Macbook sanki Casper

Bu konuyu okuyanlar

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Geçen hafta 2. El Macbook Pro aldım. Özellikleri: i7 2.5 Ghz işlemci, 16gb ram, kingston hyperx fury ssd ve Amd ile birlikte 1,5 Gb ekran kartı var.
Özelliklerine göre çok vasat çalışıyordu. İşletim sistemi Sierra idi ve belki hızlanır diye High Sierra'ya yükselttim ama sorun düzelmedi.

Apple'ın şu linkteki (How to use Apple Hardware Test on your Mac) test programını denedim herhangi bir sorun çıkmadı.
SSD'yi BlackMagic ile test ettim sorun çıkmadı.
Farklı ram takıp denedim - ramden olmadığını anladım.

Şimdi son çare eski bir işletim sistemi yükleyeyim diyorum. Fakat güvenilir bir kaynak neresi v.s bilmiyorum arkadaşlar. El Caption'ı ya da farklı bir sürümü indirebileceğim bir kaynak bilen var mı acaba?
(dipnot: saçma bir düşünce ama makinenin bataryası yok. direkt prizden çalışıyor. bunun bi etkisi olabilir mi diye aklıma gelmiyor değil :D)

mac-01.jpg

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Nedeni belirsiz ancak 2. el Macbook'lar genelde bu sorunu hep veriyor. Aldığın yere geri götür istersen.

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam sahibinden.com dan aldım. Yani geri verme olayı yok gibi. Servise götürmeden eski bir sürüm yüklemek istiyorum. Son çare servise götürcem artık. 2700 lira çöpe gitmiş gibi görünüyor şu durumda.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Önemli olan işlemcinin i7 olması değil kaçıncı nesil i7 işlemci olduğudur.
Sanırım sizin Macbook'unuzun işlemcisi son seri değil. Ve bu arada paylaştığınız resimde gördüğüm üzere bilgisayarınızda Intel'İn dahili GPU'su olan Intel HD Graphics 3000 var. Benim bilgisayarımda da bu dahili GPU var ve çok performanslı değil. Eğerki bilgisayarınızda harici GPU(Nvidia ya da AMD) yoksa bilgisayarınızın performansının düşük olması normal bir durum bence.

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemci sanırım 3. nesil. Harici ekran kartı olarak AMD Radeon HD 6770M (1 GB) var. Menüler arasında gezerken bile çok yavaş. Herhangi bir program bile kurulu değil. Bu dahili ekran kartını iptal edip direkt olarak bu amd yi aktif edebilir miyim? Birde bu seçeneği denesem.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Apple servisine götür hem yeni pil satın alırsın hem de onlar yavaşlık probleminin neye sebep olabileceğin araştırır garantisi varsa garantisi dahilinde yoksa da büyük ihtimal ücret almazlar Apple bu konuda iyi.
Prizde çalışırsa cihaz daha performanslı çalışır yavaşlığın bununla alakası yok.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
16,118
batarya niye yok? ısınıyor olabilir...

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Batarya bitik hocam. Isınma derken; daha açılışta ya da bazı pencereler arasında geçişte bile görünüyor bu yavaşlık. Daha ısınmasına fırsat olmadan yani.

Murat hocamin dediği gibi en iyisi servise götürmek.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Belki Apple bunların da hızını düşürüyordur her yıl yazılımsal olarak. :D

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Belkide. iPhonelara yaptığını duyduk artık :D Internet recovery yapmamı önermişler. Bide onu deneyecem bakalım.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Belkide. iPhonelara yaptığını duyduk artık :D Internet recovery yapmamı önermişler. Bide onu deneyecem bakalım.
Internet recovery yapınca, cihaza satın alındığında yüklü olan işletim sistemi sürümü yükleniyor ve büyük ihtimal sorunun çözülecektir. Zira 2015 başı bir macbook air'im var ve fiziki özellikleri senin ki kadar değil ama tabiri caiz ise sierra sürümünde akıyor benim cihaz. Hız düşürülme olayı olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
alternatif deney ubuntu dene nasıl olucak? hep bir macbook'a ubuntu kurlursa nasıl olur merak ederim...
www.ubuntu.com

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Internet Recovery işlemini yapıyorum fakat bu adımda diski görmüyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

bilgisayar normal şekilde açılıyor fakat internet recovery ile başladığımda işletim sistemini kuracak harddiski göremiyor. bunun sebebi ne olabilir acaba?

Ekli dosyalar

• as.jpg
    as.jpg
    46.8 KB · Görüntüleme: 903
Son düzenleme:

mettini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
güncel durum: Servise götürdüğümde 6 yılı geçen cihazlara servis sağlamıyoruz dediler. :D Bu arada ben ssd aldım ve internet recovery ile ilk işletim sistemi olan Lion'u kurdum gayet düzgün çalışıyor. Yavaş diyemem yani. Sonrasında usb'den High Sierra'yı yüklemek istedimde yazılım hata görmüş gibi bir mesaj verdi. Acaba Lion direkt High Sierra'ya yükseltilemiyor mu?