Microsoft, Exchange Server 2010 desteğini 13 Ekim 2020'ye kadar uzattı. Peki ya Windows 7?

Microsoft, Windows 7'nin desteğini uzatır mı?

• Kullanılan toplam oy
    11
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Exchange Server 2010.png

Genişletilmiş destek bitiş tarihi 14 Ocak 2020 olan Exchange Server 2010'un desteğini Microsoft, 13 Ekim 2020'ye kadar uzattı. Şirket, bu tarihten sonra sorunlar için teknik destek sağlamayacağını ve güvenlik güncellemeleri dahil olmak üzere hiçbir güncelleme yayınlamayacağını duyurdu.

Gerekçe olarak da: "Müşterilerimizin gelişen ihtiyaçlarını karşılama taahhüdümüz her zamanki gibi güçlü ve Exchange Server 2010 kadar popüler ve güvenilir olan bir ürün için sonlanan desteğinde bir ayarlama olabileceğini biliyoruz."

Kaynak: Microsoft Tech Community

Peki ya Windows 7?

Microsoft daha önce Enterprise müşterilerinin Windows 7 desteğini üç yıla kadar (ücretli) uzatabileceklerini açıkladı. Windows 7 şu an en çok kullanılan ikinci masaüstü işletim sistemi. Microsoft’un gerekçe olarak sunduğu nedene bakarsanız, Windows 7’de de bunun geçerli olacağı sonucuna varabilirsiniz.

Peki sizce genişletilmiş destek bitiş tarihi 14 Ocak 2020 olan Windows 7'nin desteğini Microsoft uzatır mı? :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Uzatmayıpta ne yapacak?
Halada kullanılan bir işletim sistemi.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
@Death Mark çok kesin yazmışsın, bence ankette Evet şıkkını işaretlemiş olman daha uygun olurdu. :)

Her ne kadar ankette Evet (Microsoft, Windows 7'nin desteğini uzatır.) şıkkına yakın olsam da, ben o kadar emin olamıyorum. Çünkü Microsoft, Windows 7 kullanıcılarının direncini bir şekilde kırmak zorunda. Windows 10 için Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz sürüm yükseltme sunmuş olmasına rağmen (ki bu dillendirilmiyor olsa da hala yükseltme imkanı var!), Windows 7 masaüstü kullanıcıları azımsanmayacak derecede çok. Belki de Windows 7 kullanıcılarının pek çoğu ücretsiz sürüm yükseltme seçeneğini en azından bir kere de olsa denemiştir ancak Windows 10 (özellikle sürüm 1903) istenen performans düzeyine erişememiştir, çıkan bazı güncellemelerle pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Windows 10 kullanıcılarının bir kısmı (ben de dahil) Windows 10'un 1809 sürümüne geri dönmüştür. Yabancı site/blog/forumlarda bile Windows 10 sürüm 1903 için iyi yönde geri bildirimler yok denecek kadar azdır.
Öte yandan, Windows 10'nun yakında başka birkaç sürümü daha çıkacak core/lite/Modern Pc (sürümler ve adlandırmaları şimdilik net değil). Bence Microsoft piyasaya süreceği bu yeni sürümlere güveniyor. Kim bilir belki bu sürümlere ücretsiz geçiş imkanı sunar, bu benimki sadece bir öngörü, herhangi bir bağlayıcılığı yok. :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
@Death Mark çok kesin yazmışsın, bence ankette Evet şıkkını işaretlemiş olman daha uygun olurdu. :)

Her ne kadar ankette Evet (Microsoft, Windows 7'nin desteğini uzatır.) şıkkına yakın olsam da, ben o kadar emin olamıyorum. Çünkü Microsoft, Windows 7 kullanıcılarının direncini bir şekilde kırmak zorunda. Windows 10 için Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz sürüm yükseltme sunmuş olmasına rağmen (ki bu dillendirilmiyor olsa da hala yükseltme imkanı var!), Windows 7 masaüstü kullanıcıları azımsanmayacak derecede çok. Belki de Windows 7 kullanıcılarının pek çoğu ücretsiz sürüm yükseltme seçeneğini en azından bir kere de olsa denemiştir ancak Windows 10 (özellikle sürüm 1903) istenen performans düzeyine erişememiştir, çıkan bazı güncellemelerle pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Windows 10 kullanıcılarının bir kısmı (ben de dahil) Windows 10'un 1809 sürümüne geri dönmüştür. Yabancı site/blog/forumlarda bile Windows 10 sürüm 1903 için iyi yönde geri bildirimler yok denecek kadar azdır.

Öte yandan, Windows 10'nun yakında başka birkaç sürümü daha çıkacak core/lite/Modern Pc (sürümler ve adlandırmaları şimdilik net değil). Bence Microsoft piyasaya süreceği bu yeni sürümlere güveniyor. Kim bilir belki bu sürümlere ücretsiz geçiş imkanı sunar, bu benimki sadece bir öngörü, herhangi bir bağlayıcılığı yok. :)

Ben hala 1803 kullanıyorum. Microsoft'un binlerce testerinden geçmesine rağmen büyük sorunlar yaşamış Windows 10'un yeni sürümlerinde maalesefki ısınamıyorum.

Windows 7'nin direnci uygulama geliştiricilerine bağlı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Ben olsam Windows 7'ye bi 5 yıl daha destek verirdim.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Özellikle sürüm 1903'de çözülmeyi bekleyen ve/ya hala incelenmekte olan pek çok sorun var ve üzerine yenileri de ekleniyor üstelik listeye alınmayanlar da var. Microsoft'un bu şekilde yol katedebilmesi zor. Forumda Windows 7 kullanıcıları için bir anket açmıştım. (21/35) %60'ı Windows 10'a yönelmiyor. ?
Windows 7'yi zaten gençler kullanmaz. Ticari iş yapanlar, bir çok hastane vb küçük işletlemelerde yoğun kullanılıyor.
1903 ve sonraki sürümler stabil olduğunu kanıtlayabilse yükseltme yapmamak için hiçbir sebeb kalmaz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows 7'yi zaten gençler kullanmaz. Ticari iş yapanlar, bir çok hastane vb küçük işletlemelerde yoğun kullanılıyor.
1903 ve sonraki sürümler stabil olduğunu kanıtlayabilse yükseltme yapmamak için hiçbir sebeb kalmaz.
Kaspersky Lab.'ın -26.08.2019 tarikli- araştırmasına göre; tüketicilerin % 41'i hala desteklenmeyen ve desteği yakında sona erecek işletim sistemlerini kullanıyor. Çok küçük işletmelerin %40'i ve KOBİ'lerin %48'i hala bu sistemlere güveniyor.
Microsoft, Windows 7'ye olan güveni kolay kolay kıramayacağını anladı ki toplu lisanstan faydalanan Windows 7 sürümlerine ücretli güncelleştirme hizmeti sunacağını açıkladı.
Yalnız; kişisel/ev kullanıcıları hiç de azımsanacak derecede değil. Gençler ya da yeni nesil kişisel bilgisayar kullanıcıları -özellikle oyun tutkunları- sürekli bir işletim sistemi arayışı içindeler, yeni cihazlara Windows 7/8.1 yüklemeye çalışanlar var; forumumuzda da açılan konulara bakarsak bunları görebiliriz. Windows 10'dan memnun kalmayıp geçmiş Windows 10 sürümlerine, Windows 8.1, Windows 7 sürümlerine yönelenler mevcut. Bu sene başlarında Windows 7’ye DirectX 12 desteğinin de gelmesi açıkçası kullanıcıları bu sisteme teşvik etmek gibi oldu. Neyse, hep beraber bekleyip görelim. :)

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Kaspersky Lab.'ın -26.08.2019 tarihli- araştırmasına göre; tüketicilerin % 41'i hala desteklenmeyen ve desteği yakında sona erecek işletim sistemlerini kullanıyor. Çok küçük işletmelerin %40'i ve KOBİ'lerin %48'i hala bu sistemlere güveniyor.
Microsoft, Windows 7'ye olan güveni kolay kolay kıramayacağını anladı ki toplu lisanstan faydalanan Windows 7 sürümlerine ücretli güncelleştirme hizmeti sunacağını açıkladı.
Yalnız; kişisel/ev kullanıcıları hiç de azımsanacak derecede değil. Gençler ya da yeni nesil kişisel bilgisayar kullanıcıları -özellikle oyun tutkunları- sürekli bir işletim sistemi arayışı içindeler, yeni cihazlara Windows 7/8.1 yüklemeye çalışanlar var; forumumuzda da açılan konulara bakarsak bunları görebiliriz. Windows 10'dan memnun kalmayıp geçmiş Windows 10 sürümlerine, Windows 8.1, Windows 7 sürümlerine yönelenler mevcut. Bu sene başlarında Windows 7’ye DirectX 12 desteğinin de gelmesi açıkçası kullanıcıları bu sisteme teşvik etmek gibi oldu. Neyse, hep beraber bekleyip görelim. :)
DirectX 12'yi ilk başta Windows 10'a özel çıkarıyorlar, sonra da Windows 7'ye DirectX 12 gelecek diyorlar. Microsoft alemsin. :)

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Ankette hayır şıkkına tik attım ve düşüncemde de bir farklılık yok. Microsoft, Windows XP'nin miladının dolduğunu anladığında nasıl ki desteğini sona erdirdiyse aynı filmi Windows 7 için tekrar izleyeceğiz. Ayrıca "Genişletilmiş destek sonu" tarihinin 14 Ocak 2020 olduğu daha önce duyurulmuştu.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ankette hayır şıkkına tik attım ve düşüncemde de bir farklılık yok. Microsoft, Windows XP'nin miladının dolduğunu anladığında nasıl ki desteğini sona erdirdiyse aynı filmi Windows 7 için tekrar izleyeceğiz. Ayrıca "Genişletilmiş destek sonu" tarihinin 14 Ocak 2020 olduğu daha önce duyurulmuştu.
Evet bu, defalarca forumda dile getirildi ya da hatırlatıldı.
sonra tekrardan bir duyurusu da yapıldı. Ama bir umut işte @Umut YAZGAN ?
(bu arada, hoş geldin, seni tekrar görmek güzel; selamlar.)

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Önemli olan Windows 7 nin iyi veya kötü olması değil, getireceği kazanç. Kazanç sağlayamayan her şirket bir gün batar.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Haklısın, bir de genişletilmiş desteği genişletme çıktı demiştim ben de.

Son mesajlar