Linuxa geçiş

Bu konuyu okuyanlar

usluoguzhann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhabalar,
Windows'u uçurup linux kuracağım. Arşiv için 250 gb kısmı F diski olarak ayırdım. Dual boot yaparken sıkıntı olmamıştı ama windowsu tamamen kaldırıp linux yükleyince bu disk alanım silinir mi?

Not : windows 10 kullanıyorum

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Kurulumda ayırmak istediğiniz alanı dahil etmezseniz sıkıntı yaşanmayacaktır. Bunun sağlamasını, install etmeye çalıştığınız ekranda disk birimlerini kontrol ederek gerçekleştirebilirsiniz.

usluoguzhann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Acaba biraz daha detay verebilir misiniz anlamadım da?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Acaba biraz daha detay verebilir misiniz anlamadım da?
Windows'u tamamen kaldırıp Linux kuracaksınız değil mi? hemfikiriz. Bölümlendirme ve kurulum için ayarlayacağınız disk alanlarının dışında birde 250 gb bir alanı ayıracaksınız. Demek istediğim; Linux kurarken bu alanı seçmezseniz sorun olmayacaktır. Kurulum ekranında yapacağınız bölümlendirme ve disk boyutlarını görebilirsiniz.

usluoguzhann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Windows'u tamamen kaldırıp Linux kuracaksınız değil mi? hemfikiriz. Bölümlendirme ve kurulum için ayarlayacağınız disk alanlarının dışında birde 250 gb bir alanı ayıracaksınız. Demek istediğim; Linux kurarken bu alanı seçmezseniz sorun olmayacaktır. Kurulum ekranında yapacağınız bölümlendirme ve disk boyutlarını görebilirsiniz.

Anladım. Bilginiz ve ilginiz için teşekkür ederim

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Merhaba,
Linux olarak (Ubuntu, Mint vs.) hangi dağıtımı düşünüyorsun ? Kuruluma geçmeden Gparted uygulamasını çalıştırıp ekran görüntüsü atarsan yadımcı oluruz.

usluoguzhann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba,
Linux olarak (Ubuntu, Mint vs.) hangi dağıtımı düşünüyorsun ? Kuruluma geçmeden Gparted uygulamasını çalıştırıp ekran görüntüsü atarsan yadımcı oluruz.

Kubuntu düşünüyorum

usluoguzhann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ben Windows 10 ile dual boot olarak kullanmanızı öneririm. Yine de siz bilirsiniz.

Kullanımı oldukça kolay bir dağıtım.

Windows ile bi işim olmuyo. Yazılım ile uğraşıyorum. Tek sıkıntı seneye autocad dersi var. Onu da virtual machine ile hallederim

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Windows ile bi işim olmuyo. Yazılım ile uğraşıyorum. Tek sıkıntı seneye autocad dersi var. Onu da virtual machine ile hallederim
Autocad'i Linux'ta çalıştıran arkadaşlarımız vardı bir sorun yoktu, belki SolidWorks dahi çalıştırılabilir. Alternatif olarak işinize yararsa LibreCad kullanabilirsiniz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sorun olmaz bende LinuxMint 18.3 sylvia mate 64bit var ve KDE 64 var...
Ekran Görüntüsü 2018-02-12 18-06-42.png

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Autocad'i Linux'ta çalıştıran arkadaşlarımız vardı bir sorun yoktu, belki SolidWorks dahi çalıştırılabilir. Alternatif olarak işinize yararsa LibreCad kullanabilirsiniz.
SolidWorks'un Linux sürümü yok galiba. Wine vs. ile çalıştırmayı düşündünüz gibi. LibreCAD'e ek olarak FreeCAD de var.
sorun olmaz bende LinuxMint 18.3 sylvia mate 64bit var ve KDE 64 var...
Ekli dosyayı görüntüle 35009
Yalnız attığınız fotoğraf MATE masaüstü ortamından. KDE böyle değil. :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bana Ubuntu 17.10 pek kararlı değil gibi geldi. Bende Ubuntu 16.04.3 daha kararlı çalışmıştı. Bu arada 16.04.3 sürümü, şu anki son LTS sürümü.
Ben Kubuntu 17.10 kullanıyorum. Ve hiç kararsızlık görmedim.
Hatta benden kaynaklanan sorunlar dışında sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bağlantıdan görmüşsünüzdür, 16.04 Nisan 2019 a kadar, 17.10 ise Temmuz 2018 e kadar destek alabilecek.
LTS sürümler arası geçiş de daha kolay..

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben Kubuntu 17.10 kullanıyorum. Ve hiç kararsızlık görmedim.
Hatta benden kaynaklanan sorunlar dışında sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. :)
Benim sistemde nedense bazı dağıtımlar düzgün çalışmıyor. Manjaro düzgün çalışmamıştı, tty1 ekranında kalmıştı. Belki benim sistemle ilgilidir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Benim sistemde nedense bazı dağıtımlar düzgün çalışmıyor. Manjaro düzgün çalışmamıştı, tty1 ekranında kalmıştı. Belki benim sistemle ilgilidir.
Şöyle. Linux kernelin ismi. Dağıtımlar bu kernelin üstüne paketlerin koyulması ile oluşturulur. Görüntü sunucusu, grafik arayüzü, ağ bağdaştırıcısı, ismini sen koy, her şey birer program aslında. A dağıtımı kernel 4.9'u kullanır, B dağıtımı 4.14 kullanır. A dağıtımı farklı xorg sürümü kullanır, öteki farklı. A dağıtımı farklı mesa ve görüntü driver'ları kullanır gibi... Yani bu tamamen normal. Misal benim bilgisayarlarımda da Arch'tan başka bir şey çalışmıyor olması gerektiği gibi. Senin için iyi çalışan dağıtımlardan birini bul ve kullan :)