Manzara ve profil fotoğrafı çekmem için hangi makineyi önerirsiniz ?

Bu konuyu okuyanlar

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Benim eskiden Samsung dijital fotoğraf makinesi vardı 330 liraya almıştım gayet güzelde çekiyordu zoom felanda fena değildi. Bozulunca yenisini almak istedim bende ama bu sefer biraz daha iyisini alayım diyorum. Özellikle zoom olarak daha iyi olmasını istiyorum netlik olarakta öyle.
Aradığım özellikler.
  • Gece ve gündüz çekimleri iyi olacak.
  • Zoom özelliği tatmin edici olması genelde manzara resimleri çekerim optik ve dijital zoom iyi olmalı iyi olmalı derken de benim gibi acemi bir kullanıcıyı tatmin edecek kadar tabi.
  • Görüntü kalitesi iyi olması.
  • Varsa seri çekim modu, video çekme özelliği gibi şeyler bide.

Bütçem olarak çok pahalı bir şey almak istemiyorum çünkü bunu bir meslek veya hobi olarak yapmıcam. Sadece tatile veya seyahatlere çıktığımda bide günlük çekimler için kullanabileceğim beni tatmin edecek bir şey olsun istiyorum aslında benim ihtiyacıma göre 3000 lira bile fazla ama en fazla 3000 liralık bütçe ayırdım makineye.

Reaksiyon puanı
303
nikonlar güzel oluyor bende vardı bitane ancak sattım maalesef zoom odak görüntü kalitesi felan iyi tercih edebilirsin...

Reaksiyon puanı
303

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Öncelikle detay için hepinize teşekkür edeirm. Yalnız kafama bişi takıldı. Ben lens filan pek aşırı detay bilmiyorum acemiyim fotoğrafçılık yapmıcam da sadece gittiğim yerleri çekicem filan arada profil fotosu filan çekiniriz ailecek filan amacım o fakat gece ve gündüz güneşli havalarda iyi çekim yapsın istiyorum. Iso filan farklı mesela 2 makinede. Bide anlamadığım duyduğum kadarıyla her şey MP demek değildir lensler önemli ama bu lensleri anlamıyorum hangisi iyi filan. Canon daha pahalı ama MP olarak gerekse 2.7 inç ekran üstelik foto çözünürlük kalitesi Nikon'a göre daha düşük 2 modeli kıyaslarsak. Nikon MP olarakta ekran inçi olarakta daha yüksek acaba başka etkenler mi var Canon'un daha pahalı olmasında ? Nikonu alsam işimi görür mü ?

Reaksiyon puanı
303
Evet Her Şey MP Değildir Doğru Duymuşsun

Nikon D3500
  • 24,2MP DX Biçimli CMOS Sensörü
  • EXPEED 4 Görüntü İşlemcisi
  • 3,0 inç 921k-Dot LCD Monitör
  • 60 fps'de Full HD 1080p Video Kaydı
  • Multi-CAM 1000 11 Noktalı AF Sistemi
  • Lens MountNikon F
    Kamera formatıDX / (1.5x Bitki Faktörü)
    PikselGerçek: 24,78 Megapiksel
    Efektif: 24,2 Megapiksel
    Maksimum Çözünürlük24 MP: 6000 x 4000
    En boy oranı3: 2
    Sensör tipi / boyutuCMOS, 23,5 x 15,6 mm
    Dosya FormatlarıFotoğraf: JPEG, RAW
    Filmler: MOV,
    Ses: Doğrusal PCM
    Bit Derinliği12-Bit
    Toz Azaltma SistemiEvet
    Hafıza Kartı TürüSD
    SDHC
    SDXC
    Odak Kontrolü
    Odak TürüOtomatik ve Manuel Odaklama
    Odak moduOtomatik (A), Sürekli Servo AF (C), Manuel Odak (M), Tek Servo AF (S)
    Otomatik odaklama noktalarıFaz algılama: 11
Canon 700d

Çözünürlük17.9 MP
Ekran Boyutu3 inç
Fotoğraf Çözünürlüğü5184 x 3456
Hafıza KartıSDHC/SDXC
HassaslıkISO 12800
Kamera FormatıAPS-C (1.6x Crop Factor)
SegmentProfesyonel
Sensör BoyutuCMOS, 22.3 x 14.9 mm
TipiKit (Objektifli)
Video Çözünürlüğü1920 x 1080
Video Oranı1080P

İkiside İşini Görür

• Canon'da fotoğraf makinesi yelpazesi Nikon'a göre çok daha geniştir ve her bütçeye hitap eden kaliteli makine bulma oranınız çok daha fazla olacaktır.
  • Canon'un makineleri özellikle gece çekimlerinde son derece başarılıdır ve bu konuda Nikon'un önüne geçtiğini söyleyebiliriz.
  • Lens çeşitliliği de yine Nikon'a göre Canon'da çok daha fazladır ve bu da beraberinde çekim özgürlüğünü getirir.
  • Canon makineler dış mekan çekimleri ve hareketli çekimler için idealdir.

• Nikon fotoğraf makineleri Canon'a oranla çok daha pahalıdır ancak gövdenin de ekipmanların da çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gece çekimlerinde Canon'a yenilmiş olsa da Nikon, gündüz çekimlerinde son derece iddialıdır.
  • Nikon'un aparat yelpazesi, Canon'dan çok daha geniştir.
  • Nikon fotoğraf makineleri genelde stüdyo çekimleri için kullanılır ve bu konuda kusursuz performans sergiler.

(Nikon Çok Dayanıklıdır En Az 10 Sene Sapasağlam Kullanabilirsin)
Ancak Seçimi sana Bırakıyorum

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Evet Her Şey MP Değildir Doğru Duymuşsun

Nikon D3500
  • 24,2MP DX Biçimli CMOS Sensörü
  • EXPEED 4 Görüntü İşlemcisi
  • 3,0 inç 921k-Dot LCD Monitör
  • 60 fps'de Full HD 1080p Video Kaydı
  • Multi-CAM 1000 11 Noktalı AF Sistemi
  • Lens MountNikon F
    Kamera formatıDX / (1.5x Bitki Faktörü)
    PikselGerçek: 24,78 Megapiksel
    Efektif: 24,2 Megapiksel
    Maksimum Çözünürlük24 MP: 6000 x 4000
    En boy oranı3: 2
    Sensör tipi / boyutuCMOS, 23,5 x 15,6 mm
    Dosya FormatlarıFotoğraf: JPEG, RAW
    Filmler: MOV,
    Ses: Doğrusal PCM
    Bit Derinliği12-Bit
    Toz Azaltma SistemiEvet
    Hafıza Kartı TürüSD
    SDHC
    SDXC
    Odak Kontrolü
    Odak TürüOtomatik ve Manuel Odaklama
    Odak moduOtomatik (A), Sürekli Servo AF (C), Manuel Odak (M), Tek Servo AF (S)
    Otomatik odaklama noktalarıFaz algılama: 11
Canon 700d

Çözünürlük17.9 MP
Ekran Boyutu3 inç
Fotoğraf Çözünürlüğü5184 x 3456
Hafıza KartıSDHC/SDXC
HassaslıkISO 12800
Kamera FormatıAPS-C (1.6x Crop Factor)
SegmentProfesyonel
Sensör BoyutuCMOS, 22.3 x 14.9 mm
TipiKit (Objektifli)
Video Çözünürlüğü1920 x 1080
Video Oranı1080P

İkiside İşini Görür

• Canon'da fotoğraf makinesi yelpazesi Nikon'a göre çok daha geniştir ve her bütçeye hitap eden kaliteli makine bulma oranınız çok daha fazla olacaktır.
  • Canon'un makineleri özellikle gece çekimlerinde son derece başarılıdır ve bu konuda Nikon'un önüne geçtiğini söyleyebiliriz.
  • Lens çeşitliliği de yine Nikon'a göre Canon'da çok daha fazladır ve bu da beraberinde çekim özgürlüğünü getirir.
  • Canon makineler dış mekan çekimleri ve hareketli çekimler için idealdir.

• Nikon fotoğraf makineleri Canon'a oranla çok daha pahalıdır ancak gövdenin de ekipmanların da çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gece çekimlerinde Canon'a yenilmiş olsa da Nikon, gündüz çekimlerinde son derece iddialıdır.
  • Nikon'un aparat yelpazesi, Canon'dan çok daha geniştir.
  • Nikon fotoğraf makineleri genelde stüdyo çekimleri için kullanılır ve bu konuda kusursuz performans sergiler.
(Nikon Çok Dayanıklıdır En Az 10 Sene Sapasağlam Kullanabilirsin)
Ancak Seçimi sana Bırakıyorum
Anladım. Canon şahsen pek alasım da yok ama sadece pahalılığını merak ettim çünkü daha önce canon yazıcı kullandım çok kalitesizdi çabucak bozuldu. Kafama Nikon yattı gibi şuan fakat çok rahatsız ettim belki ama bir kaç kafama takılan şey daha var cevaplarsanız inanın çok mutlu olurum :)
1- Zoom özelliklerini göremedim bir yerde 0.38x gördüm ama pek anlayamadım ? Digital ve optik zoom olarak bir bilgi göremedim böyle diyim kısaca.
2- Hangi aparatlar alınıyor bunlara ve ne işe yarıyor ? Benim gibi ayda bir iki kez gezmeye filan çıkan biri için değer mi bu aparatlar ? Eğer bu bana bağlıysa ve bu aparatlar çok fark ediyorsa ben bu cihaza hangi aparatları almalıyım ?
3- Hareket halinde bir şey çeksem bu çektiğim video veya fotoğraflar net çıkar mı yani bulanık vs. çıkmaz sanırım ?
4- Benim beklentim makinede şu aslında hareket halinde çekimlerde bulanıklık kayma vs. olmaması, gece, gündüz, iç ve dış mekanlarda benim gibi acemi bir kullanıcıyı tatmin edici bir seviyede olması.
5- Hafıza kart desteği var sanırım ? Varsa kaç GB destekliyor ?
6- Bunda kullanım kılavuzu var mı diğer makineme göre daha karışık gibi geldi bu bana bakınca eski kameram samsung ama modelini hatırlamıyorum 330 lira bişidi kullanımı basitti zaten böyle dslr makine değildi onu diyim fakat yine de kullanım kılavuzu yoktu Samsung kameramda. Bunda var mı ?

Reaksiyon puanı
303
Cevaplar
1- Kamera 3x Zoom Yapıyor 18-55 mm lens 55/18 = 3.05 3 diyelim
2- kutunun içinden çıkan bunlar nette arattığımda aparat bulamadım Belki Giriş seviyesi olduğundandır
3-gimball gerektirebilir
4-gece özellikle gündüz dış özellikle iç mekanda tatmin eder seni merak etme
5-Buyrunuz
SD memory card​
SDHC memory cards(1)​
SDXC memory cards(2)​
SanDisk​
—​
4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB​
Toshiba​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128 GB, 256 GB​
Panasonic​
2 GB​
64 GB, 128 GB​
Sony SF-M series​
—​
32 GB​
64 GB, 128 GB​
Lexar Media​
2 GB​
4 GB, 8 GB​
—​
Lexar Multi-use​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128GB​
Lexar Platinum II​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128GB​
Lexar Professional​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128GB, 256 GB, 512 GB​
Lexar Full-HD Video​
—​
—​
—​

6-Evet Kullanım Kılavuzu Var....

(Eksiside Var Artısıda Ancak Bu Makineyi Tavsiye Etmemdeki En Büyük Etkenlerden Birkaçı Malzeme Kalitesi Ergonomik Dizaynı ve Uzun Ömürürlü Olmasıdır)

Son düzenleme:

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Cevaplar
1- Kamera 3x Zoom Yapıyor 18-55 mm lens 55/18 = 3.05 3 diyelim
2- kutunun içinden çıkan bunlar nette arattığımda aparat bulamadım Belki Giriş seviyesi olduğundandır
3-gimball gerektirebilir
4-gece özellikle gündüz dış özellikle iç mekanda tatmin eder seni merak etme
5-Buyrunuz
SD memory card​
SDHC memory cards(1)​
SDXC memory cards(2)​
SanDisk​
—​
64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB​
Toshiba​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128 GB, 256 GB​
Panasonic​
2 GB​
64 GB, 128 GB​
Sony SF-M series​
—​
32 GB​
64 GB, 128 GB​
Lexar Media​
2 GB​
4 GB, 8 GB​
—​
Lexar Multi-use​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128GB​
Lexar Platinum II​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128GB​
Lexar Professional​
—​
8 GB, 16 GB, 32 GB​
64 GB, 128GB, 256 GB, 512 GB​
Lexar Full-HD Video​
—​
—​
—​

6-Evet Kullanım Kılavuzu Var....

(Eksiside Var Artısıda Ancak Bu Makineyi Tavsiye Etmemdeki En Büyük Etkenlerden Birkaçı Malzeme Kalitesi Ergonomik Dizaynı ve Uzun Ömürürlü Olmasıdır)
Çok teşekkür ederim.
Ama anladığım kadarıyla zoom beni pek tatmin etmicek sanırım benim eski digital kameramda 12 mi 16 x mi ne zoom vardı bunda 3x varsa çok düşük kalır :S

Byperest

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Gece performası iyi olan 3000 TL'ye iyi olan bir makine yok öyle söyleyeyim. En azından beni tatmin etmiyor belki seni tatmin eder ama grain göze göze giriyor bildiğin. Zaten bu bütçeye body+kit lens alırsın. yani 18-55mm veya türevleri. Manzara için yeterli olsa da portre için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.