Mandriva Free 2010 Dvd (4.3 gb) indirme

Bu konuyu okuyanlar

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mandriva Free 2010 Dvd (4.3 gb) versiyonunu indiriyorum. Sitesinden verilen torrent bağlantısını uTorrent programı ile indiriyorum. Öğlen saat 12:00 da indirmeye başladım, şu an saat 16:22 indirme ise %37... İndirme acaba uzun mu sürdü ? Neden bu kadar uzun sürüyor ? 4.3 gb işletim sistemi olur mu ? Acaba sisteme yüklenmiş programlar nedeniyle mi 4.3 gb yapıyor ? Yanlışlıkla oyun falan indiriyor olmayayım! :mrgreen: Gerçi sitesinden indiriyorum...

Reaksiyon puanı
2,146
bende ubuntu 9.04 Dvd indirmiştim, o da 4.2 gb idi, normaldir yani :D

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
linux dağıtımlarının artısı diyelim. 4 gb dosya indirip kuruyorsun ve sisteminde ofisinden tut oyunlarına kadar her türlü işini görebileceğin programlar oluyor.

---------- saat 16:39 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:38 eklenmişti ----------

bu arada hatırlatmakta fayda var. windows 7 32 ve 64 bit dvd si 5.2gb yer kaplıyor ve içinde ne ofis ne de başka bir program var. safkan işletim sistemi. yani linux sürümleri hala çok az yer kaplıyor bu kadar çok yazılımla gelmelerine rağmen.

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yani herşey normal. Ben işletim sistemiyle birlikte yazılımlarıda indiriyorum. Kurulduğunda istediğim programı bir tıkla kuracağım demek. Teşekkürler.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Cd'de de ofis ve bazı araçlar hazır geliyor. Galiba DVD'de daha çok sürücü var.

Bu arada ben de indirmeyi düşünüyorum.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
2010 çıktı ancak biliyorsun Türk siteleri güncelleme konusunda daha yavaş
700MB'lık Linuxler içinde tek masaüstü bulunan, belli başlı sürücüleri tanıyabilen, kernelleri ve programları falan sınırlı olan sürümlerdir
bu tür büyük sürümlerin avantajı, içinde birden çok masaüstüyle, zibilyon tane donanımı tanıyan sürücüsüyle, her bilgisayara uygun özel kerneller ve binlerce açık kaynak yazılımla donatılan tank gibidir

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
paketlerin hepsi var dvd sürümünde cd sürümünde ise belli başlı paketler var.diğerlerini interntten indirmek durumundasın

tarakbumba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mandriva' nın One ÇalışanCD, Free (özgür) ve PowerPack adlarında farklı yayımları vardır. Free yayımı tek DVD veya iki CD olarak yayınlanır ve sadece "Özgür Yazılım" ları barındırır. Özgür olmayan (kapalı kaynak kodlu/müseccel) donanım sürücülerini yazılım yöneticisinden kurmak gereklidir. Bunun dışında KDE, GNOME ,LXDE masaüstleri, Ofis programları, oyunlar v.b. ve tüm özgür yazılım/ sürücüler DVD içinde mevcuttur.
One (ÇalışanCD) yayımı tek CD olarak yayınlanır. Bazı müseccel donanım sürücülerini (NVIDIA ve ATI) ve flashplayer kendiliğinden kurulur. Ancak, tek CD' ye sığmaması nedeniyle bir çok uygulama CD içinde bulunmaz.
PowerPack yayımı iki DVD olarak kutulu veya internetten indirilebilir ücretli yayımdır. Free' den farklı olarak müseccel sürücüleri, video/müzik çözücülerini (kodek/ codec), Fluendo DVD oynatıcısını v.b. içerir. Ancak Fluendo DVD oynatıcı dışındaki tüm sürücüler ve çözücüler Free yayımlarında da yazılım yöneticisnden kurmak suretiyle edinilebilir. Anlayacağınız, bu PowerPack yayımı genel anlamda şirkete maddi destek vermek isteyen kullanıcılar içindir. (Bir nevi bağış)
Mandriva Linux edinmeden ve kurmadan önce Wiki sayfasını okuyun.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Mandriva kurmak için her zaman DVD versiyonunu tercih etnek faydanıza olacaktır...
Powerpack sürümü torentlerde mevcut...:devil2::devil2: