Manjaro'nun 17.0'dan itibaren artık GNOME topluluk sürümü değil, resmi sürüm oldu

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Zamanında GNOME fanlarının kullanamadığı çünkü GNOME olarak gelen resmi bir sürümü olmayan manjaro 16 serilerinden beri GNOME'u çok iyi beceriyordu. İnsanların Antergos kullanmasının sebebi Manjaro'nun GNOME desteğinin olmamasıydı. Ama bu değişti. Bu durumun forumda hiç konuşulmaması dikkatimi çekti. GNOME fanlarından müjdemi isterim :D

Get Manjaro | Manjaro Linux

gnome-170.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Manjaro Xfce'yi kullanmıştım. Görünüş olarak çok güzeldi.
--- Gönderi Güncellendi ---
USB belleğime baktım da Manjaro Xfce 16.10.3 iso dosyası varmış. Acaba kursam mı? :)

tanerim

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Manjaro XFCE kurmuştum kurduktan sonra güncelleme yapıyordum.güncelleme çok uzun sürüyordu.sonra yeniden başlat yapınca sistem açılmıyordu. defalarca denedim aynı oldu. çözüm aradım bulamadım. manjarodan vazgeçmek zorunda kaldım halbuki hoşuma gitmişti.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Manjaro XFCE kurmuştum kurduktan sonra güncelleme yapıyordum.güncelleme çok uzun sürüyordu.sonra yeniden başlat yapınca sistem açılmıyordu. defalarca denedim aynı oldu. çözüm aradım bulamadım. manjarodan vazgeçmek zorunda kaldım halbuki hoşuma gitmişti.
Ben de bir ara Zorin OS kullanıyordum. Güncellemeleri yaptıktan sonra yeniden başlattığımda görünümü değişmişti ve Zorin Appereance düzgün çalışmamaya başlamıştı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Güncellemeleri pamac ile yapmayın.
Kod:
sudo pacman -Syyu
ya da
Kod:
yaourt -Syua
komutları ile güncellemelerinizi gerçekleştirin. Pamac bağımlılık çözmede tam bir fiyaskodur. Üstelik bildirim vermez, kendi başına buyruk iş yapar vs. Güncellemede pamac'tan uzak durun.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çok güzel gözüküyor. Yüklesem mi acaba? Tasarımını çok beğendim. :)
Boşta kullanılan RAM miktarı 300-400Mb civarında olsaydı daha güzel olurdu bence. :)
Boşta kullanılan ram miktarı az olsun diyorsan KDE (400) yada XFCE'ye (350) bak. Lxde yada i3 200-300 arası yemeli misal. Daha da minimal olsun diyorsan direk arch'ı indir, onu en minimal şekilde kur, kişiselleştir.
Misal Arch + i3 341mb ram yemiş arka planda müzik ve emacs açıkken.

Minimal Tools on Arch Linux | Unixmen

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Screenshot from 2017-04-10 22-27-00.png

@Halktan Biri sadece pamac'ı devre dışı bıraktım, boştaki ram miktarı 600'lerden 530'lara düştü :p
Screenshot from 2017-04-10 22-30-26.png

Daha da mı minimal istedin ? GDM devre dışıyken GNOME Shell 420MB'larda ram yiyor. Daha da düşebilirim sanıyorum ki 400'e kadar, belki 380'i zorlarım istersem ama kullanımımı bozar. Ben kullanımımı bozmayacak şekilde kırpıyorum.
Kısaca olay dağıtım ve arayüzden önce sende bitiyor @Halktan Biri :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ekli dosyayı görüntüle 20737
@Halktan Biri sadece pamac'ı devre dışı bıraktım, boştaki ram miktarı 600'lerden 530'lara düştü :p
Ekli dosyayı görüntüle 20738
Daha da mı minimal istedin ? GDM devre dışıyken GNOME Shell 420MB'larda ram yiyor. Daha da düşebilirim sanıyorum ki 400'e kadar, belki 380'i zorlarım istersem ama kullanımımı bozar. Ben kullanımımı bozmayacak şekilde kırpıyorum.
Kısaca olay dağıtım ve arayüzden önce sende bitiyor @Halktan Biri :)
Resimdeki Manjaro mu?
Başka link var mı? Sourceforge'dan başka bir siteden link paylaşır mısınız?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Arch Linux, ama aynılar hemen hemen. Manjaro'da da yiyecektir bu.
Başka link var mı? Sourceforge'dan başka bir siteden link paylaşır mısınız?
İndirmede sorun yaşadın demi :D Ben normalde torrent'ten indiriyorum sen bana direk link verdin diye bir şey demedim.

https://sourceforge.net/projects/ma...-i3-17.0.1-stable-x86_64.iso.torrent/download

Bu arada baştan diyim, i3 kullanımı biraz kafa karıştırıcıdır. Kullanımını öğrenmen için biraz kullanman gerekecek.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İndirmede sorun yaşadın demi :D Ben normalde torrent'ten indiriyorum sen bana direk link verdin diye bir şey demedim.
Bi bakayım şu torrente. :D
Acaba AKK mi taştı? Eğer AKK taştıysa çok kötü bir durum. Daha ayın yarısı bile olmamışken.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bi bakayım şu torrente. :D
Bu arada baştan diyim, i3 kullanımı biraz kafa karıştırıcıdır. Kullanımını öğrenmen için biraz kullanman gerekecek.
Bu yazdığıma da özellikle bak :D i3 alışınca hem işlerini çok hızlandıracak hem de eski bilgisayarlarda bile iyi performans verebilecek bir ortam ama bir öğrenme süreci var. Ben daha o öğrenme sürecine girme ihtiyacı duymadım çünkü GNOME şimdilik işimi görüyor.
Acaba AKK mi taştı? Eğer AKK taştıysa çok kötü bir durum. Daha ayın yarısı bile olmamışken.
Benimki dün mü yoksa önceki gün mü taşmıştı acaba ?
Yok lan, 5 gün olmuş taşalı.
Şaka yapıyorum, sadece 4 gün olmuş :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Bizim modemi arada bir yeniden başlatınca internet düzeliyor. Örneğin bir-iki ay önce internet bağlantısında sorun olurken modemi yeniden başlatınca sorun düzelmişti. :)
Şu beta.speedtest.net'te yapılan hız testi doğruya yakın mı bilmiyorum ama nedense o sitede yaptığım hız testi sonucunda indirme hızı yüksek gösterirken(12-16Mbps) gerçekte daha yavaş.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Manjaro Gnome'a Dash to Dock gibi Gnome eklentileri kurulabiliyor mu?