Linux'u vuran fidye virüsü!

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Linux'u vuran fidye virüsü!

Son dönemlerde kullanıcıların korkulu rüyası olan fidye virüsleri, artık linux'ta da kendilerini göstermeye başladılar. Yeni keşfedilen KillDisk isimli virüs sizden 250.000 $ talep ediyor!

:: KillDisk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

42patriot42

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Geçen windows da denk geldim ama resmen saldırı yapmaları için kullanıcı kaşınmış. Sistem geri yükleme kapalı adam akıllı virüs proğramı yüklü değil kullanılan flash player gibi uygulamaların hiç biri güncel değil yedekleme hiç yapılmamış eee sonra bu dosyalar çok önemli getirmemiz lazım...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Demek Linux'da da virüs tehlikesi varmış.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
root parolası girdikten sonra etkiliyordur.
yani kendini güvenli bir program gibi gösterip root parolası isteyip sonrasında böyle bir işlem yapabilir.
saçma bir haber, root parolası girdikten sonra heryere virüs girer, yani elinde giriş kartı varsa illa ki her yere girersin
ancak windows ve mac virüslerinde giriş kartı olmadan da her yere girebilirler zaten fark burada.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
root parolası girdikten sonra etkiliyordur.
yani kendini güvenli bir program gibi gösterip root parolası isteyip sonrasında böyle bir işlem yapabilir.
saçma bir haber, root parolası girdikten sonra heryere virüs girer, yani elinde giriş kartı varsa illa ki her yere girersin
ancak windows ve mac virüslerinde giriş kartı olmadan da her yere girebilirler zaten fark burada.
Linux yapısı ve dağıtımların gelişim yolu nedeni ile bir çok açıdan daha güvenli. GNU/Linux'ta bir güvenlik açığı keşfedildikten sonra Ubuntu'da, Fedora'da, openSUSE'de, herhangi bir popüler dağıtımda 1-2 saat içinde çıkan bir güncelleme ile yamalanıyor ve güvenlik açığı kapatılıyor. Bu 250.000$ lık fidye virüsü büyük ihtimalle masaüstü kullanıcısını hiç bir zaman vurmayacak. Bu tür virüsler doğal olarak bunu karşılayabilecek şirketler için yapılıyorlar. Son kullanıcının böyle bir virüs ile karşılaşması için çok şanssız olması gerek.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
yalan sadece Apple reklamı için uydurulmuş...
15 Eylül 2016 tarihinde yayınlanmış spamı yine gündeme sokmuşlar hala uydurma haberler yapıyor...
Virüs uyarısı
tehdit olsa burada yazardı...
Yanlış bilgilendirme yapmayalım, burada Apple ismi geçmemiş bile. Bu virüs gerçekten var. Hackernews bu konuda açıklamada bulunmuş. Bu mevlayı kimse senden benden beklemez ve bu yüzden ev kullanıcısının endişelenmesi yersiz. 200.000$'ı olan bir şirketin varsa o zaman endişelen tabii. Bu virüsten korunmak ve enfekte olan bilgisayarı kurtarmak için hizmetler var ama ne kadar işe yararlar bilmem. Ayroca bu 200.000$'ı verdikten sonra sana bir key vereceğini vaad ediyor adam, peki vereceği ne malum ? 200.000$'ı verip verilerden olma da söz konusu olabilir. Ayrıca saldırgan tamamen anonim bu durumda, dolayısıyla yakalanmaları da çok zor.

KillDisk Ransomware Targets Linux; Demands $250,000 Ransom, But Won't Decrypt Files

zenci-köle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yanlış bilgilendirme yapmayalım, burada Apple ismi geçmemiş bile. Bu virüs gerçekten var. Hackernews bu konuda açıklamada bulunmuş. Bu mevlayı kimse senden benden beklemez ve bu yüzden ev kullanıcısının endişelenmesi yersiz. 200.000$'ı olan bir şirketin varsa o zaman endişelen tabii. Bu virüsten korunmak ve enfekte olan bilgisayarı kurtarmak için hizmetler var ama ne kadar işe yararlar bilmem. Ayroca bu 200.000$'ı verdikten sonra sana bir key vereceğini vaad ediyor adam, peki vereceği ne malum ? 200.000$'ı verip verilerden olma da söz konusu olabilir. Ayrıca saldırgan tamamen anonim bu durumda, dolayısıyla yakalanmaları da çok zor.

KillDisk Ransomware Targets Linux; Demands $250,000 Ransom, But Won't Decrypt Files
başka sitede key vermedikleri gibi dosyaları şifrelemediğinide yazmışlar... ortada gerçek bir kanıt yok... asıl sorun windows kullanıcılarına + detay hem windows hemde Linux ile çalışan bir program yok... aynı dosya aynı anda windows ve Linuxta çalışamaz... bu tarz iftiralar her zaman nereden geldiği bellidir...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Java, Flash gibi programlarla her platforma virüs bulaştırılabilir. İstisnasız. Bir linux kullanıcısı olarak söylüyorum bunu, linux'un güvenliği iyidir, ama mükemmel değildir.

Aynı programın her linux hem windows'ta çalışması durumuna gelince, program yazarı bir programın bir işletim sisteminde çalışması için o işletim sistemine özel düzenlemeler yapması gerekir. Yaparsa o işletim sisteminde de çalışabilir.

zenci-köle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Java, Flash gibi programlarla her platforma virüs bulaştırılabilir. İstisnasız. Bir linux kullanıcısı olarak söylüyorum bunu, linux'un güvenliği iyidir, ama mükemmel değildir.

Aynı programın her linux hem windows'ta çalışması durumuna gelince, program yazarı bir programın bir işletim sisteminde çalışması için o işletim sistemine özel düzenlemeler yapması gerekir. Yaparsa o işletim sisteminde de çalışabilir.
javada flashta gereksiz yük olduğundan kaldırdığım iki gereksiz eklenti... kim kullanır ki?

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bir linux kullanıcısı olarak söylüyorum şu ana kadar sistemi kendi isteğim olmadan çok nadir çökertmişimdir. Güvenlik takıntısı olan arkadaşlarada open bsd yi tavsiye ederim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir linux kullanıcısı olarak söylüyorum şu ana kadar sistemi kendi isteğim olmadan çok nadir çökertmişimdir. Güvenlik takıntısı olan arkadaşlarada open bsd yi tavsiye ederim.
Mazojist arkadaşlara diyecektin sanırım ? :D BSD sistemler yavaşlıkta Windows ile yarışır, adam akıllı program yada şirket destekleri bile yok. Eğer bu sistemleri avucunun içi gibi bilen biriysen sıkıntı yok, kullanırsın ama BSD sistem forumdaki herhangi birine önerilecek sistem değil :)

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Şimdiye kadar bir linux kullanıcısının fidye ödemek zorunda olduğunu duymadım. Bazıları korkutmaktan kazanır. Anti virüs yazılımı satabilmek için ortaya bir köfte atmışlar. Kime yutturabilirlerse, kâr.

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Mazojist arkadaşlara diyecektin sanırım ? :D BSD sistemler yavaşlıkta Windows ile yarışır, adam akıllı program yada şirket destekleri bile yok. Eğer bu sistemleri avucunun içi gibi bilen biriysen sıkıntı yok, kullanırsın ama BSD sistem forumdaki herhangi birine önerilecek sistem değil :)
Aslında bsd bence o kadar kötü değil ama kullanım açısından sistemden sisteme değişir . Örnek olarak GhostBsd ye bir bak istersen .