Manjaro Xfce açılışta hata

Bu konuyu okuyanlar

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Merhaba arkadaşlar.
Kurduğum günden bu yana hiç bir sorun çıkarmadan çalışan manjaro nedense biraz önce böyle bir hata verdi. Hiç bir şey yapamıyorum, yazı yazamıyorum. Bu şekilde kalıyor. Nasıl çözebilirim bu meseleyi.

akin.bicer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba pisiko_212;

Bu karşılaştığınız hatanın sebebi Linux'a yeni bir kernel yükleme talebinde bulunduğunuz için Linux Kernel yüklemesi yaparken sorun yaşamışsınız. "dist-upgrade" komutu mevcut paketleri günceller, sistemde olmayan yeni bağımlılıkları kurar, gerek kalmayanları siler. Bağımlılık problemlerinin çözümü ve sisteminizin en güncel kernel sürümüne yükseltilmesi için kullanılabilir. "apt-get dist-upgrade" komutu ile sistem sürümü yeni bir dağıtıma yükseltilmez. Bunun için;

1. Terminal'i açın.
  2. sudo apt-get update (Yönetici parolası sorarsa parolanızı girin).
  3. sudo apt upgrade -y (Update'den gelen tüm paketleri yükle ve gelen bildirimlere -y parametresi ile yüklemesine izin ver).
  4. reboot diyerek Linux'u yeniden başlatın.
Size tavsiyem VMware üzerine kurmanız ve böyle devam etmeniz gerekiyor. Cevabınızı en kısa zamanda beklemekteyim.

Bilgilerinize...
Akın BİÇER

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Merhaba pisiko_212;

Bu karşılaştığınız hatanın sebebi Linux'a yeni bir kernel yükleme talebinde bulunduğunuz için Linux Kernel yüklemesi yaparken sorun yaşamışsınız. "dist-upgrade" komutu mevcut paketleri günceller, sistemde olmayan yeni bağımlılıkları kurar, gerek kalmayanları siler. Bağımlılık problemlerinin çözümü ve sisteminizin en güncel kernel sürümüne yükseltilmesi için kullanılabilir. "apt-get dist-upgrade" komutu ile sistem sürümü yeni bir dağıtıma yükseltilmez. Bunun için;

1. Terminal'i açın.
  2. sudo apt-get update (Yönetici parolası sorarsa parolanızı girin).
  3. sudo apt upgrade -y (Update'den gelen tüm paketleri yükle ve gelen bildirimlere -y parametresi ile yüklemesine izin ver).
  4. reboot diyerek Linux'u yeniden başlatın.
Size tavsiyem VMware üzerine kurmanız ve böyle devam etmeniz gerekiyor. Cevabınızı en kısa zamanda beklemekteyim.

Bilgilerinize...
Akın BİÇER
Bu komutlardan bazıları Manjaro GNU/Linux'ta çalışmayabilecektir çünkü bildiğim kadarıyla Manjaro GNU/Linux; APT değil, pacman kullanmaktadır. Ek olarak bence GNU/Linux boş zamanlarda denenecek kararsız bir işletim sistemi değildir. Manjaro GNU/Linux'un kendine özel sorunları olabilir, ben şahsen kullandığım dağıtımı bir süredir pek de fazla sorun olmadan kullanabiliyorum.

akin.bicer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu komutlar Manjaro GNU/Linux'ta çalışmayabilecektir çünkü bildiğim kadarıyla Manjaro GNU/Linux paket yönetimi olarak APT değil, pacman kullanmaktadır. Ek olarak bence GNU/Linux boş zamanlarda denenecek kararsız bir işletim sistemi değildir. Manjaro GNU/Linux'un kendine özel sorunları olabilir, ben şahsen dağıtımımı bir süredir pek de fazla sorun olmadan kullanabiliyorum.

İlgili sorun ile ilgili çözüm makaleleri aşağıdaki gibidir;

İyi Çalışmalar Dilerim...
Akın BİÇER

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
@akın biçer cevabınız için teşekkür ederim ancak sisteme giriş yapamıyorum.

akin.bicer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bootable USB/CD Disk yaparak sistemi açıp, gerekli onarımları yapabilirsiniz

akin.bicer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
grubta recovary diye seçenek olacak orada seçeneklerden onarma v.s. yada eski kernelden başlatırsan giriş yapabilirsin...

Merhaba detanaoq;

Bu sorun onarma seçenekleri ile olmayabilir. Çünkü kernel'a zarar vermiş. Bu durumda GRUB'u repair edip gerekli işlemleri daha sonra yapması sağlıklı bir çözüm olacaktır.