçeğini değiştirmez.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Görünen köy kılavuz istemez! Az kazanan çok harcayan, borçlarına sabreden, şükreden, hıyarım var diyene tuzumuzla koşan bir milletiz... Fakirlik bize dede mirası bu memlekette!

POH

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Bunun farkındaysan sandıkta cevabını ver.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Siz neyin tartırşmasını yapıyorsunuz ki ?

Ülkemizde gelir adaleti varda ben mi bilmiyorum ?

Vergilerin fakir zengin oranı nerede ?

Belli kısım zenginleşir (küçük bir kısım).

BÜYÜK kısımda fakirleşir. Sebebi ise fakir insanları daha rahat parmaklarında oynatabilmek. Dünyanın çoğu az gelişmiş ülkesinde bu durum böyledir.

Boşuna tartışmayın. Biri Allahın emirlerine uy şükret falan der şimdi. Ama Allahın emirlerinde adalet vardır. Gelir adaleti var mı peki ? Yok.

O zaman hoş geldiniz tecavüzlerin, hırsızlığın,yolsuzluğun, rantın, rüşvetin tavan yaptığı bol adaletsiz ülkemize.

Birde adaletin olmadığı yerde ekonomi konuşmak dalga karşısında boşa kürek sallamaktan başka bir şey değildir.

Yormayın kendinizi. Gerekli cevabı zamanı gelince verin.

jincx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bizde köle gibi çalışalım elde var 0

Sokaklar mercedes, bmw dolu

150-200 binlik arabalar cirit atıyor.

Türkiye deki düzen az parayla lüks hayat yaşamaya olanak sağlıyor . Bunu kasıtlı yapıyorlar. Herkesi borçlandırarak kontrol altında tutuyorlar

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Maşallah zekamıza da laf geldi.
Almanya'da asgari ücret 1450 Euro S9 Plus 900 Euro
Türkiye'de asgari ücret 1600 TL S9 Plus 5200 TL
Bunu kavramak için pek zekaya gerek yok.

Konuyu açan arkadaşın tavırları ve verdiği örnek ayrıca anlatma şekli sağlıklı olmayabilir. Fakat ekonomik olarak fakirin aşırı fakir olduğu gerçeğini değiştirmez.
Ben sana ekonominin mükemmel derecede olduğunu söylemiyorum, herkes gelirine göre harcama yaparsa ve gelirine göre borca girerse benim gibi asgari ücretle rahat ve maddi olarak gelişen bir hayat yaşar. Almanya ile Türkiye'yi kıyaslaman hiç mantıklı değil, iki ülkenin kullandığı para birimi bir tutulamaz. Sonuçta onları zamanında sürekli darbelerle fitne fesatla makam uğruna şerefini satan insanlarla oyalayan devletler yoktu, biz it kopukla uğraşırken adamlar üretimde seviye atlayıp durdu ve sonuç olarak para biriminde üst seviyelere ulaştı. Üstelik bize karşı örgütlenen kim varsa her türlü desteği verdiler, gelişmemizi önlemek için yolumuza koymadıkları taş kalmadı, bunları görmeyen açık ve net %100 kördür. Peki sana soruyorum, neden İslam üzerinden yürüyen ülkelerde krizler çıkarılıyor? Neden yahudisi hristiyanı birlik için keyif çatarken İslam'ı seçen ülkelerde savaş (insanlık suçu) yaşanıyor? Sizin yaptığınıza bakılırsa sırf hükümet düşmanı olduğunuz için ülkenize her türlü belayı salan insanların kuyruğuna takılıp duruyorsunuz. Olaya objektif bakmak bunu gerektirir, derdiniz vatan millet olsaydı hem maddi durumunuzu kullanarak yaşadığınız ülkeye böyle konuşmazdınız hem de tüm dünyanın ve terör örgütlerinin hedef aldığı kişiye böyle kendi canınızı hiçe sayacak kadar kin beslemezdiniz. Üretim yok diye hükümeti karalayan arkadaşlara sesleniyorum, senin üretme kapasitesine sahip olmadığın bir şey üzerinde çamur atmaya hakkın yok. Zaten o kapasite olsaydı 7/24 Öğrenciyim diye diye klavye başından oturup laf yapmazdın, benim çalıştığım iş yerinde aile kuran kişilerden çok öğrenciler var, yani öğrenciyken çalışmak imkansız bir şey de değil. Eleştirmek ayrı bir şey çamur atmak ayrı bir şey, siz resmen çamura taş sokup öyle atıyorsunuz. Ama sizin gibi zihniyetleri gördükçe şu söze olan inancım kat kat artıyor; "Meyve veren ağaç her zaman taşlanır."

Siz neyin tartırşmasını yapıyorsunuz ki ?
Boşuna tartışmayın. Biri Allahın emirlerine uy şükret falan der şimdi. Ama Allahın emirlerinde adalet vardır. Gelir adaleti var mı peki ? Yok.
Sen Allah'ın istediğini vermedikten sonra Allah'ın sana bir şeyler vermesini mi bekliyorsun? Aklıma namaz falan kılıp dualar edip zengin olduktan sonra "Çok şükür Allah verdi, çok şükür çok şükür" Diyerek namazdan oruçtan kısaca Allah'tan uzaklaşan insanlar geldi :) Allah sizin gibi zihniyetlere en güzel cevabı vermiş zaten, bana uzatmak düşmez bu konu hakkında son mesajım olsun. :)
  • Bakara Suresi, 155. ayet: Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben sana ekonominin mükemmel derecede olduğunu söylemiyorum, herkes gelirine göre harcama yaparsa ve gelirine göre borca girerse benim gibi asgari ücretle rahat ve maddi olarak gelişen bir hayat yaşar. Almanya ile Türkiye'yi kıyaslaman hiç mantıklı değil, iki ülkenin kullandığı para birimi bir tutulamaz. Sonuçta onları zamanında sürekli darbelerle fitne fesatla makam uğruna şerefini satan insanlarla oyalayan devletler yoktu, biz it kopukla uğraşırken adamlar üretimde seviye atlayıp durdu ve sonuç olarak para biriminde üst seviyelere ulaştı. Üstelik bize karşı örgütlenen kim varsa her türlü desteği verdiler, gelişmemizi önlemek için yolumuza koymadıkları taş kalmadı, bunları görmeyen açık ve net %100 kördür.
16 Senedir iktidardalar güç ellerinde ama bakıyorsun fabrika satıyorlar bakıyorsun çiftçi kan ağlıyor. Ülke tarihinde kara bir leke olacak şekilde saman ithal ediyoruz. Tarım ülkesi Türkiye'nin Tarımı bile öldü.
Peki sana soruyorum, neden İslam üzerinden yürüyen ülkelerde krizler çıkarılıyor? Neden yahudisi hristiyanı birlik için keyif çatarken İslam'ı seçen ülkelerde savaş (insanlık suçu) yaşanıyor?
Çünkü İslam ülkeleri şuan paramparça net. Müslümanım diyen Arabistanın sesi çıkıyor mu? Filistin için? 3. Kutsal şehirde yapılan Müslüman katliamlarına ne ses çıkardılar?
Reis mi çıkardı sesini yoksa? Kessinler ticari ilişkileri İsrail ile ayakta alkışlayalım hadi. AA unuttum mecliste onların oyları ile İsrail ile ticari anlaştmaların kesilmesi reddeilmişti geçenlerde.
Hristiyan ve Yahudiler çalışıyor çalışıyor ve ÇALIŞIYOR. Ve sorguluyorlar. Öyle şükredelim daha kötüsü var demiyorlar. Şükretmeyin demiyorum şükürsüz olmaz. Asgari ücretin bu ülkede sunduğu şartları KABUL ETMEYİN. İnsanlar eskiden rahat rahat et yerdi. Şimdi fiyatlar ortada. Tarımımızı ve hayvancılığımızı bile bitirdiler. Yatlara verilen ucuz vergisiz mazot çiftçiye verilmiyor. Çiftçi korunmuyor.
Sizin yaptığınıza bakılırsa sırf hükümet düşmanı olduğunuz için ülkenize her türlü belayı salan insanların kuyruğuna takılıp duruyorsunuz.
Bundan 2 sene önce kendi kendime oy verirsem baştakilere veririm diyordum. İnsan gittikçe anlıyor nasıl olduklarını. Üniversitemi bölerek eğitimimi hiç eden, üniversite seçimim hiçe sayan bir yönetime neden oyumu vereyim. Sırf rant uğruna birilerinden oy koparmak için birilerinin menfaiti için eğitimim çöp ediyorlar. Bu konuda uzun uzun başka yerlerde yazdım kısası eğitimim çöp ediyorlar. Niye oy vereyim? Şimdi ben eğitimimi çöp edenlere oy vermedim diye ülkeye bela salanların destekçisi mi oldum? Sizin gözünüzde hükümeti tasvip etmeyen herkes ülkeye bela salıcı konumunda veya onları destekleyen bir konumda mıdır?
Ben kimin peşine takılmışım onu da bir açıklasanız güzel olur.
Olaya objektif bakmak bunu gerektirir, derdiniz vatan millet olsaydı hem maddi durumunuzu kullanarak yaşadığınız ülkeye böyle konuşmazdınız hem de tüm dünyanın ve terör örgütlerinin hedef aldığı kişiye böyle kendi canınızı hiçe sayacak kadar kin beslemezdiniz.
Kim kimi hedef alıyor yahu? Mübalağanın böylesi. Bu mu hedef alınan kişi? Muharrem İnce: Dünyada "Yahudi cesaret ödülü" alan tek Müslüman Recep Tayyip Erdoğan'dır
Bunun yalanlanacak bir tarafı yok bir iftira da değil. Başka kaynaklara kendiniz de bakabilirsiniz. Kimi savunduğunuzu görün diye söylüyorum gerisi size kalmış.
Benim kimseye kin beslediğim yok. Üşenirim zaten hatta kaaleye almam dikkate de almam seviyemi düşüremem ego derseniz deyin.
Herşeyi bir kenara bırakabilirim fakat sırf birileri mutlu olsun diye üniversitemi bölüyorlar sırf birilerinden oy almak için eğitimimi çöpe atıyorlar üniversite seçimimi hiçe sayıyorlar sırf bu yüzden vatan haini mi olacağım? Bu yüzden vatanı sevmekten vaz mı geçeceğim?

Maddi durum konusunda 16 yıldır iktidarda olan bir oluşumun iyiye getirdiği şeyler yok demiyorum. Hastaneler yollar falan güzelleşti itirazım yok da e ben 4 aydır göze ranevu alacaım diye uğraşıp duruyprdum en son pes ettim bıraktım var bir kaç hastaneye ama uzak ve yollarını bilmiyorum ne ile gidilir nasıl olur. Olduğum şehirde daha yeniyim bildiğim ve şehrin en büyük hastanesi ise ne hikmetse habire dolu hadi şikayet etmeyi bıraklım güzelleşti diyelim.

Tarım ülkesi diyoruz muz 10 TL, Elma 5 TL millet fındık yakıyor onu bunu yakıyor. Antep fıstığı kilosu 210 TL millet fıstıklı baklava yapmıyor öbür tarafta fındık üreten çiftçinin korunmaması yüzünden ucuzuluk sebebyle fındık üreten çiftçi para kazanamıyor.
Diye uzar gider liste. Lami cimi yok ülkenin maddi durumunu beğenmiyorum net. Şu ülkede belki her şey savunulur ama doların 4.5 TL olması savunulumaz. Amerika falan saldırıyor demeyin ekonomi güçlü olaydı doviz gireydi üretim çok olaydı. Hiç bir güç bir şey yapamazdı. Yapabilseydi bile bu kadar yıkıcı olmazdı.

Üretim yok diye hükümeti karalayan arkadaşlara sesleniyorum, senin üretme kapasitesine sahip olmadığın bir şey üzerinde çamur atmaya hakkın yok. Zaten o kapasite olsaydı 7/24 Öğrenciyim diye diye klavye başından oturup laf yapmazdın, benim çalıştığım iş yerinde aile kuran kişilerden çok öğrenciler var, yani öğrenciyken çalışmak imkansız bir şey de değil. Eleştirmek ayrı bir şey çamur atmak ayrı bir şey, siz resmen çamura taş sokup öyle atıyorsunuz. Ama sizin gibi zihniyetleri gördükçe şu söze olan inancım kat kat artıyor; "Meyve veren ağaç her zaman taşlanır."
Kendi hayatım adıma konuşuyorum benim hayatımı 7/24 takip etme olanağına sahipsiniz herhalde. Yoksa hayatım konusunda bu kadar net konuşamazdınız.
Üretme kapasitemin olmadığı şeye çok rahat çamur atarım engellemeye çalışanı YAKARIM.
Biz veya kendi adıma konuştuğum için ben şunu diyorum.
Üretime ve onunla bağantılı konulara dair sorularım var.
1) Fabrikalar neden satılıyor?
a) Eğer zarar ediyorsa neden zarar etmesi engellenmiyor?
b) Zarar etmiyorsa neden satılıyor?
c) Fabrikalara ihalelerde bildiğin atlanıldı neden?
2) Çiftçiye neden vergisiz veya ucuz mazot verilmiyor?
3) Neden saman ithal ediyoruz?
4) Neden et ve hayvan ithal ediyoruz?
5) Bugüne kadar yerli araba üretmek varken neden arabaların üzerine giriş fiyatlarının 2 katı vergi konularak satışa sunuldu?

Şimdi alıntıladığım paragrafın bir noktasından sonrasını yorumlayayım aslında ayırmalıydım üşendim.
7/24 meseinde öğrenciyim derim istediğimi yazarım. Çalışmak ZORUNDA DEĞİLİM. Bir öğrenci olarak ben bir işte çalışmak zorunda değilim. Bir öğrenci olarak - Allah bela vermesin- devletimiz suriyelilere maaş bağlayabilecek kuvvetteyse beni geçelim etrafta zor durumda olan fakat KYK kredisi almaktan ödeyemeyeceği için korkan öğrencilere neden burs verilmiyor? Öğrencilere verilen burs ve burs sayısı YETERSİZ.
Ortada meyve veren ağaç varsa bile 1 dalı meyve veriyor. Malum kişilere veriyor meyveleri. Halk ne yaparsa yapsın.

Tekrar söylüyorum. Çalışmak zorunda değilim ama devletimiz öğrencilere destek olmak zorunda(Zengin olana burs versin gibi anlam çıkarmasın kimse KÜFREDERİM). Nasıl suriyelilere maaş verilip beslenebiliyorsa. Bu ülkenin evlatlarına da daha fazla burs verilebilir.
Daha uzun uzun yazardım da üşendim açıkçası. Ana fikri anlatabilmişimdir sanırım.
Uzun lafın kısası ne vatan hainiyim ne devlet aleyhine iş yapıyorum fakat devlet ile hükümeti karıştırmıyorum da. Bol keseden herkese dolaylı yoldan vatan haini diyenlere sesleniyorum. Ayağınızı denk alın iftiralarınız öbür tarafta sert çarpmasın size.

Sen Allah'ın istediğini vermedikten sonra Allah'ın sana bir şeyler vermesini mi bekliyorsun? Aklıma namaz falan kılıp dualar edip zengin olduktan sonra "Çok şükür Allah verdi, çok şükür çok şükür" Diyerek namazdan oruçtan kısaca Allah'tan uzaklaşan insanlar geldi :) Allah sizin gibi zihniyetlere en güzel cevabı vermiş zaten, bana uzatmak düşmez bu konu hakkında son mesajım olsun. :)
  • Bakara Suresi, 155. ayet: Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.
“Güçsüzün, incitilmeksizin hakkını alamadığı bir toplum yücelemez.’’ (İbn-i Mâce, Sadakat, 17)
Bu ülkede güçsüzler kollanmadığı gibi güçsüzler adeta uyutularak toplumsal haklarını istemesi unutturuluyor.
Kıt kanaat geçinmek geçinebiliyorum diyerek uyutuluyorsunuz. Halbuki daha iyisini istemeniz gerekiyor. Çünkü bulunduğumuz coğrafya, ülkemizdeki olanaklar ve Türkiye Cumhuriyeti halkının potansiyelinin birleşmesi şuan bir asgari ücretlinin bile yaşam standartlarını rahat rahat katlarız.
Eğer ülke potansiyelini kullanırsa para değerlenir. Para değerlenirse her şekilde yaşam standartları artar.

Şöyle bir konu var hazır paraya girmişken biliyorsunuz İslamda zekat meselesi altın ile hesaplanıyor buradan dinde geçerli para biriminin altın olduğunu zaten çıkarabiliyorsunuz.
Bu yüzden ana parayı altın alarak şunu söylemek istiyorum. Parann değersizleşmesi dolayısıyla altın fiyatları artıyor. Siz her ay TL cinsinden aynı parayı aldığınızı düşünüyorsunuz. Fakat altın hesabı olarak daha az altın alıyorsunuz. İslamda olduğu gibi dünyada da gerçek para altındır. Yani siz gittikçe fakirleşiyorsunuz ve alım gücünüz düşüyor. Sanırım başka bir şey söylememe gerek yok.

Son olarak bir hadi bırakmak istiyorum. Anlamak isteyen anlar.
Ahir zamanda dünya menfaati için dini alet eden riyakârlar çıkar. Sözleri baldan tatlıdır. Bunlar kuzu postuna bürünmüş birer kurttur.(Tirmizi)

Bir şey daha söyleyim size özel olarak. Kafirlik delili bulunmayan ve kafirim demeyen birine kafir demek. Diyen müslümanı kafirliğe kadar götürebilir diye biliyorum. Aklınızda bulunsun. :D :D Dediniz demiyorum. Aklınızda bulunsun sadece. :D