Meşhur Forum Sitesinden Bulaşan CPU Miner Virüsü!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
14
Google'dan celeron ve pentium arasındaki farklar diye arattırdım ve çıkan meşhur bir forum sitesi olan www.hardwaremania.com 'dan bilgisayarımıza coinhive.com/lib/coinhive.min.js diye zararlı yazılım bulaştı. Araştrdım internetten nedir bu url diye, karşıma çıkan bir url tarama sitesinden önce Hint dizileri izleme sitelerinden bulaşabildiğini gördüm. Son olarak arama motorlarında aratırdığım cümleden çıkan siteye giriş yapmamla birlikte bulaştı. Fakat şöyle bir şey var chrome'dan o siteye giriş yapıldığında antivirüs parogramı silemiyor ama internet explorerdan giriş yapıldığında virüsü siliyor. İnternet explorerdan giriş yaptığımda bilgisayar kısa süre dondu, chrome ile giriş yptığımda donmadı. Dikkat etmemiş gerekiyor o siteye giriş yaparken. Bu arada Kaspersky Total Security programı kullanıyorum.

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
Avira'ya geç... bence ortada virüs yok... yada internet için ubuntu 17.10 kullan... gnome yada xfce...

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Google'dan celeron ve pentium arasındaki farklar diye arattırdım ve çıkan meşhur bir forum sitesi olan www.hardwaremania.com 'dan bilgisayarımıza coinhive.com/lib/coinhive.min.js diye zararlı yazılım bulaştı. Araştrdım internetten nedir bu url diye, karşıma çıkan bir url tarama sitesinden önce Hint dizileri izleme sitelerinden bulaşabildiğini gördüm. Son olarak arama motorlarında aratırdığım cümleden çıkan siteye giriş yapmamla birlikte bulaştı. Fakat şöyle bir şey var chrome'dan o siteye giriş yapıldığında antivirüs parogramı silemiyor ama internet explorerdan giriş yapıldığında virüsü siliyor. İnternet explorerdan giriş yaptığımda bilgisayar kısa süre dondu, chrome ile giriş yptığımda donmadı. Dikkat etmemiş gerekiyor o siteye giriş yaparken. Bu arada Kaspersky Total Security programı kullanıyorum.
Bende Kaspersky total security kullanıyorum.Aynı şekilde coinhive uyarıları çıkıyor.Fakat anlamadığım ben Chrome kullanıyorum ve aynı uyarı chrome da da çıkıyor bana , eklentiyi aktifleştirdinmi belki onla alakası vardır.Uyarı geldiğinde ise Disconnect(Engelle) diyerek kurtuluyorum.Maalesef birçok forum ve özellikle dizi/film sitelerinde mevcut

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aslında eklentilerle(reklam engelleyici, javascript engelleyici) bu gibi şeylerin bir kısmı engellenebiliyor. Ama bence yeterli değil.

Reaksiyon puanı
14
Kusuruma bakmayın aynı mesajı tekrar yazmışım.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bende Kaspersky total security kullanıyorum.Aynı şekilde coinhive uyarıları çıkıyor.Fakat anlamadığım ben Chrome kullanıyorum ve aynı uyarı chrome da da çıkıyor bana , eklentiyi aktifleştirdinmi belki onla alakası vardır.Uyarı geldiğinde ise Disconnect(Engelle) diyerek kurtuluyorum.Maalesef birçok forum ve özellikle dizi/film sitelerinde mevcut
Bende javascript izinver (varsayılan) idi.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
ff ile win 10 defender uyarı bile vemedi siteye girince :)

Reaksiyon puanı
14

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    62.4 KB · Görüntüleme: 657

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Kusuruma bakmayın aynı mesajı tekrar yazmışım.

Bende javascript izinver (varsayılan) idi.
8N602a.png

Bundan bahsediyordum , dediğim gibi aynı antivirüs bendede var , ama sizinkinden farklı olarak bende Chrome da sıkıntı çıkarmıyor.Otomatik olarak coin olayını engelliyor , sürekli bir bağlantı olacaksada Engelle / İzinver seçeneği çıkıyor.Belkide eklentiyle beraber çalışıyordur diye düşündüğüm için bu öneriyi sundum.

Reaksiyon puanı
14
Tekrar açtım bu sefer Kaspersky güvenli paradan internet explorerırı kullanarak hardwaremaniayı celeron ve pentium araasındaki farklar diye bakın resme

Ekli dosyalar

• Adsız3.png
    Adsız3.png
    189.8 KB · Görüntüleme: 969

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Tekrar açtım bu sefer Kaspersky güvenli paradan internet explorerırı kullanarak hardwaremaniayı celeron ve pentium araasındaki farklar diye bakın resme

Sizin sisteminize chrome'u açtığınız takdirde sürekli birşey bulaşıyor anladığım kadarıyla.Şöyle yapalım

1)Chrome'u kaldıralım
2)ADW System Cleaner yazılımını indirip taratalım, virüs varsa temizleyelim
3)CCleaner ile kayıt defteri ve gereksiz dosyaları temizleyelim
4)Bu işlemler bitiminde , Kaspersky ile Derin tarama yapalım ve virüs varsa temizleyelim.

Bu adımlar sonucu virüslerden kurtulmuş olacağınız umuyorum.Sonra tekrardan Chrome'u yükleyebilirsiniz.

Reaksiyon puanı
14
Sizin sisteminize chrome'u açtığınız takdirde sürekli birşey bulaşıyor anladığım kadarıyla.Şöyle yapalım

1)Chrome'u kaldıralım
2)ADW System Cleaner yazılımını indirip taratalım, virüs varsa temizleyelim
3)CCleaner ile kayıt defteri ve gereksiz dosyaları temizleyelim
4)Bu işlemler bitiminde , Kaspersky ile Derin tarama yapalım ve virüs varsa temizleyelim.

Bu adımlar sonucu virüslerden kurtulmuş olacağınız umuyorum.Sonra tekrardan Chrome'u yükleyebilirsiniz.
Adw System Cleaner'ı araştırdımda, AdwCleaner var
System Clear'ı bulamadım.

Reaksiyon puanı
14
Bende tarattırdım sadece manycam diye sanal kamera diye programın ad çıktı. Biz kendimiz yüklemiştik.

Reaksiyon puanı
14
Virüs değil o, basit bir javascript engelleyip geçeceksiniz.
Coinhive sitesinin kendi açıklamasında saldırıya uğradıklarını felan söylüyordu. Sitelerinde engelledikleri 4 tane hesabın zararlı yazılım aracılığı ile bilgisayarları kendilerine madenci olarak çalıştırıyorlarmış. Bahsettiğim forum sitesine internet explorerdan girdim bilgisayar dondu ayrıca karantinadan geri salmıştım virüsü yine bilgisayar dondu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Screenshot_20171106_140530.png

birinin kafasını çok bozmuşlar imha etmiş...

Reaksiyon puanı
14
Sizde de oluyor mu hardwaremania 'ya girerken kasılma donma felan?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ekli dosyayı görüntüle 29386
birinin kafasını çok bozmuşlar imha etmiş...
Ben de arkadaşın paylaştığı linke tıklayıp siteye girmeyi denedim ama giremedim. Sizin paylaştığınız resimdeki gibi oluyor sayfa. :)
Virüs değil o, basit bir javascript engelleyip geçeceksiniz.
Aynen hocam. Size katılıyorum. Javascript kodunu engelleyerek miner virüslerinin bir kısmı engellenebilir.
Bunun için reklam engelleme eklentisine şu kodları eklemelisiniz. Tavsiyem Adguard ya da uBlock kullanınız.
||cnhv.co^$third-party
||coin-hive.com^$third-party
||coinhive.com^$third-party
||gus.host/coins.js
||jsecoin.com^$third-party
||miner.pr0gramm.com^$third-party
||miner.pr0gramm.com^$websocket
||miner.pr0gramm.com/cryptonight-worker.js
||minemytraffic.com^$third-party
||ppoi.org^$third-party
||projectpoi.com^$third-party
||kisshentai.net/Content/js/c-hive.js
||xbasfbno.info^$third-party
||azvjudwr.info^$third-party
||jroqvbvw.info^$third-party
||jyhfuqoh.info^$third-party
||kdowqlpt.info^$third-party
||2giga.link/js/hive.js
||crypto-loot.com^$third-party
||coinerra.com^$third-party
||coin-have.com^$third-party
||minero.pw^$third-party
||minero-proxy-01.now.sh^$third-party
||minero-proxy-02.now.sh^$third-party
||minero-proxy-03.now.sh^$third-party
||kiwifarms.net/js/Jawsh/xmr/xmr.min.js
||api.inwemo.com^$third-party
||rocks.io^$third-party
! specific block
.info^$script,third-party,domain=oload.info|oload.tv|openload.co|streamango.com|streamcherry.com