Meego OS

Bu konuyu okuyanlar

SayEceLFlame

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Geliştiricisi: Nokia&İntel (Şu anda destek kesildi ancak Jolla geliştici grubu çalışmalarını yürütüyor)
En son sürümü: 1.2 (Harmattan)
Bulunduğu cihazlar: Nokia N9
Uygulama ortamı: Nokia Mağaza
Uygulama uzantısı: .deb
Ekran çözünürlükleri: 854x480

İntel ve Nokia'nın Moblin ve Maemo işletim sistemlerini birleştirerek oluşturdukları bu proje ilk ve tek olarak sadece Nokia N9'da kullanıldı. Geliştiriciliğini LiMo vakfı üstlenmiştir. Linux tabanlı işletim sistemlerinden en genci, daha doğrusu en genç yaşta yok olanı diyebiliriz. Öncelikli hedefi akıllı telefonlar, navigasyon cihazları, akıllı televizyonlar gibi farklı alanlardaki cihazlardır. MeeGo'nun geliştirilme süreci, Nokia'nın Microsoft ile anlaşıp MeeGo'yu geliştirmeyeceğini bildirmesi, Intel'inde Samsung ile anlaşıp, MeeGo'yu bırakarak Tizen OS* adında farklı bir işletim sistemi geliştireceğini duyurmasıyla sona ermiştir. Yani Nokia ve İntel MeeGo'dan desteğini çekmiştir. Ancak MeeGo kullanıcılarına MeeGo'nun devamı niteliğindeki Tizen OS'a geçiş için gerekli destek sağlanacaktır.Ayrıca cihaz için Nitdroid gibi Android kodlarını kullanan özel sistemler geliştirilmiştir.

xxmeeminxx

Asistan
Reaksiyon puanı
9
N9 kullanmıs birisi olarak cok memnundum. telefonum ölmeseydi (tamamen kullanıcı sucu benim sucum) hala yanı basımda dururdu. Zaamanına göre cok kararlı bir sistem akıllı sistemi vardı. İnternete gireceğin zaman ordan burdan kaydırıp veya uygulama git wifi/hücresel ac demiyordunuz kendisi hallediyordu en basitinden. Ama ne yazıkki Elop virüsü bulaştı nokia ya ve microsofta gecince öldürdüler sistemi. telefon 2 yıl sonra kasmaya baslamıstı ama oda telefona android 4.1 kurduğumdan dolayı. (telefonda hem meego hemde android yüklüydü boot ekranında ses tusuyla seccebiliyordunuz) tasarım olarakta zamanının en'lerindendi. zaten ödülde almıstı diye hatırlıyorum. Konuyu görğnce hüzünlendim...