Microsoft Excel'de Hesap Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Merhaba ArkadaşLar :turned:

Biraz karışık bişi sorucam size...Gerçi exselde öyle bir hesap yapılıyormu bilmiyorum ama eğer varsa bu işimi daha da kolaylaştırıcak..
Neyse ;

adszxh3.jpg

Resimde göründüğü gibi..A-B-C dedim.Bunlar 3 farklı malzeme.
Ve 3 nün de fiyatı farklı...Üstüne tıklayınca sağ alt tarafta kendi
otomatik topluyor.Buraya kadar sorun yok :sweatdrop:
Şimdi ben istiyorum ki bu malzemelerin fiyatını yazıyım ,
hem o şekilde toplasın hemde sayı olarak toplasın ....
Böyle birşey excel de mümkünmü ?

:helpsmilie:

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öyle bişey mümkün gibi görünüyor anlatımından anladığım kadarıyla tabi :sweatdrop:

Sen şimdi neyi nerde nasıl göstermek istiyorsun onu yaz hatta aynı bu şekilde resim oluştur hangi formülleri yazacağını sana vereyim...

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Fark etmez bi yerde göstersinde :lol:

mesela A ürünümün fiyatı 10 YTL
ay sonuna kadar da
A üründen 45 adet gitmiş..Toplamı Kaç Para : 45 YTL

Bunun toplamını YTL olarak göstersin bana..

B ürünün fiyatı misal 5 YTL toplam bilmem kaç tane gitmiş..
C ürünün fiyatıda farklı...Bir sürü ürün ve hepsi farklı fiyatlara sahip...

Anlatabildim mi :helpsmilie:

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Muzurr, toplam sayı miktarı görünen çubukta sağ tuş yapar ve seçersen toplam, ortalama, sayı adeti.... vb şeyler yine aynı çubukta gözükecektir. ;)

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Muzurr, toplam sayı miktarı görünen çubukta sağ tuş yapar ve seçersen toplam, ortalama, sayı adeti.... vb şeyler yine aynı çubukta gözükecektir. ;)

evet emelden biliorum ama ben fiyatını belirledikten sonra fiyatına göre toplasın istiyorum :pinch:

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Doğru anladım mı bilmiyorum ama ekteki dosya işini görür umarım.

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Çok sağol...Ama tabloyu bu şekilde yapamam.Çok çeşitte ürün var.:sad:
Ama böyle istiyorum dogru anlamışsın :sad:

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
tablown3.jpg

böyle bir tablo oldu ama bunumu yapmak istiyorsun bilemiyorum:)

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Böyle sanırım, ürünleri de en basit şekilde alfabetik sıraya göre alt alta veya yan yana sıralayabilirsin.

adszbw9.jpg

ch3lisky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sana web sitesi şekline yardımcı olabilirm ancak... Mesela ürün isimlerini yazarım sen ürünü seçip adetini yazarsıın fiyatınıda yazarsın hesaplar :D

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
açıklaman yetersiz. Biraz daha açıklama yaparsan yardımcı olabiliriz. ürün çeşidin fazla demişsin bunları dikkate alarak bir daha yazarsan yardımcı olabiliriz.

Ama böyle birşey işine yarar mı?

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
İşte bu

adszif1.jpg

malzemelerim ve günlük giderler :)
bu sadece bir sayfa olanı :shock:

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşte bu

adszif1.jpg

malzemelerim ve günlük giderler :)
bu sadece bir sayfa olanı :shock:

Bak şimdi 16.03.2008 tarihinde 2.000 adet dubel satılmış veya gelmiş demi . Şimdi sen 19.03 de 22.03 de 23.03 tarihlerinde de gelirse veya satılırsa toplam ne kadar geldiğini yada toplam ne kadar satıldığını bir yerde yazmasını istiyorsun.

Yapacağın şu boş bir hücreye yani kutuya(yeri farketmez herhangi bir yerdeki kutu) yazacağın şu;

=topla(b5:b9) "bunu yazınca demek oluyorki b2 ile b9 da dahil bu kutular arasındaki toplamı bana söyle"

yada

=b5+b6+b7+b8+b9 buda üstteki ile aynı anlama geliyor ama üstteki daha kolay yazılması.

istersen dosyan çok büyük değilse yollarsın istediğin şekilde düzenlemeye çalışırım.

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
hayır öyle değil offffffff :no:

Dubelin fiyatı 100 YTL mesela 2.000 adet gitmiş...Ben orda gördüğün tüm dubelleri zaten toplayabiliyorum.Sadece örneğin 600 dubel gitmişse bir ay içinde tanesi 100 YTL den kaç para yapar onuda göstersin istiyorum :fever:

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Çok şey istiyorsun muzurr :sorry2::nono:

:mrgreen:

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Doğrudur :mrgreen:

VAlla bilsem yardım ederdim ama emin ol hiç bişe anlamadım :shock:

Hadi kolay gelsin san aablacık :)
Doğaldır ben bile anlatırken güçlük çekiyorum sağol be5te :santa:

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hayır öyle değil offffffff :no:

Dubelin fiyatı 100 YTL mesela 2.000 adet gitmiş...Ben orda gördüğün tüm dubelleri zaten toplayabiliyorum.Sadece örneğin 600 dubel gitmişse bir ay içinde tanesi 100 YTL den kaç para yapar onuda göstersin istiyorum :fever:
ozaman yeni bir sütun açıcaksın orayada dubelin fiyatını yazacaksın mesela fiyatı A4 de sattığın toplam dubel sayısıda b6 da toplam fiyatı çıkarmak için boş bir hücreye;

=a4*b6

yazman yeterli

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
ozaman yeni bir sütun açıcaksın orayada dubelin fiyatını yazacaksın mesela fiyatı A4 de sattığın toplam dubel sayısıda b6 da toplam fiyatı çıkarmak için boş bir hücreye;

=a4*b6

yazman yeterli

Msn ye eklermisin benı :shock:

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Muzur yaptığın tablo olmamış. Dediğine göre yeni bir tablo oluşturulması gerek.

Her ürün için 2 sutun, her gün için 2 satır seklinde kurabilirsen, dediğini yapabilirsin. Sutunlardan birine birim fiyatı diğerine de satılan adeti gireceksin. Bu birim fiyat hergün için aynı olacak zaten. Sadece değişen satılan adet ve satılan ürünlerin toplam tutarı. Toplam tutar için de 2. satıra yazdıracaksın. 1. satırda birim fiyatı ve adet olacak. 2. satırda ise toplam tutar.

Bu şekilde senden anladıgım yapılabilir. Buna ek olarak, tüm malzemelerin günlük toplam tutarını da hesaplayabilirsin. Bunun için her güne 1 satır daha eklemen gerekir. Bunu haftalıkta yapabilirsin.

Benden bi örnek, eğer bu da olmadıysa en iyisi Excel'i tamamen öğrenip, kafanda kurup kendin yapmalısın. :) ;

adszia5.jpg

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Majeste & eozulu çok sağolun.Yanlız majeste günlük toplam fiyatını istemiyorum ben :happy: Mesela aylık toplasın dubelin fiyatını :sad:
Çok şey istiyorum ben dimi :fever:

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Majeste & eozulu çok sağolun.Yanlız majeste günlük toplam fiyatını istemiyorum ben :happy: Mesela aylık toplasın dubelin fiyatını :sad:
Çok şey istiyorum ben dimi :fever:
Onu da toplarız, sen iste yeter ki, bu 3 günü ay olarak düşüne dur ben yapıp geliyorum.

Düzenleme;

Burada, 3 günün toplamlarını aylık olarak alta tekrar topladım, sen 30 gün için yapacaksın.

mzr1rt4.jpg

Bu da son görüntü;

mzr2tb8.jpg

Bu da incelemen için yaptığım dosya;

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Burda Ticaret yapmaya çalışmak pek uygun değil ch3lisky , Biz burda yardımlaşıyoruz Farkındaysan Ticaret yapmıyoruz Dikkatini çekerim!!!!

Muzurr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Harika olmuş Majeste :happy: Ellerine sağLık :gz: Şimdi ben bir bir dosyaları geçiricem temize...Bi sorunum olursa yazarım sana...Çok sağol gerçekten :flowers:

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
msn istemişsin ama siteye mesai saatleri içinde giriyorum mesai saatleri içinde de msn e giremiyorum :) öyle karışık bir durum. majeste nin anlatmış zaten yine olmaz ise eklerim.

hkncetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Alış satış takibini Excel de mi yapıyorsunuz? Excel kolay ve kullanışlı ama çok fazla riskli.