Macbook ve programlama

Macbook programlama konusunda ne kadar performanslı

• Macbook programlama açışından yeterince performanslı

Kullanılan: 3 50.0%
  • Macbook programlama açışından performanssız

Kullanılan: 3 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    6

Bu konuyu okuyanlar

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar ben uzun zamandır windows bilgisayar kullanıyorum
Ben bir programcıyım
Core m macbook u çok beğendim
Benim şu an kullandığım bilgisayar bana yeteri kadar performans veriyor
Sizce macbook tan bu performansı alabilir miyim
Kullandığım bilgisayrın işlemci ve ram özellikleri ve geekbench skoru
İntel core i3 3217
4 gb ddr3 ram
500 gb HDD
Single core=1100
Multi core=2682
MacBook un işlemci ve ram özellikleri ve geekbench skoru
Core m7
8 gb ddr3 ram
256 gb SSD(okuma hızı=900 mb yazma hızı 450 mb)
Single core=2800
Multi core=6707
Gördüğünüz gibi macbook un benim kullandığım bilgisayara göre 2.5 kat fazla performans vermesi ve bu cihaza performansız denmesi benim kafamı karıştırdı ben bu cihazın programlama konusunda yeterince performanslı olduğunu düşünüyorum.Üstelik Ssd ile macbook un daha fazla performanslı olacağını söylemek mümkün bu konuda siz ne düşünüyorsunuz.

Çağrı M.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bende Program ile uğraşıyorum.Macbook "12" aldım geçen sene 1.2 GHZ 512ssd li yani yeni kasadaki m5 işlemcili olan model.OSx dışında Windows'da kurdum makinaya ve Visual Studio ile MsSql kullanıyorum.Şöle söleyim.Normalde turbo boost ile 2.6 Ghz e kadar yükselen makina özellikle ilkbahar sonbahar arasındaki aylarda ciddi ısınıyor.Isındıkça Turbo boost otomatik kapanıyor ve cihaz kendini 0.8ghz lere düşürüyor.Kış Aylarında genelde turbo boost ısınmadığında dolayı açık kalabiliyor ve 2.6 ghz lerde muazzam diğer bi çok bilgisayardan çok daha iyi çalışabiliyor ve kullandığım programlardada yük altında altından kalkabiliyor.Kısacası alacaksan şunu söyleyim ilkbahardan sonra sonbahar gelene kadar bir soğutucu üzerinde kullan makinayı özellikle windows açıkken.Çünkü OSx kullanırken bu derece ısınmadığı için turbo boost da bu kadar kendini kapatmak zorunda kalmıyor.Makinanın A'dan Z'ye herşeyi mükemmel fakat alacaksan m3 işlemciyi sakın alma m5 veya m7 al derim yenilenen işlemciler dahada iyi performans verecektir.

Çağrı M.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bende Program ile uğraşıyorum.Macbook "12" aldım geçen sene 1.2 GHZ 512ssd li yani yeni kasadaki m5 işlemcili olan model.OSx dışında Windows'da kurdum makinaya ve Visual Studio ile MsSql kullanıyorum.Şöle söleyim.Normalde turbo boost ile 2.6 Ghz e kadar yükselen makina özellikle ilkbahar sonbahar arasındaki aylarda ciddi ısınıyor.Isındıkça Turbo boost otomatik kapanıyor ve cihaz kendini 0.8ghz lere düşürüyor.Kış Aylarında genelde turbo boost ısınmadığında dolayı açık kalabiliyor ve 2.6 ghz lerde muazzam diğer bi çok bilgisayardan çok daha iyi çalışabiliyor ve kullandığım programlardada yük altında altından kalkabiliyor.Kısacası alacaksan şunu söyleyim ilkbahardan sonra sonbahar gelene kadar bir soğutucu üzerinde kullan makinayı özellikle windows açıkken.Çünkü OSx kullanırken bu derece ısınmadığı için turbo boost da bu kadar kendini kapatmak zorunda kalmıyor.Makinanın A'dan Z'ye herşeyi mükemmel fakat alacaksan m3 işlemciyi sakın alma m5 veya m7 al derim yenilenen işlemciler dahada iyi performans verecektir.

Yorumumda bir kaç birşeyi düzeltim.Yeni nesil M5 ve M7 işlemciye baktımda ısınma anında 0.8 Ghz'e düşme olayını yükseltmişler.
M5 işlemcide En düşük ghz 1.2 / En yüksek 2.7 (Turbo Boost ile)
M7 işlemcide En düşük ghz 1.3 / En yüksek 3.1 (Turbo Boost ile)

Kısacası M5 ile kod yazarsın ama M7 ile cidden rahat rahat yazarsınız.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Şimdi, program yazarken bilgisayarın bu kadar ısınması ilginç geldi. Çünkü program yazılan bilgisayarda vaktin %95'inde CPU düşük hızda çalışabiir ve çalışmalı, sonuçta Editör'e birşeyler yazıyorsun. Derleme sırasında ancak, hız artışına ve performansa ihtiyaç duyulur.

Bilgisayarın hızı normal kullanımda kaç Mhz gözüküyor? En düşük hızda olması lazım. Yoksa tavsiyem kullanıma göre hızı arttırıp düşüren program bulup (Muhtemelen Intel'in websitesinde) kullanman olacak. Çünkü programlama yaparken bilgisayarın bu kadar ısınması normal değil.

@Enesİnce27 M5 işini görür, M7'ye çok fazla ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum. Performans göreceli bir kavramdır. 2000'li yılların PC'leri günümüzün cep telefonlarından daha yavaştı, ama biz o zaman o bilgisayarları 90'ların PC'lerine göre süper görüyorduk.

i3 ise geçiniz.Kardeşim taşınabilir olsun diye dokunabilir ekranlı bir bilgisayar aldı. Bariz sıkıntı yaşatıyor.