Linux'u USB üzerinden kullanmak

Bu konuyu okuyanlar

mhmtdmrz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba arkadaşlar,
Linux kullanmaya başlamayı düşünüyorum ama bilgisayarıma sanal kurmak değil bilgisayarımda fiziksel olmasını istiyorum. Fiziksel olarak kurmak yerine de Live olarak değilde usb de kurulu olan bir işletim sistemi olarak kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim ya da bu konu hakkında bir öneriniz var mı ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Merhaba. Bu dediğini bir nebzeye kadar Rufus ile yapabilirsin.
Rufus - Create bootable USB drives the easy way
Ancak daha önce hiç USB üzerinden bir Linux dağıtımı kullanmadım. Canlı USB ortamının üstünde yazılabilir şekilde USB'ye aktarım yolu var. Unetbootin bunu yapıyordu. Ancak Unetbootin ile Ubuntu ve Ubuntu tabanı haricindeki dağıtımlarda sıkıntı yaşarsın. Canlı USB çalışmaz. En garanti yol rufus ancak onda da değişiklik yapma, dosya saklama yok. Diskinden 30-40GB kırpıp o bölüme kursan dahi fazlasıyla yeterli. Benim netbook'umda 32GB MMC var ve Manjaro Linux kullanıyorum. Sorunu yok :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şöyle anlatayım, Live sistemleri bizzat USB üstüne kurarsan USB üzerinde çalışır hale gelir. Yani veri kaybı gibi şeyler yaşamadığın gibi az biraz yavaşlık dışında aman aman bir sorun çekmezsin. Puppy Linux (Eski sistemler için), Slax (Yeni sistemler için) gibi projelere bir bak derim. Bunun dışında Rufus USB'ye yazdırmak için iyi bir seçenek.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Şöyle anlatayım, Live sistemleri bizzat USB üstüne kurarsan USB üzerinde çalışır hale gelir. Yani veri kaybı gibi şeyler yaşamadığın gibi az biraz yavaşlık dışında aman aman bir sorun çekmezsin. Puppy Linux, Slax gibi projelere bir bak derim. Bunun dışında Rufus USB'ye yazdırmak için iyi bir seçenek.
iki usb alıyorsun birine live kuruyorsun onunla pc yi açıp kurulumu diğer usb ye yapıyorsun

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şöyle anlatayım, Live sistemleri bizzat USB üstüne kurarsan USB üzerinde çalışır hale gelir. Yani veri kaybı gibi şeyler yaşamadığın gibi az biraz yavaşlık dışında aman aman bir sorun çekmezsin. Puppy Linux (Eski sistemler için), Slax (Yeni sistemler için) gibi projelere bir bak derim. Bunun dışında Rufus USB'ye yazdırmak için iyi bir seçenek.
Katılıyorum. Ayrıca iso dosyasını yazdırmak için Universal USB Installer'ı da kolay buluyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
iki usb alıyorsun birine live kuruyorsun onunla pc yi açıp kurulumu diğer usb ye yapıyorsun
Bunu daha önce hiç denemediğim için tavsiye etmek istememiştim. Daha önce denedin mi bunu ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Katılıyorum. Ayrıca iso dosyasını yazdırmak için Universal USB Installer'ı da kolay buluyorum.
Kullandığın dağıtıma göre o cortlayabilir :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Program kurulumu yapamazsın sadece ayar dosyaları için kullanabilirsin kayıt olayini

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows için EasyBCD adlı bir program var.
Programla hiç USB bellek ve DVD/CD kullanmadan hard diskten biraz alan ayırarak iso dosyasını ayırılan alana yazdırıp daha sonra diğer bir boş alana işletim sisteminin kurulumunu yapabiliyordum.
İsterseniz bir bakın derim. Böylelikle iki USB bellekle değil de bir USB bellekle işinizi halledebilirsiniz. :)
Forumdaki şu konuya bakabilirsiniz söylediğim şey için.
Acil Durum Senaryosu: CD/DVD/USB kullanmadan Windows Kurulumu

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Bu işlemlere hiç gerek yok.
Persistent destekleyen bir dağıtım ( ubuntu, linux mint vs) indirip Universal USB Installer ile kurulum aşamasına gel. En alt kısımda persistent kısmı var. Oradan USB diskten kullanmak istediğin alan boyutunu seç (2 gb vs) kurulumu tamamla.
Artık live cd olarak başlattığın sistemdeki ayarların vs saklanacaktır.