Linux'a Alternatif İşletim Sistemleri

Konusu 'Linux' forumundadır ve Forumun Ağası Finix tarafından 9 Ağustos 2017 başlatılmıştır.


 1. Forumun Ağası Finix

  Forumun Ağası Finix Rektör

  Katılım:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  11.082
  Beğenileri:
  663
  Ödül Puanları:
  113
  Meslek:
  Düz İşsiz

  - Linux'a Alternatif İşletim Sistemleri

  Tamam Linux süper, Linux harika falan filan fıstık. Lakin şu da bir gerçek ki, eğer Windows veya Mac OS kullanmak istemezseniz tek seçenek Linux değil. Yani Linux dışında farklı alternatifler de söz konusu ve itiraf etmek gerekirse bir çoğu pek çok konuda Linux'tan daha iyi.

  GNU/Hurd
  [​IMG]

  Eğer bir GNU fanı iseniz bu işletim sistemi projesinden mutlaka haberdar olmuşsunuzdur. Hurd, Linux ortada yokken yerine bir zamanlar GNU projeleri için temel olarak tasarlanmış bir çekirdek projesi idi. İşin aslına bakarsanız, geek camiasında daha çok geyik konudur. GNU'nun ihtiyaç olmasına rağmen böyle minimal bir çekirdeği bir kenara atması, yıllardır bitirilmemiş bir proje olmasından dolayı pek ciddiye alınmamasına neden olmaktadır. Ekşi sözlükte okuduğumuza göre Hurd Farsça bir kelimedir ve üçüncü anlamı önemsizdir. Hehe.
  Debian GNU/Hurd: Debian -- Debian GNU/Hurd
  Arch Hurd: Arch Hurd

  BSD
  [​IMG]

  Linux'un oldukça dişli ve güçlü bir rakibi olmasına rağmen Linux'un gerisinde kalmış, pek çok fanının haklı olarak Linux'tan çok daha üstün olduğunu ispatlarca konuşmasına rağmen alışması zor halinden dolayı kimsenin yaklaşmaya tenezzül etmediği işletim sistemidir. Linux gibi gariban gariban bakan bir penguen yerine "Böyle masum durduğuma bakmayın bellerim ebenizi" tarzında bir simgeye sahiptir.
  FreeBSD: The FreeBSD Project
  TrueOS (Son kullanıcıya uygun hali): TrueOS | FreeBSD Desktop Operating System with ZFS - TrueOS (Eskiden PCBSD idi)
  OpenBSD (Bunu hackleyen dünyada üç kişi, biri de Finix): OpenBSD
  Solaris - İllumOS (OpenSolaris)
  [​IMG]
  Aslına bakarsanız eskiden Linux'tan çok çok daha popüler olduğunu söylemek gerekiyor. Eskiden gayet daş gibi, sağlam, kur unut mantığında işleyen süpır kaliteli bir işletim sistem iken Sun'un başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmediği için zamanla popülerliğini Linux'a kaybetti ve Unix dünyasının zeki ama çalışmayan öğrencileri arasında kendisine yer edindi. Yine de daş gibi işletim sistemidir. Efsanevi Sparc mimarisi ile beraber tadından yenmez. Üstelik bana göre Linux'tan fersah fersah iyidir, kullanılmaya değerdir.
  Solaris: Solaris 11 | Security. Speed. Simplicity. | Oracle
  IllumOS (OpenSolaris tabanlı farklı bir proje): Distributions - illumos - illumos wiki


  ReactOS
  [​IMG]
  Aslında bu listedeki en garip işletim sistemlerinden birisi demekte sakınca görmüyorum. Bu işletim sisteminin amacı ters mühendislik gibi yöntemler ile özgür bir Windows kopyası olmaktır. Evet garip gelebilir, tek Windows bu değil. Aslında Linux alternatifi demek doğru değil sanki, bayağı bayağı Windows alternatifi bu. İşin aslı tamamen yetenekli değil, ve geliştiriciler %100 Windows uyumlu olmadığı için "Alpha" kodlandırıyor. Bunun yanısıra, sade yapısıyla Windows'un karmaşasına karşı epey bir avatantaja sahip. Reyiz, ReactOS hakkında şeyle konuşmuş:
  -Braig
  ReactOS: http://www.reactos.com/
  Hakkında bir yorum: ReactOS: Özgür lisanslı Windows inşa etmek | Emin Tufan

  Haiku
  [​IMG]

  Eğer bilgisayarlar hakkında uzun bir geçmişiniz varsa, BeOS'un ne anlama geldiğini aslında az çok biliyor olmalısınız. Haiku ise zamanında Windows ve Amiga'ya karşı çok iyi bir alternatif olmuş bu işletim sisteminin bir devamı. Hakkında çok da bir fikir sahibi değilim, lakin en kısa zamanda bu şık işletim sistemini denemek kafamda var.
  Home | Haiku Project

  Android x86
  [​IMG]

  Bildiğiniz Android. Bayağı Android. Android de Android. Ne diyem Mahmut mu diyem? Bayağı dümdüz Android işte. Tek özelliği bildiğimiz bilgisayarlara kurulabiliyor olması. Bunun dışında ısınma gibi sorunları olduğunu duymuştum.
  Android-x86 - Porting Android to x86


  Minix
  [​IMG]

  Aslına bakarsanız, bu işletim sistemini gözardı etmemek en azından işletim sistemlerini tanımak adına oldukça önemlidir. Minix, bu alanda profesör olmuş birisi olarak Andy Tanenbaum'un, örnek bir işletim sistemi amacıyla tasarlanmış ve kodları oturup kitap okunur gibi okunabilecek kadar sade olan bir işletim sistemidir. Kaynak kodunda binlerce satır yorum bulunur ve bu yorumlar size neyin nasıl çalıştığını teker teker taneyle şekilde anlatır. İşletim sistemi, bugün kullandığımız Linux'a bizzat ilham olmuştur ve Linux ile ilgili pek çok kıyaslamaya girmiştir. Hatta ki çevirmeye çalışıp en sonunda "Ulan bu ne!?" diye gözümü korkutan "Linux Is Obsolete" isimli bir tartışma, Microkernel (Minix) ve Monolitik çekirdek (Linux) konusunu iyice ele alır. Andy Tanenbaum, şu şekilde tartışmayı başlatır:
  Tanenbaum haklıydı aslında. Tabii o zamanlar katıksız ergen olan Torvalds "Benimki daha iyi len" diye üste çıkmaya çalışsa da ve Tanenbaum Portability konusunda işletim sistemleri tarihinin en büyük gaflarına imza atmıştır. Neden haklıydı? Şu an Linux çekirdeği bir çöplük gibi ve yamalı bohçaya dönmüş durumda. İşin ehli olan insanlar "Acaba Linux'a nasıl alternatif oluşturabiliriz?" diye kafa patlatırken Tanenbaum'un yıllar öncesinden Linux'un sağlıklı bir yapıya ulaşmayacağını ön görmesi gayet takdir edilesi. Lakin eklemek gerekirse, Minix şu günlerde pek de kullanılabilir işletim sistemi değil.

  Not: @eronis eğer çıkıp da Linux benchmarklarda daha iyi dersen o kadar destek babama gelse babam da benchmarklarda öne çıkardı derim. Microsoft bile kod yazdı sonuçta. :D

  SmartOS
  [​IMG]

  Solaris'den bahsettik, lakin Solaris'in geliştiricilerinin nereye gittiğinden hiç bahsetmedik. Solaris geliştiricileri IllumOS tabalı bir işletim sistemi projesine giriştiler ve "Joyent" isimli bir çatı altında toplandılar. Bu işletim sisteminin amacı Solaris'in zamanında yakaladığı istikrarı ve sağlamlığı yakalamak, aynı performansı sunabilmek. Geliştiricilerinin bizzat ele aldığı ve "Bırakın şu Linux'u allah aşkına ya..." diye hayıflandıkları bir yazısına buradan ulaşabilirsiniz:
  Joyent | Why Use SmartOS?
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Ağustos 2017
  iblah60, ConfickerBelasi ve eronis bunu beğendi.


 2. ConfickerBelasi

  ConfickerBelasi Guru

  Katılım:
  8 Ekim 2011
  Mesajlar:
  31.982
  Beğenileri:
  2.522
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  ReactOS adamı kanser eder hdd bölüm seçme kısmı katliam yeri...
  kurmaya çalışan birini izlemek komik olabilir...
   
 3. Forumun Ağası Finix

  Forumun Ağası Finix Rektör

  Katılım:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  11.082
  Beğenileri:
  663
  Ödül Puanları:
  113
  Meslek:
  Düz İşsiz
  Bence abarttin biraz. FreeBSD döver onu.
   
 4. ConfickerBelasi

  ConfickerBelasi Guru

  Katılım:
  8 Ekim 2011
  Mesajlar:
  31.982
  Beğenileri:
  2.522
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  yok kuramayanı gördüm de...
   
 5. syfsn

  syfsn Profesör

  Katılım:
  20 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  1.799
  Beğenileri:
  467
  Ödül Puanları:
  83
  Yer:
  turkiye
  Windows u eskittiniz mac os u bitirdiniz sonrada linuxdan sikildiniz sira bunlara mi geldi:)
   
 6. Forumun Ağası Finix

  Forumun Ağası Finix Rektör

  Katılım:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  11.082
  Beğenileri:
  663
  Ödül Puanları:
  113
  Meslek:
  Düz İşsiz
  Aslında Linuxtan sıkıldığım için konuyu açmadım. Burada yazan işletim sistemlerinin herbiri ciddi bir emeklerle ortaya çıkarılmış, yabana atılmaması gereken sistemler. Biraz farkındalık yaratmak için, biraz da ilgilileri bilgilendirmek için bu konuyu açtım.
   
  eronis bunu beğendi.
 7. Mrtaltg

  Mrtaltg Punisher Yönetici Super Moderator

  Katılım:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.191
  Beğenileri:
  1.011
  Ödül Puanları:
  113
  Kuru kuru açmakla olmaz bu işler kur teker teker hem kurulumunu göster hem kullanımı uygulama durumu hakkında bilgi ver
   
 8. eronis

  eronis yasaklı Onursal Üye yasaklı

  Katılım:
  25 Mart 2016
  Mesajlar:
  4.532
  Beğenileri:
  2.275
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Türkiye
  Aralarında GNU/Linux'a alternatif olabilecek bir sistem pek göremiyorum :) BSD ile GNU/Linux benchmarklarına bakarsanız ne kadar geride kaldığını görürsünüz. (Hele ki son çıkan MacOS versiyonları ile Ubuntu 16.04'ün karşılaştırmalarına bakın. Hehe :p) Güvenlik olarak belki BSD bir tık önde olabilir. Android x86 ise pek kimse onunla uğraşmaz. Belki eski bir bilgisayara kuran bir kaç meraklı çıkar da, onlar belki kullanır.
  --- Gönderi Güncellendi ---
  Gayet de güzel konu olmuş. Emeğinize sağlık :)
   
  iblah60 bunu beğendi.
 9. iblah60

  iblah60 Asistan

  Katılım:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  132
  Beğenileri:
  65
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Tokat
  Bi ara android x86 yı denemiştim sanal makine de ama tam alışamamıştım hem de yeni os denemek için silip başka os deniyordum
   
 10. PARAzitCELL

  PARAzitCELL Doçent

  Katılım:
  5 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  766
  Beğenileri:
  198
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  istanbul
  güzel bir paylaşım olmuş, sağolun.
   
 11. lgsever

  lgsever Profesör

  Katılım:
  5 Nisan 2017
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenileri:
  420
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Abi gerçekten ben sizinkileri okuyunca kendimi gerizekalı hissediyorum herkes bilgisayar hakkında çok şey biliyor ama gerçekten çok şey benim kafam çok karışıyor sıfırdan başlamak için bir rehberiniz mevcutmu acaba bu işlere önereceğiniz kitap falan yani sıfırmış gibi seri halinde kitaplar falan hani sırasıyla donanım yazılım şu şöyle yapılır bunu yaparşanız şöyle olur daha sonrasında ise windowsta yeterince kalıp öğrendikten sonra linuxa felan açılmayı yokmu öyle yazı serileri makaleler kitap serileri aklımda bulunsun canım sıkıldıkça okuyayım
   


 12. PARAzitCELL

  PARAzitCELL Doçent

  Katılım:
  5 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  766
  Beğenileri:
  198
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  istanbul
  sıfırdan başlamak mı, ömür yetmez teknolojinin hızına... herşeyi bilecem, her işi yaparım mantığı ile aynıdır. ilgi alanından okumaya başlamak en iyisidir bence. yeri ve zamanı gelince de yetersiz bulunduğumuz alanlarda ufak çaplı araştırmalar iş görür. aslında en iyisi üni ile beraber götürmektir bu işi . hem mesleğimiz olur, paramız olur hem de tecrübe için sermaye ve sağlam bilgimiz, değerli ve yetenekli arkadaşlarımız. aslında ben de hiç bir şey bilmiyorum ama nasıl bilebilirim , o konuda fikrimi paylaşmak istedim., haddimi aşarak .
   
 13. kmurat

  kmurat Profesör

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  2.852
  Beğenileri:
  418
  Ödül Puanları:
  83
  Haiku ve ReactOs henüz kararsız sistemler. Bundan ötürü sanal makinede denemeyi öneririm. Daha önceleri PCBsd'yi denemeiştim. Benim cihaz oldukça eski olduğu için her sistemi kaldırmıyor. Bu nedenle Windows'a (XP'ye) Linux ile veda ettim. Linux'ta seçenek çok. Beğenmedin, başka bir dağıtıma geç. Sistemin çok mu kötü, ona uygun bir dağıtım seç. Bu kadar olanak sunulunca, tabii ki en çok tercih edilen alternatif oluyor. Bir de Minix vardı, halen gelişimi sürdürülüyormu? bilmiyorum.
   
 14. eronis

  eronis yasaklı Onursal Üye yasaklı

  Katılım:
  25 Mart 2016
  Mesajlar:
  4.532
  Beğenileri:
  2.275
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Türkiye
  React OS en çok ilgimi çeken proje oldu ama daha tam oturmadı. Exe formatındaki Windows dosyalarını, sürücüleri dahil çalıştırabilen, ücretsiz bir sistem yapmaya çalışıyorlar.
   
 15. kmurat

  kmurat Profesör

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  2.852
  Beğenileri:
  418
  Ödül Puanları:
  83
  ReactOS bir açıkkaynaklı Windows (olacak) Diğerleri Unix kökenli.
   
  iblah60 ve eronis bunu beğendi.
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş