Meslek lisesi hakkında aklıma takılan sorular

Bu konuyu okuyanlar

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
(Bu hesabı abim ile beraber kullanıyorum)
Merhaba şuan Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencisiyim.Ortalamam ilk dömen 69'du şimdi ilk sınavlardan sonra ortalamam 66 şuan için.Üniversitede programlama okumak istiyorum ilgim.Bugün bilgisayarcı bu konular hakkında iyisin bence meslek lisesine gitmeliydin dedi bende düşündüm.Aklımda birkaç soru var yardımcı olursanız sevinirim.
İlk soru orada sayısal sözel gibi bölüm seçiliyormu?
İkinci soru galiba 9.sınıfta bilgisayar elektronik gibi bölümler seçiliyormuş.10.sınıfta gitsem yine seçebilirmiyim
Üçüncü soru stajer öğrencilere para veriliyormuş bilgisayar bölümünü seçtiğimde neye göre para alabilirim ve ne kadar sürede ne kadar alırım?
Meslek lisesine gitmek istememin asıl amacı bilgisayar bölümü ve ek puan sizce gitmelimiyim ve sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Meslek lisesine geçebilirsin. O imkân var. İki program var meslek liselerinde. Biri AMP, diğeri de LGS puanıyla yerlesilen ATP programı. AMP ye zaten geçebilirsin. ATP ye ise puanın yeterse geçebilirsin. Fakat ATP programları sınırlı. Birkaç alan vardır. Elektrik elektronik veya motor gibi. Sorman lazım. İyi bir programcı olmak için Meslek lisesi şart değil. Fakat ordaki imkanları iyi kullanirsan gelisirsin. Meslek lisesi mezunlarının avantajları var. 2 yıllık bölümlerde ek puan var(20-25puan civarı). Mühendislik bölümlerinde meslek liseliler için ayrılmış kontenjan var(MTOK)

tEmptation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Meslek lisesi bölümü=3 yıllık hapis. Lütfen kendine bu kötülüğü yapma.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Evet zorlukları var meslek lisesi nin. Daha fazla ders saati ve staj gibi. Fakat bitirdiğinde ustalık ve usta öğretici belgesi, işyeri açma belgesi ve üniversiteye yerlesmede avantajları var. Hatta teknik astsubay olmak da cabası. Sadece meslek liseliler ile yarisiyorsun..

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Git bence stap parası asgarı nin 3 te 1 i arkadaşım 900tl alıyordu özelde

--ProofStriker

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
Ben de meslek lisesinde okuyorum 9. Sınıftayım aslında 11. Sınıfta okumam gerekirdi ama neyse. Çok bilgim YÖK ama Anadolu Lisesinden zorlanıp buraya gelenler var. 1200-1300₺ şu an stajda para veriyorlar diye biliyorum. Ama bizim okulda 10. Sınıfta bölüm seçiliyor. Ve 10. Sınıfta bizim okulda Nisanın 15 inde okul bitiyor 1 ay 10. 11. 12 sınıflara tatil sonra Ekim e kadar staj. Okulum turizm otelcilik aşçılık meslek lisesi.

Eğer bilgisayarda iyiysen bence geliştirmek için meslek lisesine gitmelisin. Ben Anadolu lisesinde yapamayacağımı bildiğim için bu okuldayım 1. Dönem ortalamam 61 di.