MacBook İşimi Görür mü?

Bu konuyu okuyanlar

dr4nn0r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bu yaza doğru bir Laptop alıcam sürekli yanımda da taşımak istiyorum. İnceliğe ve tasarıma önem verdiğim için aklıma direk MacBook geldi. C# ile program yazmaya başladım yeni yeni, onun yanında html css js gibi dillerle de uğraşıyorum. Acaba bir MacBook Air işimi görür mü yoksa çok mu pasif kalır? Macbook kullananlardan bilgi alırsam çok güzel olur. Şimdiden teşekkürler.
macbook-air-gallery2-2014.jpg

megadolan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
tablet pc klavye takılmış olanına macbook denir... iş görmez... trash san trash... :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bütçe var? yok?
o kalın dediğinde gtx1070 var:
Tulpar-T5-V9_large.jpg
034_large.jpg

dr4nn0r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
bütçe var? yok?
o kalın dediğinde gtx1070 var:
Tulpar-T5-V9_large.jpg
034_large.jpg
Hocam bütçe her türlü var. Ama aşırı güç gerektirecek oyunlar da gözüm yok. Dediğim gibi, sadece web tasarım ve program yazacağım için aşırı güçlü bir donanıma ihtiyaç duymuyorum. Belki arada bir oyun oynarım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
C# ile program yazmaya başladım yeni yeni, onun yanında html css js gibi dillerle de uğraşıyorum.
C# ile Mac :D Öncelikle C# ise Windows en iyi seçeneğin. Ancak sana C# öğrenmeni önermem, ille de öğrenmek istiyorsan Java(ve script), Python3, C ya da C++'ı, hatta Ruby, Lisp gibi dilleri önerebilirim.

dr4nn0r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
C# ile Mac :D Öncelikle C# ise Windows en iyi seçeneğin. Ancak sana C# öğrenmeni önermem, ille de öğrenmek istiyorsan Java(ve script), Python3, C ya da C++'ı, hatta Ruby, Lisp gibi dilleri önerebilirim.
Neden C# öğrenmemeliyim?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Neden C# öğrenmemeliyim?
- Microsoft'un tekelleşme amacı ile çıkardığı bir dil.
- Mac yada Linux üzerinden geliştirme sıkıntı. Visual Studio'ya alternatif programlar var ama C# ile uğraşan, Windows'tan tiksinen GNU/Linux hacısı nick'li bir arkadaşımızın bu yüzden ana sistem olarak Windows'a dönmesi gerektiğini hatırlıyorum.
Daha çok platforma özel bir dil olduğu için çoklu platforma program yazmanın daha kolay olacağı bir dil öneririm.
Python, Java, C, C++, HTML gibi...

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Python la baslamani oneririm bende..

dr4nn0r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
- Microsoft'un tekelleşme amacı ile çıkardığı bir dil.
- Mac yada Linux üzerinden geliştirme sıkıntı. Visual Studio'ya alternatif programlar var ama C# ile uğraşan, Windows'tan tiksinen GNU/Linux hacısı nick'li bir arkadaşımızın bu yüzden ana sistem olarak Windows'a dönmesi gerektiğini hatırlıyorum.
Daha çok platforma özel bir dil olduğu için çoklu platforma program yazmanın daha kolay olacağı bir dil öneririm.
Python, Java, C, C++, HTML gibi...
C#'a yeni başladığım için diğer işletim sistemlerine tam destek vermediğini bilmiyordum. HTML ve CSS programlama dili değiller ama bu iki web biçimlendirme diline baya hakimim. Bir şey sormak istiyorum. Python için bir rehber yada kitap öneriniz varmıdır? :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
c# ve macbook yan yana gelmesi sıkıntılıdır.
hatta c++ ve macbook dahi yan yana gelmesi sıkıntılıdır.
html, css gibi konularda işini görür ama programlama dilleri konusunda görmez.
programcıysan windows veya linux kullan.
kodları yazmak sorun değil de derlemek, linklemek, kütüphanelerin uygun versiyonlarını bulmak vs sorun.
xcode isimli kötü bir ide var.
yazdığın programlar sadece mac'te çalışır, windows'ta çalışan program derlemek için dizüstüye windows yükleyip orada derlemek zorundasın.
dizüstüye windows yükledikten sonra zaten normal dizüstü almak daha mantıklı.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Macbook'u ne için kullanacağına bağlı. İlk mesajı çeken arkadaş ve türevleri donanım ne kadar kaliteli ve yüksekse bilgisayarın o kadar iyi çalışacağını sanan kişiler. Aslında doğru windowslu bir pc için 2 senede bir donanım yükseltmek gerekir, yoksa zamanla yavaşlar, yavaşlar, yavaşlar .... 4 yıl öncesine kadar birçok kişi gibi bende aynıydım. Şimdi o arkadaşlar donanım zayıf o kadar para verilir mi derken, ben 4. senemi açılış hızı 2-3 saniye yavaşlamış Macbook Air'ımla neredeyse ilk aldığım günkü hıza çok yakın şekilde kullanıyorum. Yani 2-3 seneliğine ne kadar iyi donanım, o kadar iyi hız değil, 4 yıldır aynı kararlılıkla, problemsiz bilgisayar kullanım deneyimi. Şu an yazdığım Macbook'un donanımıyla, aldığım tarihte pc toplamaya kalksaydım şu an birçok sorunla boğuşuyor olurdum. Tek kötü tarafı 10 saat pil ömrü vaat edilsede ilk zamanlar gibi değil 4 yıl sonunda, tabi devamlı elektrikte takılı kalması ve elektrik idaresi TEDAŞ gibi bir firma sayesinde 4 yıl sonra 2-2.5 saat pil ömrü var.

Şimdi o trash diyen arkadaşın, hangi süper bilgisayarı kullandığını ve hangi koşullar altında macbook ile karşılaştırma yaptığını çok merak ediyorum.
ilk kötü yorumda, hemen evet ben windows kullanıyım demiş olmanda garibime gitti doğrusu, eğer oyun oynamayacaksan zaten gözün kapalı Macbook gibi bilgisayarlara yönelmen senin için daha doğru tercih olur kanaatindeyim.

megadolan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Macbook'u ne için kullanacağına bağlı. İlk mesajı çeken arkadaş ve türevleri donanım ne kadar kaliteli ve yüksekse bilgisayarın o kadar iyi çalışacağını sanan kişiler. Aslında doğru windowslu bir pc için 2 senede bir donanım yükseltmek gerekir, yoksa zamanla yavaşlar, yavaşlar, yavaşlar .... 4 yıl öncesine kadar birçok kişi gibi bende aynıydım. Şimdi o arkadaşlar donanım zayıf o kadar para verilir mi derken, ben 4. senemi açılış hızı 2-3 saniye yavaşlamış Macbook Air'ımla neredeyse ilk aldığım günkü hıza çok yakın şekilde kullanıyorum. Yani 2-3 seneliğine ne kadar iyi donanım, o kadar iyi hız değil, 4 yıldır aynı kararlılıkla, problemsiz bilgisayar kullanım deneyimi. Şu an yazdığım Macbook'un donanımıyla, aldığım tarihte pc toplamaya kalksaydım şu an birçok sorunla boğuşuyor olurdum. Tek kötü tarafı 10 saat pil ömrü vaat edilsede ilk zamanlar gibi değil 4 yıl sonunda, tabi devamlı elektrikte takılı kalması ve elektrik idaresi TEDAŞ gibi bir firma sayesinde 4 yıl sonra 2-2.5 saat pil ömrü var.

Şimdi o trash diyen arkadaşın, hangi süper bilgisayarı kullandığını ve hangi koşullar altında macbook ile karşılaştırma yaptığını çok merak ediyorum.
ilk kötü yorumda, hemen evet ben windows kullanıyım demiş olmanda garibime gitti doğrusu, eğer oyun oynamayacaksan zaten gözün kapalı Macbook gibi bilgisayarlara yönelmen senin için daha doğru tercih olur kanaatindeyim.
casperciyiz sonuna kadar kullanır ve öneririm... :p;)

dr4nn0r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

Oyun oyanama gibi bir niyetim yok zaten ayrıca
Çok açıklayıcı oldu çok sağol kesinlikle Windows almalıyım.
bunu demem ise arkadaşın bilgisiz bir şekilde trash demesiydi neden ciddiye aldın :tearsofjoy:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
casperciyiz sonuna kadar kullanır ve öneririm... :p;)
yürü git seni söven çok olur bu kafada gaspet gazulet casper önerilmez pcb kalitesi yerlerde tamir edilirken dağılıyor çöp oğlu çöp esas casper apple macbook 1.kalite pcb kullanıyor içini görseydin anlardın belki anlamazdın...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Ben Kenobi bu durumda ben de Dell XPS 13 Developer Edition önereyim :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Eğer ki çok oyun oynamazsan ve yazılım-programlamaya odaklanacaksan o zaman 3000TL civarında FreeDos bir laptop almanızı ve daha sonrasında isteğinize bağlı olarak güzel bir Linux dağıtımı yüklemenizi öneririm. İsterseniz aldığınız FreeDos laptopa Windows da yükleyebilirsiniz.
Eğer ki FreeDos laptop almayı düşünürseniz şuna bakmanızı öneririm:
Asus X550VX-DM324D Intel Core i7 6700HQ 2.6GHz / 3.5GHz 8GB Fiyatı

Üstteki linkini paylaştığım laptopta NVIDIA GeForce GTX950M ekran kartı ve Intel Core i7-6700HQ işlemci var.
--- Gönderi Güncellendi ---
@Ben Kenobi bu durumda ben de Dell XPS 13 Developer Edition önereyim :)

Videodaki laptop çok güzelmiş. :cool::cool: Dokunmatik olması da ayrı güzel. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Halktan Biri daha sonrasında sıkıntı çıkarabilecek önerilerde bulunmamaya çalış, her Freedos laptop linux ile tam uyumlu çalışmıyor.

Ubuntu Desktop certified hardware | Ubuntu

Misal ben bu listedeki modelleri gözüm kapalı öneririm. Araştırma yapılmalı bu konuda. Misal çoğu Dell ve HP modelini gözüm kapalı öneririm. 1 numaram Dell bu arada :)

Bunun dışında çok yaygın kullanılan bir model kullanılırsa destek konusunda daha iyi şansı var.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

fatihselimyakar

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Hocam ben bilgisayar mühendisliği okuyorum geçen yıl macbook pro mf839tu/a almıştım 4200tl ye şimdiye kadar her işimi gördü.Oyun da oynatıyor lol dür falandır böyle küçük çaplı şeyler.Zaten programlamada biliyosun çok fazla işlem gücüne gerek yok.Yapacağın işleri için macbook yeter ses kalitesi kulaklık çıkış gücü ve kullanırken içselleştirdiğin çok iyi kısayolları var.Tam verimle mouse 'suz kullanabilmekte güzel.Hani kaliteli ve sadece programlama işinde kullanıcaksan macbook alabilirsin.Verdiğin paranın hakkını vermiyor demek de doğru olmaz tamam performans olarak vermiyor ama kalite ekosistem işletim sistemi gibi konularda veriyor.Son olarak ios platformuna uygulama yazmak gibi bi niyetin varsa zaten tek çaren bu bilgisayarlar.Ayrıca gerekirse bilgisayarda dahili dualboot yöneticisi gibi şeyler ile windows'da yükleyebilirsin bildiğim kadarıyla garantisinide bozmuyor.

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu laptop'da çok güzelmiş fakat bildiğim linux bilgisiyle yapabiliceklerim kısıtlı olduğu için önce linuxu öğrenmem daha mantıklı olur.
Eğer bir server ya da benzeri "bilgi isteyen" bir şey içinse eyvallah öğren ama sen anladığım kadarı ile sadece programlama ve günlük kullanım için bir şey istiyorsun ? Çogu linux dağıtımının kullanımı Windows ve Mac'ten daha kolaydır. Misal Mint gibi dağıtımlar ilk kurulduğunda bir hoşgeldiniz penceresi karşılayacak, kurulumdaki slayt sunumları sana programları tanıtacak, topluluktan yardım alabileceğin linkler verecek, forumlar var bir dünya. Ortada öğrenecek bir şey yok ki ? :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Ekleme; Eğer gidip base install'dan Arch kuracaksan biraz bilmen gerek ama misal Antergos kullanacaksan ya da Ubuntu kuracaksan iş tersine döner. Anlamadığın şeyleri de kolaylıkla wiki'lerden ve forumlardan arama yaparak veya soru sorarak bulabilirsin o durumda bile. Online tutorial'lar var takıldığın yer için. Şahsen benim ilk kurduğum linux dağıtımı sırf eski bir bilgisayar diye Asus EeePC'ye kurdum ve bu 4 ya da 5 yıl önceydi, ne Mac'i ne Windows'u o zamandan beri beğenmiyorum. Beğenmediğim bir şeyi de kullanmıyorum.

Alpercan Çağlar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
ben 7 yıldır samsung laptop kullanıyorum fakat artık eskidiği için , ders çalışmak , ofis programları kullanmak, internette dizi-film izlemek için ve arada sadece cs:go oynamak için macbook air almayı düşünüyorum sizce macbook air almalımıyım?, macbook air yeterli olurmu? ve yine 4-5 yıl kullanabilirmiyim?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Samsung'un hangi modeli ? Sistem özellikleri, parçalar neler ? Mac oyun bilgisayarı değil, oynanır CS:GO ama bakalım bi şu an elindeki bilgisayarı adam edebilirsek boşuna para harcama ucuz değil bilgisayarlar ülkemizde.