Manjaro Linux'u kurduktan sonra yapılması gereken ilk 10 şey

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Canını yerim LİNUX'un en son sürümünü kaldırır mı?

Benim bilgisayarım

Tabii Windows 10 ile kullanmıyorum onu da, Manjaro yine :)

Tek bir uyarı geçeyim, bu bilgisayarın Flip özelliği linux'ta çalışmaz ve touchpad'in multi touch özelliği de bir kaç ayarla etkinleştiriliyor. Şahsen mouse kullanan biri olarak uğraşmadım bile. Bunun dışında dokunmatik ekran oldukça iyi çalışıyor.

Linux'un son versiyonu diye bir şey yok ve kaldırır mı lafı yanlış sorudur. GNU/Linux kaldırmayacak bir bilgisayar bulabilirsen seni alkışlarım :D Xfce masaüstü ile gelen manjaro'yu kullanıyorum, bir ara Architect installer ile Arch kullanmıştım. Oldukça verimli çalışıyor. İşletim sistemi sadece 400mb (küsür) ram kullandığı için işlemlere daha fazla yer kalıyor. 2gb ram ve 32gb mmc'yi az bulmuştum alırken ama aslında ne kadar kullanışlı olduklarını kullanırken anladım.

Fansız = "Tamamen" sessiz.
50 dereceyi görmezsin bu bilgisayarda.
1.2 kg ağırlığında, 1 kg standartıma yakın.
Taşınması kolay ve mekanik diskinin olmaması onu daha kolay taşımamı sağlıyor.

Eğer Flip kullanacam, çadırı kuracam, filmi izleyecem dersen Windows 10 ile kullan derim ama diyim, Windows 10 yaklaşık 1gb ram tüketiyor boşta iken. Kullanışsız değil, oldukça hızlı ve kullanışlı idi ama ben donanımın tam gücünü görmek istedim diyelim :D İstediğim zaman Windows 10'u geri yükleyebilirim, bunda da bir sıkıntı yok. Bir USB takmama bakar. Kısaca kafamı kurcalaması muhtemel bir şey yok. Sadece içine ilk kez kuracaksan UEFİ biraz uğraştırır ama çok komplike bir şey değil, secure boot'u devre dışı bırakmalısın. Bunu devre dışı bırakman Windows yada Linux deneyimini etkilemez bunun da altını çizeyim. Eğer düşünüyorsan güzel bir cihaz. IPS ekranlı, 178 derece görüş açılı ekran. Hoparlörler biraz zayıf gibi ama kulaklıkla kullandığım için pek etkilemiyor beni. Eğer ses istersem de USB'den harici bir hoparlör bağlayarak işimi halledebilirim.

Bu bilgisayarla ilgili genel söyleyeceklerim bunlar. Almayı düşünüyorsan bu fiyata alınabilecek en iyilerden birisi :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Download managerı addon olarak kurabildiğimiz için yazmadım, artık 2-3 MB/sn hızlara ulaşılabildiği için download managera ihtiyaç da kalmıyor.

Download managerların tarayıcılarda olmayan veya eklentilerle halledilemeyecek özellikleri var, uzun uzun yazarım ama üseniyorum.
Özellikle büyük boyutlu dosyalar için sart.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Download managerların tarayıcılarda olmayan veya eklentilerle halledilemeyecek özellikleri var, uzun uzun yazarım ama üseniyorum.
Yanlış hatırlamıyorsam 2007-2008 den beri ayrı bir download manager kullanmıyorum, downthemall eklentisi işimi fazlası ile gördü.
Çok büyük dosyaları torrent ile indiriyorum otomatik hashcheck yapıyor zaten. Youtubedan video kaydetmek için de youtube-dl ve 4kvideodownloader (hem linuxta hem windosta) işimi görüyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Xfce masaüstü ile gelen manjaro'yu kullanıyorum
Halen kullanıyor musunuz Manjaro Xfce'yi? Ben de yine kursam mı acaba? Geçenlerde ben de Manjaro Xfce'yi kurmuştum ama yanlış hatırlamıyorsam ses sorunu yaşamıştım( tabi bu sorun benden kaynaklı da olabilir :) ).
--- Gönderi Güncellendi ---
downthemall eklentisi işimi fazlası ile gördü.
Firefox'ta bence bir numara download eklentisi. :) Çok güzel bence :).
Vaktiniz varsa çok kısa açıklar mısınız? Mozilla Firefox'taki DownThemAll eklentisi ile Internet Download Manager arasında ciddi bir fark var mı? Aslında IDM ya da Free Download Managar adlı program tarayıcı için olan indirme eklentisine göre daha hızlı indiriyor gibi. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Halen kullanıyor musunuz Manjaro Xfce'yi? Ben de yine kursam mı acaba? Geçenlerde ben de Manjaro Xfce'yi kurmuştum ama yanlış hatırlamıyorsam ses sorunu yaşamıştım( tabi bu sorun benden kaynaklı da olabilir :) ).
Oyuncu için XFCE'yi tavsiye edebilirim. Ubuntu'da GNOME masaüstü ile Maxpayne "1" wine ile çatır çatır kasarken XFCE'de o kadar akıcıydı ki :D

Bunun dışında günlük kullanım için masaüstü ortamı pek farketmez. Manjaro XFCE yanında XFCE ise Xubuntu yada Linux Lite gibi dağıtımları da önerebilirim. Fedora XFCE de güzeldir. Hangi dağıtımı hangi amaçla kendi masaüstü zevkine göre kullanmak istiyorsan kullan. İyi dağıtım ya da masaüstü yok, hepsi hem çok iyi hem de hepsi boktan. Mutlaka kusur buluyoruz çünkü. Genelde de seni bunaltan sistemin kendisi değil, sen oluyorsun :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Linux Lite'ın Türkçe dil seçeneği yok mu?
Lütfen şu videodaki 30. saniyeye bakın.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
7- Güncelleme yapın, yeniden başlatın.
Linux'u yeniden başlatmanıza gerek yoktur lafı tamamen efsanedir. Özellikle eğer kernel güncellemesi aldıysanız (Yeni kurduysanız ve ilk güncellemeniz ise kesinlikle aldınız) yeniden başlatmanızda fayda var.
O efsane genelde sunucu sistemler hiç kapatılmadan çalışabildiği için söyleniyor. Windows sunuculara birkaç haftada bir, bazen her hafta reset çekerler.
Windows kapatılmadan çalışabilecek bir işletim sistemi olamıyor, buna karşılık yıllarca kapatılmayan linux sunucular var adamlar rekora koşuyor:)
Kernel dışında yeniden başlatmayı gerektirecek bir güncelleme var mı bilmiyorum hiç rastlamadım ama olabilir yine de.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaş bahsetmiş, torrent ile indirmek zaten her zaman en iyisidir.
Çünkü torrent kendi içerisinde hash ile hata kontrolü yapar.
Torrent harici indirilen belgelerde birkaç bytelık değişim olabilir.
Özellikle Türkiye gibi altyapının kötü olduğu yerlerde olma ihtimali daha yüksektir.

Sorun şu ki herşeyin torrent adresi olmuyor.
Büyük dosyaları hala http veya ftp olarak koyan şirketler oluyor. (Misal Autodesk)
Yahu yıl 2017, hala büyük şirketler zip olarak koyuyor indirme linklerini, 7z olarak koysa yarıya düşecek indirme boyutu, hem de açık kaynak ve ücretsiz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
O efsane genelde sunucu sistemler hiç kapatılmadan çalışabildiği için söyleniyor. Windows sunuculara birkaç haftada bir, bazen her hafta reset çekerler.
Windows kapatılmadan çalışabilecek bir işletim sistemi olamıyor, buna karşılık yıllarca kapatılmayan linux sunucular var adamlar rekora koşuyor:)
Kernel dışında yeniden başlatmayı gerektirecek bir güncelleme var mı bilmiyorum hiç rastlamadım ama olabilir yine de.
Bu madde gözümden kaçmış Linux Live Patching diye birşey var.

kexec - Wikipedia

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint de 1. sırada :D.
Adsız.jpg

I think the Linux Mint is one number. Türkçesi:
Bence Linux Mint bir numaradır. :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Manjaro hızlı bir yükselişte doğrudur ancak 6 aylık istatististik yanıltıcı olur 12 aylık / yıllık rakamlar daha önemli.

12 Aylık / Yıllık
Rank
Distribution HPD*
1
Mint 2853
alevel.png

2 Debian 1785
alevel.png

3 Ubuntu 1523
adown.png

4 Manjaro 1264
aup.png

5 openSUSE 1243
alevel.png

6 Fedora 1040
adown.png

7 Zorin 981
aup.png

8 elementary 973
alevel.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Slackware'i laptopta kullanıyorum kde 4.14 masaüstü ile 350MB ram kullanımı var.
Debianı serverda kullanıyorum onun ram kullanımı yanıltıcı olur web server ve seedbox çalıştırıyorum masaüstü kurulu değil.

Linux konusunda yeterince tecrübe kazandığınızı düşünüyorsanız Slackware i şiddetle tavsiye ederim...
Slackware kullananlar uzun yıllar pek başka dağıtımlara geçmez ilk kurulum biraz uğraştırır çünki varsayılan kurulumda masaüstünü çalıştırmaz.
Shellden login olduktan sonra "init 4" veya "startx" komutunu çalıştırmanız gerekir.
Birde kurulum programı text tabanlı hala bu nedenle de hızlı kurulur az yer kaplar.
Kısaca temiz yalın ve son derece stabil bir Linux dağıtımıdır,

Bir üst düzey kullanıcı grubuna geçmek isterseniz öncelikle kullanmanız gereken dağıtımlar:
1 - Debian 2- Centos (veya Redhat) 3 - Slackware 4-Arch (geliştirmesi durdu)

Yok ben kullanıcıyım kendimi geliştirsem nasılsa bir işime yaramayacak diye düşünenlerdenseniz Mint, Manjaro, KDE Neon tavsiye ederim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Slackware'i laptopta kullanıyorum kde 4.14 masaüstü ile 350MB ram kullanımı var.
Debianı serverda kullanıyorum onun ram kullanımı yanıltıcı olur web server ve seedbox çalıştırıyorum masaüstü kurulu değil.

Linux konusunda yeterince tecrübe kazandığınızı düşünüyorsanız Slackware i şiddetle tavsiye ederim...
Slackware kullananlar uzun yıllar pek başka dağıtımlara geçmez ilk kurulum biraz uğraştırır çünki varsayılan kurulumda masaüstünü çalıştırmaz.
Shellden login olduktan sonra "init 4" veya "startx" komutunu çalıştırmanız gerekir.
Birde kurulum programı text tabanlı hala bu nedenle de hızlı kurulur az yer kaplar.
Kısaca temiz yalın ve son derece stabil bir Linux dağıtımıdır,

Bir üst düzey kullanıcı grubuna geçmek isterseniz öncelikle kullanmanız gereken dağıtımlar:
1 - Debian 2- Centos (veya Redhat) 3 - Slackware 4-Arch (geliştirmesi durdu)

Yok ben kullanıcıyım kendimi geliştirsem nasılsa bir işime yaramayacak diye düşünenlerdenseniz Mint, Manjaro, KDE Neon tavsiye ederim.
Cevabınız için teşekkürler. :) Benim bilgisayarımda Windows ve Linux Mint Xfce var. Youtube'de Slackware'nin kurulum videoları varsa sonra bakayım. :)