Macbook Air Su Döküldü

Bu konuyu okuyanlar

mehmetortac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,

2 ay kadar önce yeni nesil Macbook Air 11" bilgisayarıma yarım bardak su döküldü.

Su dökülür dökülmez cihaz hemen kapandı. Hızlıca cihazı ters çevirdim ve öylece 1 gün boyunca beklettim.

İlk gün cihaz bazı zamanlarda açıldı, bazı zamanlarda açılmadı.

Hemen akabinde garantisi devam ettiği için (garanti kapsamı dışında kalacağımı bilmeme rağmen) servise gönderdim.

Servis incelemesi sonrasında ana kartın tamamen gittiği ve değişmesi gerektiğini söylediler. Bu durumda 2.600 TL ana kart ücreti ve 200 TL servis ücreti ile birlikte 2.800 TL ödemem gerektiğini ilettiler. Fakat bu cihazı herhangi bir Apple yetkili satıcısından zaten 2.599 TL'ye sıfır alabiliyorsunuz. Yani eski cihazın kartını değiştirip 2.800 TL vermektense yenisini alırım.

Cihaz servisten geldikten sonra açılmaya ve çalışmaya başladı. Fakat aşırı yavaş ve yüksek bir fan sesi ile çalışıyor. Bu kadar hızlı bir makine resmen 2000'li yılların başına, Celeron M işlemcilere falan döndü.

Benzer bir durum arkadaşımın Lenovo laptop'ının başına geldi ve almış olduğu bir oksitlenme temizleyici sprey ile sorunu çözdü. Makinesi şu anda sorunsuz çalışıyor.

Aynı spreyi ben de kullanmayı planlıyorum ancak Apple firmasının kullanmakta olduğu vidanın boyutu ne ise bir türlü elimdeki tornavidalar ile açamıyorum.

Benim sorularım şunlar;

1. Bu tip bir spreyi daha önce kullanıp fayda gören var mı?
  2. Sizce sprey kullanmam bir sorun çıkartır mı?
  3. Bu kasayı açabilmek için nasıl bir tornavida kullanmam gerekli?
  4. Tüm bu yazdığım yöntemler dışında başka bir yöntem kullanan oldu mu?

Cevap vereceklere şimdiden çok teşekkürler.

edemhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o sprey yerine benzin ve saf alkolde kullanabilirsin şahsen telefoncu olarak kullandığım malzemelerdir fakat kullanırken çok dikkatli olmalısınız herhangi bi devre elemanının alt kısmında tanecik kaldığı zaman daha büyük sorunlara yol açabilir.. saygılar...

mehmetortac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o sprey yerine benzin ve saf alkolde kullanabilirsin şahsen telefoncu olarak kullandığım malzemelerdir fakat kullanırken çok dikkatli olmalısınız herhangi bi devre elemanının alt kısmında tanecik kaldığı zaman daha büyük sorunlara yol açabilir.. saygılar...

Bilgi için çok teşekkürler. Çok dikkatli olmak gerekli, haklısınız. Bakalım hafta sonu deneyeceğim.

Ancak öncesinde bu kasayı açabileceğim bir yıldız tornavida bulmamız gerekli sanırım.

4 numaralı küçük geldi. 5 numaralı ise büyük. Sanırım ikisinin ortasında özel bir boyutu var.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Pirinç içine yatırmanız gerekiyordu :/ Çünkü pirinç nemi çeker, annelerimiz tuzluk içine de birkaç tane pirinç atarlar bu yüzden. Sanırım artık yenisini almaktan başka çareniz yok.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
5 point pentalobe screwdriver
bulman lazım
türkçeye çevirmek gerekirse
5 noktalı pentalobe tornavida gibi

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
ovv berbat bir durum, geçmiş olsun.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Geçmiş olsun anakart tamamen gittiyse uğraşınız boşuna olur sanırım ancak birkaç servise daha göstermekte fayda var yapacağınız ışlemi en son çare olarak yapın

edemhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yetkili servislerin anakart komple gitmiş demesine bakmayın uğraşmamak için bakım onarım yoluna gitmezler ve değişim yolunu seçerler.. ilk spreyleme yolundan önce arkadaşında dediği gibi anakartı pirince gömme yöntemini deneyin daha risksizdir

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Benim Asus'a da dökülmüştü. Saç kurutma ile kurutmuştum, hala sapasağlam.

berklann

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Geçmiş olsun, pirinç yöntemi artık işinize yaramaz çünkü cihazın içindeki su çoktan buharlaşıp kalanıda oksitlenmeyi başlatmıştır. Siz mümkünse sprey felan yerine direk saf alkole yatırın cihazın anakartını bir müddet sonra bekleyip iyice kuruduğundan emin olduktan sonra geri toplayın. Başka bir çözüm yolu olduğunu sanmıyorum.

mehmetortac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar,

Yanıtlarınızı daha yeni gördüm. Geç dönüşüm için kusuruma bakmayın.

Bilgisayarı balkonda tuttuğum zaman hızlı çalışıyor. Dışarıda kullanırsam eğer gayet hızlı. Ancak kapalı ortamda ciddi ısınıyor ve yavaşlıyor. Sanırım oksitlenmeyi temizlersem düzelecektir.

Bir arkadaşın söylediği gibi servisler uğraşmamak için hemen ana kart değişimi diyor. Hemen aldanıp değişiklik yaptırmamak lazım.

5 noktalı pentalobe tornavida diyen arkadaşa çok teşekkürler. O tornavidadan arayıp bulacağım. Onunla açtıktan sonra deneyeceğim. Umarım düzelir.

Gelişmeleri buradan paylaşırım.

ardabrke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sakın kasayı açmayın. Emin olun toplayamayabilirsiniz. Çünkü mac book air bir mühendislik harikası ve içi arkadaşının lenova bilgisayarına benzemez. İş sadece vidada değil anlayacağın.