Linux'a günde birden fazla format atılırsa bu zararlı bir durum haline mi gelir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

fakir hausgeräte

CHOCK tehliKELi
Merhaba Bugün Saat (00.30)'da Elementary OS işletim Sistemini Bilgisayarıma Kurdum Ancak saat 17.30 gibi Mint'e Geçtim (Şuanda Mint'ten Yazıyorum) ve ubuntunun iso dosyasını indirdim ancak ubuntu kurmaya korkuyorum açıkçası internette biraz araştırma yaptım bi kesim zararsız diğer kesim zararlı diyor net bir bilgi bulamadım..
(LÜTFEN AYDINLATIN BENİ :rolleyes:)

grezimonk

Profesör
Yasaklı
format atmak zararlı değildir tabi yarıda kesmezsen düzeltmesi zor olur ama imkansız değildir...

fakir hausgeräte

CHOCK tehliKELi
format atmak zararlı değildir tabi yarıda kesmezsen düzeltmesi zor olur ama imkansız değildir...
hayır hiçbirini yarıda kesmedim ancak kesersem ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Alışkanlık olmasın yeter.
Yok Hocam Linux Sürümlerini Deniyorum Sadece istisna Normalde En ufak Sorunda Format Yoluna başvurmaya Bende Karşıyım ;)

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Her format diskin ömrünü kısaltır. Bir kaç kurlumdan zarar gelmez. Düzinelerce kurulum yapabilirsin. Tabii bir yerde sana haber verir, artık buraya kadar der.

grezimonk

Profesör
Yasaklı
genelde
Her format diskin ömrünü kısaltır. Bir kaç kurlumdan zarar gelmez. Düzinelerce kurulum yapabilirsin. Tabii bir yerde sana haber verir, artık buraya kadar der.
neye dayanarak bunu iddia ediyorsun? SSD demiyor HDD için format zarar vermez zaten 90'lardan kalma HDD'lerin sorunsuz çalışmasından belli... formatı kesersen baştan tekrar formatlamak gerekiyor...

genelde

neye dayanarak bunu iddia ediyorsun? SSD demiyor HDD için format zarar vermez zaten 90'lardan kalma HDD'lerin sorunsuz çalışmasından belli... formatı kesersen baştan tekrar formatlamak gerekiyor...
HDD'lerin okuma başı bir yere kadar sürüyor, bir yerden sonra yavaşlamaya ve çalışmamaya başlıyorlar. Malzeme sağlamsa on yıllarca sürebilir, ancak efendime söyleyeyim bir serverda kullanılan ve takır takır işlenen bir HDDnin ömrü muhakkak ki daha kısa olacaktır. Ha, arkadaşın yaptığı şey o kadar kötü değil ama vakit kaybı. Her dağıtım aşağı yukarı aynı sayılır. Hele elemantary, Mint, Ubuntu falan birbirinin biraz makyajlısı.

gnb 1562 a1 i3 teki hdd ne oldu bad sektör kaynıyor sanki format manyağı yaptın o senelerce format atılmadan durdu genede hdd bad sektör kaynadı yani gereksiz format direkt zararlı olmasa bile ömrüne etkisi olabilir...

grezimonk

Profesör
Yasaklı
gnb 1562 a1 i3 teki hdd ne oldu bad sektör kaynıyor sanki format manyağı yaptın o senelerce format atılmadan durdu genede hdd bad sektör kaynadı yani gereksiz format direkt zararlı olmasa bile ömrüne etkisi olabilir...
o HDD hiç formatlanmadı troll-sheeple format diskin ömrüne etki etmez okuma ile yazma arasında fark yok...

geçen gün sandisk cruzer blade ile 10 home sl x64'ü kurdun ya onun için attın ya...

Dea

Profesör
Kesinlikle Katılıyorum Tecrübeyle Sabit Bende 2 3 Ayda Bir Format Atıyordum Sonra Harddisk Nakavt Oldu

Umut YAZGAN

Turn and look around
Yönetici
Moderatör
Bu sadece Linux için geçerli değil.

Her işletim sisteminin ve kurulu olduğu makinenin, makine içindeki bileşenlerin bir ömrü var.

Çok ekstrem bir durum gelişmedikçe fuzulî yere sürekli olarak formata başvurulmamalı.

İnsanın dahi ömrü sayılıyken kul yapısından sonsuzluk ve kusursuzluk beklenmemeli, hoyratça kullanılmamalı.

fakir hausgeräte

CHOCK tehliKELi
Hocam Yanıtlarınız İçin Teşekkürler Ancak Ben Bu Linux Macerasını Kesmek İstiyorum Bu Yüzden WIN 7 Ultimate iso'sunu Berbat İnternetimle (200 kb) indiriyorum (en azından indirmeye çalışıyorum;)) ve TEŞEKKÜRLER UYDUNET

stat counter