Linux'la İlgili Beğendiğiniz Youtube Kanalları

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Selamunaleyküm forumdaşlar. Bu konu başlığı altında Linux'la ilgili en beğendiğiniz Youtube kanallarının kim olduğu hakkında konuşalım. :)
@eronis @Ben Kenobi :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Tabi ki. Yeter de artar. Şimdi hangisine bakacağım ben. :D
Hepsine :D Ciddi söylüyorum, hepsinin kendi tarzı var ve onların her birinin bir kaç video'sunu izlersen belki de kafandaki bazı soru işaretleri kalkar. Özellikle Bobuntu, Spatry ve Matthew Moore'un eski video'larına bak. Bob ve Matt geçmişte Linux'u defalarca kere bıraktılar, dağıtım değiştiler vs ama benim gördüğüm şu ki bob'un en çok işine yarayan masaüstleri LXDE ve XFCE ve favorisi de Lubuntu. Adam denediği her dağıtıma harika, şimdiye kadar denediğim en iyi dağıtım, çok güzel dedi ve kırk tane dağıtım değiştirdi. Matt bir ara Linux topluluğu ile (Özellikle Manjaro geliştiricileriyle) kavgalı olunca sinirlenip Windows'a döndü, sürekli yerdiği Manjaro Linux respin'ini yeniledi ve yeni versiyonu piyasaya sürdü. Sonra Spatry'e bak. 3 yıldır Manjaro kullanıyor, 1 kere bile format atmadı ve 3 yıldır bilgisayarını sorunsuz kullanıyor. Denediği en iyi dağıtımın Manjaro olduğunu söylüyor diğer ikisi gibi ama adam bir dağıtımı kurdu, Wifi'sini direk tanıdığı için Manjaro'yu bilgisayarında tuttu ve şu an adam Manjaro'yu Windows ya da Mac'ten Linux'a geçeceklere öneriyor. İlk kez Linux kullanacak adamlara.

Senin bu hangi dağıtım daha iyi, hangi masaüstü daha iyi diye düşünmen var ya, bu şekilde cevap bulabilirsin. Şu an kullandığından daha iyi bir dağıtım yok çünkü iyi yada kötü bir dağıtım, masaüstü yok. En iyisi sadece bunu düşünmeyi bırakmak ve işine bakmak :D

Son düzenleme:

neymar_fato

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Öncelikle ilk kez Linux kullacaksan hayırlı olsun bırakmazsın inş.
Ama bu kanallar incelendiğinde dikkat çeken bişey varmı sizce

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Öncelikle ilk kez Linux kullacaksan hayırlı olsun bırakmazsın inş.
Ama bu kanallar incelendiğinde dikkat çeken bişey varmı sizce
Daha önce Linux kullandım. Hatta şu an bilgisayarımda dual boot olarak hem Windows hem de Linux Mint yüklü.
Bu arada en sevdiğim Linux dağıtımı Linux Mint'tir. Siz Linux kullanıyor musunuz? En sevdiğiniz Linux dağıtımı hangisidir?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Manjaro ve Fedora ile ilgili güzel incelemeler yapan kanal var mı?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@eronis Manjaro ve Fedora ile ilgili güzel incelemeler yapan kanal var mı?
Spatry ?
Riba Linux ?
Don't call me lenny ?
Chris were here ?
Matthew Moore ?
Bunların hepsi ana işletim sistemleri olarak manjaro kullanıyorlar ve Manjaro video'ları çekiyorlar.

İkisini de dene, beğendiğini kullan ve kullandığınla ilgili bir inceleme video'su çek de biz de izleyelim :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşınki Wifislax sanıyorum :D
Sanırım o değil. Forumda bir konu açılmıştı Wifislax ile bilmem fifi( :D) şifre kırma gibisinden. Nedense o konu kilitlenmedi ve silinmedi.
--- Gönderi Güncellendi ---
Spatry ?
Riba Linux ?
Don't call me lenny ?
Chris were here ?
Matthew Moore ?
Bunların hepsi ana işletim sistemleri olarak manjaro kullanıyorlar ve Manjaro video'ları çekiyorlar.
Riba Linux adlı kanaldaki inceleme videoları güzel görünüyor. :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
En sevdiğim sabit sürüm dağıtım Fedora ve en sevdiğim yuvarlanan sürüm dağıtım ise Manjaro'dur benim misal. Nedeni ikisi de son çıkan paketlere çok yakınken hazır ve çalışan bir sistem sağlıyorlar bana, beni uğraştırmıyorlar ve sürekli günceller, günlük kullanımda kabul edilebilir derecede de kararlılar. Bir sorunla karşılaşsak bile bunu çözen bir güncellemenin gelmesi 2 hafta maksimum (Çok ekstrem durumlarda) Eski paketler benim işimi yeniler kadar göremiyor, eski teknoloji çalışmıyor ve yeni ile uyumsuzluk yaratabiliyor. Bunun için Ubuntu LTS'yi terkettim. En basidinden 16.04 ile 16.10'un oyun performansını kıyaslarsak 16.10 çok daha iyi performans veriyor oyunlarımda.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
16.04 Xubuntu tabanlı bir Xfce dağıtım. Eğer Xfce'yi seviyorsan bence en güzel görünümlü Xfce dağıtımlarından birisidir ama pratikte sadece otomasyon araçları ve arc teması giydirilmiş Xubuntu 16.04 dür kendisi.

neymar_fato

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Daha önce Linux kullandım. Hatta şu an bilgisayarımda dual boot olarak hem Windows hem de Linux Mint yüklü.
Bu arada en sevdiğim Linux dağıtımı Linux Mint'tir. Siz Linux kullanıyor musunuz? En sevdiğiniz Linux dağıtımı hangisidir?
Denemelerim oldu ama sırf şu oyun sevdam yüzünden tam anlamıyla geçiş yapamadım steamde bi sürü var ama her oyunun Linux versiyonu yok
Hep benzer videolar çekiyorlar hepsi.
Hayır Türkçe kanal sayısı yok gibi birşey
Ama şimdi ingilizce evrensel bir dil değmesin kimse bence avuntu bu

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@neymar_fato türkçe kanal var hatta şu an türkçe bir Linux kanalı açmış ve başarısız olmuş biriyle konuşuyorsun. Sorun şu ki bizim ülkemizde Youtube kullanıcılarının çoğu lise çağı ve altındaki oyun, komedi ve eğlence videoları ile sadece müzik videoları ve film fragmanlarına bakan kesim var ve başka hiçbir şeye bakmıyorlar. Ülkemizde intermeti bir şey öğrenmek için kullanan bile çok kişi yok ki %2 lik bir kullanıcı sınıfının kullandığı bir işletim sisteminin ona yabancı nasıl kullanılır videolarına baksınlar ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
türkçe kanal var hatta şu an türkçe bir Linux kanalı açmış ve başarısız olmuş biriyle konuşuyorsun
Kanalınızın linkini paylaşır mısınız?
Ülkemizde intermeti bir şey öğrenmek için kullanan bile çok kişi yok ki %2 lik bir kullanıcı sınıfının kullandığı bir işletim sisteminin ona yabancı nasıl kullanılır videolarına baksınlar ?
Benim Linux'u öğrendiğim çok olmadı. Önceden Linux'u bilmezdim. Yanlış hatırlamıyorsam ilk olarak TeknoSeyir'in Linux dağıtımlarının incelendiği videolarından bir veya bir kaçını izleyerek Linux adını duymuşumdur. Hatırlıyorum. 8.sınıfta sınıf arkadaşıma Linux nedir gibisinden soru sormuştum. :)

neymar_fato

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Sorun şu ki bizim ülkemizde Youtube kullanıcılarının çoğu lise çağı ve altındaki oyun, komedi ve eğlence videoları ile sadece müzik videoları ve film fragmanlarına bakan kesim var ve başka hiçbir şeye bakmıyorlar
Bazen soruyorum kendime acaba biraz cabalasam bi şeyleri degistirebilirmiyim