Lisanslı Windows sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Bilgisayarımın lisanslı olan windows sürümünü kaybettim windowsu medya aracı ile ayrı indirip kurdum fakat orijinal lisanslı windowsum gitti geri nasıl getirebilirim?

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Senin olan key'i mi kaybettin öyşe birşey yoksa normalde otomatik etkinleştirmesi lazım..

şimdi şöyle anlatayım aldığımda bilgisayarı bilgisayar özelliklerinde asusun simgesi ve lisansı vardı ben mediacreation tool ile format çektim o gitti lisanla beraber o gidince bilgisayarda bazı özelliklerde gitti ve sıkıntı oldu biraz lisansımı ve asusun kendi windowsunu tekrar kurmak istiyorum ama birtürlü yapamadım

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Önceden makineye tanımlanmış bir Microsoft hesabınız var mıydı? eğer varsa dijital lisansla etkinleşmesi gerekir. Giriş yapmalısınız tabi bunun için.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Asus yazmasını bir önemi yok firmalar kendi bilgilerini koyuyorlar cihazda dijital lisans olur format atıldıktan sonra etkinleşmesi gerekiyor daha önce bir mail adresi tanımladıysanız onu girmelisiniz..

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Önceden makineye tanımlanmış bir Microsoft hesabınız var mıydı? eğer varsa dijital lisansla etkinleşmesi gerekir. Giriş yapmalısınız tabi bunun için.

girsem bile yine gelmiyor dijital etkinleşiyor fakat dijitalsiz etkinleşmesi gerek ürün anahtarı yada üretici lisansı ile onlarda yok windowsda asusun windowsu değil normal windows kurdum oda gitti nasıl alacagım bilmiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asus yazmasını bir önemi yok firmalar kendi bilgilerini koyuyorlar cihazda dijital lisans olur format atıldıktan sonra etkinleşmesi gerekiyor daha önce bir mail adresi tanımladıysanız onu girmelisiniz..

asus yazıp yazmaması sorun değil sadece yazılımları gitti ve özellik eksildi sorunum bu asus yazarken lisanslıydı bu arada

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
girsem bile yine gelmiyor dijital etkinleşiyor fakat dijitalsiz etkinleşmesi gerek ürün anahtarı yada üretici lisansı ile onlarda yok windowsda asusun windowsu değil normal windows kurdum oda gitti nasıl alacagım bilmiyorum
Etkinleştirildi yazısını gördüğünüz andan itibaren işler yolunda demektir. Windows 10 sürümleri diğer üretici firmalara ait değildir. Firmaların yaptığı işlem, official olarak Microsoft'dan imajı almak ve cihazlarına kurmaktır. Yaptıkları işlem bu. Bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız bizzat Asus'dan destek alabilirsiniz.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Windows 10 lisansı ile geldiyse, lisans numarası bios içerisinde kayıtlıdır. Sizin yüklediğiniz Windows 10 sürümü ile, laptop da yüklü olan aynı mı? Farklı değilse otomatik olarak etkinleşir. Eksik olan yazılımları, Asus'un internet sayfasından, laptop modelinizi yazıp indirebilirsiniz. Farklı sitelerden yüklerseniz, düzgün çalışmayabilir.

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Windows 10 lisansı ile geldiyse, lisans numarası bios içerisinde kayıtlıdır. Sizin yüklediğiniz Windows 10 sürümü ile, laptop da yüklü olan aynı mı? Farklı değilse otomatik olarak etkinleşir. Eksik olan yazılımları, Asus'un internet sayfasından, laptop modelinizi yazıp indirebilirsiniz. Farklı sitelerden yüklerseniz, düzgün çalışmayabilir.

şöyle söyleyeyim aldığımda sistem özelliklerinde asusun lisansı amblemi vs vardı özellikleride vardı ben mediacreationtool ile formatladım ve o yazı ve özellikler gitti ayrı program ilede geri getiremedim biosda lisans olsa dahi özellikler vs gelecekmi bence yazılımı başka bir yazılımdı ama nereden bulacağım bilmiyorum herşeyi denedim fakat geri kuramadım eski yazılımı başka lisanlarda denedim dijital etkinleşiyor mediacreation tool ile kurdugumda eski yazılımını nasıl bulabilirim lisanla beraber acaba?

şöyle söyleyeyim aldığımda sistem özelliklerinde asusun lisansı amblemi vs vardı özellikleride vardı ben mediacreationtool ile formatladım ve o yazı ve özellikler gitti ayrı program ilede geri getiremedim biosda lisans olsa dahi özellikler vs gelecekmi bence yazılımı başka bir yazılımdı ama nereden bulacağım bilmiyorum herşeyi denedim fakat geri kuramadım eski yazılımı başka lisanlarda denedim dijital etkinleşiyor mediacreation tool ile kurdugumda eski yazılımını nasıl bulabilirim lisanla beraber acaba?

bios da olsa dahi biosdada ürün kodu vs lisansı yok göremedim

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Eski yazılım dediklerinizin lisans numarası ile ilgisi yok. Onlar Asus'un yazılımları. Media Creation Tool kullanmadan sıfırlamış olsaydınız, hepsi geri gelirdi. C sürücüsünü tamamen silmediyseniz, söylediğiniz yazılımların hepsi klasör içerisinde duruyor. Siz sorunun ne olduğunu ayrıntılı olarak açıklayın. Laptop'un modelini yazabilir misiniz? Bios da bulunan lisans numarasını görmeniz için KeyFinder gibi bir program kullanmanız lazım. Bios ayarlarına girince göremezsiniz.

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Eski yazılım dediklerinizin lisans numarası ile ilgisi yok. Onlar Asus'un yazılımları. Media Creation Tool kullanmadan sıfırlamış olsaydınız, hepsi geri gelirdi. C sürücüsünü tamamen silmediyseniz, söylediğiniz yazılımların hepsi klasör içerisinde duruyor. Siz sorunun ne olduğunu ayrıntılı olarak açıklayın. Laptop'un modelini yazabilir misiniz? Bios da bulunan lisans numarasını görmeniz için KeyFinder gibi bir program kullanmanız lazım. Bios ayarlarına girince göremezsiniz.

Asus E402WAS modeli mediacreationtool ile c yi tamamen sildim recovery dahil onun için gitti herşey ürün anahtarını buluyorum programla fakat windowsda özellik eksik asusun kendi windowsunu bulamıyorum nereden bulabilirim?

windowsu mediacreationtool ile sıfırlasam ürün anahtarınıda programdan bakıp bulsam formatlarken girsem acaba geri gelirmi dosyaları gelmez ama asusun yazısı vs yada başka bişeyler olurmu acaba

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Eskiyi unutun artık. Geri gelmesi çok zor. Asus'un Windows'u yoktur. Laptop'u aldığınızda gördüğünüz her şey Asus tarafından değiştirilip size teslim ediliyor. Başka bir marka alsanız, onda da aynısı olacak. Size lazım olan her şey bu sayfada Windows 10 64 bit yükledikten sonra hepsini tek tek yükleyeceksiniz.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
İlk alındığındaki windows 10 muydu ? Yoksa önceden mi kurulmuştu.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Genellikle windows yüklü pclerin üzerinde aktivasyonun olduğu etiket olur sizin cihazınızın üzerinde de var mı?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Windows'u kaldırıp servise gönder çok önemliyse.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Asus'un support (destek) sayfasından ürün seri numaranı girerek kurtarma medyasını bakabilirsin. Bazı bilgisayar üreticileri recovery diskini ücretsiz veriyor ama Asus'da bu ücretli olarak görünüyor. Kurtarma medyasını ücret ödeyerek temin etmiş olsan bile, bilgisayar hangi Windows 10 sürümü ile geldiyse o Windows sürümü sana gönderilir. Sana gönderiliren sürümde Asus'un sürücü ve bazı yardımcı araçları işletim sistemi ile birlikte hazır olarak gelir. Bunun dışında, işletim sistemi, yine aynı Windows işletim sistemidir. Dijital olarak etkinleşmiş ise sorun yoktur; ürün anahtarı BIOS'da gömülü olduğu için cihazın internet bağlantısı ile birlikte otomatikman etkinleşir. Yukarıda on üç numaralı mesajda @Baihu'nun paylaşmış olduğu linkten sürücülerini kontrol edebilir ve ihtiyaç duyduğun araçların son sürümlerini indirip yükleyebilirsin.
Bunlar dışında, eğer bilgisayarında kurtarman gereken dosyalar varsa -ki bu durumda format atarak büyük bir hata yapmışsın- Recuva gibi üçüncü parti veri kurtarma yazılımı ile dosyalarını kurtarmayı deneyebilirsin (dosya kurtarma başarı oranı, kurtarmak istediğin dosya türüne de bağlı olmakla birlikte bu işlemden çok da fazla bir şey bekleme derim). Kolay gelsin. :)

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Asus'un support (destek) sayfasından ürün seri numaranı girerek kurtarma medyasını bakabilirsin. Bazı bilgisayar üreticileri recovery diskini ücretsiz veriyor ama Asus'da bu ücretli olarak görünüyor. Kurtarma medyasını ücret ödeyerek temin etmiş olsan bile, bilgisayar hangi Windows 10 sürümü ile geldiyse o Windows sürümü sana gönderilir. Sana gönderiliren sürümde Asus'un sürücü ve bazı yardımcı araçları işletim sistemi ile birlikte hazır olarak gelir. Bunun dışında, işletim sistemi, yine aynı Windows işletim sistemidir. Dijital olarak etkinleşmiş ise sorun yoktur; ürün anahtarı BIOS'da gömülü olduğu için cihazın internet bağlantısı ile birlikte otomatikman etkinleşir. Yukarıda on üç numaralı mesajda @Baihu'nun paylaşmış olduğu linkten sürücülerini kontrol edebilir ve ihtiyaç duyduğun araçların son sürümlerini indirip yükleyebilirsin.
Bunlar dışında, eğer bilgisayarında kurtarman gereken dosyalar varsa -ki bu durumda format atarak büyük bir hata yapmışsın- Recuva gibi üçüncü parti veri kurtarma yazılımı ile dosyalarını kurtarmayı deneyebilirsin (dosya kurtarma başarı oranı, kurtarmak istediğin dosya türüne de bağlı olmakla birlikte bu işlemden çok da fazla bir şey bekleme derim). Kolay gelsin. :)

seri numarası ile kurtarma medyasına nasıl bakabilirim? veya indirebilir alabilirim ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
seri numarası ile kurtarma medyasına nasıl bakabilirim? veya indirebilir alabilirim ?
Doğrudan bir indirme linki yok ve yukarıdaki mesajımda yazdığım gibi ücretli.
Şu sayfada Windows kurtarma medyası nasıl sipariş edilir? (Yalnızca Dizüstü Bilgisayar)

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ASUS Yetkili 3. Taraf sitesine yönlendirileceksiniz. diyor:

Açılan sayfada cihaz seri numarasını girerek Search butonuna tıklıyorsun. Kurtarma medyası ücretli olmakla birlikte yalnızca ASUS ABD tarafından satılan ASUS dizüstü bilgisayarlar için kullanılabilir. notu düşülmüş. ASUS bilgisayarınızı başka bir yerden satın aldıysanız, kurtarma medyası hakkında bilgi için lütfen satın aldığınız ASUS yan kuruluşuna başvurun. diyor.