Mevlana'da Aşk

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Mevlana derki: Ask geldi, damarimda, derimde kankesildi: beni kendimden aldi, sevgiliyle doldurdu.Bedenimin her yanini sevgili kapladi. Benden kalan yalniz bir ad, ondan ötesi hep o...Ugrunda bir omur bagislanan,yanip yakilan bu essiz sevgili Allah`tir. Allaha karsi asiri sevginin kemale erisi, asigin askta yok olusudur. Gercek ilhama mazhar olmus, gercek yoklugu zevk edinmislerin en buyuk arzusu "ilahi-vuslattir". Mevlana bu yolun coskun asigidir, asktan dogmus, askla yogrulmustur." Bizim peygamberimizin yolu ask yoludur, biz ask cocuklariyiz;ask bizim anamizdir" der ve diriligin hakiki askta yok olmakla mumkun olabilecegini soyler; " Asksiz olmaki ölu olmayasin,askta ölki diri kalasin" Mevlananin aski, ömrunun 3 merhalesinde olgunlasmis,bir ömur bu ugurda harcanmistir. Mevlana bunu soyle dile getirir "hamdim, pistim, yandim". Mevlanaya göre gercek asiga asktan baskasi haramdir. " Aslolan sevmektir, insanin mayasinda bu duyguyu aritmali, ayiklamalidir.Bedenimiz bir kovan gibidir bu kovanin bali ve mumuda ilahi ASKTIR" Mevlananin siirlerindeki bag, gül ve bülbül, hepside birer semboldur, asil maksat Allah`tir. Mevlana derki:" Basimi koydugum heryerde secde ettigim O`dur.Alti yonde ve alti cihet disinda Mabud O`dur. Bag, gül,sema ve sevgili...Hepsi bahane, maksat daima O`dur.Iste Mevlanadaki ask ve sevgili...Cünku o herkesi seviyor, herkesi kabul ediyordu. Onca insanlar cesetve kalip itibariyle cok, fakat maya ve ruh bakimindan tekti.Bir rubaisinde:

" GEL, GEL,YINE GEL, YINE GEL...HER KIM OLURSAN OL,YINE GEL...ISTER KAFIR OL ISTER MECUSI, ISTERPUTPEREST. ISTER YÜZ KERE BOZMUS OL TÖVBENI..." diyor ve ilave ediyordu"UMUTSUZLUK KAPISI DEGIL BU KAPI.NASILSAN ÖYLE GEL..

"Bütun bir insanligi cagiriyor, aydinlik, nurlu kapisinda, onlara gercek yolu, Hak yolu gosteriyordu.Bu cagriya uyanlar, onun etrafinda kümelesiyor, hidayet yolunu seciyorlardi(bilgini, cahili,fakiri, zengini vs)Bu ilahi bir cagriydi- Konya gönuller yurdu, asiklar kabesi olmustu. Nitekim, bu cagri Mevlana devrindede, Mevlanadan sornada gönullerde aksini bulmus, onun mübarek turbesi, onnu sevenlerin bir siginagi, ziyaretgahi olmustu.Artik simdi Mevlana cagiriliyordu,ve biz ona söyle sesleniyorduk artik;

" Gel, gel, yine gel, yinede...Ey Gönuller Sultani, Ey
Koca Pir, Mevlana gel!
" Ey yillari yillara ulayip asan,
Ey nesillerden, nesillere ulasan...
Doyumsuz sevgine doymuyor insan
" Bir kere degil asla, bin kerre
Yinede gel, yine gel, yine gel"...

dergah yolu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeşim Allah[cc]razı olsun
hz Mevlana Celaleddini Rum'i[ksa]nedense bazıları tarafından bizlere konfiçyus misali mistizmin uzantısa olarak gösterilmekte dahada ilerisi müslüman olduğu örtülmektedir mevlevilik denildiğindede sadece müzikle dönen sazendeler
hayır
hz Mevlana Celaleddini Rum'i (ksa)tarikat büyügümüzdür alıntıları hareketleri kur'andır mevlevi ayinleri!!!! de zikr dir dönmeleride öyle neyin kullanulmasıda def eşliğinde müzik dinlemekte değildir ismin başındaki mevlana sıfat türü lakab olup nakşnendii de şeyh efendilere verilmektedir
eski yazılarımdada belirttim yine ifade etmek isterimki [dedeleri mevlevi şeyhi olan bir kardeşiniz olarak]mevlevilik bir gösteri sanatı ayin içki masalarına ayin düzenle parayı kap türünden bir kumpanya değildir özellikle turizm sektöründe ve bazı basında israrla böyle anlayışı kınıyorum
kardeşim böyle güzel anılara devam et hz Mevlana Celaleddini Rum'i hazretlerinin Allah[cc]a olan aşkını ifade eden her cümle onların suratına patlayan şamardır
bu cevap tüm Hz Mevlana Gelaleddini Rum'i hazretlerinin konu edildiği yerleredir
ilavinya abla paylaşımın için Allah[cc]senden razı olsun

xxBlackPearl

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Mevlâna'nın incilerinden oluşmuş yine çok güzel bir yazı. Hatırlattığın için teşekkürler Lavinya...
Kimseyi ayırt etmeden incitmeden gönül kapısını herkese nasıl da açmış. Her okuduğum yazısının nasıl bir haz verdiğini anlatamam ve hazzı verdikçe okumaktan kendimi alamadığım bir bilgin. Mevlâna sevgiyle yogrulmuş bence ve bunu diğer insanlara da aşılamayı başarabilmiştir.