Marmaray hakkında ne düşünüyosunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Şuan sadece metro geçişi var. Trenler içinde zamanla geçiş sağlanacak elbette ki trenlerin uyumlu olması gerek.

Açılışı yapılan Marmaray'dı. Otomobillerin de geçeceği tüp geçit 2015'de açılacak.

Sadece Marmaray bile trafiği az da olsa rahatlatır çünkü Üsküdar Kazlıçeşme arası hemen hemen otomobille 1 saat

Metroyla 5 dk. Vapurdan da yolcu çaldığını düşünürsek otomobille insan yükü vapur ve köprüden azalmış olacak.

Teşekkür ederim bilgilendirme için...

İnternette araştırdım, sağlıklı bilgi bulamamıştım.

Başbakan açılışta izah etmiş durumu. Bugün de neredeyse her ana haber bülteninde, internet haber sitelerinde konusu geçiyor. Benim hatırladığım proje hem raylı sitem hem de otomobillerin geçiş yapabildiği tek bir tüp geçitti. Düne kadar böyle olacak zannediyordum. Değiştirilmiş demek ki. :D

Açıkçası trafik yönünden hemen hemen hiç bir rahatlama yaşanmayacak diye düşünüyorum. Şu haliyle benim hiç işime yaramıyor. Belki ileride tüm duraklarda faaliyete geçince nadiren kullanabilirim.

Bir çok kişi için çok iyi bir seçenek. Özellikle Sirkeci, Eminönü civarında çalışanlar için. En azından onlar adına seviniyorum ve teşekkür etmem gerektiğini düşünüyorum.

Yine de, keşke araç trafiğine öncelik verilseydi, aynı projede her iki sistemde olsaydı, duraklar tüp geçit açılmadan bitirilseydi de tam kapasite ile hizmete girseydi, dün yapılan açılış 3. tüp geçit açılışı olsaydı diye düşünmeden edemiyorum. :D

Ayrıca yıllar önce yapılan Manş tünelinin 38 km'lik tüp geçidi ( toplamda 51 km ) ve japonların Seikan tünelinin 23 km'lik tüp geçidi ( toplamda 54 km ) varken, Marmaray'ın 1.5 km'lik tüp geçidine asrın projesi yakıştırması bana pek mantıklı gelmiyor. Maliyet konularına da hiç girmeyeyim.

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Gerekli bir projemiydi bişey demek istemiyorum ama devasa bir projeydi, ancak bir arkadaşta yazmış seçim gösterişi gibi oldu ve aceleye geldi, marmaray'ı denedim çok mutlu oldum dicek varsa gider kullanır :D

İlk tura katılmam o kesin yani göze alanlar gider biner mutlu mutlu iner :D

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Neler yazıldı neler çizildi hiç okumadım çok vaktim yok ama şunu belirtmek isterim hangi parti destekçisi olursanız olun ki ben hükümeti desteklemeyen bir bireyim ama hiç kimseyi ne körü körüne savunun ne de körü körüne kötüleyin. Eğer bir kişinin her işi berbat bir işi bile iyi ise o işi görmezden gelmek yanlıştır benim düşünceme göre. Yani bu sadece siyasi olarak geçerli değil genel olarak düşünelim tabi istisnai durumları söylemiyorum. O yüzden proje hakkında çok bilgim yok ama Maltepe'de oturduğum için Maltepe-Taksim arasının 41 dk olması benim için mükemmel bir şey ve bu projeden ötürü hükümete teşekkürümü sunarım. He ne bu ve benzeri projeler yaptığı yanlışları kapatır ne de yapılan yanlışlar ortaya konulmuş iyi şeylerin üstünü örter. Benim şahsi fikrim bu yöndedir :)

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
15 gün değil 15 dakika bile beleş olmamalıydı.Nedir bu her gördüğün butona basma sevdası arkadaş.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Hamdolsun bunların hayallerinin ulaşamadığı yere bizim icraatımız ulaşıyor. Bu 153 yıllık rüyayı gerçekleştireceğiz dediğimiz zaman bizimle dalga geçiyorlardı. Ama şimdi gerçekleşti. Bununla da kalmayacağız. İnşallah 2015'te bitecek şekilde otomobillerin geçeceği iki katlı tüneli şu anda inşa ediyoruz.

Aynı şekilde üçüncü köprüyü de yapıyoruz. O da 2015'te bitecek. Bütün bunları yaparken hepsinin ayrı bir işlevi olacak. Ağır vasıtalar üçüncü köprüyü kullanacak. Birinci ve ikinci köprüyü kullanamayacak. Raylı sistemle toplu taşım kültürünü öne taşıyacağız. İki katlı tünelden de sadece otomobiller geçecek.

Pardonda herşey güzel de (BİZ) .(YAPIYORUZ) (DEDİĞİMİZ ZAMAN) arkadaş pardonda sen kimsin nesin BİZ siz demek ne sendemi diyorsun BİZ %50 RTE gibi nesin iş adamımısın bakanmısın mühendismisin finansmanımısın nesin sen Biz Güzel proje dedik Tebrik ettik coğuda burda eleştirirken secim geliyor AKP işi siyasetleştiriyor dediklerinde sen karşı cıkıyorsun gözü kör olmu diyorsun ama önce bir kendi yazdıklarına bak resmen %50 ayrımı yapmışsın buda demekki diğer arkadaşları söylediklerinde haklı cıkarıyor sen kendi kendini ele veriyorsun asıl senin gözlerin görmüyor senin yorumlarını okuyorum tam bir 14 yaşındaki cocuk konuşmaları madem sen bu kadar bilgilisin bu kadar herşey bilmiş ayağına yatıyorsan neden diğer yorumlara saygı duymuyorsun @sEYYha ve [MENTION=47324]mustang[/MENTION] yorumlarından biraz örnek al Sonra Gel BİZ yaptık biz dedik SİZ kimsiniz ve ya Sen kimsin kardaş?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bir ülkede güzel şeyler yapılıyorsa saygı duyacaksın hangi parti olursa olsun sevmeye bilirsiniz ama saygı duyacaksınız ve o güzel birşeyleri birileri sadece kendi icin yapıldığı sanıyorsa ahmaklıkdır BİZ yaptık diye düşenen zihniyetler ve güzel yapılan birşeye saygı duymayan kişilere ve düşüncelere en sert lafım Geri zekalı demek birşey yapılmış bu BİZ icin SİZ icin değil 76 milyon icin yapılmıştır Daha öncede belirdiğim gibi AKP ci değilim ama yaptığı güzel işlervar bunlarada saygı duyuyorum ve beğeniyorum marmaray olduğu gibi en yakında gidip bineceğim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Haa birde Burda Taraflı Tarafsız her yoruma saygı duyuyorum ama bir arkadaş haric Uçmuş bu arkadaş sadece onun yorumlarına saygı duymuyorum nedeni ise her yorumunda ayrımcılık var [MENTION=60852]S4B0T4J[/MENTION]

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
gelmiş bana imdat kolundan bahsediyor... yahu adam gerçekten komik :)

azen63

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Ben hayatımda bir kez parti çığırtkanlığı yapmadım !
Bir kez bile bir tek kişiye şu partiye oyunu ver demedim,ima etmedim.
Sözün kısası benim tuttuğum,desteklediğim tek bir parti-siyasi kişi yok !

Mustafa Kemal Atatürk ve Arkadaşları (1938 yılına kadar olan CHP'de diyebilirsin)
Benimkiler ancak onlar olabilir.
Malum 90 yıl dedin,Cumhuriyetimiz de 90 yaşında 1938'e kadar CHP'nin yaptıklarından bahsedebilirim.

En önemlisi Osmanlı Devletinden kalan borç.(Aynı devlet millet tabi ödeyeceğiz de hani Imf'den bahsediyorsunuz ya o yüzden söyleyeyim dedim.)
Malum savaştan yeni çıkmış,en önemli gücü gençleri şehit düşmüş,gazi olmuş halde iken hemde !
2005 yılına kadar sata sata bitirilemeyen Sümerbank kuruldu.
Sayamayacağım kadar çok Demir yolu işletmesi yabancılardan alındı !
Telefon,Liman işletmeleri,Madenler keza öyle !
Kurulan Bankalar,Fabrikalar,Kabotaj kanunu,Aşar vergisinin kaldırılması.
Kayseri uçak ve motor fabrikası(Seri üretimde dünyanın öncülerinden)
Karabük Demir Çelik fabrikası da diğerlerinden ayrı olarak söylenmesi gerekenlerden.

Yani benimkilerin yaptıklarını özelleştirme başladığından beri 20 yıldan fazla sürede sata sata anca bitirebildiler.
Velhasılı kelam,Benimkinin karşısında Kralını övmek için ekonomiye mini minnacık katkısı olan duble yollardan,köprülerden daha fazlası gerekli.
1938 yılına kadar neler yaptıklarınıda biliyoruz... musulu kerkükü 12 adaları kıbrısı kimlerin sattığınıda biliyoruz...

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
O her metrodaki giriş ve çıkış merdivenlerinde de var kırmızı durdur butonundan.

Arkadaş bilmiyonmu bizim millet meraklı, kapaklı yap en azından dikkat çekmesin.

azen63

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
O her metrodaki giriş ve çıkış merdivenlerinde de var kırmızı durdur butonundan.

Arkadaş bilmiyonmu bizim millet meraklı, kapaklı yap en azından dikkat çekmesin.

betondan yapsan dahi birileri mutlaka o butona basmak ister... meraktanmıdır nedir yahu.

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Zamanında boğaz köprüsüne karşı olanlar da üstünden geçmekten utanmamışlar hiç, bundan da utanmaz geçerler merak etmeyin. Erkenden konuşmamak lazım :D

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
yok kaynağını ecevit bulmuş yok imzayı oktay vural atmış diyip başarıyı bunlara paylaştırmaya çalışmak doğru değil.
zira bahsi geçen japon kuruluş parayı hibe etmiyor kredi olarak sağlıyor. 40 sene geri ödemeli bir kredi bu.
2001 krizini yaşayan bir devletle de asla başlamazdı zaten bu proje. hiç bir finans kuruluşunun bu kadar kötü karar vereceğini sanmam
http://www.marmaray.com/turkish/financial_funding.html bu adreste detayları var.

fakat mevcut hükumetin ekonomik başarısı sayesinde bu tarz finansman konularında dünyaya güven vermekteyiz.
zaten inşaatının başladığı tarih bellidir. bundan önceki hükumetler cesaret edip de bu yükün altına giremedi.
bu ve bunun gibi yüklerin altına girmedikleri halde biz 2001 krizini yaşadık.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Konuyu tarihe getirip açtırmayın bayramlık ağzımı. :) azen kardeş bilmeyenle tartışma. Sakin ol. Çok yakında herkes herşeyi öğrenir. :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[h=4]Marmaray'da yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle yolcular denizin altından yürüyerek karşıya geçtiler...[/h]
jack.png

Kaynak :D

mesut777

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Proje başarılı olursa biz yaptık en ufak bir sorun olursa Geziciler sabote etti :) size diyecek laf bulamıyorum.

CHeTHiN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikli olarak belirteyim; Burası bir forum ve herkesin kendine özgü fikri, düşünme yetisi var. " Düşünce yoksunu" , " bencil", " kendini bilmez " şeklinde hakaret ediyorsunuz, seviyenize inip cevap vermeyeceğim çünkü söyledığimde gayet haklı olduğumu gördüm. Marmaray durak atladı, kapılar geç açılıyor, istasyonda sıkıntı var vs Haberleri kol geziyor her sitede.
Ben seni kötülemek için söylemedim ama fikrini belirtirken asıl hakaret eden sensin yaklaşım biçimin yanlış hemen binmeyelim ölen ölsün ne demek :S ayıp değil mi?eksikleri olabilir ama bunları hayati önem seviyesinde değil onların önlemi alınmış fizibilite çalışmaları yapılmıştır bi takım aksamalar olacaktır zamanla minimize edilir.Burda güzel şeyler temenni etmen daha doğru olurdu direk aklına kötü şeyleri getirmen ne kadar ön yargılı olduğunu gösteriyor hadi diyelim bu senin düşüncen peki ölen ölsün demek yerine Allah etmesin inş kazasız belasız bir şekilde eksiklerde giderilir vatana ve millete hayırlı olur ki bunun gibi bi dünya projeye ihtiyacımız var hükümet değişir ama yapılanlar bakidir bize kalan geleceğe yönelik atılımlar gerekiyor.

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Butun vatandaslara hayirli olsun. Umarim bir gun sadece insan oldugumuz icin bir birimizi severiz ve sayariz.

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Memlekete hayırlı olsun, süper proje..

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Herkes kurtlarını döktüğüne göre, konun kapanması en doğrusu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar