Masaüzeri simge ve başlat çubuğu yok

Bu konuyu okuyanlar

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şu an ki problemim:
Masaüzerinde hiç bir tane simgem yok, başlat çubuğum da yok.
Faremin sol tıklaması da masaüzerinde çalışmıyor.
Aynı sorun güvenli kip içinde geçerli...

işin aslı şöyle....
Kaspersky ''explorer.exe'' isimli dosyanın bir virüs gibi davrandığını ve tehlikeli olduğunu uyarıp duruyordu.. Eğer görmezden gelirsem tekrarlıyordu. Bende explorer.exe isimli dosyayı sonlandırmayı deniyordum o zamanda kilitlenip takılıyordu... Tek çare reset oluyordu.. Kaşla göz arasında bu c://windows/system32/explorer.exe 'ye kaspersky engelleme getirdi...

Bilgisayarımda temizlik yapıyorken kaspersky online virüs taramasında gördüğüm virüsleri silmek istedim. Fakat bu virüsler gözükmüyordu. Gizli dosya olarak sistemdeymişler meğerse. Klasör seçeneklerinden '' Gizli dosyaları göster '' dedim fakat yine otomatik olarak bilgisayar '' gizli dosyaları gösterme '' seçeneğini işaretliyordu. Daha önceden bir abimizin gönderdiği regedit eklentisi ile geçici süreliğine gizli dosyaları görünür yaptım. Sildim. Ama yine akabinde gizli dosyalar görünmez oldu...

C: de abuk subuk isimli gibi gözüken dosyalarıda silmek istedim. kendi kendime.. meğerse sildiklerimden bir tanesi '' ntldr '' isminde bişeymiş ve bilgisayarın açılmasında ilk gerekecek dosyalardanmış.
Doğal olarak bilgisayarı kapattım. Yeniden açmaya çalıştığımda ise malesef karşıma 2 - 3 saniye içinde gelen ilk şey bu dosyanın eksikliği idi. ve öylece takılıyordu. Sonra Xp prfossyonel CD yi takarak biraz onarmak istedim fakat hatalar verdi.. Bunun üzerine eskisinin üzerine onararak yeniden kur işlemi gerçekleştirdim. Eksik olan '' ntldr ' dosyasınıda yükledi. Sonra yeniden açılırken CHKDSK yapmaya çalıştı ve yaklaşık 2 - 3 saat sürdü.

Şu anda CTRL + ALT + DEL yaparak görev yöneticisinden yeni görev dedim ve yeni göreve de google.com yazdım. Şu anda masaüzerim boş ve çubuğum yok olmasına rağmen firefox'tan internete girebiliyorum.

Görev yöneticisinden gözat diyerek tüm önemli dosyalarımı E: ismiyle geçen hardiskimin diğer yarısına keserek aldım... Fakat E: de önceden yüklü olan 8 GB fotoğraf arşivimide taşınabilir F: hardiskime göndermek istiyorum. Ama Fotoğraflarımın klasörünü boş görüyorum ve okunamaz olarak nitelendiriyor, açmıyor?
Oysa videolarımı kolaylıkla C: taşınamaz hafızadan keserek, F: taşınabilire yapıştır yapabiliyorum.

Eğer E: 'in özelliklerine bakarsam 135 GB gözüküyor... Ama içindeki klasörlerin boyutlarını tek tek toplarsam 10 GB bile etmiyor.

Görev yöneticisinden eğer bir program vs şeyler açmaya çalışırsam bir güç tarafından otomatikman kapatılıyor.
Sistem geri yüklemeyi çalıştıra ''C:\WINDOWS\pchealth\helpctr\binaries\msconfig.exe'' komutunu yazarak denedim... Bu aradan sistem geri yükleme butonuna tıklarsam eğer yine bilgisayardan bir güç otomatik kapatıyor. Bu yüzden Geri yükleme sayfası açılmıyor bile ...

1) Eğer format attarsam C: sürücümün dışında hafızamnın herhangibir yerinde kayıp olur mu? ( mesela E: deki fotoğraflarım ve müziklerim)

2) Eğer E: deki fotoğraf ve müziklerim silinmiş ise geri getirebilir miyim?

3) Görev yöneticisi üzerinden neden bazı Klosaörlerimi boş görüyor ki?

4) Masaüzerim neden boş? neden başlat çubuğum yok? Sol tıklama niçin yok?

5) Kısaca ben bu bilgisayarımı en hasarsız nasıl kurtarabilirim...

Yardımlarınıza ihtiyacım var.. Eğer vakit ayırabilirde yardımcı olursanız sizlere minnettarım... Şimdiden vakit ayırarak okuduğunuz için bile çok teşekkür... Hepinize hayılırlı işler ve kolaylıklar diliyorum.
NEZiH

serhatkolay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1) Eğer format attarsam C: sürücümün dışında hafızamnın herhangibir yerinde kayıp olur mu? ( mesela E: deki fotoğraflarım ve müziklerim)

2) Eğer E: deki fotoğraf ve müziklerim silinmiş ise geri getirebilir miyim?

3) Görev yöneticisi üzerinden neden bazı Klosaörlerimi boş görüyor ki?

4) Masaüzerim neden boş? neden başlat çubuğum yok? Sol tıklama niçin yok?

5) Kısaca ben bu bilgisayarımı en hasarsız nasıl kurtarabilirim...

Yardımlarınıza ihtiyacım var.. Eğer vakit ayırabilirde yardımcı olursanız sizlere minnettarım... Şimdiden vakit ayırarak okuduğunuz için bile çok teşekkür... Hepinize hayılırlı işler ve kolaylıklar diliyorum.
NEZiH
Arkadaşım ilk once sana genel bi bilgi veriyim o explorer.exe masaustunu çalıştıran windows dizini altında bulunan bir exe dosya ben sana şimdi yardımcı babında olmak için 1-2 şey soleyip sorularına kendimce cevap vermeye çalışıcam. Ilk once sorularından başlıyım.
1-)Eger diskin 2 ye bölünmüşse sen sadece format atarken c'ye atarsan ne d'ye ne de başka bir parta bi şey olmaz.
2-)Eger 2.sorun 1.sorun içinse yani format atarsam e: giderse die soruosan e:ye bi şey olmıycagı için soruyosan 2.soruyu cevaplamama gerek yok ama yok yanlışlıkla silinmişse yada yanlışlıkla format attım diosan Recovery programları var format attıktan sonra eski e'nin disk üstünde bi şey yazılmadıysa bu programlarla kurtarabilirsin yazılmışsa cebinden en aznından bi 1000 dolar çıkartıp anca labavuatar larda buluolar.
3-)Bunun sebebi boş gorunmesinde bence onlar %90 virustur.
4-)Bununda sebebi işte seninde dediğin gibi explorer.exe nin çalışmamasından bunun için bence ilk once alt taraftan explorer.exe yi kaldır sonra yeni gorev yukardan explorer.exe yaz ve çalıştır bak bakalım gelicek mi masaustun ama dikkat et sen yeni gorev derken aşşagıda yani işlemlerde explorer.exe olmaması gerekio.

5-)Burda işte benim fikrim eger 4. deki işlemleri yaptıysan hala olmadıysa bence sen ilk once yukarda yeni gorevde ilk once appwiz.cpl de sana Program ekle\Kaldır çıkıcak sen ordan Kaspersky kaldır sonra yeniden aç bilgisayarını eger hala masaustun gelmediyse 4.sorudakileri aynen tekrar yap işlermlerden explorer.exe yi sen sonlandır sonra yeni gorevden explorer.exe yazıp açmayı dene bu işlermler olduysa ilk once saglam bi virus programları kur 1'den fazla spam için ornek avg virus programı için Nod32 tavsiyemdir ve bilgisayarını iice tarat viruslere eger bunlara hala bi yanıt alamdıysa hiç bi şey olumlu gitmediyse benden sana tek tavsiye kalır bas formatı.D::D

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle serhat Hocam ellerinize sağlık....
Böyle değerli ve faydalı bilgileri yorulmadan anlattığıınız için...
Sanırsam benim makinanın durumu ölmek üzere olan bir hastanın durumu gibi..
Gittikçe kötülüyor (:)
Görev yöneticisi üzerinden gözat yaptığım zaman eğer bilgisayarım seçeneğini seçersem beni hemen herşeyden atıyor...
Ayrıca yeni görev yerine geldiğimde de MS DOS Komut Sistemi hariç yazılımsal programları çalıştırmyor.. Mesela antivirüs yazılımı çalıştırmaya kalktığım gibi görev yöneticisinde hemen sonlandırılıyor.

Yaptığınız açıklamalar ile bir nebze olsun içim ferahladı... inşallah dediğiniz gibi olur... Kurtarılabilir inşallah (:)

explorer. exe şeklinde yeni bir görev göndermeyi deniyorum ancak böyle
''bir komut veya işlem yok '' şeklinde uyarısı ile karşılaşıyorum..

Program ekle kaldıra dediğiniz komut ile gittim fakat ekle kaldır listesi boş gözüküyor (:) hiç bir program yok (:)

Bir diğer sıkıntım da şu:

Ben daha önceden bir kaç kez sistem geri yükleme tarihi belirlemiştim..
Fakat sistem geri yükleme menüsünde '' herhangi bir belirlenmiş tarihiniz yok '' şeklinde uyarı alıyorum..
Bu yazılım iyice bunadı galiba ....
Sağolunuz....

likable06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelike geçmiş olsun. Hocam bilgisayarın epey kötülemiş en garanti çözüm olarak c sürücüne güzel bir format atmanı öneririm büyük ihitmalle yedeklerin diğer sürücülerdedir. Format atıp kurulumu yaptıktan sonra Kaspersky antivirsü programını bilgisayarına kurar ve güvenli modda diğer sürücüleri taratırsan sorunun ortadan kalkacağını kanaatindeyim.. İyi çalışmalar...