Linux'a Geçiş

Bu konuyu okuyanlar

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Merhabalar ben Windows 7 kullanıyordum ancak hakkı rahmetine kavuştuğu için Linux'a geçiş yapayım dedim(zaten merak da ediyordum).Bilgisayarım Windows 10'u çalıştırır ancak uzun vadede oyunları falan açmaz diye düşünüyorum.
Biraz araştırdım Linux'un birçok dağıtımı varmış...
Hangisi bana en uygun olur?
Not;Disk yazma hızım çok düşük
2. Not;Ekran kartım da ahım şahım değil AMD Radeon HD 7670m 1gb
Ram;8 gb bunların yanında bu ram hiç olmuyor :D
İntel Core i7 3. nesil
Evet... Bu muhteşem bilgisayara hangi Linux gider?

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba,

Özgür dünyaya yeni ayak basmaya çalışan biri için, Mint Xfce ya da Mate şu tabloya uygun olur diye düşünüyorum. Son kullanıcıya yönelik dost bir distro olduğundan ötürü pekte yormayacaktır. Uçbirim ile neredeyse bakışmaz ve uğraşmazsınız. İşlemlerinizi arayüz üzerinden kolayca halledebilirsiniz. Evet, birçok alternatifimiz var özgür sistem dünyasında fakat bunların arasında boğulmamak için bir yerden karar verip başlamak lazım.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Merhaba,

Özgür dünyaya yeni ayak basmaya çalışan biri için, Mint Xfce ya da Mate şu tabloya uygun olur diye düşünüyorum. Son kullanıcıya yönelik dost bir distro olduğundan ötürü pekte yormayacaktır. Uçbirim ile neredeyse bakışmaz ve uğraşmazsınız. İşlemlerinizi arayüz üzerinden kolayca halledebilirsiniz. Evet, birçok alternatifimiz var özgür sistem dünyasında fakat bunların arasında boğulmamak için bir yerden karar verip başlamak lazım.
Wine gibi uygulamalar varmış sanırım.Ne işe yarıyorlar acaba?
Ve uygulamalar oyunlar gibi konularda sıkıntı yaşar mıyım?
Peki kendi içerisinde ofis programları var mı?Ara sıra PowerPoint kullanmam gerekiyor da...
Son sorum olarak driverlar konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Sıkboğaz ettiysem affola.Soru sormazsam olmaz çünkü kendi başıma geçmeye çalışırsam batırırım gibime geliyor ?
Bu arada daha önce ubuntu yüklemiştim ve uğraşmaya çalışmıştım ancak biraz karışık geldiği için kaldırmıştım...

Son düzenleme:

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Peki kendi içerisinde ofis programları var mı?Ara sıra PowerPoint kullanmam gerekiyor da...

Sıkboğaz ettiysem affola.Soru sormazsam olmaz çünkü kendi başıma geçmeye çalışırsam batırırım gibime geliyor ?
Bu arada daha önce ubuntu yüklemiştim ve uğraşmaya çalışmıştım ancak biraz karışık geldiği için kaldırmıştım...

selam, oyunlar konusunda bilgim yok. ancak kendi ücretsiz office paketleri var. (LibreOffice) aslında bu office paketleri windowsta da kullnılabiliyor fakat linuxta çok daha iyi performans verecektir. driverlarda ne gibi bir problem yaşayabileceğinizi düşünüyorsunuz?

daha önce ubuntu yüklediniz mi, aslında işlem bios ayarları ve diski yüklemeye hazır hale getirmekten ibaret nerdeyse,gerisini bilgisayar hallediyor. :)

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
selam, oyunlar konusunda bilgim yok. ancak kendi ücretsiz office paketleri var. (LibreOffice) aslında bu office paketleri windowsta da kullnılabiliyor fakat linuxta çok daha iyi performans verecektir. driverlarda ne gibi bir problem yaşayabileceğinizi düşünüyorsunuz?

daha önce ubuntu yüklediniz mi, aslında işlem bios ayarları ve diski yüklemeye hazır hale getirmekten ibaret nerdeyse,gerisini bilgisayar hallediyor. :)
Driverlar hakkında şöyle bir kaygım var;
Birkaç kere Windows yükledim(XP-7-8-10)ve bunları yüklendikten sonra ekran kartını tanımıyorlar vay efendim ağ kartını tanımıyorlar.Bilgisayar internete bağlanmıyor.Bunların driverlerini bulmak da bazen zor oluyor.
Her neyse şimdi iso dosyasını indirdim biraDan kuruluma geçeceğim ?

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Driverlar hakkında şöyle bir kaygım var;
Birkaç kere Windows yükledim(XP-7-8-10)ve bunları yüklendikten sonra ekran kartını tanımıyorlar vay efendim ağ kartını tanımıyorlar.Bilgisayar internete bağlanmıyor.Bunların driverlerini bulmak da bazen zor oluyor.
Her neyse şimdi iso dosyasını indirdim biraDan kuruluma geçeceğim ?

bir öneri de bulunabilirm yalnızca (detaylı bilgi için belki diğer arkadaslar yardımcı olabilir)

indirdiğiniz .iso uzantılı dosyayı açmayın (zarar görebilir). dosyayı uygun bir flash diske veya dvd diske uygun biçimde yazdırın (ben rufus programını indirerek yazdırmıştım)

yalnız (varsa) UEFI ayarlarıyla uyumlu ve birde cihazınız 32 bit se 32 bit 64 bitse 64 bit lik dosyayı indirin.

iyi çalışmalar

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
bir öneri de bulunabilirm yalnızca (detaylı bilgi için belki diğer arkadaslar yardımcı olabilir)

indirdiğiniz .iso uzantılı dosyayı açmayın (zarar görebilir). dosyayı uygun bir flash diske veya dvd diske uygun biçimde yazdırın (ben rufus programını indirerek yazdırmıştım)

yalnız (varsa) UEFI ayarlarıyla uyumlu ve birde cihazınız 32 bit se 32 bit 64 bitse 64 bit lik dosyayı indirin.

iyi çalışmalar
Tabiki öyle yapacağım...
Bilgisayarım 64 bit ve 64 bit indirdim...
Mate sürümünü kuracağım ancak elimdeki usb 4 gb sıkıntı çıkarır mı acaba?Zaten kurulum dosyası 2 GB olduğu için sıkıntı çıkmaz gibi geliyor...

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Tabiki öyle yapacağım...
Bilgisayarım 64 bit ve 64 bit indirdim...
Mate sürümünü kuracağım ancak elimdeki usb 4 gb sıkıntı çıkarır mı acaba?Zaten kurulum dosyası 2 GB olduğu için sıkıntı çıkmaz gibi geliyor...

genellkle 4gb veya daha fazla bir disk gerekli oluyor. ancak en doğru bilgiye ve sistem gereksinimlerine ,ndirdiğiniz (işletim sstemine ait resmi) web sitesinde ulaşabilirsiniz ama tabi sorduğunuz soru ve verdiğiniz birlgiyle biraz alakalı şöylede bir detay var: evet işletim sisteminin kalıp dosyası 1gb kadar gibi en fazla 2 gb kadar olmadı 3 ,fakat yüklendiğinde diskte 30 gb kadar yer kaplayabiliyor.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268

Wine türevi uygulamaların sayesinde, Windows uzantılarını yani programlar, oyunlar vb. Linux altında çalıştırılabilir hale getiriyoruz. Fakat Linux .exe gibi uzantılara doğrudan destek vermediği ve kendi fıtratında bunu barındırmadığı için bu uzantılar sistemde çalıştığında sanal sistem vari bir deneyim elde ediyoruz. Ama şunu da söylemem gerekir, bazı uygulamalar oldukça entegre oluyor bir şekilde ve fps kaybı yaşatmadan dahi deneyimleyebiliyoruz sistemimizde. Fakat söylediğim gibi, bu bütün uygulamalar için geçerli değildir. Bir örnek daha vereyim, Steam'da ki yüklü uygulamalar da sistemde rahatça, sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir sistem gereksinimleri yeterli düzeyde olduğu sürece. Ofis uygulamaları için LibreOffice'den yardım alıyoruz. Fazlası var eksiği yok diyebilirim. Impress'de, PowerPoint'in Linux'ta ki karşılığı oluyor. Sürücüler konusu bizim hassas noktamız kullanıcılar olarak. Şöyle ki, bu durum donanımınıza göre şekillenmekle birlikte diğer bazı etmenlere göre farklılık gösterebilir. Bu gözünüzü korkutmasın. Doğru yapılan her işlem sonucunda sorunsuz biçimde sürücülerin yüklenmesi mümkündür.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Wine türevi uygulamaların sayesinde, Windows uzantılarını yani programlar, oyunlar vb. Linux altında çalıştırılabilir hale getiriyoruz. Fakat Linux .exe gibi uzantılara doğrudan destek vermediği ve kendi fıtratında bunu barındırmadığı için bu uzantılar sistemde çalıştığında sanal sistem vari bir deneyim elde ediyoruz. Ama şunu da söylemem gerekir, bazı uygulamalar oldukça entegre oluyor bir şekilde ve fps kaybı yaşatmadan dahi deneyimleyebiliyoruz sistemimizde. Fakat söylediğim gibi, bu bütün uygulamalar için geçerli değildir. Bir örnek daha vereyim, Steam'da ki yüklü uygulamalar da sistemde rahatça, sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir sistem gereksinimleri yeterli düzeyde olduğu sürece. Ofis uygulamaları için LibreOffice'den yardım alıyoruz. Fazlası var eksiği yok diyebilirim. Impress'de, PowerPoint'in Linux'ta ki karşılığı oluyor. Sürücüler konusu bizim hassas noktamız kullanıcılar olarak. Şöyle ki, bu durum donanımınıza göre şekillenmekle birlikte diğer bazı etmenlere göre farklılık gösterebilir. Bu gözünüzü korkutmasın. Doğru yapılan her işlem sonucunda sorunsuz biçimde sürücülerin yüklenmesi mümkündür.
Sağolun hocam birazdan kuruluma geçeceğim.Rufus ile iso dosyasını usb'ye aktaracağım ve kurulumu yapacağım
Bu arada Mate kuruyorum yüzümü kara çıkarmaz değil mi? :D
.exe'nin çalışmadığını söylediniz peki diğer uzantılarda da değişiklik var mı?MP4 ve benzeri video uzantılarını sıkıntısız açıyordur muhtemelen ?
Wine kurarsam sisteme herhangi bir zararı olur mu?
Şimdi kuruluma geçiyorum konuya yeni Linux'um ile geri döneceğim inşallah...

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Evet, Rufus öneririm ben de imaj yazdırılması için. Mate'i seveceğine eminim. Kurulum esnasında "Diğer ek yazılımları da" yükle tarzında bir kutucuk görürsen bunu işaretle. Bahsedilen video uzantılarında aynı şekilde sorun yaşatmayacak. Wine kurmak sisteme herhangi bir zarar vermeyecektir, aksine çalıştırmak istediğin uygulamalar için yarar sağlayacaktır.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Merhabalar yeniden
Diski sil ve Linux Mint'i yükle dedim ve altta iki sekme açıldı;
Yeni linux mint kurulumunu güvenlik için şifrele
Yeni linux mint kurulumunda LVM kullan
Bunların hangisini seçeyim veya seçmeden geçeyim mi?
Sanırım seçmeden geçeceğim...

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
İki seçenekte zorunlu değildir seçmeden diğer adıma geçilebilir.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Kurdum ve cayır cayır çalışıyor ancak birkaç sorum olacak;
Bütün sürücülerin yüklendiğinden nasıl emin olabilirim?
Ana ekrana kurduğum şeylerin kısayolları gelmiyor?
Her kurumlumda şifre soruyor nasıl kapatabilirim?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Sürücüleri görme amacıyla lsmod parametresi uçbirim ekranında yardımcı olabilir. Ana ekran dediğiniz masaüstü mü? kısayollar desktop ekranına gelmiyorsa mutlaka menüde bulunur. İstediğiniz takdirde menüden ekrana sürüklenebilir veya panele sabitlenebilir. Root şifresini güvenlik amacıyla soracaktır bunun açık kalması gerekir. Bu özelliği kapatmayı önermiyoruz.

Ek; Ekstra sürücüleri görüntelemek, yükleyip kaldırmak için ise "Sürücüler", "Ek sürücüler" kısımlarından faydalanıyoruz.

Son düzenleme:

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Chrome yükledim ancak değişik bir şekilde hem menüde hem de masaüstünde yok.Yazılım yöneticisinden girip çıkıyorum...

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Konu dağıtım önerisinden farklı yerlere geçiyor. Bilgi karmaşası olsun istemeyiz. Özel mesaj yoluyla bana ulaşın ve takıldığınız noktaları sorun elimden geldiğince yardımcı olayım.