Mekanın Sahibi çalıntı mı?

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Geçtiğimiz günlerde Norm Ender'in seslendirmiş olduğu Mekanın Sahibi adlı parçanın çalıntı olduğu iddiası atılmıştı.

Bunun üzerine Türkçe Rap tamamen karışmış durumda. Hatırlarsınız ki şarkıda tüm rapçilere diss atmış ve tüm eleştirilerinin odağı olmuştu. Türkçe Rap camisasında Khontkar adı ile tanınan Onur Din, Norm Ender'in söz konusu parçasının çalıntı olduğunu ileri sürdü.

Khontkar kendi Twitter hesabından paylaştığı video için şarkının "beat" kısmının Yung Slatt & B Stakk'a ait olduğunu iddia etti.

Konu ile ilgili olarak; B Stakk'ın Norm Ender hakkında yasal işlem başlatacağı da ileri sürülürken, yine Khontkar'ın Twitter hesabından paylaştığı bilgilere göre parçanın yasal sınırların ötesinde alıntı olduğu kaydedildi.

Disslerin hedefi olan Ben Fero konu ile ilgili olarak, Norm Ender'in Mekanın Sahibi şarkısının çalıntı olduğu iddialarının ortaya atılmasının ardından diss attığı Ben Fero'dan da gönderme geldi.

Norm Ender cephesinde ise konuya yanıt olarak aşağıda ki twiti attı ;

Şimdi ise konu tamamen karışmış durumda. Konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz. Twitter üzerinden Norm Ender'e bir sürü eleştiri gelmekte.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Şunu bi açıklığa kavuşturalım, beat çalıntı değil. Sample çalıntı.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Öncelike telden yazıyorum şimdiden yazım yanlışları için kusura bakmayın.

Konuya gelirsek Twitter hesabında Barry Allen yazan bir çocuk zihniyetinden bahsediyoruz ne gibi bir toplumsal soruna deyinebilir ve eleştiri mayetinde bilgi verebilir ki daha kendi kimliği ile çatışmada belli ki ( rap aslında sadece baş kaldırış değil ayrıca toplumuda savundukları düşünce hakkında bilgilendirmek içindi ) anca kendi acısını para kazanıp gündemde kalmak için pazarlamaya çalışan yine esrar uyuşturucu heveslendirici günlük heves rapçisi.. Benferoya gelince aslında benferonun o heceleme olayının ne kadar beyin göçü olduğunu turkcell gnç reklamında bayağa göstermiş :) zaten onda da ses yok beceride yok ve yine bir afro amerikan özentisi olmuş oda şarkılarında kendi hayal dünyasını yaşıyor ama toplumsal bir mesaj yine yok.

Normendere gelince ben açıkçası pekte duymadım daha önce yani 90 lı ve 2000 li yıllarda ( izmirli olduğum halde ) ama bu mekanın sahibinden sonra şarkılarını dinledim ve adamın kaliteli işler yaptığını gördüm.

Ha bu demek değildirki her rapçi illa sorumluluk projesi üretip gündeme getirmek zorunda ama sadece zevk içinde dinlenmeli bir şarkı. Ama sanki bu saydıklarım arasında daha iyi bana göre

Ezhel e gelince pek bir yorum yapamayacağım çünkü halen çözmeye çalışıyorum ama aldığım iki not var kafamda 1. onunda biraz uyuşturucu esrar kafasıyla gittiği ama 2. notum ise onun kendini geliştirmeye açık biri olduğunu fark etmem oldu. Yani okuyan araştıran ve birşeyleri sürekli öğrenmeye calışan biri gibi geldi. Ayrıca yurt dışında da konser veriyor buda onu ilerde başarılı olup daha güzel projeler üretip Normender gibi birazda sosyal mesajalr vermeye itebilirki güzel olur buda.

Fakat şuan uzun zamandır türkçe rapin ihtiyacı olan SUSAMAM şarkısı bayağa hoşuma gidiyor çünkü altında bilinç sahibi insanların güzel düşünceleri yatıyor bana göre Normender de orada olmalıydı neden diceksiniz adam zaten yılalr önce türkiyenin şu anki halini dile getirmişti bir kaç şarkısında.

Bu arada bütün şarkı türleri hepsi kendi içinde loopa girmiştir zaten aksi olamaz yani bir rapçi rap yaparken birşeylerden esinlenmeli ve buda yine rap olma ihtimali yüksek bu diğer sloq müzikler pop müzikler hatta ne kadar dinlemesem de arebesk içinde öyledir.

yanlış anlaşılmak istemem herkesin düşüncesine saygım var ve benim düşüncemde böyle.

iyi forumlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Ben anladım abi zaten yıllar önce de diyordum. Rap'in kralı hiç bir zaman değişmez, Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz)'dir.. Tartışmaya bile gerek yok bence bu durumda, neden diye soracak olursanız şuana kadar sago ile ilgili bu şekilde hiç bir zaman haber yapılmadı. Tek sansasyonel biri iki haberi, ilk başlarda din ile alakalı parçalar yazarken kendisinin ateist olduğunu açıklaması 2. ise Kolera'dan ayrılması.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Ben anladım abi zaten yıllar önce de diyordum. Rap'in kralı hiç bir zaman değişmez, Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz)'dir.. Tartışmaya bile gerek yok bence bu durumda, neden diye soracak olursanız şuana kadar sago ile ilgili bu şekilde hiç bir zaman haber yapılmadı. Tek sansasyonel biri iki haberi, ilk başlarda din ile alakalı parçalar yazarken kendisinin ateist olduğunu açıklaması 2. ise Kolera'dan ayrılması.
Sagopa şarkılarını korsan dinleyenlere hakkını helal etmediğini söylemişti. Kendisi oradan buradan beat çalarken iyiydi ama.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Çoğu şarkı aynı fon müziklerini kopyala yapıştır yapıyor

Venceremos1940

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar "çalıntı" diye adlandırıyor. Ve zamane veletleri fanboyluk yaparak ortalığı geriyor.
Vakti olan buyursun okusun Norm Ender'in Mekanın Sahibi Şarkısının Beat'i Çalıntı mı?
Benim görüşüm bu şarkıda usulsüzlük yok.

Sıkı bir rap dinleyicisi olduğum söylenemez ama 11-12 yıldır Sagopa, 9-10 yıldır Norm dinlerim. Bu sebeple tarafsız olarak yorum yapamayacağım.
Rap benim için toplumsal konulara değinme, başkaldırıştır. Varoştur. Bunları yaparken hepimizin içinden geçen şeyleri doğru cümleler seçerek bizlere aktarmasıdır. Bu sebeple rap müzikte ritim değil sözler ve aktarılmak istenen benim için önemlidir.
Zaten ritim istesem gidip pop müzik dinlerim.
Söz yazarlığı konusunda bu iki isim üzerine tanımıyorum. Bunlar tamamen benim düşüncelerim.

Norm'a laf edenlerin şarkılarıda pop müzik gibi. Alakasız kelimeleri arka arkaya sıralayıp, güzel bir ritimle piyasaya sunmak.. peeh.