Marmaray hakkında ne düşünüyosunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tashi 107

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Marmaray yarın açılıyor ne düşünüyorsunuz?

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Aceleye getirdiler seçim öncesi hazır olsun diye. Hemen binmeyelim. 1 ay geçsin sonra bineriz, bu arada ölen ölsün, kaza olursa olsun da beni bulmasın derdi yapıyorum.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Aceleye getirdiler seçim öncesi hazır olsun diye. Hemen binmeyelim. 1 ay geçsin sonra bineriz, bu arada ölen ölsün, kaza olursa olsun da beni bulmasın derdi yapıyorum.
Hadi yine iyisin. Sen gitmeyince senin yerine Japonya Başbakanı'nı çağırmışlar. :D
7.jpg

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
vatana millete hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Herkese hayırlı olsun ancak bazı muhalifler onun bile şov amaçlı yapıldığını düşünüyorlar nasıl laf atıcaklarını şaşırdılar :D

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Hayırlı uğurlu olsun.

Aceleye gelmedi emin olun. Yapım aşamasını takip edebildiğim kadar ettim. Tüpler gömüleli 1 kaç yıl olmuştur herhalde.

Kalan zamanda ray döşemesi ve istasyonlar yapıldı. Lakin çoktan bitmiş olacaktı ki tarihi eserler ortaya çıktı.

Açılışa kadar aylarca test sürüşü yapıldı.

Marmaray 7.5 şiddetindeki bi depreme karşı dayanıklı yapıldı. 7.6 olursa ne olur Allah bilir.

Ayrıca tusunami tehlikesi göz önüne alınarak, istasyonlara acil durumda kapanacak kapı yapıldı.

Dışardaki istasyonlar deniz seviyesinden 3,4 metre yükseğe orta şiddetli bi tsunami dalgalarının ulaşamayacağı yere konumlandırıldı.

Herkesin kafasındaki soru işaretleri:

Kuzey anadolu fay hattından sadece 20-30 km uzaklıktıkta.

7.5 ve üstü deprem olursa ne olacak?

Ya içeri su sızarsa?

Kısaca hayırlı olsun, zamanla görcez asırlık projeyi :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
genelde bu tip düşüncelere ağzını hayra aç gerini bayra aç denir en ufak tehlike söz konusu değil deprem korkusu yersiz eğer büyük bir deprem olursa zaten istanbul büyük bir hasar alıcak sonucu gören görecek göremeyen hiç birşey göremicek.

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Hayırlı uğurlu olsun.

Aceleye gelmedi emin olun. Yapım aşamasını takip edebildiğim kadar ettim. Tüpler gömüleli 1 kaç yıl olmuştur herhalde.

Kalan zamanda ray döşemesi ve istasyonlar yapıldı. Lakin çoktan bitmiş olacaktı ki tarihi eserler ortaya çıktı.

Açılışa kadar aylarca test sürüşü yapıldı.

Marmaray 7.5 şiddetindeki bi depreme karşı dayanıklı yapıldı. 7.6 olursa ne olur Allah bilir.

Ayrıca tusunami tehlikesi göz önüne alınarak, istasyonlara acil durumda kapanacak kapı yapıldı.

Dışardaki istasyonlar deniz seviyesinden 3,4 metre yükseğe orta şiddetli bi tsunami dalgalarının ulaşamayacağı yere konumlandırıldı.

Herkesin kafasındaki soru işaretleri:

Kuzey anadolu fay hattından sadece 20-30 km uzaklıktıkta.

7.5 ve üstü deprem olursa ne olacak?

Ya içeri su sızarsa?

Kısaca hayırlı olsun, zamanla görcez asırlık projeyi :)

Hocam affedin ama coğrafyadan bildiğim kadarıyla Tsunami olma ihtimali ülkemizde %1 den daha az. Kapalı denizlerde Tsunami olmuyor, okyanus vs gibi açık denizlerde Tsunami olur diye öğrendik biz :dirol:

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ülkenin prestiji açısından mükemmel bir iş bence

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
1379860_491583444283008_418215011_n.jpg

Yaptık oldu diyenlere özel.

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Hayırlı olsun, çok merak ediyordum nasıl olacak diye.

Bu arada hemen kötülemeye, bir şeyler bulmaya başlamışız yine.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117

Son_Mohikan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
http://sozcu.com.tr/2013/gundem/tmmobdan-marmaray-icin-risk-uyarisi-396980/

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Solmaz: ' 8 yıl bu projede fiilen görev alan birisi. Diyor ki , ’Ben binmeyeceğim, kimse de binmesin'

Tamam ilginç olanın TMMOB'nun Gezi eylemlerinde at başı oynamasıdır.
Velev ki iddia doğru olsun, TMMOB dediği için şimdilik inanmam...
Şiddetli bir deprem riskinde bütün yapılan köprülerin, büyük gökdelenlerin, evlerin de riski vardır..
Japonların yaptığı Akashi Köprüsü belgeselini izlersen, köprünün ayaklarının deprem nedeniyle yerinden oynadığını görürsün..
Ama adamlar deprem riskini çok yaşamalarına rağmen, böyle projeleri yapmaktan çekinmiyorlar..
Ama dediğim gibi bizde muhalefet hükümetin yaptığı her türlü çalışmayı kötüleyeceğim diye, buna bile karşı çıkıyorlar..
Kardeşim anlayın artık, istanbul'u artık şehrin üstü kaldırmıyor...
Şehrin altını köstebek gibi oymaktan başka çereniz yok.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3

TosunPasaa

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlerden ALLAH razı olsun.

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ben ordan geçmem diyenlerin hepsi geçecek yavaş yavaş alıştıra alıştıra,elin mahkum gözlerin gardiyan.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
arkadaşlar, diyelim ki 8.0 şiddettinde deprem oldu ve marmaray sular altında kaldı, sizce kaç kişi ölür? daha doğrusu çürük binalarda ölenlerin yanında % kaçı marmarayda ölmüş olur?
marmaray'ı sular altında bırakacak bir deprem zaten İstanbul'un yarısını yıkar, onbinlerce insan ölür.
Şimdi bütün çürük binaları toparladıkda bi marmaray'ın dayanıksızlığı mı kaldı. (ki bana göre gayet sağlam, sonuçta Japonya başbakanı geldi açılışa) [MENTION=361569]Son_Mohikan[/MENTION] arkadaşımızın bahsettiği belgeseli bende izledim, köprü ayakları yapıldıktan sonra deprem olmuş ve ayaklar 1 metre kaymış, japonlar köprüyü yapmaya devam etmişler, bu sebepten köprü şu anda yamuk görünüyor. Şimdi bi deprem daha olsa o köprünün yıkılacağını ve kaç kişi öleceğini japonlar bilmiyor mu?
herşey de risk vardır, biraz risk olmazsa olmaz.

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
İngiltere de filan yapılsa vay be adamlar neler yapıyor biz daha eşekle gidiyoruz derler.

Hatta yakında " Atatürk olmasaydı, Marmaray'da olmazdı" derlerse şaşırmayın :D

Bu işin Mimarı Oktay Vural filan değil, Ahmet Vefik Alp'tir. Bu fikri ilk atan odur.

Tabi fikir önemli olduğu kadar o fikri zikre dökmek yani uygulamak bi o kadar daha önemlidir.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Aslında babasının parası ile yaptı şeklinde gösterenlere olmalı :)

Şov yapmayı iyi biliyorlar belgedeki tarih ve imzalar bazıları daha hiç ortalıkta yokken proje hazırlanmış ve ihalesi için izin verildiğini gösteriyor. Neyse reklam görmek isteyenler istediğini görmeye devam etsinler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
yapılmış olanın tarihe geçecek bir şey olduğunu bilmek gerek ingiltere ile fransa arasındaki tünel gibi gerçi bunu küçük bulanlar çıkacak ama bununda natgeo'da belgeseli yayınlandı onunda.

Son_Mohikan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şov yapmayı iyi biliyorlar belgedeki tarih ve imzalar bazıları daha hiç ortalıkta yokken proje hazırlanmış ve ihalesi için izin verildiğini gösteriyor. Neyse reklam görmek isteyenler istediğini görmeye devam etsinler.

Proje aslında 1860 yılında Sultan Abdülmecid tarafından dile getirilmiş :yes:
http://www.zaman.com.tr/ekonomi_iste-dunden-bugune-marmaray-projesi_2158315.html
Sen HTC'ye değil de(reklam yaptım sanırım) neticeye bakacaksın

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96

Öyle deme aforoz edilirsin size daha başka nasıl yaranılsın diye, sevgili Napoli sakini. :)

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Hayırlı ve uğurlu olsun ülkemize. Asrın projesi İstanbul için çok iyi olacak. 300 metre ötesine 2. Bir tünel için çalışma başlatılacakmış. Geç bile kalındı ancak buna da şükür..

Boğulmaktan korkanlar ya da 4 dakikalık yolda balık görememekten şikayetçi olanlar katırlarla geçsin karşıya :D

Ayrıca bu işler kağıdın altına imza atmakla da olmuyor. Proje Abdülmecid Han'ın hayaliydi, kimsenin sahiplenmesine gerek yok :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Azıcık şu işe siyasi ideoloji ile bakmayın arkadaşlar..
Ülkemize yapılan bir hizmet var ortada kimin yaptığı önemli değil, önemli olan yapılması..
Bari burada tek yürek olalım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...