Makine Kodu Öğrenmem İçin Ne Gerekiyor?

Bu konuyu okuyanlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Merhaba, ben işletim sistemi gibi şeylere merakım çok var. Makine kodunu fazla bilmiyorum. Şunu demek istiyorum ki makine kodu öğrenmek için ne öğrenmem gerekir? Ayrıca gelişmiş bir şekilde bilgisayar teknik bilgileri de öğrenmek istiyorum. Teşekkür ediyorum.

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Şöyle ki makine dili 1'ler ve 0'lardır. Biz, yazılım dillerini kullanarak kod satırları yazarız. Derleyiciler ise bu satırları alır ve 1,0'lara dönüşütürür. Kendi başına makine dilini öğrenmek çok zor olmasının yanı sıra kafa karıştırıcıdır. Yani şu var ki zaten derleyiciler bizim yazdığımız kodu makine diline çeviriyorlar. Daha fazla bilgi için Şadi Evren Şeker'in yazısına göz atabilirsin.

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Kendi kendine öğrenmesiz zor ve zaman alır bunun için ya okulunu okumalısın yada bu işte çok iyi kurslar var onlardan birine gitmelisin..

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Makine diline yakın olan Assamble dili var. Assabler dillerinin de derleyicileri var. Bu derleyiciler sıradan derleyiciler gibi kaynak kod derleyebiliyor. Genelde Programlar derlenirken önce bir Assable koduna çevrilir ve sonra Assable derleyicisine yönlendirilir ve tekrar derlenir. Assable dilindeki dosyayı İşletim sistemi makine koduna çevirir ve işlemciye yönlendirir ve işlemciden alınan sonucu işletim sitemi bu sefer makine dilinden assable diline dönüştürür ve sonucu gösterir veya varsayılan veri çıkışı unsuruna iletir.

İşlemci 0 ve 1 lerden oluşan veriyi anlar. İşletim sistemi (Windows) Asssable dilini anlar. Programlamada kullanılan derleyiciler programlama dilini anlar.

İşletim sistemi kendisi de Makine dilinde yazılmamaış. Makine dili 0 ve 1 olarak adlandırılır ancak yüksek elektrik ve düşük elektrik frekanslarından ibaret. İşlemci frekansların sayısını belli grup akım içinde hesaplıyor.

Tabii günümüzde bütün çacuklar, ya işletim sistemi, yada 3 boyutlu oyun yapar.

Kolay gelsin.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Zaten Assembly diyorum. Yanlış söyledim. Udemy'de kurslar var mıdır? Ayrıca binary denilen 1 ve 0'ları da biliyorum. Aşağı yukarı algoritmayı biliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Unutmadan söyleyeyim elimde bu kurs var:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Aradığın kursu bulmuşsun.
Kurs çok kaliteli zaten. Bilgisayarın nasıl çalıştığından, FASM kodlarına kadar gayet kaliteli fakat bir süre ara verdim. Onun dışında başka öğrenmem gereken bir şey var mı?

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
amacin kendi isletim sistemini gelistirmekse (ciddi olarak söylüyorum cünkü yapanlar var), core gelistirmek cok önemli .Assembly ile tek olacak sey degil zaten mantikli degil. Bir dil ne kadar düsük seviyeliyse o kadar zorlasir isin. Assembly'in yaninda zaten kesinlikle C ögrenmen gerek. Daha sonra c++ da ekleyebilrsin. Ancak bunlar cok kolay degil ve baya bir sürec gerekiyor. Amacin sadece embedded sistemler gelistirmekse assembly ile artik vakit kaybetme cünkü artik arayan pek yok, onun yerine c/c++'a yönel derim.

kolay gelsin

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ara verdiysen gerisi gelmez.