m5a97 r2.0 le + fx 6300 overclock

Bu konuyu okuyanlar

yhcn.jpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rkadaşlar bu işlerden pek anlamıyorum ama forumlarda birkaç yazı okudum ama tatmin olamadım ben Amd fx 6300 ile 4.2 ghz ye çıkmak istiyorum voltaj olayını tam kavrayamadım hangi aralılarda denemeliyim hangi programlarla denemeliyim ve stabil olduğunu nasıl anlarım. Arkadaşlar bilgisayarcılara para vermek istemiyorum çünkü param yok yardımcı olursanız sevinirim
s20.gif
s19.gif

Sistem
m5a97 r2.0 le
fx 6300
8 gb 1333mhz ram (1600 mhz alıcam yakında)
Gtx 1050 gaming x

zalmanın bir fanı var

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hoşgeldin. Yardımcı olacağım. :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Önce makinanın bios ayarlarını eski ,orjinal haline getiren soketi göstereceğim. Yani bios pilini çıkarmak ile aynı olan şey.Şimdiki anakartlarda ,yanlış bi şey yapsanda bios kendini düzeltiyor ,eski haline getiriyor ama bunu da bilmekte yarar var.
71914

Makina kapalı,fişi çekik olacak prizden. Ama kapama düğmesine bi kaç kez bas ,bırak. Daha sonra 1-2 ye takılı mavi soketi çıkar,2-3 e tak. yarım dk bekle. Tekrar 1-2 ye tak. Makinanın biosu orjinal hale gelir.

Şimdi gelelim overclock ayarlarına biostan. Aşağıya fotoları koyuyorum.

71917

Yukardaki foto, A.İ tweaker menüsü. Bu menüde ,şu ayarları yapacaksın.
A.İ Overclock tuner, D.O.C.P
CPU Ratio, 21,5
CPU spread spectrum ,disabled
PCI spread spectrum, disabled
AMD Turbo core technology ,disabled
PCI EX Link speed ,100

71918

Yukardaki fotoda ,

DIGI+Power controla tıkla, enabled seç.

CPU@NB Voltage fotoda ,offset mode de görünüyor. Sende başka bi şeyde ise, tıklayarak offset modeye getir ve enterle. Yani, offset mode seçilmiş olmalı. Bu şu demek;
offset mode aldığımızda ,iki yere voltaj vereceğiz Fakat bu voltajları verirken ,seçtiğimiz rakamlar ,mevcut voltajların üzerine ilave olacak .

offset mode sign yazan yerler ,+ olacak.
cpu offset voltage yazan yer.işlemciye voltaj verme yeri. Buraya gelip tıklayınca rakamlar çıkacak. Belki klavtenin + tuşuna basmanda gerekebilir,rakamların çıkması için. Çıkan rakamlardan ,+0.0700 civarı olan bi rakamı seç. Fareyle üzerine gel,tıkla,enterle.Bu şekilde, mevcut işlemci voltajımızı, 0,0700 volt arttırmış olacağız.

Aynı işlemi, CPU NB Offset voltage içinde, yap.

71919

Yukardaki advanced menüsünde,
cpu confiurationa tıkla.
Açılan sayfada;

C1E, Cool N Quiet, APM Master mode,C6 State, disabled
HPC mode ,enabled yap.

Ayarlar şimdilik başlangıç için bunlar En önemlisi ,voltaj verme.Yukarda anlattığım şekilde ,önce bi deneme yap. Rakamları sakın yanlış,fazla verme. Zaten ne yaparsan yap, F10 Save ,Yes demedikten sonra yaptığın değişikler kalıcı olmaz. Önce, bu şeyleri ,biosta yapınca ,kaydetmeden ,yani F10 yapmadan bi fotosunu çekip,buraya at,bende bi göreyim.

4,3 GHZ yaptım.

yhcn.jpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ederim yeni ramlari alınca yapıcam daha iyi denemek için 1-2 güne almış olurum

yhcn.jpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önce makinanın bios ayarlarını eski ,orjinal haline getiren soketi göstereceğim. Yani bios pilini çıkarmak ile aynı olan şey.Şimdiki anakartlarda ,yanlış bi şey yapsanda bios kendini düzeltiyor ,eski haline getiriyor ama bunu da bilmekte yarar var.
Ekli dosyayı görüntüle 71914

Makina kapalı,fişi çekik olacak prizden. Ama kapama düğmesine bi kaç kez bas ,bırak. Daha sonra 1-2 ye takılı mavi soketi çıkar,2-3 e tak. yarım dk bekle. Tekrar 1-2 ye tak. Makinanın biosu orjinal hale gelir.

Şimdi gelelim overclock ayarlarına biostan. Aşağıya fotoları koyuyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 71917

Yukardaki foto, A.İ tweaker menüsü. Bu menüde ,şu ayarları yapacaksın.
A.İ Overclock tuner, D.O.C.P
CPU Ratio, 21,5
CPU spread spectrum ,disabled
PCI spread spectrum, disabled
AMD Turbo core technology ,disabled
PCI EX Link speed ,100

Ekli dosyayı görüntüle 71918

Yukardaki fotoda ,

DIGI+Power controla tıkla, enabled seç.

CPU@NB Voltage fotoda ,offset mode de görünüyor. Sende başka bi şeyde ise, tıklayarak offset modeye getir ve enterle. Yani, offset mode seçilmiş olmalı. Bu şu demek;
offset mode aldığımızda ,iki yere voltaj vereceğiz Fakat bu voltajları verirken ,seçtiğimiz rakamlar ,mevcut voltajların üzerine ilave olacak .

offset mode sign yazan yerler ,+ olacak.
cpu offset voltage yazan yer.işlemciye voltaj verme yeri. Buraya gelip tıklayınca rakamlar çıkacak. Belki klavtenin + tuşuna basmanda gerekebilir,rakamların çıkması için. Çıkan rakamlardan ,+0.0700 civarı olan bi rakamı seç. Fareyle üzerine gel,tıkla,enterle.Bu şekilde, mevcut işlemci voltajımızı, 0,0700 volt arttırmış olacağız.

Aynı işlemi, CPU NB Offset voltage içinde, yap.

Ekli dosyayı görüntüle 71919
Yukardaki advanced menüsünde,
cpu confiurationa tıkla.
Açılan sayfada;

C1E, Cool N Quiet, APM Master mode,C6 State, disabled
HPC mode ,enabled yap.

Ayarlar şimdilik başlangıç için bunlar En önemlisi ,voltaj verme.Yukarda anlattığım şekilde ,önce bi deneme yap. Rakamları sakın yanlış,fazla verme. Zaten ne yaparsan yap, F10 Save ,Yes demedikten sonra yaptığın değişikler kalıcı olmaz. Önce, bu şeyleri ,biosta yapınca ,kaydetmeden ,yani F10 yapmadan bi fotosunu çekip,buraya at,bende bi göreyim.

4,3 GHZ yaptım.
knka ramlari aldım voltaj olayı sende farklı millet 1.38 ver diyor bu senin yaptığınla başkalarının dedği arasındaki fark ne

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sakın sağın solun lafına bakma. Bu işin, tabiri caizse,uzmanı benim.

Ezbere voltaj,asla verilmez.Her işlemcinin voltajı farklı olur. Aynı voltaj ,her işlemciye verilmez.

Şimdi biraz daha açıklama yapayım. 1,38 veya 1,40 diyelim. Bu değerler işlemcinin voltajı olur. Ama benim dediğim yöntem ile biz direkt bi voltaj değerini, kafadan seçip vermiyoruz. Ne yapıyoruz. Senin işlemcinin şu anki voltajını bilmediğimizden,üzerine ,bi miktar voltaj ekliyerek ,overclock yapıyoruz. Bu değişik bi voltaj verme şekli. Direkt voltajı belirleyip vermeden,üzerine ekleyerek ,yeni voltajı belirliyoruz yani.

En sağlıklı yöntem budur, overclockda.

Mevcut voltajını bi şekilde öğrenip,ona göre yeni voltajı da direkt verdirebilirdim. Ama ,senin mevcut voltajı öğrenebilmen biraz karışık bi iş. Yanlış bi değer tesbit edebilirsin. Bu biraz, ince bi konu .

yhcn.jpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Ezbere voltaj,asla verilmez.Her işlemcinin voltajı farklı olur. Aynı voltaj ,her işlemciye verilmez.

Şimdi biraz daha açıklama yapayım. 1,38 veya 1,40 diyelim. Bu değerler işlemcinin voltajı olur. Ama benim dediğim yöntem ile biz direkt bi voltaj değerini, kafadan seçip vermiyoruz. Ne yapıyoruz. Senin işlemcinin şu anki voltajını bilmediğimizden,üzerine ,bi miktar voltaj ekliyerek ,overclock yapıyoruz. Bu değişik bi voltaj verme şekli. Direkt voltajı belirleyip vermeden,üzerine ekleyerek ,yeni voltajı belirliyoruz yani.

Mevcut voltajını bi şekilde öğrenip,ona göre yeni voltajı da direkt verdirebilirdim. Ama ,senin mevcut voltajı öğrenebilmen biraz karışık bi iş. Yanlış bi değer tesbit edebilirsin. Bu biraz, ince bi konu .
anladım bu dediğini yaptıktan sonra ozman stabile mi değiilmi onu öğrenmede de yardımcı olursun artık bu arada herşey için teşşekür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Reis tel no atarmisin fotoları anlık hızlı atayım konuşmayı da öyle halledelim yada ben direk vereyim işimizi hallettikten sonra sileriz

anladım bu dediğini yaptıktan sonra ozman stabile mi değiilmi onu öğrenmede de yardımcı olursun artık bu arada herşey için teşşekür ederim

Reis tel no atarmisin fotoları anlık hızlı atayım konuşmayı da öyle halledelim yada ben direk vereyim işimizi hallettikten sonra sileriz
Sıkıntılar yaşıyorm burdan konuşmak zor oluyor

Son düzenleyen moderatör:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sanırım,hallettik. :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartın nedir,soğutucun nedir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Maalesef o anakart ile overclock riskli. VRM yani güç devreleri zayıf ve soğutucusuz. Riski alırım dersen ,biraz deneriz ama açıkçası tavsiye etmem.

MertErkx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakart ısınmadığı sürece bir sorun olur mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakart illaki ısınacaktır. Zaten anlatmak stediğimde bu aşırı sıcaklık olayı idi.
Bi miktar yapılabilir. Ama yüksek frekenslar çok riskli olur. İstersen biraz arttıralım.

MertErkx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakart illaki ısınacaktır. Zaten anlatmak stediğimde bu aşırı sıcaklık olayı idi.
Bi miktar yapılabilir. Ama yüksek frekenslar çok riskli olur. İstersen biraz arttıralım.
Ben hafiften denedim internetten araştırdıgm kadarıyla. 4.2 ghz auto voltaj cool and quite ve turbo disable anakart sıcaklığım 31 dereceyi geçmiyor. Galiba vrm ısı sensörü yok. Bu yüzden anakart ısısını temel alıyorum bir sorun olur mu?

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
rkadaşlar bu işlerden pek anlamıyorum ama forumlarda birkaç yazı okudum ama tatmin olamadım ben Amd fx 6300 ile 4.2 ghz ye çıkmak istiyorum voltaj olayını tam kavrayamadım hangi aralılarda denemeliyim hangi programlarla denemeliyim ve stabil olduğunu nasıl anlarım. Arkadaşlar bilgisayarcılara para vermek istemiyorum çünkü param yok yardımcı olursanız sevinirim
s20.gif
s19.gif

Sistem
m5a97 r2.0 le
fx 6300
8 gb 1333mhz ram (1600 mhz alıcam yakında)
Gtx 1050 gaming x

zalmanın bir fanı var
@met 35

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ben hafiften denedim internetten araştırdıgm kadarıyla. 4.2 ghz auto voltaj cool and quite ve turbo disable anakart sıcaklığım 31 dereceyi geçmiyor. Galiba vrm ısı sensörü yok. Bu yüzden anakart ısısını temel alıyorum bir sorun olur mu?
Anakart ısısı dediği kuzey köprü sıcaklığıdır. VRM sensörlerine ancak çok üst seviye anakartlarda yer veriyorlar.
Auto voltajda kaç voltaj veriyor,default voltajın kaç idi.

MertErkx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Auto voltajta 1.2 ve 1.4 arası gidip geliyor.

4.4 Ghz ve 1.40 voltaj verdim. Stres testleri yaptım bir sorun çıkmadı fakat vrmler bir zarar görür mü korkuyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1,40 o anakart için biraz fazla.
default voltajın kaç idi. Ona bi bak mutlaka.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Overclocku iptal et. CPUZ dan ve biosdan bak .

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Eh, o zaman 1,38 volta ,dayandıysa, 1,40 da da, sorun çıkarmaz. 4,4 de ,1,40 ile kullan.

MertErkx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vrmlerin ısınıp ısınmadığını nasıl anlayabilirim

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Enn azından mosfetleri parmağınızın ucu ile değerek. Ama her ihtimale karşın,vücudunda statik elektrik olmasın, dokunmadan önce. Taş bi zemine basın önce.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
1.488 - 1.500'e kadar dayanabilir

@met 35 abiminde dediği gibi 1.40 volt iyidir.

sefck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar merhaba kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum aynı özelliklere sahip pcm için 4.6 civarında bir oc yapmak istiyorum fakat ayarları bir türlü tutturamadım yardımcı olabilecek var mıdır hala?