MAC almak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Ahmedooov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşlar. Forumda yeniyim, önceler açtığınız konulardan çok faydalandım. Artık üye olup ben de soru sormak ve bildiğim konularda yardım etmek istedim :)

Şöyle bir konu hakkında yardım almak istiyorum. Tasarım işlerini görmek için MAC almak istiyorum. Yalnız biraz kafamı karıştırdı. Ben arafta kaldığım konuları belirteyim siz de ona göre cevap bildirirseniz çok memnun olurum.

Şimdi Sahibinden bakıyorum, i5 8. nesil 16 gb ram, i7 4. nesil. 8 gb ram. Bunları anlamıyorum hangisi işimi görür. Yani işletmeye mi daha çok önem verilir tasarım alanında yoksa ram mı daha önemli yoksa tamamen ekran kartına mı bakıyım? Bütçem 8 bin - 9 bin arasında.

Bu arada grafik tasarım alanında lazım olduğu için video render gibi ağır kastırmam diye düşünüyorum

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Merhabalar arkadaşlar. Forumda yeniyim, önceler açtığınız konulardan çok faydalandım. Artık üye olup ben de soru sormak ve bildiğim konularda yardım etmek istedim :)

Şöyle bir konu hakkında yardım almak istiyorum. Tasarım işlerini görmek için MAC almak istiyorum. Yalnız biraz kafamı karıştırdı. Ben arafta kaldığım konuları belirteyim siz de ona göre cevap bildirirseniz çok memnun olurum.

Şimdi Sahibinden bakıyorum, i5 8. nesil 16 gb ram, i7 4. nesil. 8 gb ram. Bunları anlamıyorum hangisi işimi görür. Yani işletmeye mi daha çok önem verilir tasarım alanında yoksa ram mı daha önemli yoksa tamamen ekran kartına mı bakıyım? Bütçem 8 bin - 9 bin arasında.

Bu arada grafik tasarım alanında lazım olduğu için video render gibi ağır kastırmam diye düşünüyorum

Beşinci nesil, altıncı, sekizinci nesil dedikleri Intel işlemcilerin sürümleridir. Şu anda sekizinci nesiller var; tabii son nesil en iyisi. Bunlar işlemci, adı üstünde: iş-lem-ci. (iş-le-im-ci)
Grafik bazlı işlemlerde Ram'in yüksek olması performansı müspet bir şekilde etkilemektedir. 8 olması idealdir. 16 olması çok çok güzel. Grafiklere bir de ekran kartları iyi gelir. Eskiden 15 inçlik modellerde iki adet ekran kartı var idi. Şimdi buna lüzum görülmüyor sanıyorum.
Ekranın retina olması da iyi bir görüntü verecektir. SSD hafızalar da harikuladedir, olması lazımdır.
Bütçenin yeterli ise son modeller harika, ancak yeni macbook prolar bu sene çıkacak diyorlar, bekleyin derim. Yurtdışından alabilecekseniz de, özellikle ABD'den, ucuza gelecektir.

Son düzenleme:

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
8. Nesil daha yeni.

Mac alırken üretim sıralamasına göre bütcenin yettiğini alabilirsin sonuç olarak apple da her yeni çıkan daha güçlü olur. Cihaz türü değişmedikçe.

Grafik tasarımda korkma doğru seçimdesin rakamlar korkutmasın düşük gelebilir ama o işlerin bilgisayarı bu. Sorunsuz kusursuz yapacaktır işini.

Benim tavsiyem bütcen el veriyorsa masaüstünüde kıyaslaman. Büyük ekran senin için en önemli konu.

Ahmedooov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Görüşleriniz için teşekkür ederim. İşlemci hakkında şöyle bir karanlık var bende; i5 7. nesil var bir de i7 2. nesil. Bunların arasında fark nedir? Ne kadar fark eder işlem yaparken.

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Görüşleriniz için teşekkür ederim. İşlemci hakkında şöyle bir karanlık var bende; i5 7. nesil var bir de i7 2. nesil. Bunların arasında fark nedir? Ne kadar fark eder işlem yaparken.
7. nesil 2.'den 5 yıl sonra çıkmış; sence fark nasıl olur? Bu arada benim Mac'im yok, lakin çok almak istediğim için az çok bilgi sahibi sayılırım, kendimce. Keşke ülkemizde de... pardon, sustum.

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şimdi şöyle anlatıyım,

İ3 i5 i7 terimleri ürünün sınıfını taşıyor. 7 yüksek, 5 orta 3 giriş seviye.

Nesilde o ürünün üretim dönemi. Tabiki yüksek nesil daha yeni tarihte üretilmiş anlamına geliyor. Ve teknolojileri üretimi durumu farklı.

Basitce nesillerde üretimler yapılıyor bu üretimler tek parca değil sınıf sınıf yapılıyor i5 i7 şeklinde.

Yeni nesil alıyosun bütcenin yettiğincede i si yüksek alıyorsun. Mantık bu.

Daha ince bu nesillerde sınıflarda farklar ney neler değişmiş onlar önemli ona göre karar vericem dersen derin konu bakmak lazım :)