Bu konuyu okuyanlar

huseyinalisen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tamam Mac ofise daha yönelik, Windows daha kapsamlı ama hangisi fiyatına göre performansını karşılıyor???

ρяøтüяκ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Mac Bana Göre Fazla İyi Değil Parasına Gorede Bakarsak Windows Daha İyi Gibi Duruyor [emoji108]

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Mac sistemine göre çok pahalı aynı sistemli windows bilgisayar çok daha ucuz mac sistem alacağına windows sistemli bilgisayar almak daha mantıklı en azından özellikleride daha iyi bir pc alınır mac sistemlerde markaya para veriliyor..

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Açıkçası ben sırf Windows gibi berbat bir işletim sistemini kullanmamak adına Mac kullanırdım daha mutlu olurdum..

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
mac kullanıcısı olarak diyeceğim; günlük kullanımda stabil ve hızlı çalışmasından dolayı çok rahatlık sağlıyor, windows gibi sürekli hata ve sorunlarla karşılaşma derdi yok. özellikle kısayol tuşlarıyla bir diz üstü bilgisayar nasıl olmalı onu tüm harika yönleriyle gösteriyor yani fare olmasa tüm işlemleri kısayol tuşları ile yapabiliyorsun. 1 hafta kullandıktan sonra windowsa kullanmayacağınızı tahmin ediyorum.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bende mac kullandım hala kullanmaktayım ama windows işletim sisteminide kullanıyorum evet mac stabil olabilir çok hatada vermiyor olabilir hata verdiği zamanda işin içinden çıkılmıyor windows 10'a geçtiğimden beri hiç sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum hem stabil hemde şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım..

Frankresh

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Windows 10 en stabil işletim sistemidir. Ancak mac kullanmanın güzellikleri de yok değil :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Windows 10 en stabil işletim sistemidir. Ancak mac kullanmanın güzellikleri de yok değil :)
Dostum nasıl en stabil işletim sistemi? Burada Windows 7'yi örnek göstereceğim. Çoğu oyun Windows 7'de daha iyi performans veriyor. Windows 10 güncellemeleri ile kullanıcılar birçok sorun yaşıyor. Yükseltemeyenler bile var. Daha Linux'tan bahsetmedim bile.

Dunkelheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum nasıl en stabil işletim sistemi? Burada Windows 7'yi örnek göstereceğim. Çoğu oyun Windows 7'de daha iyi performans veriyor. Windows 10 güncellemeleri ile kullanıcılar birçok sorun yaşıyor. Yükseltemeyenler bile var. Daha Linux'tan bahsetmedim bile.

6 sene imac ve macbook kullandım. kendimi bildim bileli de pc kullanıyorum. Mac OS ve hatta Windows 7 hiçbir şekilde Windows 10 dan daha üstün hızlı ve stabil filan değil. Windows 10 hem hafıza yönetimi olarak (daha az ram kullanımı) hem hız olarak, hem de fonksiyonellik açısından hatta görsel olarak bile bence daha üstün. Taskbar dock'dan daha kullanışlı, windows dosya yöneticisi, mac os finder'dan fersah fersah kullanışlı. Windows da geriye uyumluluk çok daha iyi program çeşitliliği daha fazla ve daha saymakla bitmeyecek kadar avantajı var Windows'un

Windows stabilite olayı da her PC için aynı değil kiminin bilgisayarındaki sürücüler çakışır, sistemi sorunludur, anakartı problemlidir vs onu bilemeyiz. birkaç mac modeline göre tasarlanan OS X tabii ki tüm mac bilgisayarlarda stabil çalışacak fakat düzgün ve uyumlu, dikkatli seçilmiş parçalardan oluşan bir PC de windows da gayet stabil olur, mavi ekransız, sorunsuz çökmesiz güzel çalışabilir

OS X de ki tek avantaj kullanıcı kitlesi küçük olduğu için virüs ve trojan gibi şeylere hedef değil. Virüs trojan spyware vs yazanlar Mac Os i hedef almıyorlar. Bu konuda Windows iyidir diyemem tabii ki bir de Mac bilgisayarların malzeme kalitesi üst düzey yani PC laptoplar genellikle kalitesiz plastikten üretiliyorlar bir Macbook ya da Imac cihazı hiç açtınız mı? İçindeki konnektörler bile o kadar sağlam ki sadece bir kez bakmak olayı anlamak için yeterli ama Mac cihazların da parası ona göre tabii ki. O malzeme kalitesini apple bedava vermiyor sonuçta

---- Mesajlar birleştirildi ----

Linux olayına gelince onun desktop işletim sistemi olarak kullanım oranı Mac Os den bile düşük. Son kullanıcıya yönelik değil ve masaüstünde Windows ve hatta Mac Os alternatifi olamaz. İşte onu alırsın kurarsın apache filan web server olarak hizmet eder. ya da başka platformlarda filan kullanılır. onun olayı budur alıp da ev pc sine yüklenmesi macera olur

Son düzenleme:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Bence Windows . Apple Mac'lerde oyun yükleme sıkıntın var.Program Sıkıntısı var.
Ama eğer Mac i seviyorum ama Windows da kullanmak istiyorum diyorsan eğer Mac deki Bootcamp ile kurabilisin. Ama ram inin bir kısmını Windows a bir kısmını Mac a ayırman gerekir.

Ama bunun tam tersi Windows u seviyorum ama Mac de kullanmak istiyorum dersen. Bu sefer Windows da "Virtualbox" var.Aynı şekilde ramı bölüştürürsün

Bana göre Apple'ın sistemini kuracaksan= MacOs Sierra
Windows kuracaksan sistemin düşükse=Windows 7
Sistemin Yüksek ise=Windows 8,Windows8.1,Windows 10

tıgermsı

Asistan
Reaksiyon puanı
37
BU gönderinin oylama olarak açılması daha uygun olurdu.
benim görüşüm hepsinin önde oldugu şeyler var. ama favorim windows 10
güncel ve stabil kullanım = WİNDOWS 10
oyun ve hızlı = WİN7
Programlama ve grafiker = MAC

Dunkelheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence Windows . Apple Mac'lerde oyun yükleme sıkıntın var.Program Sıkıntısı var.
Ama eğer Mac i seviyorum ama Windows da kullanmak istiyorum diyorsan eğer Mac deki Bootcamp ile kurabilisin. Ama ram inin bir kısmını Windows a bir kısmını Mac a ayırman gerekir.

Ama bunun tam tersi Windows u seviyorum ama Mac de kullanmak istiyorum dersen. Bu sefer Windows da "Virtualbox" var.Aynı şekilde ramı bölüştürürsün

Bana göre Apple'ın sistemini kuracaksan= MacOs Sierra
Windows kuracaksan sistemin düşükse=Windows 7
Sistemin Yüksek ise=Windows 8,Windows8.1,Windows 10

bootcamp windowsu mac de direkt pc gibi boot etmeye yariyor. sanal makine gibi degil ram paylasmaya luzum yok yani. kac gb ram varsa o kadari windows kullaniyor cunku windows calisirken os x calismiyor. (windowsu bootcamp ile actiysan) parallels ile os x icinde windows sanal makine acarsan rami paylasir. sonradan ssd ekledigim imac mid 2011 de ssd uzerinde hem os x hem windowsu her iki sistemde de trim acik boot camp ile kullaniyordum. windows 10 mac os den daha hizli calisiyordu imac cihazimda ayni imace fantezi olsun diye ubuntu kurmaya da calismistim ama basarili olamamistim :)

Son düzenleme:

rasitulas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Bir şey sormak istiyorum. İşim gereği Excel ve Autocad' i sık kullanıyorum. Ancak kullandığım dosyalar çok yüklü olduğu için bilgisayarımda ciddi kasılmalar, donmalar, program yanıt vermiyor gibi uyarılar ve ardından dakikalarca beklemem gerekiyor. Bu arada Windows olan bir bilgisayar kullanıyorum. Mac' e geçsem mi geçmesem mi kararsız kaldım. Sormak istediğim; Mac kullanırken maille veya usb ile aldığım bir excel veya autocad dosyasını mac da açabilir miyim? ve aynı şekilde mac de hazırladığım bir dosyayı gönderdiğim de karşı taraf Windows da sorunsuzca açabilir mi? ve son olarak, Windows' da bu yaşadığım kasılmaları Mac' de de yaşar mıyım? Konuyla ilgili değerli yorumlarınızı rica edeceğim. Herkese kolay gelsin... Şimdiden Teşekkürler...

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Merhaba,
Bir şey sormak istiyorum. İşim gereği Excel ve Autocad' i sık kullanıyorum. Ancak kullandığım dosyalar çok yüklü olduğu için bilgisayarımda ciddi kasılmalar, donmalar, program yanıt vermiyor gibi uyarılar ve ardından dakikalarca beklemem gerekiyor. Bu arada Windows olan bir bilgisayar kullanıyorum. Mac' e geçsem mi geçmesem mi kararsız kaldım. Sormak istediğim; Mac kullanırken maille veya usb ile aldığım bir excel veya autocad dosyasını mac da açabilir miyim? ve aynı şekilde mac de hazırladığım bir dosyayı gönderdiğim de karşı taraf Windows da sorunsuzca açabilir mi? ve son olarak, Windows' da bu yaşadığım kasılmaları Mac' de de yaşar mıyım? Konuyla ilgili değerli yorumlarınızı rica edeceğim. Herkese kolay gelsin... Şimdiden Teşekkürler...

Excel ve autocad için neler yapıyorsunuz bilmiyorum ama bu uygulamaları sıklıkla kullanan bir mühendis olarak RAM'inizin en az 8 GB olmasını öneririm.

Hatta çok yüklü çizimler açıyorsanız 16 GB'a yükseltebilir ve ekran kartınızı güçlendirebilirsiniz.

Excel .xslx ile aslında optimizasyonu gayet iyi yaptı, 50MB'lık doktora tezimdeki excel dosyası xlsx ile 4.5 mb a kadar düşmüştü conver edince. Excel de bir sorun yaşamamanız lazım.

Ancak, grafikleri bol excel'iniz varsa olasıdır.

stinghardyzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Tamam Mac ofise daha yönelik, Windows daha kapsamlı ama hangisi fiyatına göre performansını karşılıyor???
ben hem mac hemde windows kullanıcısıyım
mac oyun için kötüdür. ama günlük kullanımda windows dan daha stabil çalışır. pil ömürleri bakımındanda çok başarılıdır
oyun oynamayan biri için mac çok daha iyi tercih olur. azda olsa oyun oynayan hafif oyunlarda olsa windows tercih edilmelidir
ben masaüstü oyun pc windows günlük işlerim dizi film mailler ıvır zıvırlarda MacBook Air 2018 kullanıyorum

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
bu nasıl bir konu böyle tabi ki windows.

emir corleone

Asistan
Reaksiyon puanı
72
kullanacağın programlara bağlı oyun için windows ideal

rasitulas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Excel ve autocad için neler yapıyorsunuz bilmiyorum ama bu uygulamaları sıklıkla kullanan bir mühendis olarak RAM'inizin en az 8 GB olmasını öneririm.

Hatta çok yüklü çizimler açıyorsanız 16 GB'a yükseltebilir ve ekran kartınızı güçlendirebilirsiniz.

Excel .xslx ile aslında optimizasyonu gayet iyi yaptı, 50MB'lık doktora tezimdeki excel dosyası xlsx ile 4.5 mb a kadar düşmüştü conver edince. Excel de bir sorun yaşamamanız lazım.

Ancak, grafikleri bol excel'iniz varsa olasıdır.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Mac kullanıyor musunuz? Ya da daha önce kullandınız mı bilmiyorum ama Mac kullanırken maille veya usb ile aldığım bir excel veya autocad dosyasını mac da açabilir miyim? ve aynı şekilde mac de hazırladığım bir dosyayı gönderdiğim de karşı taraf Windows da sorunsuzca açabilir mi? Bilginiz var mı? Kullandığım Excel dosyalar da yüzlerce binlerce fotoğraf oluyor. Autocad de ise bir Avm' nin mimari çizimini düşünün, GSM operatörlerinin kapsamaları için bina içlerine istasyonlar kuruyoruz. Bu arada kullandığım bilgisayar; 8Gb ve 1 Gb ekran kartına sahip, bazı forum sitelerin de Mac' in Windows kadar Ram' e yüklenmediği yönünde bilgiler okudum. Bu da örnek vermek gerekirse 8 Gb' lık bir Windows mu? Yoksa 8Gb' lık Mac mi? Sorusu akla geliyor!

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Mac kullanıyor musunuz? Ya da daha önce kullandınız mı bilmiyorum ama Mac kullanırken maille veya usb ile aldığım bir excel veya autocad dosyasını mac da açabilir miyim? ve aynı şekilde mac de hazırladığım bir dosyayı gönderdiğim de karşı taraf Windows da sorunsuzca açabilir mi? Bilginiz var mı? Kullandığım Excel dosyalar da yüzlerce binlerce fotoğraf oluyor. Autocad de ise bir Avm' nin mimari çizimini düşünün, GSM operatörlerinin kapsamaları için bina içlerine istasyonlar kuruyoruz. Bu arada kullandığım bilgisayar; 8Gb ve 1 Gb ekran kartına sahip, bazı forum sitelerin de Mac' in Windows kadar Ram' e yüklenmediği yönünde bilgiler okudum. Bu da örnek vermek gerekirse 8 Gb' lık bir Windows mu? Yoksa 8Gb' lık Mac mi? Sorusu akla geliyor!
macbook air kullanmışlığım var ama ben beğenmemiştim. Yıllarca windows'a alışınca.

Dosyaları tabii ki açabilirsiniz. sonuçta .dwg olacak.

Byperest

Asistan
Reaksiyon puanı
9

Sadece ofis programları kullanıp google chrome açacaksan o bilgisayarda hiç mac almana gerek yok. Aynısını yapan daha ucuz Windows işletim sistemli ürünler var.

Yok ben ofis ortamında pr, ps, ai, lr, autocad... falan kullanacam dersen düşünme mac al.

Ben oyun da oynarım evde dersen Windows sistemli al.

Çeşitli soruları kendine sorarak bulabilirsin ne istediğini.